Рішення № 92580792, 02.11.2020, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
591/4822/20
Номер документу
92580792
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/4822/20

Провадження № 2/591/2303/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 жовтня 2020 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді - Северинової А.С.,

з участю секретаря cудового засідання - Нанки Ю.О.,

представника відповідача - Соцкої Г.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 591/4822/20 за позовом ОСОБА_1 до Приватного ремонтно-будівельного підприємства «Рембуд», третя особа: виконавчий комітет Сумської міської ради, про визнання дій незаконними та зобов`язання відновити комунальне електропостачання, -

В С Т А Н О В И В:

У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до Приватного ремонтно-будівельного підприємства «Рембуд» (далі - ПРБП «Рембуд»), мотивуючи вимоги тим, що він є мешканцем будинку АДРЕСА_1 і є споживачем послуг по обслуговуванню житлового будинку. У квітні 2020 року відповідач самовільно припинив постачання електроенергії на комунальні потреби мешканців 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 . 24 червня 2020 року позивач звернувся до відповідача з листом щодо відновлення постачання електроенергії, на що отримав відповідь від 06 липня 2020 року за № 198, в якій відповідач підтвердив факт припинення постачання електроенергії на комунальні потреби мешканців 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 з підстав наявності заборгованості за спожиту електроенергію.

Посилаючись на обставини того, що відповідач всупереч вимогам законодавства не попередив його, як споживача, про припинення електропостачання, позивач просить визнати незаконними дії відповідача щодо припинення електропостачання та зобов`язати ПРБП «Рембуд» відновити комунальне електропостачання 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 .

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 12 серпня 2020 року відкрито провадження у даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 23 вересня 2020 року закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Відповідач правом на відзив не скористався.

У призначений до судового розгляду час позивач та його представник в судове засідання не з`явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлялись належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

В судовому засіданні представник відповідача заперечила проти задоволення позову, хоча і визнала той факт, що чинним законодавством не передбачені дії відповідача по відключенню в цілому під`їзду житлового будинку від комунальної електроенергії. Також зауважила, що станом на момент підготовчого провадження постачання комунальної електроенергії мешканцям під`їзду, де мешкає позивач відновлено, незважаючи на заборгованість за спожиту електроенергію. Щодо доводів позивача про неповідомлення його про відключення електропостачання, то представник відповідача вказала, що відповідач не повідомляв конкретно кожного споживача про припинення електропостачання, хоча на під`їзді було розміщено відповідне оголошення.

Заслухавши думку представника відповідача про відмову у задоволенні позову, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що листом від 06 липня 2020 року за № 198 ПРБП «Рембуд» підтвердило факт відключення комунальної електроенергії мешканцям 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 у зв`язку з наявною заборгованістю за спожиту електроенергію на освітлення місць загального користування (сходові клітини) та електрозабезпечення ліфтів. Зокрема, станом на 01 червня 2020 року мешканці 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 заборгували ПРБП «Рембуд» 54 933 грн 20 коп., з яких за електроенергію - 8239 грн 98 коп. і обслуговування ліфтів - 13733 грн 30 коп. (а.с. 3).

Відповідно до частини 3 статті 60 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року за № 2019-VІІІ відключення споживачів здійснюється виключно у порядку, визначеному цим Законом та правилами роздрібного ринку.

Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм захисту цих прав регулюються цим Законом, законами України «Про захист прав споживачів», «Про захист економічної конкуренції», іншими нормативно-правовими актами.

За положеннями частини 1, 2, 4 статті 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону:

1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір);

2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір);

3) об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.

Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначену частиною першою цієї статті, за кожним видом комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг.

Комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів.

Колективний договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем такої послуги особою, уповноваженою на це співвласниками, від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку.

Такою уповноваженою особою може бути:

- співвласник багатоквартирного будинку;

- управитель багатоквартирного будинку;

- уповноважений орган управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку;

- правління житлово-будівельного кооперативу;

- інша фізична чи юридична особа, уповноважена рішенням співвласників (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Вартість комунальних послуг, що надаються виконавцем за колективним договором про надання комунальних послуг, складається із плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного та розподіленого відповідно до законодавства.

У вартість комунальних послуг, що надаються виконавцем за колективним договором про надання комунальних послуг, не включаються плата за абонентське обслуговування та плата за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку.

Технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу та електричної енергії), здійснюються співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.

Співвласники сплачують уповноваженій особі, яка від їхнього імені та за їхній рахунок уклала колективний договір про надання комунальної послуги, плату за організацію укладення та виконання такого договору, розмір якої визначається за погодженням сторін, якщо необхідність внесення такої плати визначена договором.

У разі укладення колективного договору про надання комунальної послуги виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги встановленим нормативам на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку.

За наявності заборгованості за спожиті комунальні послуги виконавець звертається з претензією (позовом) до відповідного співвласника, який, за інформацією, що надана уповноваженою особою на письмовий запит виконавця, не виконав належним чином зобов`язання з оплати комунальних послуг.

У разі якщо на письмовий запит виконавця уповноважена особа не надає такої інформації протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту, виконавець має право звернутися з претензією (позовом) про сплату фактичної заборгованості до такої уповноваженої особи. Уповноважена особа, яка сплатила виконавцю суму заборгованості, має право зворотної вимоги (регресу) до співвласника, який належним чином не виконав зобов`язання з оплати спожитих комунальних послуг, у розмірі виплаченої суми боргу.

Згідно з пунктом 5 частини 1 статті 8 вказаного Закону виконавець комунальної послуги має право припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору.

Згідно з вимогами частини 4 статті 26 цього ж Закону виконавець комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу) має право обмежити (припинити) надання відповідної комунальної послуги її споживачу незалежно від обраної моделі організації договірних відносин у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті комунальні послуги протягом 30 днів з дня отримання споживачем попередження від виконавця. Таке попередження надсилається споживачу не раніше наступного робочого дня після спливу граничного строку оплати комунальної послуги, визначеного законодавством та/або договором про надання відповідної комунальної послуги.

Обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги здійснюється виконавцем у присутності представника особи, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, а також управителя або посадової особи чи працівника об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, якщо управління багатоквартирним будинком здійснюється відповідно управителем або об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку. Неприбуття зазначених осіб, які заздалегідь були попереджені виконавцем про день та час здійснення обмеження (припинення) надання комунальної послуги, не є перешкодою для здійснення виконавцем обмеження (припинення) надання комунальної послуги споживачу.

Співвласники, управитель чи об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, які здійснюють управління багатоквартирним будинком, а також особа, яка здійснює технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної комунальної послуги, зобов`язані забезпечити доступ виконавця до таких систем для реалізації права на обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги споживачу. Такий доступ надається виключно в межах, необхідних для здійснення обмеження (припинення) надання відповідної комунальної послуги конкретному споживачу.

Постачання комунальної послуги відновлюється в повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за фактично спожиті послуги чи з дати укладення угоди про реструктуризацію заборгованості.

Обмеження (припинення) надання комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу здійснюється відповідно до законів, що регулюють сфери електричної енергії та природного газу.

Як передбачено пунктом 7.5 розділу VІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року за № 312, припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється:

1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі:

- відсутності персоналу для обслуговування електроустановок споживача або договору на обслуговування електроустановок (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади);

- недопущення уповноважених представників оператора системи до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача;

- заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи;

- несплати вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем цих Правил, визначеної відповідно до законодавства (за умови прийняття судом рішення щодо споживання споживачем необлікованої електричної енергії на користь оператора системи);

- невиконання припису представника відповідного органу виконавчої влади;

- закінчення терміну дії, розірвання або неукладення договору між споживачем та оператором системи;

- закінчення терміну дії договору між споживачем та постачальником "останньої надії" (за умови неукладення споживачем договору з іншим електропостачальником);

- порушення споживачем під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1997 року № 209 (далі - Правила охорони електричних мереж);

Створення неналежних умов експлуатації електричних мереж унаслідок незабезпечення збереження електричних мереж, створення умов, наслідком яких можуть стати нещасні випадки від впливу електричного струму. Відключенню підлягають електроустановки та струмоприймачі споживача, для електрозабезпечення яких використовуються електричні мережі, щодо яких споживачем порушуються Правила охорони електричних мереж (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади);

2) електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі:

- заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником;

- недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.

Для споживача, який у встановленому законодавством порядку визнаний банкрутом, припинення повністю або частково постачання електричної енергії у зв`язку з відповідною заборгованістю здійснюється без попередження у разі наявності від`ємного сальдо на особовому рахунку згідно з показаннями засобу комерційного обліку, крім випадків, коли такий споживач, щодо якого в установленому порядку вживаються заходи для запобігання банкрутству, здійснює своєчасний розрахунок поточної плати за спожиту електричну енергію, а погашення його заборгованості включено до заходів щодо забезпечення вимог кредиторів.

Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.

Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).

Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.

Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.

У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.

Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.

Аналіз наведених норм права та встановлених обставин справи дає підстави дійти висновку про те, що чинним законодавством не передбачено право відповідача ПРБП «Рембуд», як виконавця житлово-комунальної послуги щодо постачання електроенергії на комунальні потреби мешканців будинку, щодо відключення мешканців під`їзду, де проживає позивач, від комунальної електроенергії, так як правом обмеження (припинення) надання комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії наділені відповідний оператор системи (за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення) та електропостачальник (за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення). Разом з тим, відповідач не надав, а матеріали справи не містять належних і допустимих доказів про попередження позивача, як споживача, оператором системи чи електропостачальником про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії шляхом направлення споживачу окремого письмового повідомлення, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження, а також суми заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла. Отже, дії відповідача щодо припинення постачання комунальної електроенергії 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 слід визнати незаконними.

Водночас, ураховуючи обставини того, що представник відповідача в судовому засіданні повідомив про факт відновлення комунального електропостачання під`їзду, де мешкає позивач, і вказані обставини підтвердив також представник позивача під час підготовчого засідання, яке відбулось 23 вересня 2020 року, тому вимоги позовної заяви в частині зобов`язання відповідача відновити комунальне електропостачання 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 не підлягають задоволенню, так як вказані порушення вже були усунуті відповідачем ще під час підготовчого провадження.

За таких обставин, позов підлягає частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 18, 76-82, 263-265 ЦПК України,

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Приватного ремонтно-будівельного підприємства «Рембуд» щодо припинення постачання комунальної електроенергії 2-під`їзду будинку АДРЕСА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Приватне ремонтно-будівельне підприємство «Рембуд», місцезнаходження: м. Суми, вул. Героїв Крут, 50Б, ідентифікаційний код юридичної особи: 21116965.

Третя особа: виконавчий комітет Сумської міської ради, місцезнаходження: м. Суми, майдан Незалежності, 2.

Повне судове рішення складено 02 листопада 2020 року.

Суддя А.С. Северинова