
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
21 жовтня 2020 р. Справа № 120/3518/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Дмитришеної Р.М.,
за участю:
секретаря судового засідання: Воронюк В.В.
представника позивача: Аврамича А.С.
представника відповідача: Блошенкіної М.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1
до: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації
про: визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (далі - відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 16.12.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через відділення Укрпошти, яку отримано відповідачем 18.12.2019.
Рішенням від 03.02.2020 позивачу відмовлено в призначенні житлової субсидії та закрито заяву за №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії. Таке рішення, на думку позивача, прийняте з порушенням п. 60 Положення про порядок призначення житлових субсидій, яким передбачено 10-денний термін на розгляд заяви.
Даному рішенню передував лист за №5677 від 26.12.2019, яким повідомлено позивача про виявлені помилки у поданій заяві та надано строк на їх усунення. Втім, як стверджує позивач, на її адресу такий лист не надходив.
Відтак, позивач вважає порушеним її право на отримання житлової субсидії, у зв`язку із чим звернулась до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 27.07.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) відповідно до положень ст. 263 КАС України. Витребувано з Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації та зобов`язано його у 15-денний термін з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через відділення Укрпошти з доданими до неї матеріалами, які подавалися позивачем, листа за №5677 від 26.12.2019 із доказами направлення та вручення ОСОБА_1 , а також всі докази, які є в розпорядженні відповідача, на які він здійснював посилання при прийнятті рішення про відмову в призначенні житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019. Даною ухвалою також встановлено відповідачу 15-денний строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву.
17.08.2020 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Як підставу для відзиву відповідач зазначає, що позовна заява підписана ОСОБА_2 , який переховується від органів досудового розслідування та звинувачується у порушенні ч. 1 ст. 376 КК України та ч. 1 ст. 296 КК України, без відповідного доручення.
Представник відповідача вказує на те, що вказаною особою подавалась від імені ОСОБА_3 (чоловіка позивача) заява про призначення житлової субсидії та декларація про доходи і витрати осіб. На підставі поданих документів ОСОБА_3 було призначено житлову субсидію у період з березня 2016 по квітень 2017 року.
В подальшому, на виконання Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на IV квартал 2017 року Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області проведено ревізію використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в управлінні праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 по 01.11.2017. Під час проведення ревізії, управлінням виявлено, що ОСОБА_3 подав недостовірні відомості, оскільки не вказав в декларації придбання 18.11.2015 автотранспортного засобу на суму 80 100,00 грн, внаслідок чого йому надмірно нарахована житлова субсидія в загальній сумі 8 657,28 грн.
02.02.2018 управлінням було направлено ОСОБА_3 повідомлення про повернення надмірно виплачених коштів №503 від 30.01.2018 та, у відповідності до п. 6 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, подано відомості та наявні матеріали до правоохоронних органів.
На даний час Вінницький міський суд Вінницької області розглядає справу №127/218/19 по обвинуваченню ОСОБА_3 в шахрайстві та з`ясовує обставини подання ОСОБА_2 заяви на призначення житлової субсидії та декларації від імені ОСОБА_3 .
Відповідач просить суд звернути увагу суду на те, що ОСОБА_3 у судових засіданнях по справі №127/218/19 зазначав, що він не знає куди і що подає ОСОБА_2 від його імені, невідомо де останній брав його персональні дані для призначення житлової субсидії.
Таким чином, представник відповідача, вказує на те, що позивач у даній справі - ОСОБА_1 може не знати про подання від її імені даної позовної заяви.
Щодо позовних вимог, представник відповідача вказує на те, що подані від імені ОСОБА_1 заява та декларація не підписані заявником, а з невідомих управлінню причин підписані ОСОБА_2 , оскільки разом із заявою та декларацією більше ніяких документів на адресу управління не надходило, які надають ОСОБА_2 повноваження подавати та підписувати від імені ОСОБА_1 документи для призначення житлової субсидії.
Також подана управлінню декларація роздрукована на оригіналах судових документів, адресованих ОСОБА_2 .
Разом з тим, заява та декларація, що надійшли на адресу управління від імені ОСОБА_1 , є не заповненими, оскільки у заяві відсутні відомості про зареєстроване (для орендарів та внутрішньо переміщених осіб - фактичне) місце проживання ОСОБА_1 , а у розділі І декларації відсутні відомості про по-батькові ОСОБА_3 , що проживає разом із ОСОБА_1 ; у розділі II декларації зазначено, що дані про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання) невідомі, а розділи IV (відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років (крім мопеда), що перебувають у власності або володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, а також членів сім`ї осіб із складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання)),V (інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії), та VI (дані про суми аліментів, сплачених особами, які входять до складу домогосподарства, а також членами сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), за умови документального підтвердження фактичної сплати) декларації взагалі не заповнені.
На думку відповідача, такі відомості мали б бути відомі позивачу, разі подання безпосередньо нею такої заяви та декларації.
Враховуючи зазначене, на виконання п. 47 Положення, управління листом № 5677 від 26.12.2019 повідомило ОСОБА_1 про виявлення помилки у поданих від її імені заяві та декларації та про необхідність протягом 30 календарних днів виправити у заяві та декларації виявлені управлінням помилки. Докази вручення ОСОБА_1 зазначеного листа в управлінні відсутні, оскільки зазначений лист був звичайний, не рекомендований з повідомленням про вручення поштового відправлення, у зв`язку з тим, що Положенням не передбачено повідомляти громадян про необхідність усунення помилок у заяві та декларації під розпис, як, наприклад, передбачено повідомляти громадян про прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис (п. 62 Положення). Разом з тим, у листі управлінням зазначено, що якщо ОСОБА_1 протягом визначеного строку не виправить помилки у заяві та декларації, управлінням буде відмовлено у призначенні їй житлової субсидії.
20.01.2020 ОСОБА_2 подав управлінню заяву про видачу рішення про призначення ОСОБА_1 готівкової субсидії, яку управлінням 24.01.2020 листом № 313 повернено ОСОБА_2 у зв`язку з тим, що вона оформлена без дотримання вимог ст. 5,8 Закону України "Про захист персональних даних". Оскільки до 03.02.2020 ОСОБА_1 зазначені управлінням у листі помилки не виправила, 03.02.2020 управлінням відправлено на адресу позивача повідомлення про прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019.
Щодо вимоги позивача щодо призначення їй житлової субсидії з 01.10.2019 по 01.10.2020, то така є безпідставною, оскільки відповідно до п. 69 Положення, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Тобто, оскільки звернення від імені ОСОБА_1 щодо призначення житлової субсидії надійшло лише 18 грудня 2019 року, а житлова субсидія призначається з місяця звернення за призначенням житлової субсидії до дати закінчення опалювального сезону, та розраховується на неопалювальний сезон до 30 вересня. Так, якби ОСОБА_1 мала право на призначення житлової субсидії, їй було б призначено житлову субсидію з місяця звернення - а саме з 01 грудня 2019 року до кінця опалювального сезону - до 30 квітня 2020 року, та розраховано на неопалювальний сезон до 30 вересня 2020 року.
В судове засідання з`явився представник позивача Аврамич А.С., вказавши, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю, у зв`язку з чим вона не може прибути до суду. Зазначив, що на підтвердження його повноважень, як представника позивача, у доданих до матеріалів позовної заяви міститься довіреність, копію якої належним чином завірену надав суду для огляду. Представник підтримав поданий адміністративний позов та просив його задовольнити.
Представник відповідача в ході засідання заперечувала щодо позовних вимог та просила відмовити у їх задоволенні.
Дослідивши подані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд встановив наступне.
18.12.2019 на адресу відповідача, через відділення Укрпошти, надійшла заява ОСОБА_1 за №102415 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 09.12.2019 та декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.12.2019 (а.с. 5-8).
Листом за №5677 від 26.12.2019 повідомлено позивача про виявлені помилки у поданих документах та вказано про необхідність протягом 30 календарних днів виправити їх. В разі не виправлення виявлених помилок, відповідачем буде відмовлено у призначенні позивачу житлової субсидії (а.с. 57).
На підтвердження направлення вказаного листа відповідачем надано ксерокопію витягу з журналу вихідної кореспонденції 04-40 за 2019 рік (а.с. 58).
03.02.2020 відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі. Підставою слугувало те, що ОСОБА_1 не усунуто виявленні управлінням помилки, про які останню було повідомлено листом №5677 від 26.12.2019, а саме: не зазначено у заяві зареєстроване (для орендарів та внутрішньопереміщених осіб - фактичне) місце проживання заявника, у розділі I декларації не зазначено по-батькові ОСОБА_3 , що проживає разом із заявником та не заповнено розділи II, IV, V, VI декларації, у термін, передбачений п. 47 Положення про порядок призначення житлових субсидій (а.с. 4).
Одночасно, 03.02.2020 відповідачем сформовано повідомлення про прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
Вказане повідомлення направлено на адресу позивача 03.02.2020 рекомендованим повідомленням (а.с. 61)
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного опрацювання заяви позивача про призначення житлової субсидії, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.
Визначаючись стосовно позовних вимог, суд виходить з наступного.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-III.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" державні соціальні стандарти і нормативи формуються, встановлюються та затверджуються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за участю та погодженням з іншими сторонами соціального партнерства, якщо інше не передбачено Конституцією України та законами України.
Згідно ст. 9 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" до державних соціальних нормативів належать, в т.ч., соціальна норма житла та соціальні нормативи користування комунальними послугами, з оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії громадянам.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, (із змінами та доповненнями) яке визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій (надалі - Положення № 848 у редакції чинній на момент звернення позивача за призначенням субсидії - 14.08.2019).
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (п. 4 Положення № 848).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (п. 9 Положення № 848).
Для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання):
- заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява);
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація);
- довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру;
- копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності);
- договір наймання (оренди) житла (у разі наявності) (п. 43 Положення № 848).
Пунктом 44 Положення № 848 передбачено, що заява та декларація можуть бути надіслані структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання заявника (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання) поштою або в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з накладенням кваліфікованого електронного підпису, створеного шляхом додавання до заяви в електронній формі ідентифікаційних даних декларанта, підтверджених у процесі автентифікації з використанням електронної системи ідентифікації, що використовує базу клієнтських даних банків.
Відповідно до п. 46 Положення № 848 заява і декларація вважаються такими, що не подані, у разі, коли: не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не внесені у повному обсязі відомості про членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім`я та по батькові, сімейний зв`язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія (за наявності) та номер паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті); не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків, а також номер мобільного телефону заявника; відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім`ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.
Згідно із п. 60 Положення №848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення (п. 62 Положення №848).
Рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії (п. 66 Положення №848).
У ході розгляду справи судом встановлено, що позивач звернулась до відповідача із заявою за №102415, що зареєстрована 18.12.2019, про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі від 09.12.2019 та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 09.12.2019.
Відповідачем, за наслідками розгляду заяви, сформовано лист за №5677 від 26.12.2019 та повідомлено позивача про виявлені помилки у поданих документах, вказано про необхідність протягом 30 календарних днів виправити їх. Виявлені помилки полягають у наступному: не зазначено у заяві зареєстроване (для орендарів та внутрішньопереміщених осіб - фактичне) місце проживання заявника, у розділі I декларації не зазначено по-батькові ОСОБА_3 , що проживає разом із заявником та не заповнено розділи II, IV, V, VI декларації, у термін, передбачений п. 47 Положення про порядок призначення житлових субсидій. Разом з тим, повідомлено, що в разі невиправлення виявлених помилок, відповідачем буде відмовлено у призначенні позивачу житлової субсидії (а.с. 57).
Як зазначено у п. 47 Положення № 848, у разі виявлення помилки у заяві та/або декларації структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє громадянину про необхідність протягом 30 календарних днів виправлення помилки. Якщо протягом визначеного строку громадянин не виправив помилки у заяві та/або декларації, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення відмовляє у призначенні житлової субсидії. Зазначений строк може бути продовжено на час хвороби заявника, що підтверджується документально.
На підтвердження направлення вказаного листа відповідачем надано ксерокопію витягу з журналу вихідної кореспонденції 04-40 за 2019 рік (а.с. 58). Позивач, в свою чергу, вказує, що такого листа не отримувала та про виявлені недоліки їй не відомо.
Суд приймає пояснення позивача, оскільки прослідкувати факт направлення вказано листа не вбачається можливим, з огляду на направлення його звичайною, не рекомендованою кореспонденцією.
Так, визначаючись щодо позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неналежного опрацювання заяви позивача про призначення житлової субсидії, суд зазначає наступне.
Згідно із загальних засад права, бездіяльність суб`єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб`єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи. В свою чергу, дії - це юридично значуща активна (тобто врегульована нормами права) поведінка суб`єкта владних повноважень, що спричиняє юридичні наслідки.
Як встановлено судом, відповідач за наслідком розгляду заяви позивача вчинив дію, шляхом формування листа, який не є рішенням суб`єкта владних повноважень, а тому не може бути скасований судом та, в подальшому, прийняття рішення, а отже суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Разом з цим, суд вважає за необхідне, керуючись статтею 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
Так, згідно частини першої вказаної норми, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб`єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб`єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов`язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Вказане підтверджується роз`ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення".
Відповідно до пункту 3 цієї, Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Так, оцінюючи рішення відповідача, суд керується нормами частини другої статті 2 КАС України, в силу якої, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Критерій "прийняття рішень, вчинення (невчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
"На підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень:- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; - зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Критерій "прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Встановлення невідповідності діяльності суб`єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачем, без урахування всіх обставин прийнято рішення про відмову в призначені житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі, адже позивачу не було відомо про виявлені недоліки та строк на їх усунення, а тому таке є протиправним та підлягає скасуванню.
Визначаючись щодо позовної вимоги про зобов`язання призначити житлову субсидію починаючи з 01.10.2019 по 01.10.2020, суд вказує наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вже зазначалося, згідно п. 60 Положення № 848 структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
Відтак, за своєю правовою природою, відповідно до норм чинного законодавства, відповідні повноваження відповідача щодо призначення субсидії, є дискреційними повноваженнями та виключною компетенцією уповноваженого органу.
В свою чергу дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта. Таке право органу виконавчої влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування обумовлене певною свободою (тобто вільним або адміністративним розсудом) в оцінюванні та діях, у виборі одного з варіантів рішень та правових наслідків.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Згідно Рекомендацій Комітету міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом міністрів Ради Європи 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, позовна вимога про зобов`язання відповідача призначити житлову субсидію починаючи з 01.10.2019 по 01.10.2020, підлягає задоволенню шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.12.2019 щодо призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
Стосовно викладених у відзиві на позовну заяву пояснень відповідача про те, що позивачу невідомо про існування спірних правовідносин, адже нею, можливо, не підписувалась та не подавалась заява про призначення житлової субсидії, то суд такі відхиляє, з огляду на відсутність належних та допустимих доказів, на підтвердження вказаних обставин, а заперечення відповідача базуються виключно на припущеннях, які не можуть враховуватись судом при прийнятті рішення.
Приписами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повноту та об`єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 90 КАС України)
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини частково підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити частково.
Позивач також просить встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, у випадку задоволення позову.
У зв`язку з цим суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, необхідність встановлення судового контролю за виконанням судового рішення вирішується судом залежно від обставин кожної адміністративної справи та є його розсудом, а не обов`язком.
В силу положень ч. 1 ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Принцип обов`язковості судового рішення також закріплений у статті 14 КАС України, згідно з якою судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відтак, оскільки судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим до виконання, а обставини справи не вказують на необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення в зобов`язальній частині, суд не вбачає достатніх підстав для покладення на відповідача обов`язку подати звіт про виконання судового рішення у відповідності до вимог ст. 382 КАС України. При цьому додатково враховуються положення ст. 383 КАС України.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору, а будь-яких інших судових витрат у справі не встановлено, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в призначені житлової субсидії та закриття заяви №102415 від 18.12.2019 про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.12.2019 щодо призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Реквізити: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ); Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ - 03191928, місцезнаходження: вул. Грибоєдова, буд. 10-А, м. Вінниця, 21032)
Повний текст рішення складено: 02.11.2020
Суддя Дмитришена Руслана Миколаївна