
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року Справа № 182/4898/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя - Букіна Л.Є.,
за участі: секретаря судового засідання Котляревська Г.С.,
позивача - не з`явився,
представника відповідача - Гречишникова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нікопольської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
У липні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом до Нікопольської міської ради, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 2-37/VII «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді»; зобов`язати Нікопольську міську раду прийняти рішення, яким затвердити повний склад Громадської ради з 35 членів, який було сформовано на установчих зборах, відповідно до протоколу установчих зборів для формування складу Громадської ради при Нікопольській міській раді від 17.04.2018, що опублікований на офіційному сайті Нікопольської міської ради.
Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 11.07.2018 адміністративну справу № 182/4898/18 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
Дніпропетровський окружний адміністративний суд рішенням від 27.11.2018 у задоволенні адміністративного позову відмовив.
Третій апеляційний адміністративний суд постановою від 05.03.2019 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправним та скасуванні рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 2-37/VII «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді» скасував та в цій частині прийняв нове, яким визнав протиправним та скасував рішення Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 2-37/VII «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді». В іншій частині рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 залишив без змін.
Постановою Верховного Суду від 17.06.2020 року скасовано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27.11.2018 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 05.03.2029 у справі № 182/4898/18, а справу направлено на новий розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
За результатами автоматизованого розподілу 02.07.2020 року справу № 182/4898/18 передано на розгляд судді Букіній Л.Є.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 р. позовну заяву прийнято до провадження, призначено підготовче засідання, залучено третіх осіб.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 10.09.2020 року продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі на 30 днів.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 10.09.2020 року відмовлено у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 10.09.2020 року заяву ОСОБА_1 про збільшення розміру позовних вимог - повернуто заявнику.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 28.09.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
У судове засідання повідомлені належним чином позивач та треті особи не з`явилися. Надіслали на адресу суду клопотання при проведення судового засідання без їх участі.
У судовому засіданні представник відповідача підтримав правову позицію та надав суду пояснення, аналогічні тим, що викладені у заявах по суті.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши відповідні норми чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства, суд виходить із такого.
Судом встановлено, що на виконання частини другої статті 13 Статуту територіальної громади міста Нікополя, затвердженого рішенням Нікопольської міської ради від 22.12.2017 № 34-29/VІІ, з метою залучення громадян для участі у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції України та Законів України, надання можливостей для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів місцевого самоврядування, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості цих органів, при Нікопольській міській раді передбачено створення та дію громадської ради при Нікопольській міській раді відповідно до діючого законодавства.
Рішенням Нікопольської міської ради від 22.12.2017 № 35-29/VII «Про утворення ініціативної групи з підготовки установчих зборів для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді» створена ініціативна група з підготовки проведення установчих зборів для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді та затверджено її склад. Ініціативній групі доручено здійснити всі необхідні заходи з підготовки і проведення установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді, запропонувати та надати на погодження дату проведення установчих зборів.
Рішенням Нікопольської міської ради від 28.02.2018 № 57-32/VІІ «Про погодження дати, часу, місця проведення установчих зборів» погоджено дату, час та місце проведення установчих зборів для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді.
Установчі збори для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді були проведені 17.04.2018 об 11 годині в сесійній залі будівлі виконавчого комітету Нікопольської міської ради.
На підставі Протоколу установчих зборів для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді від 17.04.2018, постійною комісією міської ради з питань законності, правопорядку, мобілізаційної роботи, регуляторної політики, регламенту міської ради та етики депутатської діяльності був підготовлений проект рішення міської ради «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській Раді», який було оприлюднено, відповідно до законодавства, на офіційному сайті Нікопольської міської ради 25.05.2018. До вказаного проекту рішення додавався Склад громадської ради, обраний установчими зборами, списком з 35 членів.
Розпорядженням міського голови від 11.06.2018 № 149-р «Про скликання 7-ї сесії міської ради VII скликання» винесено на розгляд питання «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді».
Під час сесії, яка відбулася 22.06.2018, депутат міської ради ОСОБА_9 запропонував внести зміни до пункту 1 запропонованого проекту рішення «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді» та затвердити склад Громадської ради голосуванням за кожного кандидата окремо, відповідно до Протоколу установчих зборів від 17.04.2018.
Міський голова оголосив проведення поіменного голосування. За результатами голосування пропозицію було прийнято.
Голосування проводилось за кожного кандидата окремо, відповідно до списку зазначеного в Протоколі установчих зборів від 17.04.2018.
За результатами голосувань за кожного кандидата окремо було підтримано сімох кандидатів. Міський голова ОСОБА_10 поставив на голосування даний проект рішення «в цілому» з урахуванням внесених змін. Рішення було прийнято.
Рішенням Нікопольської міської ради від 22.06.2018 № 2-37/VІІ «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міські раді» затверджено склад Громадської ради при Нікопольській міській раді по результатам голосування за кожного кандидата окремо, відповідно до протоколу установчих зборів у складі сімох представників громадськості, а саме: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Вважаючи спірне рішення Нікопольської міської ради в оскаржуваній частині таким, що порушує його права та законні інтереси як представника сформованої Установчими зборами Громадської ради, позивач звернувся до суду з відповідними вимогами щодо визнання рішення ради протиправним та його скасування.
При вирішені спору суд виходить із того, що згідно з частиною десятою статті 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (тут і надалі у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Стаття 38 Конституції України надає громадянам право брати участь в управлінні державними справами. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про громадські об`єднання» для здійснення своєї мети(цілей) громадське об`єднання має право, зокрема, брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об`єднання та важливих питань державного і суспільного життя; брати участь у порядку, визначеному законодавством, у роботі консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, що утворюються органами місцевого самоврядування для проведення консультацій з громадськими об`єднаннями та підготовки рекомендацій з питань, що стосуються сфери їхньої діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів АРК, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у м Києві та Севастополі державній адміністрації (далі - Типове положення), яким у п. 5 рекомендовано органам місцевого самоврядування під час проведення консультацій з громадськістю та утворення громадських рад при органах місцевого самоврядування керуватися затвердженими цією постановою Порядком і Типовим положенням.
За приписами до п.1,7 - 9 Типового положення, громадська рада є тимчасовим консультативно-дорадчим органом, утвореним для сприяння участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики.
Для формування складу громадської ради орган не пізніше ніж за 60 календарних днів до визначеної дати проведення установчих зборів утворює ініціативну групу з їх підготовки за участю інститутів громадянського суспільства.
Склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатури, які добровільно заявили про бажання брати участь у роботі громадської ради та внесені інститутами громадського суспільства. Кількісний склад громадської ради визначається установчими зборами та не може становити більше 35 осіб.
Строк повноважень складу громадської ради - два роки. До складу громадської ради може бути обрано не більше ніж по одному представнику від кожного інституту громадського суспільства. Членство в громадській раді є індивідуальним.
Рішення установчих зборів оформляється протоколом, який складається протягом трьох робочих днів з моменту проведення установчих зборів, підписується головою та секретарем установчих зборів і подається органові.
Орган на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.
Судом встановлено та із матеріалів справи слідує, що Нікопольською міською радою з дотриманням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішенням № 35-29/VII від 22.12.2017 року утворено ініціативну групу з підготовки установчих зборів для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді, та затверджено список із представників громадських організацій для формування складу громадської ради.
У порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України №996 від 03.11.2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики». установчими зборами, які відбулися 17.04.2018 року, обраний склад Громадської ради із 35 членів, що підтверджено протоколом установчих зборів.
На підставі протоколу установчих зборів для формування складу громадської ради при Нікопольській міській раді від 17.04.2018 року, постійною комісією міської ради з питань законності, правопорядку, мобілізаційної роботи, регуляторної політики, регламенту міської ради та етики депутатської діяльності після обговорення згідно приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підготовлений проект рішення міської ради «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській Раді», який було оприлюднено на офіційному сайті Нікопольської міської ради 25.05.2018 року. До вказаного проекту рішення додавався список із 35 осіб, до складу якого входив і позивач відповідно до протоколу установчих зборів.
Зазначений проект рішення винесений на розгляд 37 сесії Нікопольської міської ради У11 скликання, але рішенням Нікопольської міської ради №2-37/VII від 22.06.2018 року затверджені у складі громадської ради при міській раді лише 7 осіб.
За викладених обставин, суд доходить висновку, що приймаючи оскаржене рішення відповідач порушив приписи Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» постанови Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 року щодо відсутності права органу місцевого самоврядування формувати склад громадської ради та за наявності права відповідно до чинного законодавства лише затвердити склад громадської ради у кількості громадських представників, сформованих установчими зборами у відповідності до протоколу від 17.04.2018 року.
Тобто, Нікопольська міська рада повинна була затвердити повний склад Громадської ради, який був обраний з дотриманням всіх процедур, які перелічені в Постанові КМУ, та сформований відповідно до Протоколу Установчих зборів, що опублікований на офіційному сайті Нікопольської міської ради, а не голосувати за кожного кандидата окремо, виключаючи будь - кого із обраних в законному порядку членів Громадської ради.
Таким чином, позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Нікопольської міської ради №2-37/VII від 22.06.2018 року «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді».
Проте, у задоволенні вимог про зобов`язання Нікопольськоъ міськоъ ради прийняти рішення, яким затвердити повний склад Громадської ради з 35 членів, який було сформовано на установчих зборах, відповідно до протоколу установчих зборів для формування складу Громадської ради при Нікопольській міській раді від 17.04.2018, що опублікований на офіційному сайті Нікопольської міської ради слід відмовити, ураховуючи що такі дії є виключною компетенцією відповідача та суд не вправі вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування.
Отже, позовна заява підлягає частковому задоволенню. Понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягненню на його користь відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України пропорцйно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Нікопольської міської ради №2-37/VII від 22.06.2018 року «Про затвердження складу Громадської ради при Нікопольській міській раді».
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Нікопольської міської ради сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні) 80 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, у разі якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного перегляду справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його складання.
Учасник справи, якому повне рішення суду не вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складений 26.10.2020 року.
Суддя Л.Є. Букіна