
Справа № 291/1287/20
2-а/291/22/20
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
02 листопада 2020 року
Ружинський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого-судді Митюк О.В.,
за участю секретаря судового засідання Шахрай Н.П.,
позивачки ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача Вірьовкіна о.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні в залі суду №1 в смт.Ружині адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047 про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії, -
встановив:
26.10.2020 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позов, згідно якого просить, визнати незаконною бездіяльність дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047, визнати недійсними результати виборів по даній дільниці, провести повторне голосування із залученням незалежних спостерігачів, правоохоронних органів, та притягнути винну особу до відповідальності стосовно того, що голова дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047, ОСОБА_2 неодноразово в присутності членів комісії вкидала в скриню для голосування власноруч бюлетні в якій кількості невідомо.
Свої вимоги позивачка мотивує тим, що вона була кандидатом на посаду Вчорайшенського сільського голови Ружинського району Житомирської області на виборах 25 жовтня 2020 року. Так голова Дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047 ОСОБА_2 вчинила правопорушення. Не маючи на те права заходила в кабінет для голосування з виборцями. Дозволяла окремим виборцям здійснювати заповнення бюлетенів поза кабінкою (на столі) членів виборчої комісії) Вважає такі дії відповідача на місцевих виборах серед інших, що є порушенням виборчого законодавства України та порушує її права, як кандидата на даних місцевих виборах. 02.11.2020 ухвалою Ружинського районного суду Житомирської області відкрито провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.
Позивачка в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав викладених в адміністративному позові, та повідомила суд, що зі слів свідків, членів виборчої комісії ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 їй стало відомо, що голова дільничної виборчої комісії с.Ярославки ОСОБА_2 на виборах 25.10.2020 року вкидала в скриньку для голосування власноруч бюлетні, але особисто вона цього не бачила, при цьому ніяких актів порушень вимог виборчого законодавства не було складено
Відповідачка в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила суд в задоволенні їх відмовити за безпідставністю, пояснила, що кидала бюлетень до скринь, але свій, той що сама голосувала.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні, так як позивачкою подано позов не до тієї особи, крім того позивачем не надано жодного доказу на підтвердження позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення сторін, допитавши свідків, вивчивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 . Особа зареєстрована за адресою: с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області. А також те, що вона була кандидатом на посаду Вчорайшенського сільського голови Ружинського району Житомирської області.
У своїх доводах позивачка посилається на те, що голова дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047 ОСОБА_2 в день виборів, неодноразово в присутності членів комісії вкидала в скриню для голосування власноруч бюлетні в якій кількості невідомо. Разом з тим не маючи на те права заходила в кабінет для голосування з виборцями. Дозволяла окремим виборцям здійснювати заповнення бюлетенів поза кабінкою (на столі) членів виборчої комісії)
На переконання позивачки вказана бездіяльність відповідача є порушенням виборчого законодавства України та зокрема її прав як кандидата на даних місцевих виборах.
Свідки ОСОБА_3 , та ОСОБА_4 , які були спостерігачами в день виборів 25.10.2020 року в судовому засіданні не підтвердили факт порушення виборчого процесу головою дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047 ОСОБА_2 , їм про це нічого не відомо.
Надаючи оцінку доводам позивачки суд виходить з наступного.
Так Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 № 795-IX призначені чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до Постанови Центральної виборчої комісії № 160 від 08.08.2020 призначені перші вибори депутатів сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2020 року, в тому числі Вчорайшенського сільського голови Ружинського району Житомирської області.
Регулювання підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів здійснюється Виборчим кодексом України № 396-IX від 19.12.2019.
Відповідно до ст. 2 Виборчого кодексу України підготовка та проведення виборів регулюютьсяКонституцією України, цим Кодексом, законами України«Про Центральну виборчу комісію»,«Про Державний реєстр виборців», іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.
Нормами ст. 20 Виборчого кодексу України визначено поняття виборчого процесу як здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Так за ст. 22 Виборчого кодексу України до суб`єктів виборчого процесу належить кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим кодексом.
Згідно із частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до частини першоїстатті 76 Кодексу адміністративного судочинства Українидостатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до положень ч.1ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, суд не вбачає порушень у діях голови дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047 ОСОБА_2 щодо вкидання в присутності членів комісії в скриньку для голосування власноруч бюлетенів, а тому вимоги позивачки є необґрунтованими.
Доводи позивачки щодо порушення виборчого законодавства в цій частині суд оцінює критично, оскільки вони не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду належними доказами. А саме за відсутності відповідних заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, кандидатами на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довіреними особами, уповноваженими особами організацій партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Кодексу під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці,
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Щодо сплати судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частино 9 статті 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що позивачем до адміністративного позову не був доданий документ про сплату судового збору.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 9 Закону України №3674-VI судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір ставки судового збору складає - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 року №294-IX, з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 2102,00 гривень.
З огляду на зазначене розмір судового збору за подання даного адміністративного позову повинен був скласти 1681.60 гривень грн, так як дана позовна заява містить дві вимоги немайнового характеру.
Відповідно до ч.1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Керуючись ст.ст.6,9,14,72,76,90,133,143,241-246,250, 268-272, 276 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до дільничної виборчої комісії с.Ярославка №181047 Ружинського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Стягнути з позивачки ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 1681.60 гривень (Одну тисячу шістсот вісімдесят одну гривню 60 копійок судового збору).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Ружинський районний суд Житомирської області апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання:13610, с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області, і.к. НОМЕР_2 .
Відповідач дільнична виборча комісія с.Ярославка №181047 Ружинського району Житомирської області , адреса для листування:13624, с.Ярославка Ружинського району Житомирської області.
Суддя О. В. Митюк.