
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2020 року м. Київ № 826/8573/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі також - відповідач), в якому просить:
- визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо перерахунку пенсії Позивача, з урахуванням премій, матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану частину відпустки, одноразової грошової допомога при звільненні, одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності III групи в період проходження військової служби, протиправною;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити Позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження граничного розміру, з урахуванням: починаючи з 25 грудня 2010 року: премії у розмірі 2 480,94 грн.; починаючи з 1 жовтня 2011 року: премії за сумлінну працю у розмірі 300 грн., премії за сумлінну працю у розмірі 5 355 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 7 378,20 грн., компенсації за невикористану частину відпустки у розмірі 5 177,12 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 56 468,95 грн., одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності III групи в період проходження військової служби у розмірі 53 773,20 грн., згідно з грошовим атестатом, листом та довідками ДПА і ДФС України та ДПА у м. Києві, з урахуванням проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що обчислена і призначена йому з 25 грудня 2010 року пенсія за вислугу років не враховує вищевказаних у позовних вимогах видів грошового забезпечення, отриманих під час проходження ним військової служби, і з яких сплачено єдиний соціальний внесок.
У зв`язку з цим, позивач 11.04.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
Однак листом відповідача від 27.04.2018 року № 16823/03/П-3410 позивачу повідомлено, що підстави для врахування зазначених сум відсутні.
Позивач вважає, що такі дії відповідача не відповідають вимогам статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" і порушують його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки в дохід для обчислення пенсії входить грошове забезпечення, з якого були фактично нараховані та сплачені страхові внески.
Ухвалою суду від 19.06.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
10.07.2018 року через канцелярію суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві подано відзив, в якому проти задоволення позовних вимог заперечено з посиланням на статті 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та пункт 5 «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року. Зауважує, що в даному випадку, Фінансове управління Генерального штабу Збройних Сил України не повідомляло Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку пенсій військовослужбовця, оскільки Кабінет Міністрів України постановою від 22.09.2010 року №889 встановив грошову винагороду, яка не є складовою грошового забезпечення для обрахування пенсії.
Позивач 09.01.2020 року через канцелярію суду подано клопотання про пришвидшення розгляду справи.
Листом Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.01.2020 року №826/8573/18/475/20 ОСОБА_1 надано відповідь про стан вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у місті Києві та з грудня 2010 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
В 02.03.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, з запитом про надання йому належним чином завірених копій грошового атестату, довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно листа ГУ ПФУ України в м. Києві від 19.03.2018 року №10567/03 на адресу позивача було направлено копію грошового атестату, довідок про додаткові види грошового забезпечення та повідомлено, що позивачу призначено пенсію з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад 1 782,00 грн.; оклад за військове звання 130,00 грн.;, процентна надбавка за вислугу років 30% 574,50 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 1 570,56 грн.. Обчислений розмір пенсії за вислугу років становить 50% грошового забезпечення 2 030,03 грн. (4060,06*50%).
11.04.2018 року позивач, з урахуванням отриманих документів, звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з проханням здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, а саме, необхідності включення до складу грошового забезпечення, з якого призначена пенсія: починаючи з 25.12.2010 року премії, виплаченої за грудень 2008 року у розмірі 2 480,94 грн; починаючи з 01.10.2011 року премії за сумлінну працю за червень 2010 року у розмірі 300 грн., премії за сумлінну працю за грудень 2010 року у розмірі 5 355 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань за липень 2009 року та червень 2010 року в загальній сумі 7 378,20 грн., компенсації за невикористані 27 днів відпустки за 2010 рік у розмірі 5 177,12 грн., одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 56 468,95 грн., одноразової грошової допомоги у зв`язку з настанням інвалідності III групи в період проходження військової служби у розмірі 53 773,20 грн.
Листом від 27.04.2018 року № 16823/03/П-3410 Головним управління Пенсійного фонду України у місті Києві повідомлено позивача про відсутність підстав для врахування таких видів грошового забезпечення як премія за сумлінну працю, матеріальну допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, компенсацію за невикористану частину відпустки, одноразову грошову допомогу при звільненні, одноразову грошову допомогу у зв`язку з настанням інвалідності, виходячи з норм статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393.
Позивач вважає, що відповідачем при прийнятті рішення про відмову у перерахунку пенсії із зазначенням вказаних видів грошового забезпечення порушено вимоги чинного законодавства.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив та відповідь на відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі також - Закон України № 2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У відповідності до вимог частини першої статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII року «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі також - Закон України №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Враховуючи викладене, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: посадовий оклад; оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 (далі також - Порядок № 3-1).
Відповідно до частини 1 Порядку № 3-1 до заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом України №2262-ХІІ, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Абзацом 1 пункту 24 Порядку №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку №3-1 проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, згідно з яким, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складення таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено пунктом 3 Порядку № 3-1, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судом встановлено, що структурний підрозділ Державної податкової адміністрації України є суб`єктом владних повноважень, контролює і проводить роз`яснення, в тому числі й з питань грошового забезпечення військовослужбовців, а також відповідно до Порядку № 3-1 готує та подає до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документи.
Функції щодо направлення до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів покладені саме на Державну податкову службу України.
В той же час, довідки для здійснення перерахунку пенсії у встановленому порядку, ні позивачу, ні органу пенсійного фонду не направлялись, у зв`язку з чим, не настали обставини, з якими законодавство пов`язує виникнення підстав для здійснення перерахунку пенсії.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, тому підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16).
Повне рішення складено 27.10.2020 року.
Суддя Л.О. Маруліна