
Справа № 420/11632/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2020 року о 10 год. 25 хв. м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., розглянувши матеріали позовної заяви Кандидата у депутати до Одеської міської ради на Перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року висунутий Одеською міською організацією політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (65074, Одеська область, м. Одеса, вул. Косовська, 2Д, код ЄДРПОУ 43757959) про визнання недійсним голосування на всіх виборчих дільницях, зобов`язання призначити повторні вибори у територіальному виборчому окрузі №5, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду 30 жовтня 2020 року о 20 годині 16 хвилин надійшла позовна заява Кандидата у депутати до Одеської міської ради на Перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року висунутий Одеською міською організацією політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (65074, Одеська область, м. Одеса, вул. Косовська, 2Д, код ЄДРПОУ 43757959) про визнання недійсним голосування на всіх виборчих дільницях територіального виборчого округу № 5 на Перших місцевих виборах депутатів Одеської міської ради 25 жовтня 2020 року, зобов`язання призначити повторні вибори депутатів до Одеської міської ради на Перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року у територіальному виборчому окрузі №5.
Згідно з ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі. Також суд має перевірити, чи подано позову у строк, встановлений приписами КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 25 жовтня 2020 відбулися Перші місцеві вибори депутатів до Одеської міської ради, в ході яких було виявлено численні порушення виборчого законодавства, що порушують конституційні права позивача бути обраним. Так, позивач зазначив, що на виборчих дільницях Територіального виборчого округу № 5 з виборів депутатів Одеської міської ради, у тому числі на виборчій дільниці № 511285 допущені порушення виборчого законодавства, а саме: були відсутні програми політичних партій, відсутні списки кандидатів у депутати від політичних партій, а наявна документація була розміщена на сходових бокових стінах при поганій видимості. Інша частина документації була розміщена в другій частині приміщення виборчої дільниці, а саме в дальній частині коридору з поганим освітленням, де неможливо прочитати зазначену документацію. Журнал реєстрації документів, заяв та скарг складався з 5 листів прошитих чорною ниткою, але не скріплений та без відповідної мокрої печаті. Про вищевикладені обставини був складений акт.
Також позивач зазначила, що відповідно до протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 511325 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеського району Одеської області у територіальному виборчому окрузі № 5, кандидата у депутати до вищезазначеної міської ради від Одеської міської організації політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1 підтримало 4 виборця, що повністю не відповідає дійсності, оскільки щонайменше 15-20 виборців готові прийти до суду в якості свідків та підтвердити те, що вони голосували за ОСОБА_1 .
На підстави вищевикладених обставин, позивач просить визнати недійсним голосування на всіх виборчих дільницях територіального виборчого округу № 5 на Перших місцевих виборах депутатів Одеської міської ради 25 жовтня 2020 року, зобов`язання призначити повторні вибори депутатів до Одеської міської ради на Перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року у територіальному виборчому окрузі №5.
Таким чином, суд доходить висновку, що обставини, які стали підставою для звернення до суду мали місце у день голосування, 25 жовтня 2020 року на виборчій дільниці № 511285 та проведення підрахунку голосів, та встановлення результатів голосування на виборчій дільниці № 511325, 26 жовтня 2020 року.
Згідно з ст. 246 Виборчого кодексу України, обов`язки щодо облаштування приміщення для голосування покладені на дільничну виборчу комісію. Так, відповідно до ч. 1, 2 вказаної статті кодексу, у приміщенні для голосування або безпосередньо перед ним дільнична виборча комісія в обов`язковому порядку розміщує виготовлені територіальною виборчою комісією за рахунок бюджетних коштів плакати, що роз`яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори депутатів, за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією. Інформаційні плакати організацій партій розміщуються у порядку розміщення назв організацій партій у виборчому бюлетені. Розміщення матеріалів, зазначених у частинах першій та другій цієї статті, повинно забезпечувати їх доступність для ознайомлення, у тому числі для виборців із порушенням здоров`я (у зв`язку з інвалідністю, тимчасовим розладом здоров`я, віком) (ч. 23 ст. 243 Виборчого кодексу України).
Відповідно до ч. 2 ст. 248 ВК України, організація проведення голосування та підтримання у приміщенні для голосування належного порядку, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію. У разі вчинення правопорушень, за які законом встановлена відповідальність, голова або заступник голови дільничної виборчої комісії має право запросити у приміщення для голосування поліцейського, який повинен вжити до порушника передбачених законом заходів та залишити приміщення для голосування. Перебування поліцейських у приміщенні для голосування в інших випадках забороняється.
Згідно з ч. 4 ст. 250 ВК України, у разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги щодо порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання, до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Суд зазначає, що відповідно ч. 1 ст. 252 КАС України, дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Кодексу, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, у випадках передбачених цією статтею кодексу.
Таким чином, позивач фактично оскаржує дії та бездіяльність дільничних виборчих комісій, допущені у день голосування, підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на виборчій дільниці.
Згідно з ч. 8 ст. 273 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Відповідно до ч.1 ст.270 КАС України, на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.270 КАС України строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Відповідно до ч.5 ст.270 КАС України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
З огляду на те, що з вказаним позовом позивач звернувся до суду 30 жовтня 2020 року, тобто з пропуском дводенного строку з дня голосування, 25 жовтня 2020 року та проведення підрахунку голосів, 26 жовтня 2020 року на виборчій дільниці № 511325, суд доходить висновку, що позовна заява повинна бути залишена без розгляду відповідно до ч. 5 ст. 270 КАС України.
Керуючись ст. ст. 270, 273, 278 КА України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Кандидата у депутати до Одеської міської ради на Перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року висунутий Одеською міською організацією політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області (65074, Одеська область, м. Одеса, вул. Косовська, 2Д, код ЄДРПОУ 43757959) про визнання недійсним голосування на всіх виборчих дільницях, зобов`язання призначити повторні вибори у територіальному виборчому окрузі №5, - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, встановлені ст. 256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена у порядку та строки, передбачені ст. 278 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко