Рішення № 92545602, 19.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
640/5735/20
Номер документу
92545602
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/374

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12:44

19 жовтня 2020 року м. Київ № 640/5735/20

за позовомПриватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг провизнання протиправною та скасування постановиСуддя О.В.Головань

Секретар І.В.Галаган

Представники:

Від позивача: Халимон С.В., Гаркавенко С.В.

Від відповідача: Смикалов В.Р.

Обставини справи:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування пункту 3 резолютивної частини Постанови від 06.09.2019 № 1849 в частині зобов`язання ПАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 рік статтю "Додатково отриманий дохід за результатами діяльності 2018 року" без додаткових джерел фінансування у розмірі 206 497,3 тис. грн. (без податку на додану вартість).

В судовому засіданні 19.10.2020 р. оголошено резолютивну частину рішення про задоволення позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 20, код 41946011) зареєстровано в якості юридичної особи 16.02.2018 р.; Розподілення електроенергії (основний); 85.32 Професійно-технічна освіта; 73.11 Рекламні агентства; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій.

На підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 р., затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2018 р. №1584, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.2019 р. №917 "Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у ІІІ кварталі 2019 р.", посвідчення на проведення виїзної перевірки від 10.07.2019р. №288, 289, у період з 02.08.2019 р. по 15.08.2019 р. проведено -

плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" як суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, про що складено акт від 15.08.2019 р.;

плановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" як суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, про що складено акт від 15.08.2019 р.

Період ліцензованої діяльності, що перевірялася - з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р.

Згідно з висновками актів перевірки встановлено порушення -

пп. 5 п. 2.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати схвалену інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та об`єктів фінансування у вартісному вираженні;

п. 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата здійснювати господарську діяльність з постачання електричної енергії відповідно до Законів України "Про електроенергетику", "Про засади функціонування ринку електричної енергії України", "Про ринок електричної енергії", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють діяльність в електроенергетиці, зокрема, Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 р. №955, а саме: п. 4.1. р. 4 у частині обов`язку ліцензіата виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні; п. 4.4 р. 4 у частині самостійного перерозподілу фінансування вартості заходів, передбачених схваленою Інвестиційною програмою, при зміні вартості виконання заходів понад п`ять відсотків (п. 4, стор. 42-52 акту перевірки вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії);

пп. 12 п. 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата виконувати схвалену інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні;

п. 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії щодо обов`язку ліцензіата здійснювати господарську діяльність з розподілу електричної енергії відповідно до Законів України "Про електроенергетику", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, зокрема, Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 р. №955, а саме: п. 4.1. р. 4 у частині обов`язку ліцензіата виконувати схвалену НКРЕКП інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні; п. 4.4 р. 4 у частині самостійного перерозподілу фінансування вартості заходів, передбачених схваленою Інвестиційною програмою, при зміні вартості виконання заходів понад п`ять відсотків (п. 4.4 стор. 49-58 акту перевірки вимог законодавства та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії).

До вказаних висновків контролюючий орган дійшов з наступних підстав.

На підставі ліцензії з постачання електричної енергії за регульованим тарифом серії АЕ №575956, виданої ПАТ "Київенерго" відповідно до рішення НКРЕКП від 25.06.2015 р. №1844, протягом січня-лютого 2018 р. постачання електричної енергії здійснювало ПАТ "Київенерго", а в період з 01 березня по 16 серпня 2018 р. - ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ".

На підставі ліцензії з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами серії АЕ №575955, виданої ПАТ "Київенерго" відповідно до рішення НКРЕКП від 25.06.2015 р. №1844, протягом січня-лютого 2018 р. постачання електричної енергії здійснювало ПАТ "Київенерго", а в період з 01 березня по 16 серпня 2018р. - ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ".

Листами від 20.02.2018 р. №01/1-1, 23.03.2018 р. №42АУ/47/924 ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" повідомило контролюючий орган про свою державну реєстрацію шляхом виділу з ПАТ "Київенерго", наявність відносин правонаступництва в частині всіх прав та обов`язків, пов`язаних з провадженням діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та із провадження діяльності з розподілу електричної енергії, передачу як правонаступнику електроенергетичного та іншого майна, необхідного для здійснення діяльності з передачі (розподілу) електричної енергії місцевими (локальними) мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом.

Починаючи з 17.08.2018 р., ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" здійснювало діяльність з постачання електричної енергії на підставі відповідної ліцензії, виданої на підставі рішення НКРЕКП від 26.06.2018 р. №558, з розподілу електричної енергії на підставі відповідної ліцензії, виданої на підставі рішення НКРЕКП від 26.06.2018 р. №557.

Інвестиційна програма з розподілу та постачання електричної енергії ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" на 2018 р. та джерела її фінансування схвалена постановою НКРЕКП від 26.06.2018 р. №615.

Відповідно до Детального звіту щодо виконання ІП ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" на 2018 р. фактично фінансування ІП на 2018 рік в цілому становило 460 237, 91 тис.грн. (без ПДВ) (або 91,8% від загальної схваленої суми ІП 501 212 тис.грн. (без ПДВ).

В цілому по ІП 2018 р. факти виконання заходів із перевищенням обсягу фінансованих витрат понад 5% до 10% зафіксовано на загальну суму 23,07 тис.грн. (без ПДВ): факти виконання заходів із перевищення обсягу фінансових витрат понад 10% зафіксовано на загальну суму 4,8 тис.грн. (без ПДВ), а також до 5% на загальну суму 1 427, 96 тис.грн. (без ПДВ).

Вказане свідчить про порушення ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" пп. 5 п. 2.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, п. 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, пп. 12 п. 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, п. 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії.

Підсумкова сума необґрунтованого недовиконання Інвестиційної програми, програми ремонтів на звітний рік та/або надлишково отриманого або недоотриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності у звітному періоді становить 156 191, 87 тис.грн. (без ПДВ).

З урахуванням індексу споживчих цін позитивна сума необґрунтованого недовиконання становить 171 498, 76 грн. (без ПДВ).

Листом від 22.08.2019 р. №01/1/11/15540 ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" подано заперечення та пояснення на акти, зокрема, і щодо виконання Інвестиційної програми з розподілу та постачання електричної енергії ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" на 2018 р. та джерела її фінансування, схваленої постановою НКРЕКП від 26.06.2018 р. №615.

06.09.2019 р. НКРЕКП винесено постанову №1849 "Про накладення штрафу на ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання", згідно з якою зазначено про виявлені порушення п. 2.2, пп. 5 п. 2.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, п. 2.2, пп. 12 п. 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, відповідно до п. 11,12 ч. 1 ст. 17, ст. 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" на ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" накладено штраф у розмірі 255 000 грн.

Згідно з п. 3 постанови відповідно до п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", у межах здійснення заходів державного регулювання зобов`язано ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 р. №955, врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 р. статтю "Додатково отриманий дохід за результатом діяльності 2018 року" без додаткових джерел фінансування у розмірі 206 497, 3 тис.грн. (без ПДВ, врахувавши:

економію коштів, що склалася при виконанні заходів ІП 2018 року, у розмірі 39 090, 87 тис.грн. (без ПДВ);

позитивну суму необґрунтованого недовиконання інвестиційної програми, програми ремонтів та надлишково отриманого доходу від здійснення ліцензованої діяльності за 2018 рік у розмірі 167 406, 43 тис.грн. (без ПДВ).

У вказаній частині ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" оскаржувану постанову виконано, і постановою НКРЕКП від 11.03.2020 р. №597 схвалено Інвестиційну програму ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" на 2020 рік".

Позивач - Приватне акціонерне товариство "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" вважає п. 3 резолютивної частини постанови від 06.09.2019 № 1849 в частині зобов`язання ПАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 рік статтю "Додатково отриманий дохід за результатами діяльності 2018 року" без додаткових джерел фінансування у розмірі 206 497,3 тис. грн. (без податку на додану вартість) протиправним з таких підстав.

Позивач зазначає, що ч. 2 ст. 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" встановлено вичерпний перелік санкцій, які регулятор може застосовувати до суб`єкта господарювання за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, перелік яких продубльовано в ч. 3 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії".

В свою чергу, державний контроль у сферах енергетики та комунальних послуг здійснюється шляхом проведення перевірок, за результатами яких складаються акти, на підставі яких до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані визначені санкції.

Відповідно, у постанові від 06.09.2019 р. № 1849 "Про накладення штрафу на ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" за порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання" може бути викладене лише рішення регулятора про накладення конкретних, передбачених законодавством, санкцій.

В даному випадку оскаржуване положення п. 3 постанови містить санкцію - зобов`язання врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 р. певних складових, і така санкція не передбачена чинним законодавством.

Також позивач посилається на те, що Порядком розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 р. №955, визначено повноваження регулятора з вказаного питання, і вони зводяться до схвалення інвестиційної програми, тоді як розробляє її та визначає обсяги інвестицій ліцензіат.

Зобов`язання врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 р. певних складових позивач вважає втручанням у його господарську діяльність та право власності на належні йому активи.

Також позивач зазначає, що у період з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. він не здійснював діяльність з розподілу електричної енергії, а здійснював діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами на підставі ліцензії ПАТ "Київенерго" як правонаступник останнього.

Відповідно, на думку позивача, до 17.08.2018 р., коли ним отримано ліцензію на здійснення діяльності щодо передачі електричної діяльності, він не міг порушити Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії.

Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що постанова від 06.09.2019 р. № 1849 в оскаржуваній частині винесена відповідно до п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" і не є санкцією, а є способом виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тобто, є заходом державного регулювання.

Підстави, з яких відповідач дійшов висновку про допущення позивачем порушень пп. 5 п. 2.4 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, п. 2.2 Ліцензійних умов з постачання електричної енергії, пп. 12 п. 2.3 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, п. 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, вказані у актах контрольних заходів.

Також відповідач посилається на те, що п. 3 оскаржуваного рішення містить рекомендації, які стосуються виключно структурного підрозділу НКРЕКП, і прав та інтересів позивача не стосується.

Крім того, відповідач наголошує, що до його компетенції належить ініціювання встановлення (перегляду) тарифів ліцензіата як засіб державного регулювання у сфері енергетики.

Щодо посилання позивача на те, що до 17.08.2018 р., коли ним отримано ліцензію на здійснення діяльності щодо розподілу електричної енергії, він не міг порушити Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії, оскільки здійснював діяльність з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, відповідач зазначає, що п. 13 Закону України "Про ринок електричної енергії" розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення ліцензії на провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами та постачання електричної енергії за регульованим тарифом підлягають анулюванню не пізніше ніж через 18 місяців з дня набрання чинності цим Законом. До анулювання зазначених ліцензій діяльність з розподілу та постачання електричної енергії провадиться на підставі чинних ліцензій, що були видані до дня набрання чинності цим Законом.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 1 ст.1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 р. № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 3 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Згідно з п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону № 1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор: приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.

Регулятор має право: приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов`язковими до виконання.

Згідно з ч. 1, 2, 4, 5, 6 ст. 19 Закону № 1540-VIII регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Планові перевірки суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.

План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п`ять днів до початку відповідного планового періоду.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 22 Закону № 1540-VIII суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України "Про ринок електричної енергії", "Про природні монополії", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про ринок природного газу", "Про теплопостачання".

Згідно з ч. 3 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017р. № 2019-VIII у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

В даному випадку планові заходи державного нагляду (контролю) щодо дотримання ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" як суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, про що складено акти від 15.08.2019 р., проведено згідно з Планом здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2019 р., затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.11.2018 р. №1584, постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.2019 р. №917 "Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у ІІІ кварталі 2019 р.", у відповідності до вимог ст. 19 Закону №1540-VIII.

Окремо щодо посилання позивача на те, що до 17.08.2018 р., коли ним отримано ліцензію на здійснення діяльності щодо розподілу електричної діяльності, він не міг порушити Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії, оскільки здійснював діяльність з передачі електричної енергії, суд зазначає наступне.

В даному випадку згідно зі змістом актів від 15.08.2019 р. Інвестиційна програма з розподілу та постачання електричної енергії ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" на 2018 р. та джерела її фінансування схвалена постановою НКРЕКП від 26.06.2018 р. №615, і саме щодо виконання цієї ІП регулятором встановлено порушення.

Станом на 26.06.2018 р. вже був ліцензіатом господарської діяльності на ринку електроенергетики не як правонаступник ПАТ "Київенерго", а як новоутворена юридична особа.

Відповідно, контрольний захід в цій частині в будь-якому випадку стосувався діяльності саме позивача і лише періоду після схвалення ІП.

За таких обставин вказані посилання позивача не можуть бути визнані обґрунтованими.

Щодо висновків актів планового заходу державного нагляду (контролю) та п. 3 оскаржуваної постанови суд зазначає наступне.

Згідно з п. 2.2, пп. 5 п. 2.4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 13.04.2017р. №504, господарська діяльність з постачання електричної енергії здійснюється відповідно до законів України "Про електроенергетику", "Про засади функціонування ринку електричної енергії України", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють діяльність в електроенергетиці.

Крім вимог, встановлених пунктом 2.3 цього розділу, енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, мають також дотримуватися таких вимог: виконувати схвалену інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.

Згідно з п. 2.2, пп. 12 п. 2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 25.07.2017р. № 932, ліцензована діяльність здійснюється відповідно до законів України "Про електроенергетику", "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", "Про ринок електричної енергії" та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

При провадженні ліцензованої діяльності ліцензіат повинен дотримуватися таких організаційних вимог: оформлювати інвестиційну програму, затверджувати її в установленому законодавством порядку, погоджувати з центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, та надавати її на розгляд та схвалення до НКРЕКП відповідно до вимог порядку, затвердженого НКРЕКП, а також виконувати схвалену інвестиційну програму в повному обсязі відповідно до запланованих етапів, обсягів робіт у кількісному вираженні та обсягів фінансування у вартісному вираженні.

Встановивши відповідне порушення в актах планового заходу державного нагляду (контролю), відповідач в порядку ст. 22 Закону № 1540-VIII застосував до позивача штраф згідно з п. 1 постанови від 06.09.2019 р. № 1849, що є санкцією, прямо передбаченою законодавством.

Позивачем при зверненні до суду не оскаржено вказаний пункт, і з`ясування наявності чи відсутності підстав для його застосування по суті судом не аналізується.

Натомість, судом з`ясовується питання правомірності застосування відповідачем такого заходу як зобов`язання ПрАТ "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" відповідно до Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 р. №955, врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 р. певні дані.

Вказаний захід не є санкцією, передбаченою ч. 2 ст. 22 Закону та ч. 3 ст. 77 Закону № 2019-VIII, і відповідач проти цього не заперечує. Натомість, відповідач зазначає, що це є заходом державного контролю, передбаченим п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону №1540-VIII.

З вказаного приводу суд зазначає наступне.

Як зазначено вище, згідно з п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону № 1540-VIII для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор: приймає обов`язкові до виконання рішення з питань, що належать до його компетенції.

Регулятор має право: приймати рішення з питань, що належать до його компетенції, які є обов`язковими до виконання.

Вказані положення Закону констатують загальне повноваження відповідача як суб`єкта владних повноважень та регулятора щодо прийняття обов`язкових до виконання рішень

Згідно з ч. 1 ст. 23 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 р. № 3166-VI центральний орган виконавчої влади у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України та наказів міністерств видає накази організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.

Проте, вказане загальне повноваження відповідача обмежене загальним правилом ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно з яким органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, передбачені з п. 1 ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 17 Закону № 1540-VIII повноваження приймати обов`язкові до виконання рішення обмежено виключно рішеннями, прямо віднесеними до компетенції відповідача, а не будь-якими рішеннями, які відповідач вважає за необхідне прийняти на виконання покладених на нього повноважень.

В даному випадку таким рішенням є п. 1 оскаржуваної постанови від 06.09.2019 р. №1849, яким до позивача застосовано штрафні санкції за виявлені порушення.

Щодо п. 3 рішення в оскаржуваній частині, то передбачене ним зобов`язання позивача вчинити певні дії не будучи санкцією, не є іншим прямо передбаченим законодавством заходом, які відповідач наділений повноваженнями вживати.

Відповідно, п. 3 рішення в оскаржуваній частині прийнято відповідачем поза межами його компетенції.

При цьому, суд звертає увагу на наступне.

Згідно з ч. 3, 4 ст. 50 Закону № 2019-VIII оператор системи розподілу розробляє інвестиційну програму з урахуванням плану розвитку системи розподілу та подає її Регулятору разом із розрахунком тарифу на послуги з розподілу.

Порядок розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм затверджується Регулятором.

Згідно з п. 1.2, 1.3 р. 1 Порядку розроблення та подання на затвердження планів розвитку систем розподілу та інвестиційних програм операторів систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 04.09.2018 р. №955, інвестиційна програма (ІП) - план використання коштів, розроблений на підставі схваленого ПРСР ліцензіата, для підвищення рівня надійності та економічності роботи основних фондів, який містить комплекс зобов`язань ліцензіата на період її виконання щодо розвитку ліцензіата, джерела її фінансування, графік виконання та пояснювальну записку.

Ліцензіат зобов`язаний використовувати кошти, визначені як джерело фінансування ІП, виключно на її виконання відповідно до графіка, визначеного ІП.

Згідно з п. 2.2, 2.8 р. 2 Порядку №955 з метою обґрунтування запланованих витрат ліцензіата на прогнозний період, які спрямовуються на нове будівництво, реконструкцію, модернізацію та розвиток основних фондів, інших активів ліцензіата, до НКРЕКП подається ІП за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.

Обсяги інвестицій визначаються ліцензіатом виходячи з технічного стану основних фондів та інших активів ліцензіата, принципів економічної доцільності запровадження відповідних заходів, а також з урахуванням впливів цих заходів на рівень тарифів на розподіл електричної енергії.

Згідно з п. 3.5, 3.8, 3.9 р. 3 Порядку №955 у разі відсутності у НКРЕКП зауважень до ІП або відсутності у ліцензіата пропозицій, додаткових пояснень та обґрунтувань щодо зауважень та пропозицій НКРЕКП до ІП питання про схвалення ІП виноситься на засідання НКРЕКП у формі відкритого слухання.

Якщо під час розгляду в НКРЕКП ІП виникають питання, що потребують проведення експертизи, розгляд ІП призупиняється на період, необхідний для проведення такої експертизи, про що НКРЕКП письмово повідомляє ліцензіата протягом 5 днів з дня прийняття рішення НКРЕКП щодо проведення такої експертизи.

У разі визнання НКРЕКП на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, недостатності обґрунтування окремих розділів ІП НКРЕКП або ліцензіат може ініціювати проведення експертизи зазначених розділів ІП, окремих заходів.

За результатами експертизи спірні питання розглядаються на засіданні НКРЕКП.

У разі визнання на засіданні у формі відкритого слухання НКРЕКП необґрунтованими окремих розділів ІП або їх складових ці розділи чи їх складові ліцензіату пропонується виключити, а кошти, передбачені на їх фінансування, можуть бути вилучені зі структури тарифу або перерозподілені ліцензіатом між іншими розділами ІП за пропозицією НКРЕКП.

Тобто, Порядком №955 передбачено процедуру врегулювання питання щодо складових поданої ліцензіатом ІП, і це здійснюється під час розгляду поданої ліцензіатом ІП.

Зобов`язуючи ліцензіата врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 р. певні дані у вигляді обов`язкового до виконання рішення, відповідач фактично обходить розгляд цього питання відповідно до Порядку згідно з передбаченою ним процедурою, і ліцензіат, виконуючи таке рішення, позбавлений можливості подати ІП без врахування такого зобов`язання.

Вказані дії відповідача не можуть бути визнані правомірними.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного оскаржувана частина п. 3 постанови від 06.09.2019 р. №1849 не відповідає вимогам щодо обґрунтованості, прийнята поза межами повноважень відповідача, що є підставою для задоволення позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати п. 3 резолютивної частини постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 06.09.2019 № 1849 в частині зобов`язання Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" врахувати в Інвестиційній програмі на 2020 рік статтю "Додатково отриманий дохід за результатами діяльності 2018 року" без додаткових джерел фінансування у розмірі 206 497,3 тис. грн. (без податку на додану вартість).

3. Присудити до стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК КИЇВСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ" 21 020 грн. судового збору.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 29.10.2020 р.