Рішення № 92620429, 04.11.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2020
Номер справи
420/11665/20
Номер документу
92620429
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/11665/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2020 року о 09:45 год. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Єфіменко К.С., за участю секретаря судового засідання Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 27 суду справу за позовною заявою за позовом Кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Одеської обласної територіальної виборчої комісії (пр.-кт Шевченка,4, каб.359, м.Одеса, 65032), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Любашівської селищної територіальної виборчої комісії (вул..Володимира Князя,124, смт Любашівка, Подільський район, Одеська область, 66502) про визнання протиправними та скасування постанов Одеської обласної територіальної виборчої комісії №127, №128, №129, №133, №134, №135, №136, №137, №138, №139, №140 від 31 жовтня 2020 року,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 02.10.2020 року надійшов адміністративний позов Кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 до Одеської обласної територіальної виборчої комісії за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Любашівської селищної територіальної виборчої комісії, в якому позивач просить:

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 127 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510627 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 128 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510625 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 129 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510613 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати Постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 133 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510629 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 134 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510626 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 135 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510631 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 136 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510630 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 137 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510636 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 138 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510637 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 139 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510638 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 140 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510639 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року»;

судові виграти покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що кандидатом у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було подано до Одеської обласної територіальної виборчої комісії скарги про порушення виборчого законодавства під час проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, зокрема, щодо фальсифікації та підроблення виборчої документації на дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць № 510613. 510625. 510626. 510627, 510629, 510630. 510631, 510636. 510637, 510638, 510639 з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5. На що 31 жовтня 2020 року Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанови № 127-129, 133-140 про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510613. 510625. 510626. 510627, 510629, 510630. 510631, 510636. 510637, 510638, 510639 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Якими скарги кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчих дільницях №510613. 510625. 510626. 510627, 510629, 510630. 510631, 510636. 510637, 510638, 510639 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

Позивач зазначає, що скарги від кандидата у депутати Одеської обласної рад» від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 надійшли до Одеської обласної територіальної виборчої комісії 30 жовтня 2020 року, в той час як виборча документація по дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №№510613, 510625. 510626. 510627, 510629. 510630, 510631, 510636, 510637, 510638, 510639 була прийнята 26 жовтня 2020 року. Та вказує, що з наведеного вбачається, що скарги кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 не мали б бути розглянуті Одеською обласною територіальною виборчою комісією, у зв`язку з порушенням строку на її подання, а тому прийняті на їх підставі постанови підлягають скасуванню як протиправні та прийняті всупереч вимог чинного виборчого законодавства України.

Ухвалою від 02.11.2020 року адміністративний позов залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 09 год. 30 хв. 03 листопада 2020 року.

Ухвалою від 03.11.2020 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу з урахуванням особливостей, встановлених ст.ст. 268-273 КАС України. Призначено судове засідання на 03.11.2020 року об 14 год. 00 хв.

У відзиві на позовну заяву відповідач посилається на норми законодавства, які регламентують роботу територіальної виборчої комісії, та зазначаючи, що оскаржувані постанови прийняті відповідно до норм чинного законодавства та просить в задоволенні позову відмовити.

Під час судового розгляду справи у судовому засіданні 03.11.2020 року позивач та його представники позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти задоволення позову, пославшись на законність оскаржених постанов, які винесені комісією в межах своєї компетенції та на підставі відповідних скарг кандидата в депутати від 31.10.2020 року.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 Постанови Верховної Ради України від 15.07.2020 р. № 795-ІХ «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських селищних та міських голів (крім визначених у п.2 та 3 цієї постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року.

На підставі вказаної Постанови Центральною виборчою комісією прийнято Постанову від 08.08.2020 року № 160 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 р.», згідно п.1 якої призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно додатків 1 -24.

Відповідно до посвідчення №30 від 25 вересня 2020 року ОСОБА_1 є зареєстрованим комісією кандидатом у депутати до Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу», а тому є суб`єктом виборчого процесу.

Як встановлено судом депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 звертався до Любашівської селищної територіальної виборчої комісії зі скаргою стосовно виявлених порушень під час голосування на дільницях №№510613, 510625. 510626. 510627, 510629, 510630, 510631, 510636, 510637, 510638, 510639.

Постановою Любашівської селищної територіальної виборчої комісії від 29.10.2020р. залишено скаргу ОСОБА_2 без розгляду на підставі ст. 67, ч. 1 ст. 68 ВК України.

30.10.2020р. ОСОБА_2 звернувся до Одеської обласної територіальної виборчої комісії зі скаргою про порушення виборчого законодавства під час проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року щодо фальсифікації та підроблення виборчої документації на дільничних виборчих комісіях №№510613, 510625. 510626. 510627, 510629. 510630, 510631, 510636, 510637, 510638, 510639 з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5. В якій остання просила зобов`язати Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області проведення повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях №№510613, 510625. 510626. 510627, 510629. 510630, 510631, 510636, 510637, 510638, 510639 з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5.

31 жовтня 2020 року о 13 год. 41 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 129 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510613 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510613 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 51 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 139 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510638 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510638 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 50 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 138 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510637 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510637 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 52 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 140 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510639 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510639 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 49 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 137 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510636 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510639 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 48 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 136 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510630 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510630 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 47 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 135 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510631 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510631 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 45 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 133 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510629 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної рали від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510629 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 40 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 128 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510625 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510625 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 39 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 127 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510627 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510627 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

31 жовтня 2020 року 13 год. 46 хв. Одеською обласною територіальною виборчою комісією було винесено постанову № 134 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510626 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року», якою скаргу кандидата у депутати`Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 було задоволено частково. Зобов`язано Любашівську селищну територіальну виборчу комісію Подільського району Одеської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Одеської обласної раци у територіальному виборчому окрузі №5 на виборчій дільниці №510626 Любашівської селищної територіальної Подільського району Одеської області.

Позивач вважає вказані постанови протиправними та такими, що підлягають скасуванню, у зв`язку з чим звернувся до суду.

Дослідивши зміст адміністративного позову, а також письмові докази, додані до нього, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до Конституції України регулює Виборчий кодекс України (далі ВК України).

Згідно ст.65 ВК України суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути, зокрема, кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. До територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів (у разі якщо підсумки голосування з відповідних місцевих виборів не встановлюються). До територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів.

Відповідно до ст.66 ВК України скарга до виборчої комісії може бути подана суб`єктом звернення зі скаргою протягом двох днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб`єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті (ч.1); скарга щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів виборчих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування та/або під час транспортування виборчих документів, може бути подана до виборчої комісії не пізніше наступного дня після дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, але не пізніше часу прийняття відповідною виборчою комісією виборчих документів такої виборчої комісії відповідно до цього Кодексу (ч.3); обчислення строку оскарження починається з наступного дня після дня прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності, які оскаржуються (ч.4); днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути, але не була вчинена дія, передбачена законом (ч.5); строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення суб`єктом розгляду скарги без розгляду відповідно до частини першої статті 68 цього Кодексу (ч.6).

Процедура та строки розгляду скарг виборчими комісіями місцевих виборів урегульовані Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, який є Додатком до постанови Центральної виборчої комісії від 21.08.2020 № 192 (далі Порядок).

У відповідності до положень Порядку скарга щодо порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування у відповідному виборчому окрузі (частині виборчого округу) та/або під час транспортування виборчих документів, що надійшла на момент прийняття документів дільничної (окружної, територіальної) виборчої комісії, повинна бути розглянута до ухвалення відповідною виборчою комісією рішення щодо прийняття таких виборчих документів (п.8.8 Розділу 8 Порядку)

Відповідно до положень ч.2,3 ст.72 ВК України перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення:

1) чи подано скаргу належним суб`єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом;

2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб`єкт розгляду скарги);

3) чи дотримано суб`єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.

Виборча комісія приймає рішення про залишення скарги без розгляду по суті, якщо вона подана неналежним суб`єктом звернення зі скаргою чи до неналежного суб`єкта розгляду скарги або з порушенням строків оскарження, встановлених цим Кодексом.

На підставі викладеного, шляхом системного аналізу норм чинного виборчого законодавства, зокрема, положень ст.ст.254 ч.5 та ст.66 ч.3 ВК України, суд доходить висновку, що суб`єктом звернення скарга до територіальної виборчої комісії на дії, рішення чи бездіяльність дільничних виборчих комісій, членів цих комісій що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, встановлення підсумків голосування та/або під час транспортування виборчих документів може бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності, але цей строк обмежений часом прийняття ТВК документів дільничної виборчої комісії. При цьому цей строк продовженню або поновленню не підлягає.

Як було встановлено судом, скарга позивача про порушення виборчого законодавства під час проведення місцевих виборів разом із актами про виявлення порушень виборчого законодавства була підписана позивачем та надана до 30 жовтня 2020 року, в той час як виборча документація по дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №№510613, 510625. 510626. 510627, 510629, 510630, 510631, 510636, 510637, 510638, 510639 була прийнята 26 жовтня 2020 року. Зазначені обставини не заперечувались учасниками справи.

В ході розгляду справи сторонами не заперечується, що скарги та заяви від ОСОБА_2 в день голосування не надходили і не складалися.

Таким чином, кандидат у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії «Слуга народу» ОСОБА_2 мав звернутися до відповідної територіальної виборчої комісії у строк не пізніше 28 жовтня 2020 року.

Такі скарги були подані ОСОБА_2 до Любашівської селищної ТВК 28.10.2020 року.

Постановами Любашівської селищної ТВК від 29.10.2020 року усі скарги кандидата ОСОБА_2 були залишені без розгляду у зв`язку із пропуском ним строку звернення.

Вказані постанови Любашівської селищної ТВК від 29.10.2020 року не були оскаржені кандидатом ОСОБА_2 до суду.

Натомість, вказаний кандидат звернувся 30.10.2020 року безпосередньо до відповідача Одеської обласної ТВК з аналогічними скаргами щодо порушень під час проведення місцевих виборів разом із актами про виявлення порушень виборчого законодавства поза межами строків, встановлених ВК України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що кандидат ОСОБА_2 фактично пропустив строк звернення зі скаргами від 30.10.2020 року, в зв`язку із чим, його скарги повинні були бути залишені без розгляду відповідачем Одеською обласною ТВК, а не розглядатись по суті.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів на окремих дільницях, відповідно ТВК повинна мати незаперечні докази вчинення таких порушень, які не можуть надати встановити результати волевиявлення виборів на цих дільницях (ч.10 ст.254 ВК України)

Окремо суд зазначає, що подані до Одеської обласної територіальної виборчої комісії акти про порушення виборчого законодавства не беруться судом до уваги, з огляду на їх сумнівність, оскільки вказані акти складалися на різних дільницях з незначним проміжком часу, деякі акти не містять зазначення часу їх складання, в актах зазначено аналогічні порушення та підписані, крім заявника скарги ОСОБА_2 , виборцями ОСОБА_3 і ОСОБА_4 , які на переконання суду не мають відношення до всіх одинадцяти виборчих дільниць та не мали законного права перебувати на цих дільницях під час проведення підрахунку голосів членами цих ДВК, а тому суд критично розцінює порушення зазначені у вказаних актах від 26.10.2020 року.

Інших доказів порушення законодавства, які б давали підстави для призначення повторного підрахунку голосів виборцях на окремих дільницях представником відповідача не надано до суду.

Окрім того суд зазначає, що прийняти таке рішення Одеська обласна ТВК могла не на підставі скарги суб`єкта виборчого процесу, а лиши після отримання від ДВК виборчої документації (ч.12 ст.254 ВК України).

Станом на час розгляду справи, представник Одеської обласної ТВК повідомив, що вказана виборча документація, в тому числі із наведених виборчих дільниць, не надходила до Одеської обласної ТВК, що унеможливлювало прийняття постанов про проведення повторного підрахунку голосів виборців п окремим ДВК.

За таких підстав, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, не надано будь-яких доказів на підтвердження того, що під час прийняття оскаржуваних постанов про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року Одеська обласна територіальна виборча комісія діяла на підставі та у спосіб, що передбачені Виборчим кодексом України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання протиправною та скасування постанов Одеської обласної територіальної виборчої комісії від 31 жовтня 2020 року № 127-129, 133-140 про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510613. 510625. 510626. 510627, 510629, 510630. 510631, 510636. 510637, 510638, 510639 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Згідно ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладеного, розглянувши справу в межах позовних вимог на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Разом з тим, судом встановлено, що при зверненні до суду з даним адміністративним позовом позивачем судовий збір не сплачено.

Відповідно ч.9 ст.273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно ст. 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік з 1 січня 2020 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривень.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За таких підстав, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Одеської обласної територіальної виборчої комісії (пр.-кт Шевченка,4, каб.359, м.Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 43780202) на спеціальний рахунок Державного бюджету України слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Згідно частин третьої, п`ятої статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Виходячи зі змісту вказаних норм, слід дійти висновків, що подання заяви та відповідних доказів має певні строкові обмеження, а саме така заява подається:

1) до закінчення судових дебатів у справі;

2) або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови надання стороною відповідної заяви про це до закінчення судових дебатів.

Як вбачається із матеріалів справи, позивачем до закінчення судових дебатів не надано доказів на підтвердження суми витрат на правничу допомогу зазначену у попередньому (орієнтовному) розрахунку судових витрат у розмірі 9248 гривні 80 копійок, також не подано заяви про подання належних доказів протягом п`яти днів, за таких обставин суд відмовляє позивачу у стягненні 9248 гривні 80 копійок витрат на правничу допомогу.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 273 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний Кандидата у депутати Одеської обласної ради від Політичної партії "Слуга народу" ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Одеської обласної територіальної виборчої комісії (пр.-кт Шевченка,4, каб.359, м.Одеса, 65032), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Любашівської селищної територіальної виборчої комісії (вул..Володимира Князя,124, смт Любашівка, Подільський район, Одеська область, 66502) про визнання протиправними та скасування постанов Одеської обласної територіальної виборчої комісії №127, №128, №129, №133, №134, №135, №136, №137, №138, №139, №140 від 31 жовтня 2020 року задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 127 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510627 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 128 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510625 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 129 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510613 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати Постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 133 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510629 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 134 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510626 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 135 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510631 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 136 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510630 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 137 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510636 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 138 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510637 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 139 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510638 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської обласної територіальної виборчої комісії № 140 від 31 жовтня 2020 року «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях 510639 на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року».

Стягнути з з Одеської обласної територіальної виборчої комісії (пр.-кт Шевченка,4, каб.359, м.Одеса, 65032, код ЄДРПОУ 43780202) на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Код банку отримувача (МФО) 899998; Рахунок отримувача UA338999980313181206084015005; Код класифікації доходів бюджету 22030101; Призначення платежу ;101 судовий збір за розгляд Одеським окружним адміністративним судом справи № 420/11634/20) судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривень.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 272 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом двох днів з дня проголошення судового рішення.

Суддя К.С. Єфіменко

.