
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 листопада 2020 року м. Київ № 640/19433/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомУкраїнського державного науково-дослідного та проектного інституту "УкрНДІпроектреставрація" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області провизнання протипраною та скасування постанови про накладення штрафу
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» (далі - позивач) позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (далі - відповідач) та просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №42 від 27.09.2019 року про накладання на Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» штрафу в розмірі 180 630, 00 грн. та стягнути на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору.
Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що проектна документація розроблена та передана замовнику у відповідності до чинного законодавства. Роботи, на які розроблялась проектна документація, не передбачають пристосування об`єкта реставрації, а тому і відсутня вимога щодо обов`язковості надання завдання на проектування. Також, Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» вказав, що реставрація Гончарської башти, в силу частини 4 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не потребує наявності документа, що засвідчує право власності чи користування земельної ділянки. Окрім цього, позивач стверджує про відсутність порушення вимог Додатку Б ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки і споруди», оскільки останні не поширюють свою дію на споруди, що реставруються. За таких обставин, на думку позивача, постанова Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №42 від 27.09.2019 року про накладання на Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» штрафу в розмірі 180 630, 00 грн. є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідачем відзиву на позовну заяву не подано, заяв та клопотань до суду не надходило, причини не подання відзиву на позовну заяву суду не відомі, ухвалу суду від 31.10.2019 року отримано 14.11.2019 року, що підтверджується матеріалами адміністративної справи.
Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі акту складеного за результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктами містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт від 13.09.2019 року, протоколу про порушення у сфері містобудівної діяльності від 13.09.2019 року, складеного головним інспектором будівельного нагляду Думарецьким Олександром Васильовичем Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області прийнято постанову №42 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 27.09.2019 року, якою визнано винним Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» у вчиненні правопорушення, передбаченого абзацом 2 частини 1 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 180 630, 00 грн. (далі - оскаржуване та/або спірне рішення).
У спірному рішенні вказано, що під час здійснення позапланової перевірки за адресою Хмельницька область, м. Кам`янець-Подільський, вул. Вали, 1а, дозвіл на будівельні роботи №ІУ 113190501260 «Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури національного значення «Гончарська башта» (охор. №727/6) в м. Кам`янець-Подільський, вул. Вали, 1а» встановлено, що проектною організацією Український державний науково-дослідний та проектний інститут «УкрНДІпроектреставрація» проектна документація розроблена та передана замовнику будівництва без вихідних даних, а саме: відсутнє завдання та проектування та в проектній документації відсутні документи на право користування, а саме на 1360 кв.м. Також в аркуші АР-1 (техніко-економічні показники) та в експертному звіті таблиці (техніко-економічні показники) площа забудови 684,0 кв.м. та будівельний пам`ятник 2120,4 кв.м. не відповідає наведеним габаритним параметрам даного об`єкту реставрації, чим порушено підпункт 1 пункту 4 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об`єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 16.05.2011 року №45 та пункт 8, пункт 4 додатку А ДБН А.2.2-14-2016 Склад та зміст науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування, а також Додаток Б ДБН В.2.2-2009 Громадські будинки та споруди.
Вирішуючи спір по суті суд керується положеннями чинного законодавства, яке діяло станом на час виникнення спірних правовідносин та звертає увагу на наступне.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Частиною 1 статті 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері містобудування, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2014 №294 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення №294) центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем`єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Основним завданням Держархбудінспекції є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, зокрема, здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт (п. 3 Положення №294).
Пунктом 7 Положення №294 встановлено, що Держархбудінспекція здійснює свої повноваження безпосередньо через апарат та свої територіальні органи.
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553.
Пунктами 2, 5 Порядку № 553 передбачено, що державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Згідно з пунктом 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
Пунктами 17, 19 Порядку № 553 визначено, що у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт.
Відповідно до пункту 21 Порядку № 553 у разі відмови суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, від отримання акта та припису, вони надсилаються йому рекомендованим листом з повідомленням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 № 244 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено процедуру накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Відповідно до пунктів 16-20 цього Порядку справа про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - справа) розглядається посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд таких справ, протягом 15 днів з дня одержання зазначеною особою протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та інших матеріалів справи.
Доказами у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності є будь-які фактичні дані, на підставі яких встановлюється наявність чи відсутність правопорушення, винність відповідного суб`єкта містобудування в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, під час підготовки справи до розгляду з`ясовує:
1) чи належить до її компетенції розгляд цієї справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності;
3) чи сповіщено суб`єкта містобудування, щодо якого складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, про час і місце розгляду справи;
4) чи витребувані необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання (за наявності) суб`єкта містобудування, який притягається до відповідальності, або інших осіб, що беруть участь у справі.
Посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ, під час розгляду справи зобов`язана з`ясувати, чи було вчинено правопорушення у сфері містобудівної діяльності, чи винний відповідний суб`єкт містобудування в його вчиненні, чи підлягає він притягненню до відповідальності, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб`єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб`єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.
Абзацом 2 частини 1 статті 1 Закону України «Про відповідальність у сфері містобудівної діяльності» суб`єкти містобудування, які здійснюють проектування об`єктів, експертизу проектів будівництва, несуть відповідальність у вигляді штрафу за передачу замовнику проектної документації для виконання будівельних робіт на об`єкті будівництва, розробленої з порушенням вимог законодавства, містобудівної документації, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, будівельних норм, державних стандартів і правил, у тому числі за нестворення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, незабезпечення приладами обліку води і теплової енергії, а також за заниження категорії складності об`єкта будівництва: експертна організація - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.
Судом встановлено, що Українським державним науково-дослідним та проектним інститутом «УкрНДІпроектреставрація» розроблено та передано замовнику - Національному історико-архітектурному заповіднику «Кам`янець» проектну документацію «Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури Національного значення - Гончарської башти (охор. №727/6) в м. Кам`янці-Подільському, Хмельницької області. Попередні та протиаварійні роботи».
В той же час, за змістом частини 4 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Влаштування засобів безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури може здійснюватися без документів, що дають право на виконання будівельних робіт, та за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, з дотриманням вимог законодавства, будівельних норм та правил. Порядок влаштування засобів безперешкодного доступу до об`єктів або їх розумного пристосування встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» (далі - Порядок № 466), визначено, що будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.
Пунктом 5 Порядку № 466 передбачено, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 466 реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Таким чином, реконструкцію об`єкта будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Разом з цим, за змістом додатка А ДБН А.2.2-14-16 «Склад та зміст науково-проектної документації на реставрацію пам`яток архітектури та містобудування» вихідними даними, які надає замовник є: лист-замовлення; правовстановлюючі документи на користування пам`яткою або її частиною; розпорядчий акт власника про проведення ремонтно-реставраційних робіт; документи на право землекористування; межі ділянки землекористування (викопіювання з чергового кадастрового плану); топографічний план території на паперових та електронних носіях в масштабі М 1:500 та/або М 1:2000 із зазначенням меж ділянки проектування; матеріали інженерних вишукувань (за наявності); завдання на проектування (в разі пристосування об`єкта реставрації); технічні умови на приєднання об`єкта до інженерних мереж (за необхідності); архівні документи - плани БТІ, старовинні фотографії, іконографічні матеріали, замальовки, кошториси на ремонтні та ремонтно-реставраційні роботи; науково-реставраційний звіт (за наявності).
При цьому, завдання на проектування необхідно виключно у разі пристосування об`єкта реставрації.
В той же час, відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 пояснювальної записки до проектної документації за результатами архітектурних, інженерно-конструкційних, технологічних обстежень розробити проект протиаварійних робі Гончарської башти (охор. №727/6) в м. Кам`янці-Подільському, Хмельницької області. Відновлення суцільного стану стін з використанням матеріалів - каменю, що утворився після вивалення фрагментів стін та матеріалів сумісних із стародавніми матеріалами даного мурування. Виконати ін`єктування кладки з заповненням швів для запобігання подальших руйнацій. Розчистка поверхонь стін в нашарувань рослинного походження.
Згідно із реставраційним завданням на розроблення науково-проектної документації «Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури національного значення «Гончарська башта» (XVI)., в м. Кам`янці-Подільському, Хмельницької області. Охор. №727/6» Попередні та протиаварійні роботи (стадія РП) запланованими роботами є: попередні роботи та протиаварійні роботи (стадія РП).
Тобто, в даному випадку пристосування об`єкту реставрації проектною документацію не було передбачено, здійснювалась реставрація пам`ятки архітектури шляхом здійснення протиаварійних робіт. За таких обставин, суд вважає, що висновок відповідача про порушення позивачем положень ДБН А.2.2-14-16 є помилковим.
Між тим, додатком Б ДБН В.2.2-9-2009 «Громадські будинки та споруди» установлено правила підрахунку загальної, корисної та розрахункової площі, будівельного об`єму, площі забудови та поверховості будинків.
Поряд з цим, відповідачем не взято до уваги, що положення додатку Б ДБН В.2.2-9-2009 як і ДБН В.2.2-9-2009 в цілому не поширюються на реставрацію пам`яток архітектури.
Враховуючи викладене у сукупності та зважаючи на те, що матеріали справи не містять жодного доказу встановлення відповідачем порушень при здійсненні попередніх робіт на об`єкті «Реставрація і пристосування пам`ятки архітектури Національного значення - Гончарської башти (охор. №727/6) в м. Кам`янці-Подільському, Хмельницької області. Попередні та протиаварійні роботи», суд дійшов висновку, що проектна документація відповідає наведеним вище нормам законодавства.
Встановлені обставини свідчать про відсутність у відповідача правових підстав для прийняття спірної постанови.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про невідповідність спірного рішення критеріям, які встановлені положеннями частини 2 статті 2 КАС України, що, в свою чергу, зумовлює наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки адміністративний позов підлягає до задоволення, то судовий збір сплачений позивачем підлягає стягненню на його користь із відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-73, 77-78, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Українського державного науково-дослідного та проектного інституту «УкрНДІпроектреставрація» (04070, м. Київ, площа Контрактова, б. 4; фактичне місце знаходження: 03110, м. Київ, проспект Валерія Лобановського, б. 51, код ЄДРПОУ 05482989) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, б. 26, код ЄДРПОУ 37471912) задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області №42 від 27.09.2019 року про накладання на штрафу в розмірі 180 630, 00 грн.
3. Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, б. 26, код ЄДРПОУ 37471912) на користь Українського державного науково-дослідного та проектного інституту «УкрНДІпроектреставрація» (04070, м. Київ, площа Контрактова, б. 4; фактичне місце знаходження: 03110, м. Київ, проспект Валерія Лобановського, б. 51, код ЄДРПОУ 05482989) сплачений ним судовий збір у розмірі 2 710 (дві тисячі сімсот десять) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева