
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/9655/20
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
в частині позовних вимог
31 жовтня 2020 року 03:18 год
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючої судді Сидор Н.Т.,
судді Потабенко В.А.,
судді Сасевича О.М.,
за участю секретаря судового засідання Колодій О.М.,
позивачка не прибула,
представника відповідача Роюк Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області щодо визнання недійсними бюлетенів та виборів, стягнення моральної шкоди,
в с т а н о в и в :
30 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області, в якому просить:
- визнати недійсними бюлетені до Львівської міської ради в окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова у зв`язку з підміною персональних даних позивачки;
- визнати недійсними вибори до Львівської міської ради в окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова;
- стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 200 000 грн.
Ухвалою суду від 30.10.2020 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 30.10.2020 о 20:00 год, витребувано у відповідача рішення про затвердження виборчого бюлетеня для голосування у єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради 25.10.2020 по Територіальному виборчому окрузі № 6 та відповідно затверджений виборчий бюлетень. Копію ухвали надіслано учасникам справи, виборчій комісії вищого рівня відповідно до вимог ч. 10 ст. 273 КАС України із урахуванням ч. 1 ст. 202 Виборчого кодексу України засобами електронного зв`язку, відповідачу додатково скеровано копію позовної заяви.
Позивачка у судове засідання не прибула. Повідомлена про час, дату та місце судового розгляду справи відповідно до правил ст. 268 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), зокрема, шляхом направлення тексту повістки на зазначені в позовній заяві номери телефону позивачки та шляхом опублікування на офіційному сайті Львівського окружного адміністративного суду оголошення про виклик в судове засідання, про що зроблена відмітка у матеріалах справи (https://adm.lv.court.gov.ua/sud1370/pres-centr/news/1015859/). Інші засоби зв`язки, зокрема адреса електронної пошти, позивачкою не повідомлені.
Так, за правилами ч. 2 ст. 268 КАС України учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справ, визначених статтями 273-277, 280-283, 285-289 цього Кодексу, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Згідно з ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій
Враховуючи, що відповідно до ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи, суд вирішив розглянути справу у відсутності позивачки.
У судовому засіданні представниця відповідача проти позову заперечила, серед інших мотивів, висловлених у судовому засіданні, покликалася на порушення позивачкою строку звернення до суду за захистом порушеного, на її думку, права. Зокрема, зазначила, що строк звернення до суду з цим позовом слід обчислювати з дати прийняття Львівською міською територіальною виборчою комісією Львівського району Львівської області постанови від 06.10.2020 № 56 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області та виборів Львівського міського голови Львівського району Львівської області», яку оприлюднено на інформаційному стенді Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області.
Заслухавши вступне слово представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог про визнання недійсними бюлетенів до Львівської міської ради в Територіальному виборчому окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова, з наступних міркувань.
Згідно ч. 1 ст. 64 Виборчого кодексу України суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій встановлені положеннями ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Згідно з ч. 1 вказаної статті право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до ч. 4 ст. 273 КАС України рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно з ч. 6 ст. 273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 120 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
При цьому, згідно з ч. 1 ст. 270 КАС України на обчислення строків, встановлених ст. ст. 273-277, 280-283 КАС України, не поширюються правила ч.ч. 2-10 ст. 120 КАС України.
Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами. Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події (ч.ч. 2-3 ст. 270 КАС України).
Відповідно до ч. 5 ст. 270 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги у даній категорії справ є день їх надходження до відповідного суду.
Згідно з реєстраційним штампом вхідної кореспонденції позовна заява ОСОБА_1 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду 30.10.2020.
Підставою звернення до суду з цим позовом, за твердженням позивачки, є підміна у виборчих бюлетенях її персональних даних як кандидата в депутати Львівської міської ради по Шевченківському району міста Львова по Територіальному виборчому окрузі № 6, а саме замість по батькові позивачки « ОСОБА_2 » зазначено – « ОСОБА_3 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Виборчого кодексу України текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування. Ступінь захисту виборчого бюлетеня встановлюється відповідною територіальною виборчою комісією у такий самий строк.
За приписами п. 1.2. Порядку виготовлення виборчих бюлетенів з місцевих виборів та їх передачі відповідним територіальним і дільничним виборчим комісіям, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 02 жовтня 2020 року № 330, територіальні виборчі комісії, зазначені в пункті 1.1 цього Порядку, не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування на місцевих виборах затверджують текст виборчого бюлетеня з відповідних місцевих виборів згідно з формою, затвердженою постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 295, та встановлюють ступені його захисту.
Відповідно до ч. 2 ст. 241 Виборчого кодексу України виборчий бюлетень для голосування в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), в єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови має містити порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включені до бюлетеня зареєстровані у відповідному виборчому окрузі кандидати, їхні прізвища, власні імена (усі власні імена) та по батькові (за наявності), суб`єкт висування кандидата, у разі якщо кандидат висунутий шляхом самовисування, містити позначку "самовисування", відомості про рік народження, посаду, місце проживання. Праворуч від порядкового номера та прізвища кожного кандидата розміщується порожній квадрат.
Так, постановою Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області та виборів Львівського міського голови Львівського району Львівської області» затверджено текст виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області 25 жовтня 2020 року, згідно з додатками 1-6.
З долученого до матеріалів справи виборчого бюлетеня для голосування у єдиному багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Львівської міської ради 25.10.2020 по Територіальному виборчому окрузі № 6 (додаток № 6 до постанови Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56) судом встановлено, що до зареєстрованих кандидатів, висунутих від Львівської обласної організації Всеукраїнського об`єднання «БАТЬКІВЩИНА», під порядковим № 4 включено кандидата – ОСОБА_4 , тоді як ініціали позивачки – « Г.М.», тобто момент, з яким позивачка пов`язує порушене, на її думку, право настав 06.10.2020.
Таким чином, виходячи з особливостей обчислення процесуальних строків у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, строк на звернення до суду з цим позовом розпочав свій перебіг з 07.10.2020 - наступного дня з дати прийняття постанови Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області від 06.10.2020 № 56 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів Львівської міської ради Львівського району Львівської області та виборів Львівського міського голови Львівського району Львівської області», та сплив 11.10.2020.
Покликання позивачки на те, що неправильне зазначення її ініціалів у виборчих бюлетенях виявлено лише 25.10.2020 о 09:30 год не впливає на встановлення відліку строку звернення до суду, оскільки початком такого є прийняття відповідного рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності територіальною виборчою комісією щодо підготовки та проведення місцевих виборів, безвідносно до того, коли позивачка про такі дізналася.
Зазначені висновки суду узгоджуються з Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України 01.11.2013 № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом», у п. 8.1.1. якої вказано, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Отже, у виборчих спорах немає необхідності з`ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб`єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.
Таким чином, оскільки позовна заява ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області надійшла до суду 30.10.2020, колегія суддів доходить висновку, що така в частині позовних вимог про визнання недійсними бюлетенів подана з пропуском встановленого процесуальним законом п`ятиденного строку, визначеного ч. 6 ст. 273 КАС України.
При цьому суд зазначає, що відповідно до ч. 5 ст. 270 КАС України строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
У контексті наведеного, варто зауважити, що законодавче обмеження строку оскарження рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа “Стаббігс на інші проти Великобританії”, справа “Девеер проти Бельгії”).
З огляду на викладене, оскільки позовна заява надійшла до суду з пропуском строку, встановленого ч. 6 ст. 273 КАС України, і цей строк у силу імперативних приписів ч. 5 ст. 270 КАС України поновленню не підлягає, позовна заява ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області в частині позовних вимог про визнання недійсними бюлетенів до Львівської міської ради в Територіально виборчому окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова підлягає залишенню без розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду.
Оскільки позивачка звільнена від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як особа з інвалідністю ІІ групи, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 122, 243, 248, 256, 270, 273, 278, п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення», підп. 15.5 п. 15 розділу VIІ «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у х в а л и в :
позовну заяву ОСОБА_1 до Львівської міської територіальної виборчої комісії Львівського району Львівської області щодо визнання недійсними бюлетенів та виборів, стягнення моральної шкоди в частині позовних вимог про визнання недійсними бюлетенів до Львівської міської ради в Територіально виборчому окрузі № 6 Шевченківського району міста Львова – залишити без розгляду.
Судові витрати між сторонами розподілу не підлягають.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду у двохденний строк з дня її складення, з урахуванням положення п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на ухвалу суду подається до або через суд першої інстанції, який постановив таку ухвалу.
Головуюча суддя Сидор Н.Т.
Суддя Потабенко В.А.
Суддя Сасевич О.М.