Рішення № 9260517, 22.10.2009, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
22.10.2009
Номер справи
03/2369
Номер документу
9260517
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" жовтня 2009 р.                                                   Справа № 03/2369

Господарський суд Черкаської області, в складі: головуючого - судді Єфіменка В. В.,

з секретарем Макарченко Н.П.,

за участю представників сторін:

від позивача: Іванов С.Г., за довіреністю;

від відповідача: не з’явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу

за позовом Одеської залізниці, м. Одеса

до товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕП Транско", м. Черкаси

про стягнення 43 420 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача 43 420 грн. штрафних санкцій з тих мотивів, що маса вантажу, вказана відповідачем в накладній № 44870215 не відповідає масі вантажу, визначеній на станції Знам’янка Одеської залізниці.

Представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити з мотивів, викладених в позовній заяві.

Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнав, його представник в судове засідання не з’явився. Надіслав клопотання про перенесення розгляду справи з тих мотивів, що представник відповідача не має можливості прийняти участь в судовому засіданні.

Клопотання не містить обґрунтування поважності причин неявки представника відповідача в судове засідання; також не вказано, чому в судове засідання не може з’явитись інший представник відповідача. До клопотання не додані будь-які докази того, що представник відповідача не може з’явитись через поважну причину. Суд приходить до висновку, що подане клопотання вказує на намагання відповідача ухилитися від вирішення спору по суті, клопотання відповідача про перенесення розгляду справи є необгрунтованим, безпідставним і задоволенню не підлягає, а матеріали справи містять достатньо відомостей про права та взаємовідносини сторін.

На доводи відповідач у відзиві на позовну заяву про те, що на зворотному боці накладної відсутня відмітка про складений на попутній станції комерційний акт та не перевірено вантажу на станції призначення представник позивача пояснив, що дійсно в накладній №44870215 від 18.03.2009 року на зворотній стороні не ставилась відмітка про складання комерційного акту по ст.Знам’янка тому що цей документ слідував далі до станції призначення з іншими вагонами, але відповідач не вказує, що в цій же накладній вагон №95615712 викреслений, і що в наявності є ще одна накладна №42146660 на досилку вагона №95615712. У вказаній накладній в наявності усі відмітки ст.Знам’янка про складання акту загальної форми, а також комерційного акту.

Щодо не заповнення у комерційному акті розділів Е та Ж та відсутності підписів представників Знам’янської дирекції залізничних перевезень Дубовського та Корчагіна представник позивача пояснив, що розділ Е комерційного акту заповнюється лише в разі проведення експертизи, а експертиза, згідно ст.53 Статуту залізниць України, проводиться у разі потреби залізницею за власною ініціативою або на вимогу одержувача. Залізниця потреби у проведенні експертизи не вбачала, а одержувач таку вимогу не заявляв. Розділ Ж заповнюється станцією призначення і тому 15.03.09р. при складанні комерційного акту на ст.Знам’янка розділ Ж не міг бути заповненим. Разом з тим, начальником юридичного сектору Знам’янської дирекції залізничних перевезень направлений лист №ДНЮ-3/140 від 17.09.2009р. на ім’я начальника станції Чорноморська Одеської залізниці з проханням направлення завірену копію комерційного акта №БК 047939/194 з відміткою станції в розділі Ж.

Справа слухається в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами.

Суд, вислухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Ч.1, ч.2 ст. 3 Закону України „ Про залізничний транспорт" від 04.07.1996 р. №273\96-ВР (далі - Закон) передбачено, що законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України „Про транспорт", цього Закону, Статуту залізниць України, що затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.

Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Згідно з ч.5 ст. 307 ГК України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.

Ст. 2 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 р. №457 (далі - Статут), визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.

Ст. 5 Статуту передбачено, що на підставі цього Статуту Мінтранс затверджує Правила перевезення вантажів ( далі - Правила) та інші нормативні документи. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Відповідно до ст. 6 Статуту накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.

Ст. 23 Статуту та „Правилами перевезень вантажів", затверджених наказом Міністерства транспорту України №644 від 21.11.2000 р. передбачено, що відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну ( комплект перевізних документів).

Накладна є складовою частиною комплекту перевізних документів, до якого, крім неї, входять: дорожня відомість, корінець дорожньої відомості та квитанція про приймання вантажу. Бланки цих документів видаються вантажовідправникам за плату згідно з тарифом.

Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором застави вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна разом з дорожньою відомістю супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення, де видається одержувачу. Квитанція про приймання вантажу до перевезення видається відправнику. Усі ці документи (надалі - перевізний документ) заповнюються на друкарській машинці або іншим друкованим способом.

Згідно з п.2.1. та п.2.2. розділу 2 „Правил оформлення перевізних документів" , графи „Маса вантажу в кг. визначена відправником" та „Спосіб визначення маси" заповнюються відправником.

Відповідно до ст. 37 Статуту та п.5 „Правил приймання вантажів до перевезення", маса вантажу визначається відправником.

П.2.3. „Правил оформлення перевізних документів" визначено, що у графі "Правильність внесених у накладну відомостей підтверджую" представник відправника вказує свою посаду і розбірливо розписується, засвідчуючи правильність відомостей, указаних ним у перевізному документі. Представник відправника повинен мати довіреність на оформлення перевезення.

Згідно залізничної накладної № 44870215 відповідач зобов’язався відвантажити в березні 2009 р. зі станції Лебединська Південної залізниці 3 вагони: № 95373007; № 95524005; № 95615712 з вантажем –зерно пшениці на адресу ТОВ «ТрансІнвестСервіс», а залізниця зобов’язалась доставити усі вагони на станцію призначення –Чорноморська Одеської залізниці і видати вантажоодержувачу.

14.03.2009 при прийманні поїзда № 2257 на ст.Знам’янка Одеської залізниці у складі якого був вагон № 95615712 виявлено невідповідність відомостей, зазначених відповідачем в накладній фактичним параметрам. Так, в результаті зважування на тензометричних динамічних вагах виявлено масу в вагоні № 95615712 – брутто 84400 кг.

Відповідно до накладної № 44870215 та іншим перевізним документам маса вантажу в вагоні № 95615712 складає: тара –20900 кг, нетто –69200 кг, брутто –90100 кг, що становить різницю порівняно з вказаною в накладній - 5700 кг.

За даним фактом, згідно вимог ст. 129 Статуту залізниць України, 14.03.2009р. працівниками ст.Знам’янка складений акт загальної форми №7460, а вагон відчеплений для проведення комісійного переважування.

15 березня 2009 року на підставі акту загальної форми №7460 від 14.03.09 на ст.Знам’янка проводилось комісійне переважування вагона №95615712 на 150-тонних вагах. Переважування проводив прийомоздавальник Іванов у присутності заступника начальника станції Знам’янка Неживого, стрілка воєнізованої охорони Дубовського та представника лінійного відділу міліції на ст.Знам’янка Корчагіна. В ході перевірки встановлено різницю ваги відносно документів в сторону зменшення на 4400 кг. і складений комерційний акт БК 047939/194 від 15.03.2009р.

15.03.2009 після відчеплення вагону для контрольного зважування на статистичних вагах згідно протоколу зважування було встановлено:

Вагон № 95615712:

Брутто –85700 кг, нетто –64800 кг, тара –20900 кг.

По накладній № 44870215: тара - 20900 кг, нетто –69200 кг, брутто –90100 кг, що складає різницю у вазі проти накладної в сторону зменшення на 4400 кг. Номера і кількість ЗПП відповідали перевізним документам.

П.28 „Правил приймання вантажів до перевезення" передбачено, що вантажі, завантажені відправниками у вагони відкритого типу ( платформи, напіввагони тощо), приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування ( у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.

Згідно з ст. 52, ст. 129 Статуту на станціях призначення залізниця зобов'язана перевірити масу, кількість місць і стан вантажу у разі прибуття вантажів у вагонах навалом і насипом за вимогою одержувача у розмірах, передбачених Правилами.

Обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць. Комерційний акт складається для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу натурою з даними, зазначеними у транспортних документах.

Суд враховує, що згідно пункту 10 розділу 28 Правил перевезення вантажів комерційний акт підписує начальник станції (його заступник) начальник вантажного району і прийомоздавальник станції, а також одержувач, якщо він брав участь у перевірці. Згідно штатного розпису на станції Знам’янка відсутня посада начальника вантажного району, а тому комерційний акт крім заступника начальника станції та прийомоздавача підписав начальник станції. Дубовський та Корчагін, які приймали участь у комісійному переважуванні вказаного вагону не являються працівниками Знам’янської дирекції залізничних перевезень і не являються залізничниками взагалі –перший стрілець воєнізованої охорони, а другий представник транспортної міліції.

Вимоги п.23 Інструкції про порядок приймання продукції виробничо-технічного призначення і товарів народного споживання за кількістю не поширюються на залізницю, так як на залізниці існують Правила перевезення вантажів і Статут залізниць України.

Доводи відповідача про те, що в акті загальної форми зазначені одні прізвища та посади представників Знам’янської дирекції, а комерційний акт підписаний іншими особами, суд оцінює критично. З пояснень представника позивача вбачається, що залізниця працює позмінно і ті особи що складали акт загальної форми 14.03.09р. на наступний день були вихідними. Підписання цих документів одними і тими ж особами ніякими нормативними актами не передбачено.

Щодо відповіді на претензію, то комерційні акти, які зазначені у відповіді не мають ніякого відношення до предмета спору.

Згідно з ст. 122 Статуту залізниць України, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

Ст. 118 Статуту передбачає, що за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Згідно накладної № 44870215 загальна сума провізної плати нарахованої відправнику по станції відправлення, по зазначеним вагонам, складає 8 684 грн..

Розмір нарахованого позивачем штрафу складає 43420 грн. (8 684 грн. х 5).

06.08.2009 позивач направив відповідачу претензію (вимогу) № НЮ-9/124 з пропозицією перерахувати штраф в розмірі 31320 грн. Позивач наполягає, що відповіді на претензію він не отримав.

Як вбачається з відзиву на позов, відповідач направив на адресу позивача відповідь на претензію, в якій вказав, що претензія задоволенню не підлягає. Відповідач надіслав відповідь на претензію через Центральне відділення зв’язку м. Черкаси цінним листом з описом вкладень 08.09.2009.

Доказів вручення відповіді на претензію відповідачем не надано.

Борг відповідача перед позивачем по сплаті штрафних санкцій складає 43420 грн.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю, і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 43 420 грн. штрафних санкцій з тих мотивів, що маса вантажу, вказана відповідачем в накладній № 44870215 не відповідає масі вантажу, визначеній на станції Знам’янка Одеської залізниці.

Оскільки заявлені вимоги підлягають до задоволення повністю, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути 434 грн. 20 коп. витрат по сплаті держмита та 236 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Керуючись ст.ст. 49, 82-84 ГПК України, суд –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути 43 420 грн. штрафних санкцій, 434 грн. 20 коп. витрат по сплаті держмита та 236 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу з товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕП Транско", (юридична адреса: вул. Леніна,1, с. Геронимівка, Черкаська область; поштова адреса: вул. просп. Хіміків,4, м. Черкаси), код 32291375 на користь Одеської залізниці, вул. Пантелеймонівська,19, код 01071315.

Рішення може бути оскаржено до Київського міжобласного апеляційного господарського суду протягом 10 діб.

СУДДЯ           В.В.Єфіменко