Постанова № 92631351, 07.10.2020, Сарненський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
07.10.2020
Номер справи
460/3160/19
Номер документу
92631351
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 460/3160/19

2-а/572/48/20

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 жовтня 2020 року

Сарненський районний суд Рівненської області

в складі:

головуючого cудді - ВЕДЯНІНОЇ Т.О.

при секретарі - ВОЗНЮК М.В.

розглянувши у залі суду в м.Сарни в порядку спрощеного позовного провадження справу №460/3160/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЇ ВИКОНАВЧОЇ СЛУЖБИ ГТУЮ у Рівненській області - про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 подано до суду позов до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, в якому позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Петрової Людмили Сергіївни від 27 вересня 2019 року про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №572/3081/17, виданого 28 березня 2018 року Сарненським районним судом Рівненської області.

Під час судового розгляду судом з`ясовано, що відповідач - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, на даний час є ліквідованим, в зв`язку із чим за клопотанням позивача судом замінено первісного відповідача на Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів).

Відповідно до позовної заяви ОСОБА_1 заявлені вимоги обґрунтовує тим, що 27 вересня 2019 року Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби ГТУЮ у Рівненській області прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №572/3081/17, виданого 28 березня 2018 року Сарненським районним судом Рівненської області про зобов`язання Сарненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11 червня 2017 року, з урахуванням проведених виплат. Підставою для закінчення виконавчого провадження в оскаржуваній постанові вказано виконання рішення суду згідно розпорядження №135654 від 14 березня 2018 року та №135654 від 27 березня 2018 року, з посиланням на вимоги п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження». Однак, позивач вважає, що вказана вище постанова про закінчення виконавчого провадження є незаконною, так як ухвалене на її користь судове рішення не виконано. Так, постановою Сарненського районного суду Рівненської області від 11 січня 2018 року в справі №572/3081/17 зобов`язано Сарненське об`єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11 червня 2017 року, з урахуванням проведених виплат. Однак, Сарненське ОУПФУ Рівненської області не здійснило виплату пенсії у розмірі, вказаному в судовому рішенні, через що позивач просить скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №572/3081/17 виданого 28 березня 2018 року.

За клопотанням позивача судом відкрито провадження у цій справі в порядку спрощеного позовного провадження.

Заперечень щодо такого порядку, а також відзиву на позов, відповідно до ст.162 КАС України, відповідачем суду подано не було.

В даному випадку між сторонами по справі виник спір з приводу оскарження постанови про закінчення виконавчого провадження.

Вказані правовідносини регулюються нормами КАС України, Законом України «Про виконавче провадження».

Врахувавши думку сторін, дослідивши надані суду докази, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості заявлених ОСОБА_1 вимог.

Позивач в обгрунтування заявлених вимог посилається на ті обставини, що в провадженні Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Рівненській області, перебував виконавчий лист №572/3081/17, виданий 28 березня 2018 року Сарненським районним судом Рівненської області про зобов`язання Сарненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11 червня 2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Вказані обставини доводяться копією постанови про закінчення виконавчого провадження від 27 вересня 2019 року.

Крім цього, відповідно до вказаної вище постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Рівненській області Петрової Л.С. від 27 вересня 2019 року - виконавче провадження з виконання виконавчого листа №572/3081/17, виданого 28 березня 2018 року Сарненським районним судом Рівненської області про зобов`язання Сарненського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11 червня 2017 року, з урахуванням проведених виплат - закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження».

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною першою статті 3 Закону №1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема, виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1404-VIII, примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

За приписами ст.10 Закону № 1404-VIII, заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об`єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувачу предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов`язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Пунктом 9 частини першої статті 39 Закону №1404-VIII, на яку посилався державний виконавець як на підставу закінчення виконавчого провадження, вказано, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

В оскаржуваній постанові державного виконавця від 27 вересня 2019 року зазначено, що перерахунок здійснено згідно розпорядження №135654 від 14 березня 2018 року та №135654 від 27 березня 2018 року.

Однак, із змісту цієї ж постанови вбачається, що суд зобов`язав боржника здійснити не лише перерахунок, а і виплату пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 11 червня 2017 року, з урахуванням проведених виплат.

Отже, із наданих суду доказів вбачається, що рішення Сарненського районного суду Рівненської області, ухвалене на користь ОСОБА_1 є невиконаним.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII, виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом (п.1 ч.2 ст.18 Закону №1404-VIII).

Всупереч викладеному, державний виконавець не в повному обсязі вжив передбачені Законом №1404-VIII заходи щодо примусового виконання рішення суду, а відтак діяв не в межах повноважень та не у спосіб, передбачений законодавством України, що мало наслідком необґрунтоване закінчення виконавчого провадження за відсутності підстави, встановленої п.9 ч.1 ст.39 Закону №1404-VIII.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідачем не підтверджено правомірність оспорюваної постанови належними та допустимими доказами, а тому вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення в повному обсязі.

Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (жительки АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до УПРАВЛІННЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРИМУСОВОГО ВИКОНАННЯ РІШЕНЬ У РІВНЕНСЬКІЙ ОБЛАСТІ ЗАХІДНОГО МІЖРЕГІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ (м.Львів) (м.Рівне вул.Замкова,29) - про визнання протиправною та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Рівненській області Петрової Людмили Сергіївни від 27 вересня 2019 року про закінчення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №572/3081/17, виданого 28 березня 2018 року Сарненським районним судом Рівненської області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (жительки АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) (вул. Замкова, 29, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 43317547) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 768 грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя