Рішення № 92536264, 31.10.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2020
Номер справи
380/9655/20
Номер документу
92536264
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/9655/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2020 року

03:32 год

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючої судді Сидор Н.Т.,

судді Потабенко В.А.,

судді Сасевича О.М.,

за участю секретаря судового засідання Колодій О.М.,

позивачка не прибула,

представника відповідача Роюк Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області про визнання недійсними виборів, стягнення моральної шкоди,

в с т а н о в и в :

30 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області, в якому просить:

- визнати недійсними бюлетені до Львівської міської ради в окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова у зв`язку з підміною персональних даних позивачки;

- визнати недійсними вибори до Львівської міської ради в окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова;

- стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 200 000 грн.

Поряд з позовними вимогами позивачка просить винести окрему ухвалу та скерувати її в прокуратуру щодо притягнення до відповідальності винних осіб, які спотворили вибір громадян України шляхом підміни даних позивачки у виборчому бюлетені і порушили Конституцію України.

В обґрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що 25.10.2020 о 09:30 год на виборчій дільниці № 462119, яка знаходиться у м. Львові по вул. Хвильового, 16, нею виявлено, що в бюлетенях від кандидата в депутати Львівської міської ради по Шевченківському району міста Львова округ № 6 ОСОБА_1 внесено по батькові не « ОСОБА_2 », а « ОСОБА_3 », що призвело до плутанини її виборців по всьому окрузі. Вважає, що відповідачем навмисно надруковані бюлетені з неправильним вказанням по батькові позивачки для зменшення результату виборів партії «Батьківщини», висуванцем від якої є позивачка, що в результаті вплинуло на голосування і волевиявлення громадян.

Ухвалою суду від 30.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 30.10.2020 о 20:00 год, витребувано у відповідача рішення про затвердження виборчого бюлетеня для голосування у єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради 25.10.2020 по Територіальному виборчому окрузі № 6 та відповідно затверджений виборчий бюлетень. Копію ухвали надіслано учасникам справи, виборчій комісії вищого рівня відповідно до вимог ч. 10 ст. 273 КАС України із урахуванням ч. 1 ст. 202 Виборчого кодексу України засобами електронного зв`язку, відповідачу додатково скеровано копію позовної заяви.

Ухвалою суду від 30.10.2020 позов в частині визнання недійсними бюлетені до Львівської міської ради в окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова у зв`язку з підміною персональних даних позивачки залишено без розгляду.

Позивачка у судове засідання не прибула. Повідомлена про час, дату та місце судового розгляду справи відповідно до правил ст. 268 Кодексу адміністративно судочинства України (далі - КАС України), зокрема, шляхом направлення тексту повістки на зазначені в позовній заяві номери телефону позивачки та шляхом опублікування на сайті Львівського окружного адміністративного суду оголошення про виклик в судове засідання, про що зроблена відмітка у матеріалах справи (https://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/pres-centr/news/1015859/). Інші засоби зв`язки, зокрема адреса електронної пошти, позивачкою не повідомлені.

Так, за правилами ч. 2 ст. 268 КАС України учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справ, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.

Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Враховуючи, що відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, суд вирішив розглянути справу у відсутності позивачки.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування таких заперечень покликалась на те, що відомості про позивача як кандидата в депутати Львівської міської ради від партії ЛОПОВС «Батьківщина», зокрема, в частині по батькові « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_2 » подані до виборчої комісії самою організацією партії. Вважає, що саме організація партії несе відповідальність за подані ними відомості. Територіальний виборчий список та єдиний виборчий список кандидатів у депутати Львівської міської ради, висунутих від ЛОПОВС «Батьківщина» затверджені рішенням цієї ж партійної організації і висвітлені на сайті ЦВК. Саме позивач як кандидат в депутати повинна вживати заходів до перевірки її даних, однак такі нею зроблені не були. Відтак, була допущена помилка у виборчому бюлетені по батькові позивача не з вини виборчої комісії, а з вини партійної організації.

Заслухавши вступне слово представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Позивачка, ОСОБА_1 , включена до Територіального виборчого списку кандидатів у депутати Львівської міської ради, висунутих Львівською обласною партійною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» у територіальному виборчому окрузі № 6, за порядковим № 4, та до Єдиного виборчого списку кандидатів у депутати Львівської міської ради, висунутих Львівською обласною партійною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року, за порядковим № 23.

Постановою Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області та виборів Львівського міського голови Львівського району Львівської області» затверджено текст виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області 25 жовтня 2020 року, згідно з додатками 1-6.

З долученого до матеріалів справи виборчого бюлетеня для голосування у єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради 25.10.2020 по Територіальному виборчому окрузі № 6 (додаток № 6 до постанови Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56) судом встановлено, що до зареєстрованих кандидатів, висунутих від Львівської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «Батьківщин», під порядковим № 4 включено кандидата – ОСОБА_4 , тоді як ініціали позивачки – « Г.М.».

Покликаючись на те, що Львівською міською територіальною виборчою комісією Львівського району Львівської області змінено дані позивачки у виборчих бюлетенях, така звернулася до суду за захистом порушених, на її думку, прав.

Вирішуючи даний спір, суд застосовує такі норми права та виходить з таких мотивів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Виборчого кодексу України рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Згідно з ч. 2 ст. 63 Виборчого кодексу України оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 1 ст. 64 Виборчого кодексу України визначено, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Приписами ч. 1 ст. 20 Виборчого кодексу України передбачено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними ст. 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Статтею 196 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Порядок висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) визначений ст. 220 Виборчого кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 220 Виборчого кодексу України право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч. 2-7 Виборчого кодексу України особа може бути висунута кандидатом у депутати шляхом висування організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування. Висування кандидатів у депутати організацією партії у кожному багатомандатному виборчому окрузі відбувається на її конференції, зборах у порядку, встановленому статутом партії та цією статтею. Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом. Організація партії висуває кандидатів із числа осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у вигляді переліку кандидатів до відповідної ради (із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кожен кандидат у депутати), який формується та затверджується на конференції, зборах організації партії.

Згідно з ч. 8 ст. 220 Виборчого кодексу України рішення конференції, зборів організації партії про висування кандидатів у депутати від організації партії приймається шляхом затвердження переліку кандидатів у депутати відповідної ради (із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кожен кандидат у депутати), який додається до такого рішення і є його невід`ємною частиною. Рішення зборів, конференції організації партії про висування кандидатів у депутати підписується керівником відповідної організації партії і скріплюється печаткою відповідної організації партії, а в разі її відсутності - печаткою організації партії вищого рівня або печаткою партії.

Форма переліку кандидатів у депутати відповідної ради від організації партії затверджується Центральною виборчою комісією і не може бути змінена під час виборчого процесу (ч. 9 ст. 220 Виборчого кодексу України).

Згідно з ч. 10 ст. 220 Виборчого кодексу України у переліку кандидатів у депутати відповідної ради стосовно кожного кандидата зазначаються: 1) номер багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат; 2) прізвище, ім`я (усі імена), по батькові (за наявності) кандидата; 3) число, місяць і рік народження; 4) громадянство; 5) відомості про освіту; 6) посада (заняття), місце роботи; 7) партійність; 8) адреса місця проживання; 9) відомості про наявність чи відсутність судимості; 10) відомості про наявність чи відсутність представницького мандата.

Громадянин України, який відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути кандидатом на місцевих виборах, може самовисунутися кандидатом у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) шляхом подачі заяви про самовисування до відповідної територіальної виборчої комісії.

До заяви про самовисування додаються документи, передбачені частиною другою статті 223 цього Кодексу.

Сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 228 Виборчого кодексу України сільська, селищна, міська виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, висунутих організацією партії в багатомандатному виборчому окрузі, або кандидата в депутати, висунутого шляхом самовисування, за умови подання до відповідної комісії документів, передбачених статтею 223 цього Кодексу. Подання документів до виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування.

Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Відомості про реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах в алфавітному порядку (за прізвищем), із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб`єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування оприлюднюються територіальною виборчою комісією у визначений нею спосіб.

Рішення про реєстрацію кандидатів у депутати в триденний строк з дня його прийняття розміщується відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності), веб-сайті відповідної місцевої ради або в інший визначений нею спосіб та/або на стенді офіційних матеріалів комісії.

Відомості щодо зареєстрованих кандидатів у депутати сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) із зазначенням номера багатомандатного виборчого округу, в якому висувається кандидат, суб`єкта висування, прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати передаються для оприлюднення на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у встановленому нею порядку (ч. 8 ст. 220 Виборчого кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 240 Виборчого кодексу України текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування. Ступінь захисту виборчого бюлетеня встановлюється відповідною територіальною виборчою комісією у такий самий строк.

За приписами п. 1.2. Порядку виготовлення виборчих бюлетенів з місцевих виборів та їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 02 жовтня 2020 року № 330, територіальні виборчі комісії, зазначені в пункті 1.1 цього Порядку, не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування на місцевих виборах затверджують текст виборчого бюлетеня з відповідних місцевих виборів згідно з формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 295, та встановлюють ступені його захисту.

Відповідно до ч. 2 ст. 241 Виборчого кодексу України виборчий бюлетень для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови має містити порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до бюлетеня зареєстровані у відповідному виборчому окрузі кандидати, їхні прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності), суб`єкт висування кандидата, у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, містити позначку "самовисування", відомості про рік народження, посаду, місце проживання. Праворуч від порядкового номера та прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат.

Судом встановлено, що постановою Верховної Ради України від 15 липня 2020 року "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25 жовтня 2020 року".

30 серпня 2020 року Центральна виборча комісія прийняла Постанову №208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року", якою постановила: оголосити з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

Постановою Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області та виборів Львівського міського голови Львівського району Львівської області» затверджено текст виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області 25 жовтня 2020 року, згідно з додатками 1-6.

При цьому, як встановлено судом, у долученому до матеріалів справи виборчому бюлетені для голосування у єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради 25.10.2020 по Територіальному виборчому окрузі № 6 (додаток № 6 до постанови Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56) до зареєстрованих кандидатів, висунутих від Львівської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «БАТЬКІВЩИНА», під порядковим № 4 включено кандидата – ОСОБА_4 , тоді як ініціали позивачки – «Г.М.».

Згідно з академічним тлумачним словником української мови, під помилкою слід розуміти «неправильність у підрахунках, написанні слова і т. ін.; неправильність, неточність у якому-небудь механізмі, пристрої, в якійсь схемі, карті і т. ін.; неправильність у вчинках, діях і т. ін. неправильність у підрахунках, написанні слова і т. ін.».

Так, представником відповідача долучено Єдиний виборчий список кандидатів у депутати Львівської міської ради, висунутих Львівською обласною партійною організацією Всеукраїнського об`єднання «Батьківщина» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на конференції цієї організації політичної партії, що відбулася 19 вересня 2020 року, та відповідний територіальний виборчий список, згідно з якими за порядковим № 23 зазначений кандидат – ОСОБА_4 , дата народження – ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, освіта вища, посада – заступник мера з питань соціально-економічних питань, місце роботи – Винниківська міська рада, партійність – партія «ВО «Батьківщина», адреса місця проживання – АДРЕСА_1 , судимість відсутня, мандат відсутній, номер виборчого округу, до якого віднесено кандидата – 6. Порядковий номер кандидата у відповідному територіальному виборчому списку – 4.

З огляду на викладене вбачається, що зазначення у виборчому бюлетені ініціалів позивачки «Г.С.» замість «Г.М.» є помилкою, допущеною не відповідачем, а первинно осередком політичної партії, який висував даного кандидата і формував списки кандидатів від політичної партії.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Таким чином, адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв`язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб`єктом владних повноважень порушуються права позивача.

Суд зазначає, у рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 у справі №18-рп/2004 термін «порушене право», який вживається у низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес».

При цьому з приводу останнього, то в тому ж рішенні Конституційного Суду України зазначено, що «поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.

Отже, гарантоване ст. 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин. Тобто, для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв`язку з прийняттям рішення, дією або бездіяльністю суб`єктом владних повноважень порушуються права позивача.

Проте право на звернення до адміністративного суду з позовом не завжди співпадає з правом на судовий захист, яке закріплено у ст. 55 Конституції України. Саме по собі звернення до адміністративного суду за захистом ще не означає, що суд зобов`язаний надати такий захист. Адже для того, щоб було надано судовий захист, суд повинен встановити, що особа дійсно має право, свободу та інтерес, про захист яких вона просить і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем у публічно-правових відносинах.

Суд приймає до уваги правовий висновок Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладений у постанові від 04 травня 2019 року у справі № 855/134/19, згідно якого, під час вирішення виборчих спорів суд повинен перевірити не тільки правомірність оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності відповідача, але й встановити наявність порушених таким рішенням, діями чи бездіяльністю прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача. При цьому, установлення в судовому порядку відсутності такого порушення є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог заявника.

Суд зазначає, що позивачка звернулася з позовом до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області про визнання виборів недійними та підставою звернення до суду зазначає те, що в бюлетенях від кандидата в депутати Львівської міської ради Львівської області по Шевченківському району міста Львова Територіальний виборчий округ № 6 ОСОБА_1 внесено по батькові не “ ОСОБА_2 ”, а “ ОСОБА_3 ”, що призвело до плутанини її виборців по всьому окрузі.

Водночас, в ході судового розгляду судом не встановлено обставин, що наявна у виборчому бюлетені помилка у по батькові позивачки допущена саме з вини відповідача як суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, відсутній зв`язок між рішеннями та/або діями відповідача та конкретним правом позивача.

Звідси, позовна вимога про визнання недійсними виборів до Львівської міської ради в Територіальному виборчому окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова задоволенню не підлягає.

З огляду на висновок суду про відмову в задоволенні позовної вимоги про визнання недійсними виборів до Львівської міської ради в Територіальному виборчому окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова, вимога про стягнення на користь позивачки моральної шкоди також не підлягає задоволенню як така, що є похідною.

Щодо вимоги про прийняття судом окремої ухвали, суд зазначає наступне.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб`єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов`язків, неналежного виконання професійних обов`язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

Під час розгляду справи судом не встановлено обставин, передбачених ч.ч. 1-3 ст. 249 КАС України, відтак, підстави для прийняття окремої ухвали в цій справі відсутні.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін на підтвердження правомірності своїх правових позицій, суд не встановив протиправності в діях відповідача як суб`єкта владних повноважень, а заявлені позивачем вимоги не знайшли належного правового обгрунтування, відтак, такі задоволенню не підлягають.

Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як особа з інвалідністю ІІ групи, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 271, 272, 273, 278, п. 3 розділу VІ Прикінцевих положень, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

у задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області щодо визнання недійсними виборів, стягнення моральної шкоди, відмовити повністю.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двох днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням положення п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до або через суд першої інстанції, який ухвалив рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Львівська міська територіальна виборча комісія Львівського району Львівсьої області (79000, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 43758292 .)

Головуюча суддя Сидор Н.Т.

Суддя Потабенко В.А.

Суддя Сасевич О.М.