
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2020 року м. Київ № 640/4836/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., вирішивши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач, ГУ ПФУ в м. Києві), в якому просить:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 , провести нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з заробітних плат за період з 01.01.1987 року по 31.12.1987 року у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 22.08.2002 року №582 виданої Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська АЕС», провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії ОСОБА_1 та відповідні виплати - неправомірними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 , нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з заробітних плат за період з 01.01.1987 року по 31.12.1987 року у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 22.08.2002 року №582 виданої Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська АЕС», провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії ОСОБА_1 та відповідні виплати відповідно з 24.07.2006 року;
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 провести нарахування доплати за понаднормований стаж у відповідності до положень спеціального Закону - частин другої статті 56 Закону №796-ХІІ - неправомірними;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 , нарахування доплати за понаднормований стаж у відповідності до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ та провести у звязку з цим перерахунок пенсії ОСОБА_1 та відповідні виплати з 29.04.2005 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, має статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 26.02.1993 року та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Право на пенсійне забезпечення набув у відповідності до положень частини першої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вказує, що після набуття чинності Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування №1058-VІ з 01.01.2004 року проведено перерахунок пенсії, внаслідок якого індивідуальний коефіцієнт заробітку став значно меншим.
У зв`язку з чим позивач 06.02.2019 року звернувся до відповідача із заявою провести нарахування заробітку за період з 01.01.1987 року по 31.12.1987 року та провести перерахунок пенсії і відповідні виплати, на що отримав відмову від відповідача. З правовою позицією відповідача не погоджується та вважає її такою, що порушує його право на пенсійне забезпечення згідно чинного законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.03.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
25.09.2019 року від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позовних вимог просив відмовити в повному обсязі та зазначено, що врахувати статтю 57 Закону України №796-ХІІ для обчислення розміру пенсії в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві відсутні законні підстави, оскільки ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Також вказує, що відсутні підстави для застосування до пенсійного забезпечення ОСОБА_1 частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, отже, ця стаття регулює пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) для призначення пенсії, а не для розрахунку величини понаднормованого стажу. Крім того, вказує на порушення позивачем строків звернення до суду з даним позовом.
Позивачем через канцелярію суду 01.10.2019 року подано відповідь на відзив, де вказує, що його позиція, викладена у позові, відповідає положенням чинного законодавства та стосується виключно обчислення доплати за понаднормований стаж. Крім того, вважає, що при обчисленні індивідуального коефіцієнту заробітку в 2006 році орган пенсійного забезпечення повинен керуватися положеннями частини другої статті 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV. Також зазначає, що про порушення дій відповідача стосовно пенсійного забезпечення дізнався в 2019 році.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС 2 категорії, посвідчення від 26.02.1993 року № НОМЕР_2 . Перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із заниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
06.02.2019 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою провести перерахунок нарахування заробітку для обчислення його пенсії з заробітку за період з 01.01.1987 року по 31.12.2987 року у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, датованої 22.08.2002 року №582, виданої Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська АЕС» та провести у зв`язку з цим перерахунок його пенсії та відповідні виплати.
Листом від 21.02.2019 року №36376/02 ГУ ПФУ України в м. Києві надано відповідь, згідно з якою врахувати статтю 57 Закону №796-ХІІ для обчислення розміру пенсії позивача відсутні законні підстави, оскільки позивач отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
13.02.2019 року позивачем подано заяву до ГУ ПФУ України в м. Києві, в якій просить провести перерахунок та виплату доплати за понаднормований стаж до його пенсії відповідно до вимог частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із збільшенням її розміру (суми) на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений мінімальний стаж роботи 20 років.
Відповідачем повідомлено у листі від 22.03.2019 року №58542/03 про індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії, який визначено за період роботи з 01.09.1985 року по 31.08.2019 року та з 01.07.2000 року по 31.03.2008 року, а також про розмір пенсії, який з 01.03.2019 року становить 6 733,68 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача та у зв`язку із цим про зобов`язання вчинити певні дії, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх прав.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до положень статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Призначення та виплата пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел провадиться відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( далі також - Закон №1058-IV).
Так, частиною другою статті 27 Закону №1058-IV визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Тобто, вищевказаною нормою Закону надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Частиною другою статті 28 Закону №1058-IV передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Однак, суд зазначає, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров`я врегульовано Законом України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон 796-XII).
Відповідно до частини першої статті 55 Закону 796-XII , особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Так, пункт 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ передбачено, що право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Вказане свідчить, що Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є спеціальним Законом та визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому суд зазначає, що починаючи з 01.01.2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону №796-ХІІ без врахування положень Закону №1058-IV є неможливим; і навпаки - застосування окремих положень Закону №1058-IV не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону №796- ХІІ.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що особам, яким призначена пенсія з урахуванням Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 відсоток заробітку за рік, але не вище 75 відсотків заробітку.
Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі № 560/675/17 та від 14.03.2018 року у справі № 316/1863/16а.
З вищевказаного висновується, що позивач фактично обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом - Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому, відмова відповідача є необґрунтованою.
Таким чином, суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність підстав для застосування до пенсійного забезпечення позивача частини другої статті 56 Закону України № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Також, згідно з частиною другою статті 57 Закону № 796-XII у разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
У зв`язку із цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення заробітку має пільговий характер та визначений в частині 2 статті 57 Закону № 796-XII.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, період за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії має пільговий характер і визначений в частині другій статті 57 Закону № 796-XII, тому заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі Закону № 796-XII, заробітна плата для обчислення пенсії, формула якої встановлена в частині другій статті 40 Закону №1058-ІV повинна визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Вказана правова позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20.09.2016 року у справі №21-1255а16 та від 07.07.2015 року у справі №21-727а15.
Отже, суд не приймає до уваги доводи відповідача про відсутність підстав для застосування частини другої статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Щодо строків проведення перерахунку пенсії, то суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа (частина четверта статті 45 Закону №1058-IV).
У зв`язку з тим, що позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 06.02.2019 року, то право на перерахунок пенсії в останнього виникло з 01.02.2019 року.
Щодо строків звернення до суду, то Верховний Суд в складі колегії Касаційного адміністративного суду в рішенні від 15.02.2018 року у зразковій справі 820/6514/17 дійшов висновку, що право на перерахунок пенсії не може бути обмежене будь-яким строком.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів, суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
У зв`язку з тим, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 10 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 , провести нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з заробітних плат за період з 01.01.1987 року по 31.12.1987 року у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 22.08.2002 року №582 виданої Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська АЕС», провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії ОСОБА_1 та відповідні виплати - неправомірними;
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 , нарахування індивідуального коефіцієнту заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 з заробітних плат за період з 01.01.1987 року по 31.12.1987 року у відповідності до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 22.08.2002 року №582, виданої Державним спеціалізованим підприємством «Чорнобильська АЕС», провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії ОСОБА_1 та відповідні виплати відповідно з 01.02.2019 року;
4. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 провести нарахування доплати за понаднормований стаж у відповідності до положень спеціального Закону - частин другої статті 56 Закону №796-ХІІ - неправомірними;
5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 , нарахування доплати за понаднормований стаж у відповідності до частини другої статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ та провести у зв`язку з цим перерахунок пенсії ОСОБА_1 та відповідні виплати з 01.02.2019 року.
6. В іншій частині адміністративного позову відмовити.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Повне рішення складено 27.10.2020 року.
Суддя Л.О. Маруліна