
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 жовтня 2020 року Справа № 280/4126/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді: Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012),
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії відповідача в призупиненні з грудня 2016 року виплату пенсії позивачу;
2) зобов`язати відповідача обрахувати та виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії з 01 грудня 2016 року по червень 2020 року, перерахувавши кошти на її рахунок в Акціонерному товаристві Комерційний банк «Приватбанк» IBAN № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Позовна заява подана представником позивача адвокатом Арманом В.М., який діє на підставі ордеру серії ЗП №74457 від 08.05.2020.
Обґрунтовуючи позовні вимоги представник позивача зазначає, що позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за віком, однак з грудня 2016 року не отримує пенсію внаслідок конфлікту між позивачем та поштаркою, яка перестала приносити пенсію по місту мешканню позивача. На відповідний адвокатський запит Управління повідомило, що з грудня 2016 року по травень 2017 року ОСОБА_1 нараховувалась пенсія, однак у зв`язку з неотриманням призначеної пенсії протягом шести місяців підряд позивачу призупинено виплату пенсії та роз`яснено про те, що у відповідності до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. Позивач не погоджується з такою позицією, та зазначає, що не отримував пенсію не з власної вини, а внаслідок недбальства працівників пошти та Пенсійного фонду, які не роз`яснили про право позивача на отримання пенсії через відділення банку. Просить позов задовольнити, та зобов`язати відповідача виплатити позивачу пенсію, починаючи з грудня 2016 року, шляхом зарахування коштів на рахунок ОСОБА_1 в Акціонерному товаристві Комерційний банк «Приватбанк».
Ухвалою суду від 30.06.2020 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, передбаченому ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Ухвалою суду від 30.06.2020 витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області матеріали пенсійної справи ОСОБА_1
20.07.2020 відповідач подав до суду документи на виконання вимог ухвали про витребування доказів та відзив на позовну заяву (вх.№32912), в якому зазначає, що з грудня 2016 року по травень 2017 року ОСОБА_1 пенсію не отримувала, у зв`язку з чим у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV з червня 2017 року пенсія позивачу не нараховувалась та не виплачувалась. Посилання позивача на неотримання пенсії внаслідок недбальства працівників пошти та Пенсійного фонду є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності, оскільки згідно звітів переліку несплати пенсіонерів по 8 Відділенню поштового зв`язку з грудня 2016 року по травень 2017 року позивач не знаходився дома. Крім того, посилається на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 30.07.2020 вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 18.08.2020. Крім того, витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області: - належним чином засвідчену копію рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та докази надіслання (вручення) їй такого рішення; - інформацію стосовно того, чи зверталась ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про поновлення виплати пенсії; - інформацію стосовно того, чи поновлено на теперішній час виплату пенсії ОСОБА_1 .
03.08.2020 представником позивача подано відповідь на відзив (вх.№35248), у якій він підтримав раніше висловлені доводи та аргументи, та вказав, що доводи відповідача про те, що позивач з грудня 2016 року по травень 2017 року не знаходився дома, спростовуються довідкою №7690 від 24.07.2020 про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні, відповідно до якої позивач дійсно проживає у своїй квартирі, та квитанціями про сплату комунальних послуг, відповідно до яких у вказаний період позивач щомісяця сплачувала комунальні послуги. Крім того, звертає увагу, що доводи відповідача про пропуск строку звернення до суду з даним позовом суперечать чинному законодавству та судовій практиці Верховного Суду.
18.09.2020 до суду надійшли документи (вх.№37741) на виконання ухвали суду від 30.07.2020.
Ухвалою суду від 18.08.2020 оголошено перерву у підготовчому засіданні до 07.10.2020.
14.09.2020 представник позивача подав уточнену позовну заяву, за змістом якої просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення 923060137027 від 05.07.2017 Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке викладене в протоколі призначення пенсії та яким заблоковано виплату позивачу пенсії з грудня 2016 року;
2) зобов`язати відповідача обрахувати та виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії з 01 грудня 2016 року по червень 2020 року, перерахувавши кошти на її рахунок в Акціонерному товаристві Комерційний банк «Приватбанк» IBAN № НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Ухвалою суду від 07.10.2020 прийнято до розгляду уточнену позовну заяву, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 28.10.2020.
У судове засідання 28.10.2020 учасники справи та їх представники не з`явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. 26.10.2020 представник відповідача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, 28.10.2020 представник позивача подав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
На підставі наданих сторонами письмових доказів судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 з 20.11.1990 перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.
Рішенням Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №923060137027 від 05.07.2017 заблоковано (припинено) виплату пенсії ОСОБА_1 у зв`язку з тривалою не оплатою.
На адвокатський запит від 19.02.2020 Управління листом від 26.02.2020 №0800-02-09-8/5814 повідомило, що за матеріалами пенсійної справи з 20.11.1990 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком, виплата пенсії здійснювалась через поштове відділення №8. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду припиняється, зокрема, у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд. Оскільки, з грудня 2016 по травень 2017 року ОСОБА_1 пенсію не отримувала, виплата пенсії була призупинена. Щодо нарахованої пенсії за період з 2017 по 2020 повідомлено, що з січня 2017 року по травень - 2017 року включно пенсія нараховувалась щомісячно у наступних розмірах: січень 2017 року - 1 487,80 грн.; лютий 2017 року - 1 487,80 грн.; березень 2017 року - 1 487,80 грн.; квітень 2017 року - 1 487,80 грн.; травень 2017 року - 1552,80 грн. З 01.06.2017 пенсія не нараховувалась та не виплачувалась. Відповідно до статті 46 Закону №1058-IV, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Вважаючи, що відповідачем протиправно припинено виплату пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закону №1058-IV.
За визначенням, наведеним в статті 1 Закону №1058-ІV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 47 Закону №1058-IV пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 1 статті 49 зазначеного Закону виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини 1 статті 49 втратили чинність як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009 №25-рп/2009);
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду України є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом.
Судом встановлено, що відповідачу припинено виплату пенсії у зв`язку із неотриманням пенсійних виплат протягом 6 місяців підряд, що передбачено пунктом 4 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV.
Обґрунтовуючи протиправність припинення виплати пенсії ОСОБА_1 , представник позивача посилається на те, що таке припинення сталося з вини працівників пошти, які перестали приносити пенсію по місту мешкання позивача та не роз`яснили про його право на отримання пенсії через відділення банку.
Суд зазначає, що порядок виплати та доставки національним оператором поштового зв`язку пенсій, допомог, субсидій та інших виплат населенню, визначених законодавством, які надаються у грошовій формі, визначає Інструкція про виплату та доставку пенсій, соціальних допомог національним оператором поштового зв`язку, затверджена наказом Міністерства транспорту та зв`язку України, Міністерства праці та соціальної політики України 28.04.2009 №464/156, та постановою правління Пенсійного фонду України 28.04.2009 №14-1 (далі - Інструкція).
За змістом пункту 1.4 Інструкції виплата та доставка пенсій, соціальних допомог виплатними об`єктами поштового зв`язку здійснюється за відомостями на виплату пенсій, соціальних допомог за формою В1-М (додаток 1).
Відповідно до положень пунктів 5.2, 5.3 для доставки пенсій, соціальних допомог одержувачам додому відомості за формою В1-М записуються до книги (окремих аркушів) обліку пенсій, соціальних допомог, поштових відправлень (поштових переказів), що видаються для доставки адресатам, за формою 55 (додаток 12) (далі - книга за формою 55), із зазначенням номера кожної відомості за формою В1-М та суми пенсій, соціальних допомог, що підлягає до виплати за кожною відомістю. Виплатні документи разом з готівкою видаються під розписку працівникам зв`язку, які проводять виплату.
Виплата пенсій, соціальних допомог провадиться працівником зв`язку особисто одержувачу після звірення даних пред`явленого паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, з даними, зазначеними органом Пенсійного фонду, органом праці та соціального захисту населення у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М). За отримання грошей одержувач розписується у відомості за формою В1-М (разовому дорученні за формами В2-М та В3-М) і проставляє дату одержання, а працівник зв`язку розписується за здійснення виплати.
За положеннями пункту 5.7, 5.10 Інструкції після закінчення кожної доставки працівник зв`язку, який здійснював виплату пенсій, соціальних допомог, зобов`язаний повернути контролюючій особі виплатного об`єкта поштового зв`язку виплатні відомості за формою В1-М, а в разі невиплати пенсій, соціальних допомог - залишок готівки.
У разі невиплати пенсій, соціальних допомог працівник зв`язку на вільному місці виплатної відомості за формою В1-М (на лицьовому або зворотному боці) зазначає причину невиплати ("Відсутній", "Помер", "Виїхав" тощо), дату доставки і ставить свій підпис.
У разі відсутності одержувача вдома під час доставки пенсій, соціальних допомог він одержує їх у виплатному об`єкті поштового зв`язку до кінця виплатного періоду.
За положеннями пункту 6.1. Інструкції після закінчення виплатного періоду контролююча особа виплатного об`єкта поштового зв`язку перевіряє відомості за формою В1-М і підбиває підсумки в них у такому порядку: фактична сума виплачених пенсій, соціальних допомог за кожною відомістю визначається як різниця між сумами нарахованих і невиплачених пенсій, соціальних допомог і звіряється із записом за останній день виплати в розрахунковій частині відомості "З початку місяця". Підсумок засвідчується підписом контролюючої особи, і на кожній відомості за формою В1-М проставляється відбиток календарного штемпеля виплатного об`єкта поштового зв`язку.
Після перевірки суми фактично виплачених і невиплачених пенсій соціальних допомог за відомостями за формою В1-М, разовими дорученнями за формами В2-М та В3-М записуються до граф 5-10 звіту за формою В6-М, який складається у двох примірниках і підписується керівником виплатного об`єкта
У разі невиплати пенсій, соціальних допомог одержувачу у відривному талоні виплатної відомості за формою В1-М зазначається причина ("Відсутній", "Помер", "Виїхав" тощо).
Відповідно до положень пунктів 6.4, 6.5 Інструкції відривні талони до відомостей за формою В1-М після відповідного контролю та оформлення разом з одним примірником реєстру за формою В4-М, звіту за формою В6-М, двома примірниками звіту за формою 57-а, а також відповідна інформація на магнітних носіях надсилаються не пізніше 28 числа звітного місяця до органів Пенсійного фонду, органів праці та соціального захисту населення.
У кінці місяця відповідальними працівниками органу Пенсійного фонду, органу праці та соціального захисту населення разом з останніми реєстрами за формою В4-М, до яких приписані разові доручення за формами В2-М та В3-М, до поштамту, вузла (центру) поштового зв`язку надається бланк звіту за формою В6-М у двох примірниках, із заповненими графами "нараховано" (2, 3, 4) за виданими разовими дорученнями за формами В2-М та В3-М за місяць.
Як зазначено у пунктах 6.9, 6.10 Інструкції органи Пенсійного фонду, органи праці та соціального захисту населення після звірення із поштамтами, вузлами (центрами) поштового зв`язку сум виплачених і невиплачених пенсій, соціальних допомог роблять на звіті за формою 57-а напис "Звіт перевірено, належить до оплати _____ грн ____ коп." (сума зазначається цифрами та прописом), який засвідчується підписами керівника, головного бухгалтера та печаткою.
На підставі звіту за формою 57-а, даних платіжних документів органами Пенсійного фонду, органами праці та соціального захисту населення складається акт звірення розрахунків з виплати пенсій, соціальних допомог за формою В9-М (додаток 17) (далі - акт за формою В9-М) у двох примірниках, за виплатами, за якими здійснюється формування відомостей та перерахування коштів різними органами, - у трьох примірниках, а за останній місяць кварталу - у чотирьох примірниках.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що під час процедури виплати та доставки національним оператором поштового зв`язку, зокрема, пенсій, які надаються у грошовій формі, органи Пенсійного фонду України взаємодіють з відповідними підрозділами національного оператора, на підставі чого в органі пенсійного фонду, який здійснює нарахування та виплату пенсії відповідному пенсіонеру, наявна інформація щодо невиплачених пенсій та причин такої невиплати.
Відповідно до інформації наданої відповідачу Відділенням поштового зв`язку №8 м.Бердянськ Запорізької області нарахована сума пенсії ОСОБА_1 за період з грудня 2016 року по травень 2017 року не виплачена з причини відсутності пенсіонера вдома, що підтверджується Переліком не оплати пенсіонерів по 8 ВПЗ з грудня 2016 року по травень 2017 року.
Суд зазначає, що умовою для припинення виплати пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV є факт неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд, що має місце у спірних правовідносинах та не заперечується представником позивача.
Суд вважає безпідставними доводи представника позивача про те, що пенсія не отримана позивачем з вини працівників пошти внаслідок конфлікту з останніми, адже такі пояснення не доведені належними доказами, зокрема, до матеріалів справи не надано доказів того, що позивач звертався до відділення поштового зв`язку щодо невиплати пенсії з вини працівника поштової служби. При цьому, суд звертає увагу, що неотримання пенсії тривало з грудня 2016 року, а позов подано у червні 2020 року, тобто майже чотири роки позивач, не отримуючи пенсійні виплати, не вчинив жодних дій за для з`ясування причин не виплати.
Також суд зазначає, що оцінка дій працівників поштової служби не відноситься до компетенції адміністративного суду та, з огляду на заявлені позовні вимоги, не входить до предмету доказування у даній справі.
Крім того, суд вважає, що надані до матеріалів справи довідка про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб №7690 від 24.07.2020, а також квитанції про оплату комунальних послуг, не можуть бути достатнім свідченням того, що під час виплати пенсії позивач перебував удома, оскільки не доводять зазначені обставини, а лише свідчать про факт державної реєстрації місця проживання позивача за певною адресою, а також підтверджують оплату комунальних послуг за особовими рахунками, зареєстрованими на позивача.
За таких обставин суд доходить до висновку, що відповідачем правомірно прийнято рішення про припинення виплати пенсії на підставі пункту 4 частини 1 статті 49 Закону №1058-IV.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача обрахувати та виплатити позивачу заборгованість з виплати пенсії на банківський рахунок, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 49 Закону №1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з`ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
За змістом статті 46 Закону №1058-IV нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
Нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Пунктом 1.5 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1) передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв`язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім`ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім`ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Пунктом 4.3 Порядку №22-1 визначено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З аналізу вищенаведених норм права можна дійти висновку, що у разі звернення особи до пенсійного органу із заявою про поновлення пенсії, останній зобов`язаний розглянути подану заяву із документами в порядку, передбаченому Законом №1058-IV, та прийняти відповідне рішення щодо поновлення або про відмову в поновленні пенсії.
При цьому питання про виплату пенсії за минулий час у відповідності до статті 46 Закону №1058-IV вирішується під час поновлення виплати пенсії.
На виконання ухвали суду від 30.07.2020 в частині витребування доказів відповідачем надана інформація (вх.37741 від 18.08.2020), згідно якої повідомлено, що позивач до Управління із заявою про поновлення виплати пенсії не звертався. Доказів іншого суду не надано.
Таким чином судом встановлено, що станом на час розгляду справи позивач із заявою про поновлення виплати пенсії не звертався, тому таке поновлення здійснено не було та питання щодо виплати пенсії за минулий час не віршувалось.
Отже, з урахуванням викладеного та враховуючи, що позивач не звертався до пенсійного органу з відповідною заявою про поновлення виплати пенсії, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача виплатити заборгованість з виплати пенсії є передчасними, у зв`язку з чим не підлягають задоволенню.
Щодо строків звернення до суду з даним позовом, слід зазначити наступне.
Відповідно до частин 1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 15.09.2020 у справі №635/7878/16-а предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, які можуть бути регулярними, періодичними, одноразовими, обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.
Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якої додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, крім випадків, якщо інше прямо не передбачено законом.
При застосуванні строків звернення до адміністративного суду у вказаній категорії справ слід виходити з того, що встановлені процесуальним законом строки та повернення позовної заяви на підставі їх пропуску не можуть слугувати меті відмови у захисті порушеного права, легалізації триваючого правопорушення, в першу чергу, з боку держави.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вважав, що виплату пенсії йому припинено внаслідок протиправних дій відповідача.
Під час судового розгляду судом встановлено, що виплата пенсії позивачу припинено на підставі рішення Бердянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №923060137027 від 05.07.2017.
Ухвалою суду від 30.07.2020 витребувано від відповідача належним чином засвідчену копію рішення територіального органу Пенсійного фонду про припинення виплати пенсії ОСОБА_1 та докази надіслання (вручення) їй такого рішення.
На виконання вищевказаної ухвали відповідачем надано інформацію (вх.37741 від 18.08.2020), відповідно до якої надати докази направлення рішення про припинення виплати пенсії на адресу позивача не є можливим у зв`язку зі спливом строків їх зберігання.
Таким чином, оскільки відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено факт направлення (вручення) позивачу рішення про припинення виплати пенсії, та відповідно і факт отримання ним такого рішення, враховуючи те, що відповідно до матеріалів справи позивач про припинення нарахування та виплати пенсії дізнався з листа Управління №0800-02-09-8/5814 від 26.02.2020, суд дійшов висновку, що з урахуванням приписів статті 122 КАС України строк звернення до адміністративного суду з даним позовом не пропущений.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, в межах компетенції, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно з частиною 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
У зв`язку з відмовою в позові розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.
Повне судове рішення складено 28.10.2020.
Суддя М.О. Семененко