Рішення № 92559655, 02.11.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2020
Номер справи
560/4540/20
Номер документу
92559655
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 560/4540/20

РІШЕННЯ

іменем України

02 листопада 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. , розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернулася до адміністративного суду з позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, в якому просить зобов`язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки ЗАЗ 1103307-42 червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2008 року випуску на дозвіл на перереєстрацію автомобіля зі сплатою залишкової вартості.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є внукою померлого ОСОБА_2 , інваліда війни І групи, який, отримав безкоштовно автомобіль марки ЗАЗ 110307-42, 2008 року виготовлення, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 . Зазначає, що їй, як члену сім`ї, надано право керування автомобілем.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з цим, після закінчення 10 річного періоду з моменту передачі автомобіля ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління праці та захисту населення Хмельницької міської ради із заявою щодо надання дозволу на переоформлення автомобіля та можливості сплатити за нього кошти.

Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надав відповідь від 10.07.2020 №04.03-3550, в якій відмовив позивачу, оскільки останній протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю не звертався до органів соціального захисту із заявою та документами, як це передбачено пунктом 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999 (далі - Порядок №999), а також відсутній факт реєстрації ОСОБА_1 за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.

Позивач вважає дану відмову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки на момент смерті особи з інвалідністю (її діда), позивач проживала разом з ним, а також те, що пунктом 16 Порядку №999 не передбачене обмеження шестимісячним строком звернення громадянина про переоформлення автомобіля, термін експлуатації якого більше 10 років що, власне, і зумовило звернення до суду з даним позовом.

Враховуючи вищезазначене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

На адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що листом Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації №04-03/4330 від 21.08.2020 позивачу надано письмове роз`яснення щодо застосування пункту 16 Порядку №999. Зокрема, стосовно відсутності підстав у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля після смерті діда, оскільки член сім`ї особи з інвалідністю мав бути зареєстрованим за місцем реєстрації особи з інвалідністю. Крім того, позивач порушила встановлений законодавством шестимісячний строк звернення до відповідача із заявою про переоформлення вищезазначеного автомобіля. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Позивач скористалася правом на подання відповіді на відзив, в якій зазначила, що відзив не містить спростувань обставин, визначених у позовній заяві, а також не підтверджує правомірність прийнятої відмови у перереєстрації автомобіля. Просить задовольнити позовні вимоги повністю.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 20.08.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Суд встановив, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІ групи, що підтверджується Довідкою МСЕК, серії ХМ №184202.

Сторонами не заперечується, що ОСОБА_1 є онукою померлого ОСОБА_2 , інваліда війни І групи, який, згідно довідки органу соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації від 22.01.2001 отримав безкоштовно автомобіль марки ЗАЗ 1103307-42 червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 , ДНЗ НОМЕР_2 , 2008 року випуску.

Право керування автомобілем було передано онуці - ОСОБА_1 .

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно акту відділу ЖЕК №6 Хмельницького міського управління ЖКГ від 12.11.2008 встановлення проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_4 (дружиною) та ОСОБА_1 (внучкою), яка проживає без реєстрації.

Разом з тим, згідно актів від 06.08.2020, складених ТОВ Керуюча компанія "Домком Хмельницький", з показів сусідів встановлено, що станом ОСОБА_1 - онука померлого ОСОБА_2 , проживала без реєстрації до і на день смерті ОСОБА_2 з дідусем та бабусею і вела з ними спільне господарство, доглядала їх за адресою: АДРЕСА_1 .

06.08.2020 позивач звернувся із заявою до Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради із заявою про надання дозволу на викуп автомобіля та сплату коштів та переоформлення автомобіля у власність сім`ї.

Вказану заяву перенаправлено до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації, за результатом розгляду якої, листом від 10.07.2020 №04.03-3550, Департамент надав відповідь, в якій відмовив позивачу у переоформленні автомобіля, оскільки заявник ОСОБА_1 протягом шести місяців з дня смерті особи з інвалідністю не зверталася до органів соціального захисту із заявою та документами, як це передбачено пунктом 16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 №999 (далі - Порядок №999), а також відсутній факт реєстрації ОСОБА_1 за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час смерті.

Не погоджуючись з таким рішення суб`єкта владних повноважень, позивач звернулася до суду з даним позовом.

ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини 2 статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Приписами частини 3 статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, за бажанням членів її сім`ї може бути переданий у їх власність безоплатно у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 19.07.2006 прийнято постанову №999 "Про затвердження Порядку забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями" (далі - Порядок №999).

Згідно із абзацом 3 пункту 1 Порядку №999, забезпечення автомобілями інвалідів за місцем реєстрації здійснюється Міністерством соціальної політики Автономної Республіки Крим, відповідними структурними підрозділами соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення) або управліннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції).

Відповідно до абзацу 1 пункту 16 Порядку №999 особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю чи дитини з інвалідністю автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, за її (його) бажанням може бути безоплатно переданий у власність після закінчення 10-річного строку експлуатації. Після смерті особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю такий автомобіль може бути безоплатно переданий у власність члену її сім`ї (за бажанням такого члена сім`ї), який на час смерті особи з інвалідністю були зареєстровані за місцем реєстрації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю.

В розумінні абзацу 9 пункту 3 Порядку №999 до членів сім`ї особи з інвалідністю належать громадяни України, які проживають разом з нею, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.

Згідно з абзацу 7 пункту 16 Порядку №999 перереєстрація автомобіля на ім`я особи з інвалідністю з числа членів сім`ї, законного представника недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю проводиться територіальним органом з надання сервісних послуг МВС протягом 10 діб з моменту визначення особи, що буде експлуатувати автомобіль на законних підставах, шляхом видачі письмової довідки, форма якої затверджується Мінсоцполітики. До визначення такої особи автомобіль перебуває на зберіганні у членів сім`ї померлої особи з інвалідністю, а у разі їх відсутності повертається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення або управлінню виконавчої дирекції Фонду. Довідка видається особі з інвалідністю, законному представнику недієздатної особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю структурним підрозділом з питань соціального захисту населення, в якому особа з інвалідністю перебувала на обліку, а особі з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва - відповідним управлінням виконавчої дирекції Фонду.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , як член сім`ї померлого інваліда, звернулась до відповідача з заявою про перереєстрацію автомобіля марки ЗАЗ 1103307-42 червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2008 року випуску, переданий у власність діда позивача.

Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації листом №04-03/4330 від 21.08.2020 повідомлено про відсутність підстав у наданні дозволу позивачу на безоплатну перереєстрацію, оскільки на момент смерті ОСОБА_1 не була зареєстрована за місцем реєстрації її діда, а також з підстав порушення встановленого законодавством шестимісячного строку звернення до відповідача із заявою про переоформлення вищезазначеного автомобіля.

Виходячи з вищезазначених правових норм, законодавець пов`язує право члена сім`ї померлого інваліда на залишення за собою автомобіля за умови наявності факту реєстрації його місця проживання за місцем реєстрації особи з інвалідністю на час її смерті.

Однак, відповідач при наданні відмови позивачу безпідставно залишив поза увагою той факт, що особа з інвалідністю на час її смерті не могла самостійно проживати без стороннього догляду.

Згідно акту відділу ЖЕК №6 Хмельницького міського управління ЖКГ від 12.11.2008 встановлення проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_4 та ОСОБА_1 , яка проживає без реєстрації.

Крім того, згідно актів від 06.08.2020, складених ТОВ Керуюча компанія "Домком Хмельницький", з показів сусідів встановлено, що станом ОСОБА_1 - онука померлого ОСОБА_2 , проживала без реєстрації до і на день смерті ОСОБА_2 з дідусем та бабусею і вела з ними спільне господарство, доглядала їх за адресою: АДРЕСА_1 .

Суд вважає, що відповідач при розгляді заяви позивача допустив надмірний формалізм і знехтував іншими фактичними даними про спільне проживання в останні роки та на день смерті ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , яка проживала без реєстрації.

Отже, беручи до уваги факт приналежності позивача до членів сім`ї померлої особи з інвалідністю та проживання з нею до дати смерті за однією адресою, з огляду на невідповідність фактичного місця проживання місцю реєстрації особи з інвалідністю, суд відхиляє доводи відповідача щодо неможливості надання позивачу дозволу на переоформлення у власність автомобіля, строк експлуатації якого більше ніж 10 років.

Разом з тим, однією із підстав відмови стало порушення ОСОБА_1 встановленого законодавством шестимісячного строку звернення до відповідача із заявою про переоформлення вищезазначеного автомобіля.

Проте, суд зазначає, що пунктом 16 Порядку №999 передбачено звернення громадянина із заявою лише у випадку, коли спадкоємцю повертається сума, що була сплачена інвалідом за автомобіль, а також у випадках, коли термін експлуатації автомобіля менше ніж 10 років.

Суд встановив, що автомобіль марки ЗАЗ 110307-42, ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_1 , 2008 року виготовлення, відтак термін експлуатації вказаного автомобіля перевищує 10 років.

За сукупністю наведених обставин, суд дійшов висновку про невідповідність оскаржуваної відмови у наданні дозволу на перереєстрацію автомобіля марки ЗАЗ 1103307-42 червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2008 року випуску, критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень в контексті частини 2 статті 2 КАС України, а отже є протиправною та підлягає скасуванню.

Як передбачено частиною 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

З огляду на викладене та враховуючи повноваження суду при вирішенні справи визначені у частині 3 статті 245 КАС України, суд вважає за необхідне зобов`язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки ЗАЗ 1103307-42 червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2008 року випуску та дозвіл на перереєстрацію автомобіля зі сплатою залишкової вартості.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваного рішення.

Таким чином, виходячи з встановлених обставин справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами статті 90 КАС України та наведені положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити.

Враховуючи те, що позивач звільнена від сплати судового збору як інвалід ІІ групи, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати ОСОБА_1 розрахунок з розрахунковою сумою для викупу автомобіля марки ЗАЗ 1103307-42 червоного кольору, номер шасі НОМЕР_1 ДНЗ НОМЕР_2 2008 року випуску та дозвіл на перереєстрацію автомобіля зі сплатою залишкової вартості.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 02 листопада 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_4 ) Відповідач:Департамент соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (вул. Володимирська, 109, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29001 , код ЄДРПОУ - 25921623) Головуючий суддя В.В. Матущак С.А. Красовська