Рішення № 92536528, 30.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2020
Номер справи
420/939/20
Номер документу
92536528
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/939/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Завальнюка І.В. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області, третя особа – Петродолинська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області від 31.01.2020 № 462 «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальний громад».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 31.01.2020 на 28 сесії сьомого скликання Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області було прийнято рішення № 462 «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальний громад», яким надано згоду на добровільне об`єднання територіальних громад села Великий Дальник, селища Великий розселенець Великодолинської сільської ради Біляївського району, села Петродолинське Петродолинської сільської ради Овідіопольського району в Великодальницьку територіальну громаду з центром у селі Великий Дальник. Зазначене рішення винесено без додержання вимог законодавства, адже головою села Великий Дальник не було винесено відповідного розпорядження щодо забезпечення вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад на її громадське обговорення. Також було порушено процедуру доведення до мешканців територіальної громади с. Великий Дальник про таке громадське обговорення. Натомість, громадське обговорення про об`єднання територіальних громад с. Великий Дальник, селища Розселенець та с. Петродолини було проведено із численними порушеннями як-то: інформацію про проведення такого не було доведено до мешканців відповідної територіальної громади; порушено процедуру доведення такої інформації, а також строки на подання пропозицій (зауважень) до проектів відповідних рішень. Ні на офіційному сайті с. Великий Дальник, ні у ЗМІ, дошках оголошень тощо відповідачем не розміщено повідомлення про проведення громадських обговорень з питань об`єднання територіальних громад та проектів таких рішень. Відтак, не може вважатися законною процедура громадського обговорення питання об`єднання територіальних громад с. Великий Дальник, селища Розселенець та с. Петродолини у Великодальницьку територіальну громаду з центром села Великий Дальник, що була проведена у таємний спосіб та без належного повідомлення громадськості, і фактично відбулась у день винесення спірного рішення 31.01.2020.

Ухвалою судді від 02.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено справу розглядати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 16.03.2020 провадження у справі зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою суду від 20.08.2020 провадження у справі поновлено.

В підготовчому судовому засіданні відповідач надав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити. Зокрема зазначив, що жодних зауважень чи пропозицій від мешканців громади на електронну адресу та поштову адресу Великодальницької сільської ради не надходило. Навіть після оприлюднення рішення про добровільне об`єднання територіальних громад – таких заперечень не зареєстровано. При цьому законодавством не передбачено жодних кількісних або якісних показників громадського обговорення для того, щоб воно вважалось законним. Участь в обговоренні є правом, а не обов`язком громадян та носить дорадчий характер. Інформація про проведення громадського обговорення була доведена до відома мешканців шляхом розміщення відповідних документів на стендах та дошках оголошень. Оскаржуване рішення прийнято з орієнтуванням на думки більшості мешканців Великодолинської сільської ради. Спірний документ прийнято колегіально депутатами громади, які працюючи в округах з населенням, дійшли до такого висновку. Також суміжною громадою – Петродолинською сільською радою Овідіопольського району прийнято рішення про об`єднання, що свідчить про те, що бачення такого формату розвитку регіону підтримане дуже великою кількістю громадян. Також представник відповідача вказав, що оскаржуване рішення не є нормативно-правовим актом, оскільки не відповідає визначеним законодавством ознаками нормативно-правових актів.

Ухвалою від 07.10.2020 залучено до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Петродолинську сільську раду Овідіопольського району Одеської області.

Ухвалою суду від 21.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження на 30 жовтня 2020 року.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення.

Судом встановлено, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», розглянувши ініціативу щодо об`єднання Великодальницького сільського голови, результати громадських обговорень, Великодальницька сільська рада прийняла рішення «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад» від 31.01.2020 № 462, яким надано згоду на добровільне об`єднання територіальних громад села Великий Дальник, селища Великий розселенець Великодолинської сільської ради Біляївського району, села Петродолинське Петродолинської сільської ради Овідіопольського району в Великодальницьку територіальну громаду з центром у селі Великий Дальник.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв`язок у їх сукупності, суд вважає зазначене рішення Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області від 31.01.2020 № 462 «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальний громад» протиправним, а позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв`язку з наступним.

Відповідно до частини першої статті 140 Конституції України місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Стаття 145 Конституції України передбачає захист прав місцевого самоврядування в судовому порядку.

Система та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1991 року № 280/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (надалі - Закон № 280/97-ВР).

Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.

Статтею 1 Закону № 280/97-ВР передбачено, що територіальна громада - жителі, об`єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об`єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Відповідно до статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Відповідно до статті 8 Закону № 280/97-ВР загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

У Рішенні Конституційного Суду від 18.06.2002 Справа N 1-16/2002 (N 12-рп/2002) у справі за конституційним поданням 45 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 140 Конституції України (справа про об`єднання територіальних громад) визначено, що положення частини першої статті 140 Конституції України визначили місцеве самоврядування як право територіальної громади - первинного суб`єкта місцевого самоврядування, основного носія його функцій і повноважень - вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України та дали визначення територіальної громади як жителів села, селища, міста чи добровільного об`єднання жителів кількох сіл у сільську громаду, а не встановили порядку об`єднання або роз`єднання самих територіальних громад.

Питання об`єднання або роз`єднання територіальних громад, виходячи з визначеного положеннями частини першої статті 140 Конституції України поняття «територіальна громада», має вирішуватися з урахуванням відповідного волевиявлення членів цих територіальних громад, яке здійснюється згідно із законом.

Зважаючи на викладене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що питання організації місцевого самоврядування, які не врегульовані Конституцією України, у тому числі умови та порядок об`єднання або роз`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, мають визначатися законом (стаття 146 Конституції України).

Установивши в статтях 140, 141, 142, 143, 144, 145 Конституції України основні засади функціонування місцевого самоврядування, його органів, матеріальну і фінансову основу тощо, Конституція України решту питань організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності його органів віднесла до визначення законом (стаття 146 Конституції України). Тим самим на конституційному рівні передбачено створення правових умов для подальшого законодавчого врегулювання суспільних відносин у сфері місцевого самоврядування.

Конституційний Суд України виходив з того, що питання об`єднання або роз`єднання територіальних громад, виходячи з визначеного положеннями частини першої статті 140 Конституції України поняття "територіальна громада", має вирішуватися з урахуванням відповідного волевиявлення членів цих територіальних громад, яке здійснюється згідно із законом. Зважаючи на викладене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що питання організації місцевого самоврядування, які не врегульовані Конституцією України, у тому числі умови та порядок об`єднання або роз`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, мають визначатися законом (стаття 146 Конституції України).

Відповідно статті 146 Конституції України, інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом.

Згідно частини 1 статті 6 Закону № 280/97-ВР первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Частиною 2 статті 6 Закону №280/97-ВР передбачено право територіальних громад у порядку, встановленому законом, об`єднуватись в одну сільську, селищну, міську територіальну громаду, утворювати єдині органи місцевого самоврядування та обирати відповідно сільського, селищного, міського голову.

Територіальні громади села, селища, міста, що добровільно об`єдналися в одну територіальну громаду, можуть вийти із складу об`єднаної територіальної громади в порядку, визначеному законом (частина 3 статті 6 Закону № 280/97-ВР).

Відносини, що виникають у процесі добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, а також добровільного приєднання до об`єднаних територіальних громад врегульовано Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» від 05 лютого 2015 року № 157-VІІІ (надалі - Закон № 157-VІІІ).

Частиною 1 статті 8-1 Закону №157-VIII закріплено, що добровільно приєднатися до об`єднаної територіальної громади, визнаної спроможною відповідно до частини четвертої статті 9 цього Закону, має право суміжна сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад Автономної Республіки Крим, області належить до цієї об`єднаної територіальної громади.

Відповідно до статті 2 Закону № 157-VIII, добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких принципів: 1) конституційності та законності; 2) добровільності; 3) економічної ефективності; 4) державної підтримки; 5) повсюдності місцевого самоврядування; 6) прозорості та відкритості; 7) відповідальності.

Основні умови добровільного об`єднання територіальних громад визначені статтею 4 Закону №157-VIII, згідно яких добровільне об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюється з дотриманням таких умов:

1) у складі об`єднаної територіальної громади не може існувати іншої територіальної громади, яка має свій представницький орган місцевого самоврядування;

2) територія об`єднаної територіальної громади має бути нерозривною, межі об`єднаної територіальної громади визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад, що об`єдналися;

3) об`єднана територіальна громада має бути розташована в межах території Автономної Республіки Крим, однієї області;

4) при прийнятті рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад беруться до уваги історичні, природні, етнічні, культурні та інші чинники, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади;

5) якість та доступність публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об`єднання.

Оскаржуване рішення Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області обґрунтовано положеннями ч. 1 ст. 6 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».

Так, згідно з частиною 1 статті 6 Закону № 157-VIII, сільський, селищний, міський голова після прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад надсилає пропозицію про таке об`єднання сільському, селищному, міському голові суміжної територіальної громади.

Отже наведені положення не уповноважують сільську раду на прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад, оскільки лише уповноважують сільського голову вчиняти дії, пов`язані із прийняттям такого рішення.

Порядок прийняття відповідною радою рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад врегульовано положенням ст. 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад».

Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону ініціаторами добровільного об`єднання територіальних громад сіл, селищ, міст можуть бути: 1) сільський, селищний, міський голова; 2) не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради; 3) члени територіальної громади в порядку місцевої ініціативи;4) органи самоорганізації населення відповідної території (за умови представлення ними інтересів не менш як третини членів відповідної територіальної громади).

Пропозиція щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити: 1) перелік територіальних громад, що об`єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів; 2) визначення адміністративного центру об`єднаної територіальної громади та її найменування.

Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи.

Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою.

Судом встановлено, що прийняттю оскаржуваного рішення передувало розпорядження Великодальницького сільського голови від 15.01.2020 № 1/2020-с/р «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад сіл», яким було ініційовано добровільне об`єднання територіальних громад села Великий Дальник, селища Великий розселенець Великодолинської сільської ради Біляївського району, села Петродолинське Петродолинської сільської ради Овідіопольського району в Великодальницьку територіальну громаду з центром у селі Великий Дальник.

Отже ініціатором добровільного об`єднання територіальних громад сіл був Великодальницький сільський голова, що узгоджується з положеннями ч. 1 ст. 5 Закону № 157-VIII.

Згідно з пунктом 2 вказаного розпорядження належить провести громадське обговорення щодо можливого добровільного об`єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження (відповідальний Виконавчий комітет Великодальницької сільської ради).

Отже, як в силу вимог ч. 3 ст. 5 Закону № 157, так і в силу п. 2 розпорядження від 15.01.2020 № 1/2020-с/р «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад сіл», термін громадського обговорення ініціативи щодо добровільного об`єднання територіальних громад складає 30 днів, тобто до 15.02.2020. В той же час, оскаржуване рішення прийнято 31.01.2020, що не узгоджується з положенням ч. 3 ст. 5 Закону № 157.

Крім того, пунктом 3 розпорядження від 15.01.2020 № 1/2020-с/р «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад сіл» включено до порядку денного 28 сесії сьомого скликання Великодолинської сільської ради питання про добровільне об`єднання села Великий Дальник, селища Великий розселенець Великодолинської сільської ради Біляївського району, села Петродолинське Петродолинської сільської ради Овідіопольського району в Великодальницьку територіальну громаду з центром у селі Великий Дальник.

29.01.2020 Великодальницьким сільським головою прийнято розпорядження № 4 «Про проведення громадських слухань», згідно з п. 1 якого провести 31.01.2020 громадські слухання з питання об`єднання у формі зборів громадян; п.2 для обговорення на громадських слуханнях винести питання: обговорення ініціативи сільського голови щодо добровільного об`єднання територіальних громад; п.3 визначено склад робочої групи ОСОБА_2 – сільський голова, Борзенко Ю.Ю. – юрист сільської ради, ОСОБА_3 – депутат сільської ради; п. 4 запропоновано депутатам Великодальницької сільської ради особисто прийняти участь у їх проведенні.

Рішенням Великодальницького сільського голови від 04.08.2018 № 293 «Про затвердження Порядку проведення громадського обговорення з питань добровільного об`єднання територіальних громад» затверджено Порядок проведення громадського обговорення з питань добровільного об`єднання територіальних громад.

Пунктом 1.1 зазначеного Порядку визначено, що останній встановлює процедуру підготовки та проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», а також основні вимоги до організації такого громадського обговорення, врахування його результатів.

Згідно з п. 1.3 вказаного Порядку метою громадського обговорення є залучення членів територіальної громади до обговорення та вирішення питань добровільного об`єднання територіальних громад із додержанням принципів конституційності, законності; добровільності; економічності ефективності; державної підтримки; повсюдності місцевого самоврядування; прозорості та відкритості; відповідальності; а також забезпеченням визначених законодавством умов об`єднання з врахуванням історичних, природних, етнічних, культурних та інших чинників, що впливають на соціально-економічний розвиток об`єднаної територіальної громади; забезпечення якості та доступності публічних послуг, що надаються в об`єднаній територіальній громаді.

Предметом громадського обговорення є пропозиції щодо об`єднання територіальних громад, заявлені відповідно до ст. 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» (п. 1.4 Порядку).

Основним завданням громадського обговорення є вирішення задач щодо інформування громадськості про ініціативи та пропозиції щодо добровільного об`єднання територіальної громади Великодальницької сільської ради з суміжними територіальними громадами; з`ясування громадської думки з предмету та питань, що виносяться на громадські обговорення, прийняття рішень з питань добровільного об`єднання територіальної громади з суміжними територіальними громадами (п.1.5 Порядку).

Громадське обговорення може проходити у формі конференції, форуму, громадських слухань, засідань за круглим столом, зборів, зустрічей, Інтерент-конференції, електронної консультації тощо. Організатор громадського обговорення самостійно визначає форму його проведення, виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей (п.2.1) Порядку).

Організацію громадських обговорень забезпечує Великодальницький сільський голова, який видає розпорядження з обов`язковим зазначенням питань, що виноситься на громадське обговорення, дати, часу, місця, строку та форми його проведення, а також із затвердженням складу робочої групи організації проведення громадського обговорення (п.2.3 Порядку).

Повідомлення про громадське обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад оприлюднюється протягом 2-х робочих днів з дня надходження (реєстрації) відповідної пропозиції шляхом опублікування на веб-сайті Великодальницької сільської ради та у інший спосіб, який забезпечує максимальне інформування територіальної громади, щодо такої ініціативної пропозиції (п.2.6 Порядку).

Повідомлення про громадське обговорення пропозиції щодо ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад повинно містити: інформацію про зміст пропозиції; відомості про ініціатора пропозиції; інформацію про місце, дату, час та форму громадського обговорення; порядок та строки надання пропозицій / зауважень тощо (п. 2.7 Порядку).

Пропозиції / зауваження подаються протягом 20 (двадцяти) днів після опублікування повідомлення про проведення громадського обговорення і повинні містити мотивовані обґрунтування з урахуванням вимог Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» та постанови Кабінету Міністрів України № 214 від 08.04.2015 «Про затвердження Методики формування спроможних територіальних громад» (п.2.9 Порядку).

Пропозиції / зауваження, висловлені під час громадського обговорення, можуть повністю чи частково бути враховані або мотивовано відхилені (п. 3.4 Порядку).

Протокол громадського обговорення підписується головуючим секретарем. До протоколу додається список учасників заходу з вказанням прізвища, імені, по батькові та адреси. Протокол громадського обговорення оприлюднюється на веб-сайт Великодальницької сільської ради, або в інший спосіб (п. 3.5 Порядку).

Робоча група протягом 10 робочих днів після закінчення терміну громадського обговорення готує звіт про підсумки громадського обговорення, у якому зазначаються зміст питання, що виносилося на громадське обговорення, інформація про осіб, які взяли участь в обговоренні, а також узагальнений аналіз пропозицій / зауважень, що надійшли під час проведення громадського обговорення. Звіт про підсумки громадського обговорення підписується усіма членами робочої групи (п. 3.6 Порядку).

Статтями розділу ІІ Закону № 157-VIII визначено умови та порядок добровільного об`єднання громадян, а також чітка послідовність дій, які тісно взаємопов`язані між собою. Так кожен наступний етап добровільного об`єднання громадян може бути розпочато виключно після закінчення попереднього.

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що відповідачем в порушення п. 2.6, 2.7 Порядку не було оприлюднено протягом 2-х робочих днів з дня реєстрації розпорядження Великодальницького сільського голови від 15.01.2020 № 1/2020-с/р «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад сіл» шляхом опублікування на веб-сайті Великодальницької сільської ради та у інший спосіб, який забезпечує максимальне інформування територіальної громади щодо такої ініціативної пропозиції, із зазначенням інформації про зміст пропозиції; відомості про ініціатора пропозиції; інформацію про місце, дату, час та форму громадського обговорення; порядок та строки надання пропозицій / зауважень тощо.

Зокрема, ні у виданні «Біляївська районна газета» (копії видань якої за відповідні періоди наявні в матеріалах справи), ні на сайті Великодальницької сільської ради (http:/v-dalnik.od.ua) такі відомості не публікувалися, а відповідачем в ході судового розгляду справи не надано жодного доказу на підтвердження інформування територіальної громади щодо ініціативної пропозиції про добровільне об`єднання територіальних громад сіл.

При цьому опублікування такого повідомлення є датою, з якої розпочинається відлік визначеного Порядком двадцятиденного строку, протягом якого громадяни мають можливість подати пропозиції та зауваження.

У підготовчому судовому засіданні представники відповідача підтвердили суду відсутність доказів на підтвердження інформування жителів територіальної громади с. Великий Дальник про проведення громадського обговорення ініціативної пропозиції.

Отже, прийнявши розпорядження від 15.01.2020 № 1/2020-с/р «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад сіл», органом місцевого самоврядування будь-якого інформування мешканців с. Великий Дальник щодо ініціативи сільського голови зроблено не було, чим фактично позбавлено останніх на висловлення думки з цього приводу.

Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач послався на дотримання ним процедури проведення громадських слухань з обговорення ініціативи Великодальницького сільського голови щодо добровільного об`єднання територіальних громад, на підтвердження чого надав: протокол від 31.01.2020, складений у Великодальницькому НВК «Школа-гімназія» Біляївського району Одеської області, згідно з яким учасників – 50, які одностайно вирішили підтримати ініціативу сільського голови; протокол від 31.01.2020, складений у ЗДО «Золотий ключик «Б. Хмельницького 54 б», згідно з яким учасників – 36, які одностайно вирішили підтримати ініціативу сільського голови; протокол від 31.01.2020, складений у ДНЗ «Сонечко» Великодолинської с/р, згідно з яким учасників – 26, які одностайно вирішили підтримати ініціативу сільського голови; протокол від 31.10.2020, складений у Великодальницькій ЗОШ І-ІІІ ст. № 2, згідно з яким учасників – 35, з яких 25 проголосували «за», 3 – «проти», а 7 – «утрималися».

При цьому у всіх без виключення протоколах в порядках денних зазначено, що метою громадських слухань є врахування думки громади з питання ініціативи щодо добровільного об`єднання територіальних громад, яке ініційовано розпорядженням від 27.11.2019 «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад», текст якого оголошувався доповідачами громадських слухань.

Таким чином, судом встановлено, що прийняттю оскаржуваного рішення Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області від 31.01.2020 № 462 «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальний громад» передувало розпорядження Великодальницького сільського голови від 15.01.2020 № 1/2020-с/р «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад сіл», однак на обговорення у цих громадських слуханнях виносилося зовсім інше розпорядження від 27.11.2019 «Про ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад».

Усі мешканці територіальних громад повинні бути поінформовані про проведення громадського обговорення. Інформування мешканців територіальних громад може вчинятися різними способами (наприклад, через засоби масової інформації: телебачення, радіо; надіслання через пошту особистих листів; використання електронної пошти та ін.). Таке поінформування мешканців територіальних громад про громадські обговорення може бути підтверджено в судовому порядку. Натомість, матеріали справи не містять будь-якого документального підтвердження про інформування мешканців територіальних громад про громадське обговорення зазначеного питання.

І виключно після проведення обов`язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю), за результатами яких більшість громади висловить бажання щодо об`єднання територіальних громад, відповідні рішення сільських рад повинні бути схвалені сільськими радами, а схвалені сільськими, селищними, міськими радами проекти рішень щодо добровільного об`єднання територіальних громад у п`ятиденний строк подаються Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній державній адміністрації для надання висновку щодо відповідності цього проекту Конституції та законам України.

У випадку, якщо порушуються права територіальних громад, то будь-який з членів таких громад має право оскаржити відповідну дію чи рішення суб`єкта владних повноважень у суді, оскільки порушення прав місцевого самоврядування неминуче призводить до порушення прав кожного жителя відповідного муніципального утворення.

Таким чином, в порушення частини 3 статті 5 Закону № 157-VIII, не забезпечивши вивчення пропозиції щодо питання добровільного об`єднання територіальної громади та не провівши громадське обговорення щодо надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад у строк, визначений Законом та Порядком, відповідач передчасно та необґрунтовано прийняв рішення про надання згоди на добровільне об`єднання територіальних громад, яке підлягає скасуванню.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 18 червня 2002 року № 12-рп/2002 висловив правову позицію, що питання об`єднання або роз`єднання територіальних громад, виходячи з визначеного положеннями частини першої статті 140 Конституції України поняття "територіальна громада", має вирішуватися з урахуванням відповідного волевиявлення членів цих територіальних громад.

У випадку, якщо порушуються права територіальних громад, то будь-який з членів таких громад має право оскаржити відповідну дію чи рішення суб`єкта владних повноважень у суді, оскільки порушення прав місцевого самоврядування неминуче призводить до порушення прав кожного жителя відповідного муніципального утворення.

За встановлених судом обставин, відповідачем не дотримано вимоги статей 2, 4, 5 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад», якими передбачено принципи добровільного об`єднання територіальних громад, дотримання основних умов добровільного об`єднання територіальних громад, порядок ініціювання добровільного об`єднання територіальних громад з урахуванням вивчення пропозицій та їх обговорення, порядок підготовки проектів рішень, за результатами якого сільські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських рад.

Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Верховного суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22 березня 2019 року по справі №824/165/18-а (адміністративне провадження № К/9901/69017/18).

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення прийнято Великодальницькою сільською радою з попереднім порушенням порядку проведення громадських слухань, а також без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв`язку із чим адміністративний позов підлягає до задоволення.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області (67668, Одеська область, Біляївський район, с. Великий Дальник, вул. Б. Хмельницького, 3; ЄДРПОУ 04377693), третя особа - Петродолинська сільська рада Овідіопольського району Одеської області (вул. Садова, 33, село Петродолинське, Овідіопольський р-н, Одеська область, 67810), про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області від 31.01.2020 № 462 «Про надання згоди на добровільне об`єднання територіальний громад».

Стягнути з бюджетних асигнувань Великодальницької сільської ради Біляївського району Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок грн. 80 коп.) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк