Постанова № 9256519, 24.03.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.03.2010
Номер справи
2а-2042/10/2670
Номер документу
9256519
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

24 березня 2010 року           14:51           № 2а-2042/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладій А.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного підприємства «Укррембудінвест»

до Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва

про визнання протиправним та скасування податкового

повідомлення-рішення

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Приватне підприємство «Укррембудінвест»(далі –ПП «Укррембудінвест»або позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Солом’янському районі м. Києва (далі –ДПІ у Солом’янському районі м. Києва або податковий орган, або відповідач) від 27.01.2010 року № 0002991501/0, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 10%.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 05.11.2009р. ним було подано до ДПІ у Солом’янському районі м. Києва податкову декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2009 року. У встановлені законом терміни, а саме 13.11.2009 р., позивачем було сплачено суму податку визначеного у вказаній податковій декларації. Внаслідок самостійно виявлення методологічної помилки, підприємством 04.12.2009 року було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань шляхом зменшення суми податкового зобов’язання на суму 315240 грн. З огляду на вказане, Позивач вважає, що відсутнє порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов’язання.

Представник позивача позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав, в письмових запереченнях вказав, що ДПІ у Солом’янському районі м. Києва було проведено перевірку з питань правильності заповнення декларації з податку на прибуток, в результаті якої податковим органом встановлено порушення позивачем п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами»№2181 від 21.12.2000р. зі змінами та доповненнями (далі – Закон України №2181). На підставі зазначених порушень було складено Акт перевірки № 960/15-1-30018918 від 25.01.2010 р. та прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.01.2010 р. № 0002991501/0.

В судовому засіданні 24 березня 2010 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, адміністративний суд, -

ВСТАНОВИВ:

Матеріали справи свідчать про те, що ДПІ у Солом'янському районі м. Києва було проведено перевірку з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань з податку на прибуток за 9 місяців 2009р., якою виявлено несвоєчасну сплату позивачем протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на прибуток. За результатами вказаної перевірки складено акт від 25.01.2010р. №№ 960/15-1-30018918 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань до бюджету (далі –Акт). На підставі висновків Акту було прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.01.2010 р. № 0002991501/0, яким позивачу за затримку на 15 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання в розмірі 315 148 грн. 83 коп. було нараховані штрафні санкції в розмірі 10 % вказаної суми, яка становить 31 514 грн. 88 коп.

Позивач стверджує, що ним при заповнені декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2009 року було допущено методологічну помилку, а саме: сума нарахованого податку за попередній податковий період поточного року занесено в рядок 16 замість рядка 15 (далі –помилка в декларації). Зазначена помилка була усунута 04.12.2010 року шляхом подання до ДПІ у Солом’янському районі м. Києва уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, тобто до проведення податковим органом перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобов’язань.

Також позивачем у встановлені законом терміни, а саме 13.11.2009 р., сплачено податок на прибуток за 9 місяців 2009 року, вказаний ним у податковій декларації, поданій 05.11.2009р.

На думку відповідача, допущення помилки в декларації призвело до порушення позивачем п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181, у відповідності до якої платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації, тобто протягом 10 днів.

Податковим законодавством України передбачено поняття камеральної перевірки, яка проводить з метою є виявлення арифметичних або методологічних помилок у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання..

Так, у відповідності до абз. «в»п.п. 4.2.2 Закону України №2181, контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.

Таким чином, податковий орган, отримавши від платника податків податкову декларацію, проводить перевірку правильності її складення та заповнення. Обов’язок податкового органу проводити таку перевірку прямо передбачений законодавством.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 5 грудня 2008 року N 761 затверджено Примірний порядок проведення камеральної перевірки та здійснення контролю за справлянням податку на прибуток (далі –Наказ 761).

У відповідності до п. 2 Наказу №761, з урахуванням пп. 4.2.2 ст. 4 Закону України № 2181 податковий орган за результатами проведеної камеральної перевірки зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку у разі виявлення арифметичних або методологічних помилок, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Тому податкова звітність з податку на прибуток підлягає обов'язковій камеральній перевірці працівниками підрозділів адміністрування податку на прибуток.

          Під час перевірки з'ясовується правильність визначення об'єкта оподаткування та нарахованої суми податку, порівнюються дані відповідних рядків звітності з податку на прибуток з даними додатків та іншої звітності.

Якщо у ході камеральної перевірки виникають питання щодо достовірності окремих звітних показників або виявлені невідповідності, які вказують на можливі порушення податкового законодавства, підрозділи адміністрування податку на прибуток повинні отримати від платників податків (посадових осіб платників податків) пояснення з цих питань, запросити платників податків або їх представників для перевірки правильності заповнення податкової звітності (декларування окремих даних). У разі виявлення помилок податковий інспектор складає акт про результати проведення камеральної перевірки податкової звітності

В акті в обов'язковому порядку повинні зазначатися:

- чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм Закону N 334 та вказуються конкретні пункти і статті;

- номери рядків та додатків, в яких платником допущені помилки;

- об'єкт оподаткування та податкового зобов'язання, самостійно обчислені платником податку і задекларовані в податковій звітності;

- об'єкт оподаткування та податкового зобов'язання, визначені в ході камеральної перевірки;

- сума заниження (завищення) податку.

Таким чином, у разі виявлення податковим органом неправильності заповнення платником податків податкової декларації, податковий орган має скласти акт, в якому вказати: яку саме помилку було допущено платником податку в податковій декларації.

Пунктом 2 Наказу Державної податкової адміністрації від 29.03.2003, № 143 "Про затвердження форми декларації з податку на прибуток підприємства та Порядку її складання" передбачено порядок виправлення самостійно виявлених помилок у податковій декларації з податку на прибуток. Якщо платником самостійно виявлено помилки, що містяться у раніше поданій ним декларації, то відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону N 2181 (з урахуванням строків давності) такий платник має право надати уточнюючий розрахунок.

У відповідності до п. 5.1 ст. 5 Закону України №2181, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону –1095 днів) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Із заперечень на позовну заяву ДПІ у Солом’янському районі м. Києва вбачається, що відповідачем було застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції за порушення позивачем п.п. 5.3.1. п. 5.3. ст. 5 Закону України №2181.

У відповідності п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Однак, сума податкового зобов'язання визначена в податковій декларації, поданій до податкового органу 05.11.2009. була сплачена позивачем повністю та своєчасно 13.11.2009р. (копія платіжного доручення знаходиться в матеріалах справи). Уточнюючий розрахунок подано позивачем у межах строку, передбаченого ст. 15 закону України №2181 та до здійсненням перевірки позивача податковим органом.

Штрафні (фінансові) санкції, нараховані податковим повідомленням-рішенням від 27.01.2010 р. № 0002991501/0 було застосовано на підставі п.п. 17.1.7 Закону України №2181, у відповідності до якого, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Сума штрафних (фінансових) санкцій, визначена податковим повідомленням-рішенням від 27.01.2010 р. № 0002991501/0 складає 31 514 грн. 88 коп., яка складає 10% від суми 315240 грн. Сума в розмірі 315240 грн. це –різниця від сум 337813 (сума вказана у рядку 14 декларації по податку на прибуток за І півріччя 2009р. ) і 22 573 грн. (сума вказана у рядку 15 декларації по податку на прибуток за 3 квартали 2009р.). Даний факт встановлено судом та не заперечувалося представниками сторін.

У відповідності до п. 1.2 Закону України №2181, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Враховуючи вищевикладене, застосування податковим органом до позивача штрафу, передбаченого п.п. 17.1.7 п. 17.1. ст. 17 Закону України №2181 за прострочення на 15 днів сплати узгодженої суми податкового зобов’язання за 2009 рік не відповідає вимогам податкового законодавства, оскільки у позивача було відсутнє податкове зобов’язання в розмірі 315240 грн. і як наслідок, відсутній податковий борг.

          Суд звертає увагу, що при прийнятті рішень за допущені арифметичні та методологічні помилки, які призвели до заниження об'єкта оподаткування, у кожному конкретному випадку слід об'єктивно враховувати причини та обставини, що призвели до виникнення таких помилок, і застосовувати штрафні санкції за наявності достатніх підстав щодо намірів навмисного ухилення від сплати податкових зобов'язань із врахуванням розмірів заниження об'єкта оподаткування.

Подання позивачем уточнюючого розрахунку із зазначенням суми нарахованого податку за попередній звітний період 315240 грн. у зв’язку з виявленою помилкою в даному випадку не призвела до недоотримання бюджетом відповідної суми податку, оскільки така помилка не призвела до заниження податкових зобов’язань позивача і, окрім того, уточнюючий розрахунок не може бути прирівняний до сплати узгоджених сум податкових зобов’язань.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що відповідач прийняв податкове повідомлення –рішення, які не відповідає чинному законодавству України.

Оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 КАС України наявні у матеріалах справи докази та пояснення сторін, надані під час розгляду справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно зі ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи наведене, керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

ПОСТАНОВИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.01.2010 року № 0002991501/0

3.          Стягнути судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп. на користь Приватного підприємства «Укррембудінвест» за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                 Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –29.03.2010р.