ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"24" березня 2010 р.Справа № 5/166 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Змеула О.А. розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5/166
за позовом: Відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" в особі Кременчуцької філії, м. Кременчук Полтавської області
до відповідача: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради, м. Світловодськ Кіровоградської області
іншого відповідача - Головного Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області, м. Кіровоград
про стягнення 302,49 грн.
Представники сторін:
від позивача - представник Лещенко Г.М. , довіреність № 01-3/8791 від 29.09.09 ;
від первісного відповідача - участі не брав;
від іншого відповідача - Бойко М.А., довіреність № 14-19/6-88 від 05.01.10;
Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго", від імені якого діє Кременчуцька філія ВАТ "Полтаваобленерго", звернулося у господарський суд з позовною заявою, яка містить вимоги про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради (далі - Управління) заборгованості по відшкодуванню витрат по категорії пільг "Міліціонер на пенсії" на суму 302,49 грн.
Первісний відповідач надав суду заперечення від 08.12.2009 року № 3166 у яких просить визнати позов таким, що не підлягає задоволенню.
Головне Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області 24.03.2010 року подало суду відзив на позовну заяву.
Позивач 25.01.2010 року подав суду відзив на заперечення № 05-81-02/73 від 18.01.2010 року первісного відповідача у якому зазначив, що заперечення відповідача є безпідставними та формальними.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.
Відповідно до частин четвертої, сьомої статті 22 Закону України "Про міліцію" працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива в межах норм, встановлених законодавством (частина четверта статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом №107-VI від 28.12.2007 - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду N10-рп/2008 від 22.05.2008 року); за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом за умови, якщо середньомісячний сукупний доход сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2484-12 від 19.06.1992 року, №107-VI від 28.12.2007 року - зміну визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 року). До прийняття змін, визнаних Рішенням Конституційного Суду №10-рп/2008 від 22.05.2008 року неконституційними частини четверта та сьома зазначеної статті були викладені в наступній редакції: "працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-процентна знижка по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива; за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом".
Тобто, із викладеного вбачається, що працівникам міліції, звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років надано право на отримання 50-відсоткової знижки плати за комунальні послуги, при цьому обмеження обсягу наданих пільг нормами, встановленими законодавством, рішенням Конституційного Суду України по справі №1-28/2008 року від 22.05.2008 року №10-рн/2008 року визнано неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" (далі - ВАТ "Полтаваобленерго" ) постачає споживачам, що користуються пільгами у відповідності до зазначених вище норм, електричну енергію зі знижкою в сумі її оплати по категорії пільг "Міліціонер на пенсії" (код ЄДОРПу 75) на суму 302,49 грн.
Проте, відповідач не відшкодував позивачу заборгованість в сумі 302,49 грн. за період з червня 2009 року по вересень 2009 року, що утворився внаслідок постачання електричної енергії пільговим категоріям споживачів.
Порядок відшкодування таких витрат визначено у Бюджетному кодексі України, Законі України "Про Державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 року № 117 (далі - Положення) та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2002 року № 256 (далі - Порядок).
Відповідно до Бюджетного кодексу України під субвенціями розуміють міжбюджетні трансферти для використання на певну мету в порядку, визначеному тим органом, який прийняв рішення про надання субвенції (пункт 37 частини 1 статті 2) у Державному бюджеті України можуть передбачатися такі міжбюджетні трансферти місцевим бюджетам:
1) дотація вирівнювання бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, бюджетам міст Києва та Севастополя, районним бюджетам та бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим та міст обласного значення;
2) субвенція на здійснення програм соціального захисту;
3) субвенція на компенсацію втрат доходів бюджетів місцевого самоврядування на виконання власних повноважень внаслідок надання пільг, встановлених державою;
4) субвенція на виконання інвестиційних проектів;
5) інші субвенції (частина 1 статті 97).
Статтею 39 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" передбачено, що за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу надаються житлові субсидії населенню та пільги ветеранам війни; особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдовам (вдівцям) та батькам померлих (загиблих) осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; жертвам нацистських переслідувань; ветеранам військової служби; ветеранам органів внутрішніх справ; ветеранам державної пожежної охорони; ветеранам Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; вдовам (вдівцям) померлих (загиблих) ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів державної пожежної охорони та ветеранів Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України; звільненим зі служби за віком, хворобою або вислугою років працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції.
Згідно пунктів 10, 11 Положення підприємства та організації, що надають послуги, щомісяця до 25 числа подають уповноваженому органу розрахунки щодо вартості послуг, наданих пільговикам у минулому місяці, згідно з формою "2-пільга"; уповноважений орган щомісяця:
1) звіряє інформацію, що міститься в Реєстрі, з інформацією, яка надходить від підприємств та організацій, що надають послуги, і у разі виявлення розбіжностей щодо загальної кількості пільговиків або розміру пільг, що надаються конкретному пільговику, не провадить розрахунків, що стосуються виявлених розбіжностей, до уточнення цієї інформації;
2) після проведення розрахунків з підприємствами та організаціями, що надають послуги, складає: реєстр погашення заборгованості перед підприємствами та організаціями, що надають послуги, згідно з формою "5-пільга" та реєстр розрахунків згідно з формою "7-пільга"; акти звіряння розрахунків за надані пільговикам послуги згідно з формою "3-пільга";
3) до 15 числа подає: фінансовим органам районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських рад акти звіряння розрахунків згідно з формою "3-пільга".
Із матеріалів справи вбачається, що позивачем було дотримано правил вищевказаного порядку, зокрема в частині подання до уповноваженого органу розрахунків вартості послуг, наданих пільговикам згідно з формою "2-пільга", що не заперечується відповідачем (а.с. 9-12).
Механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо пільг в тому числі ветеранам органів внутрішніх справ, ветеранам державної пожежної охорони та ветеранам Держспецзв'язку, а також звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям СБУ, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони тощо за рахунок субвенцій з державного бюджету врегульовано Порядком.
У відповідності до пункту 3 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
В силу пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256, якою затверджено зазначений Порядок, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів за видами пільг в тому числі звільненим із служби за віком, хворобою або вислугою років військовослужбовцям Служби безпеки, працівникам міліції, особам начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої системи, державної пожежної охорони, а також здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі отриманих від них щомісячних звітів щодо послуг, наданих отримувачам, які мають право на відповідні пільги.
Господарський суд виходить з того, що відшкодування витрат постачальникам послуг, пов'язаних з надання пільг працівникам міліції, які перебувають на пенсії передбачено Порядком перерахування в 2009 році деяких субвенцій з Державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою КМ України від 11.01.2005року № 20 та Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету затвердженого постановою КМ України від 04.03,.2002 року №256.
Заперечення первісного відповідача відхиляються з огляду на викладені вище обґрунтування та мотивування.
Ухвалою господарського суду від 27.01.10 до участі в справі залучено іншого відповідача - Управління державного казначейства у Світловодському районі.
Проте, до господарського суду надійшло клопотання Світловодського Управління Державного казначейства України про заміну його на Головне Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області в порядку ст. 24 Господарського процесуального кодексу України. Клопотання вмотивовано тим, що Світловодське УДК не має статусу юридичної особи, є відособленим підрозділом Головного Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області.
Із Положення про Головне Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області, зареєстрованого державним реєстратором 02.08.2007, вбачається, що саме Головне Управління УДК є юридичною особою, має самостійний баланс, а Світловодське УДК є лише відокремленим структурним підрозділом Головного Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області - витяг з ЄДРПОУ від 04.03.10 № 14-2284.
Ухвалою господарського суду від 24.02.2010 у відповідності до частини другої ст. 24 Господарського процесуального кодексу України господарський суд за згодою позивача, не припиняючи провадження в справі, допустив заміну Управління Державного казначейства у Світловодському районі належним відповідачем у справі, яким є Головне Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області.
Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту" населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до Положення про Головне Управління Державного казначейства України у Кіровоградській області від 15.12.2006 року останнє здійснює розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів.
Відповідно до пунктів 13, 14 цього Положення Управління утримується за рахунок коштів державного бюджету в межах асигнувань, передбачених на утримання Головного управління Державного казначейства України у Кіровоградській області, має свій кошторис , печатку із своїм найменуванням, штампи і відповідні бланки.
Отже, при задоволені позовних вимог позивача, органами Державного казначейства України буде вирішуватися питання щодо безспірного списання коштів відповідно до Постанови КМУ від 09 липня 2008року № 609.
З огляду на викладені вище положення чинного законодавства та враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів проведення розрахунків відповідачем з позивачем, як підприємством, що надає послуги, позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню стосовно первісного відповідача.
Витрати по сплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
За згодою представника іншого відповідача, який брав участь у судовому засіданні, була оголошена тільки вступна і резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРIШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Світловодської міської ради (27501, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Леніна, 4, ідентифікаційний код 23091198) на користь відкритого акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5, ідентифікаційний код 00131819), від імені якого діє Кременчуцька філія ВАТ "Полтаваобленерго" (39601, Полтавська обл. м. Кременчук, вул. 60 років Жовтня, 8, ідентифікаційний код 25717118):
суму 302,49 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат по категорії пільг "Міліціонер на пенсії", судові витрати у справі на державне мито в розмірі 102 грн. та інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн.
Наказ видати.
Відносного іншого відповідача - Головного Управління Державного казначейства України в Кіровоградській області, позов залишити без задоволення.
Рішення у справі набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання повного рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК України.
Суддя О.А. Змеул
повне рішення підписано 29.03.10