
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"27" жовтня 2020 р. Справа № 924/349/20
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Яроцького А.М. при секретарі судового засідання Адамчук І.П., розглянувши матеріали справи
за позовом заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Державної служби України з безпеки на транспорті
до фізичної особи - підприємця Лукіянчука Ярослава Михайловича
про стягнення 5416,07 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що еквівалентно 174 євро відповідно до розрахунку до акту від 26.07.2018р.
Представники учасників процесу:
від прокуратури - Ленчик В.М.
від позивача - Столаба Ю.М.
від відповідача - не з`явився.
Відповідно до ст. 240 ГПК України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Процесуальні дії по справі.
27.03.2020р. на адресу суду надійшла позовна заява заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Державної служби України з безпеки на транспорті до фізичної особи - підприємця Лукіянчука Ярослава Михайловича про стягнення 5416,07 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що еквівалентно 174 євро відповідно до розрахунку до акту від 26.07.2018р.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.03.2020 року вказану позовну заяву передано для розгляду судді Яроцькому А.М.
Ухвалою суду від 30.03.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі для розгляду за правилами загального позовного провадження, зупинено провадження у справі №924/349/20 до завершення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи №912/2385/18 (виготовлення та оприлюднення повного тексту постанови).
Ухвалою суду від 06.08.2020р. поновлено провадження у справі №924/349/20, призначено підготовче засідання у справі на 09 вересня 2020р.
Ухвалою суду від 09.09.2020р. відкладено підготовче засідання у справі на 17.09.2020р.
Ухвалою суду від 17.09.2020р. закрито підготовче провадження та призначено справу №924/349/20 до судового розгляду по суті у загальному позовному провадженні 29.09.2020р.
Судове засідання призначене на 29.09.2020 р. не відбулося.
Оскільки обставини, які спричинили неможливість розгляду справи відпали, ухвалою суду від 15.10.2020р. справу призначено до судового розгляду по суті на 27.10.2020р..
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Заступник керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся до суду про стягнення 5416,07 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що еквівалентно 174 євро відповідно до розрахунку до акту від 26.07.2018р.
В обґрунтування поданої позовної заяви, прокурор відзначив, що відповідно до підпунктів 2, 15, 27 пункту 5 Положення №103, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, серед іншого: нарахування та вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Отже, виходячи з наведеного, як стверджує прокурор, Державну службу України з безпеки на транспорті наділено повноваженнями звернення до суду щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, нормативні, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю. При цьому, зазначено, що Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки не є самостійною юридичною особою, а є структурним підрозділом Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки). Зважаючи на викладене, Державна служба України з безпеки на транспорті є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні повноваження у спірних правовідносинах.
Однак, як вказує прокурор, факт своєчасного неподання до суду органом Державної служби України з безпеки на транспорті позову про стягнення з фізичної особи-підприємця Лукіянчука Я.М. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення таким органом габаритно-вагового контролю, свідчить про неналежне здійснення таким органом владних повноважень, у зв`язку з чим прокурор звертається з даним позовом до суду в порядку, передбаченому чинним законодавством. Посилаючись на положення пункту 6 ч.3 ст.29 Бюджетного кодексу України, прокурор вказує на те, що плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України. Несплата коштів ставить під загрозу своєчасне та повне фінансування Державної цільової економічної програми розвитку автомобільних доріг загального користування, метою якої є забезпечення ефективного функціонування та розвитку мережі автомобільних доріг загального користування, їх будівництво, реконструкції та ремонту.
Зважаючи на те, що несплата відповідачем вказаних коштів призводить до їх ненадходження до спеціального фонду Державного бюджету України та, відповідно, до зменшення коштів на фінансування розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування, що суттєво порушує економічні інтереси держави, виникає необхідність їх захисту прокурором.
При цьому, прокуратурою встановлено, що посадовими особами Чорноморського управління Укртрансбезпеки 26.07.2018р. на автодорозі М-14 Одеса-Маріуполь-Новоазовськ 203 + 500м. здійснено габаритно-ваговий контроль автомобіля (тягач) марки SCANIA модель R420, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки VOGELZANG, модель VO-12-27, який зареєстрований за реєстраційним номером НОМЕР_2 , що належить на праві власності Лукіянчук Ярославу Михайловичу (з 14.03.2008р. є фізичною особою-підприємцем згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).
Крім того, прокурор вказує на те, що за результатами проведеного габаритно-вагового контролю 26.07.2018р. складено акт №0019303 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксоване факт перевезення відповідачем вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України.
Так, при нормативно допустимому навантаженні на строєну вісь у 22 тони, транспортний засіб фактично здійснив навантаження у 23,05 тонн. До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.07.20186р., згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 174,00 євро, що відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на 26.07.2018р. становить 5416,07 грн.
Крім того, як зазначив прокурор, за даними Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, дані кошти у визначений законодавством 30-денний термін, а також на даний час, фізична-особа підприємець Лукіянчук Я.М. добровільно не сплатив. За таких обставин визначена плата за проїзд, неоскаржена та несплачена перевізником у встановлені чинним законодавством строки, набуває статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, що є порушенням інтересів держави та покладає на прокурора обов`язок пред`явити позов в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до фізичної особи-підприємця Лукіянчука Я.М. Враховуючи вищевикладене, прокурор просить суд задовольнити позовну заяву.
Судом враховано, що відповідач вимог ухвали суду від 06.08.2020р. не виконав, відзиву на позов не подав.
Прокурор у справі та представник позивача в судовому засіданні 27.10.2020р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
В судове засідання відповідач не з`явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується надісланням ухвали суду від 15.10.2020р. за адресою місцезнаходження останнього визначеною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Будь-які не розглянуті судом клопотання, в тому числі про відкладення розгляду справи на іншу дату, в матеріалах справи №924/349/20 відсутні.
Беручи до уваги приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стосовно розгляду спору впродовж розумного строку, норми ч. ч. 1, 3 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, згідно з якими, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті і суд розглядає справу за відсутності такого учасника, враховуючи той факт, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи та те, що у суду є всі необхідні матеріали (докази) для вирішення спору по суті, спір належить вирішити у відсутності представника відповідача за матеріалами справи.
Обставини, які є предметом доказування у справі, та докази, якими сторони підтверджують або спростовують їх наявність.
З матеріалів справи вбачається, що в.о. начальника Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки затверджено щотижневий графік проведення рейдових перевірок Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки у період з 23.07.2018р. по 29.07.2018р.
Згідно "Графіку роботи пункту габаритно-вагового контролю у Херсонській області на липень 2018р." затверджено проведення рейдових перевірок територіальними органами Укртрансбезпеки та ДП "Херсонський облавтодор" на ділянці дороги М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 203 км + 50м. у період з 01.07.2018р. по 31.07.2018р.
Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було видано направлення №001053 від 20.07.2018р. для проведення рейдової перевірки транспортних засобів усіх форм власності та видів діяльності, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та інших нормативно-правових актів з 23.07.2018р. по 29.07.2018р.
Відповідно до акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.07.2018р., складеним Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки на автодорозі 203км + 500м Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 26.07.2018р. о 12 год. 45 хв., на підставі направлення на перевірку від 20.07.2018р. №001053, проведено перевірку транспортного засобу (VOLVO) SCANIA модель R420, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом марки VOGELZANG, модель VO-12-27, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ), водій ОСОБА_2 .
Під час перевірки виявлено порушення, відповідальність за які передбачена ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме відсутній документ про внесення плати за проїзд великовантажних транспортних засобів. Як зазначено у акті, водій з актом ознайомлений від підпису та пояснень відмовився.
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 26.07.2018р. складено акт №0019303 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксовано факт перевезення відповідачем вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, а саме: повна маса тонн - 40,00 тонн, фактична - 39,85 тонн; нормативно допустимі навантаження на осі - 22,0 тонн, фактичне - 23,05 тонн. Пройдена відстань дорогами загального користування - 870 км.
До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.07.2018р., згідно з яким за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 174,00 євро.
Посадовою особою Укртрансінспекції та оператором вагового комплексу складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.07.2018р., в якій зазначено: місце розташування габаритно-вагового контролю - автодорога 203 км + 500м Одеса-Мелітополь-Новоазовськ; водій ОСОБА_2 ; транспортний засіб (тягач) SCANIA модель R420, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом марки VOGELZANG, модель VO-12-27, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; повна маса транспортного засобу 39,85 тонн, навантаження на осі - 1) 7,1т.; 2) 9,7т.; 3) 7,7т.; 4) 7,55т.
Відповідно до товарно-транспортної накладної №161 від 26.07.2018р.: автомобіль - SCANIA, державний номерний знак НОМЕР_4 та причеп, державний номерний знак НОМЕР_5 ; перевізник ФОП Лукіянчук Я.М.; водій ОСОБА_2 ; замовник (платник) - ТОВ "МОДУЛЬ ПРІМ"; вантажовідправник - ТОВ "Агро-стар"; пункт навантаження - Каховський район, с. Чорноморівка, вул. Комплексна, 1; пункт розвантаження - м. Чернівці, вул. Миколаївська, масою брутто - двадцять дві тони 503 кг.; послуги, які надаються перевізником - перевезення вантажу.
Листом №4713 від 30.07.2018р. Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки повідомлено ОСОБА_1 про те, що за результатами здійснення габаритно-вагового контролю 26.07.2018р. транспортного засобу SCANIA модель R420, реєстраційний номер НОМЕР_3 , що належить відповідачу, виявлено порушення правил проїзду великовагових транспортних засобів. На виявлені порушення складено акт №0019303 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку про здійснення габаритно-вагового контролю, нараховано плату за проїзд великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 174,00 євро.
Враховуючи вищезазначене, Чорноморське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки повідомляє про необхідність внесення плати за проїзд на реквізити зазначені у розрахунку та надіслання належним чином завіреної копії платіжного документа на відповідну адресу.
Крім того, зазначено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Згідно листа №33-90-1535Вих-19 від 28.11.2019р. адресованого Державній службі України з безпеки на транспорті Кам`янець-Подільська місцева прокуратура керуючись ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", просить у строк до 16.12.2019р. надати інформацію про те, чи вживала Укртрансбезпека заходів, щодо стягнення з ФОП Лукіянчука Я.М. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні вимоги згідно розрахунку від 26.07.2018р. №691/19 на суму 174,00 євро.
Листом №8456/05/15-19 від 13.12.2019р. Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) повідомила Кам`янець-Подільську місцеву прокуратуру, що органи Укртрансбезпеки не наділені повноваженнями звертатися до суду із позовами про стягнення плати за проїзд великоваговим та великогабаритним транспортом тому, Укртрансбезпека на постійній основі вживає заходів щодо реалізації своїх функцій, передбачених підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення №10 шляхом формування матеріалів та подачі їх до органів прокуратури.
З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1006447951 від 11.03.2020р. вбачається, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 14.03.2008р., вид діяльності з поміж іншого - 49.41 вантажний автомобільний транспорт.
24.03.2020р. прокуратурою надіслано на адресу Державної служби України з безпеки на транспорті повідомлення №33-2997вих-20 про намір здійснення прокурором представництва інтересів держави в суді шляхом передявлення позову про стягнення з ФОП Лукіянчука Я.М. 5416,07 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.
Враховуючи зазначене, заступник керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті звернувся з позовом до фізичної особи-підприємця Лукіянчука Я.М. про стягнення 5416,07 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що еквівалентно 174,0 євро.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, невизнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 131 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Закон України "Про прокуратуру" визначає правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України.
Згідно з частинами 3, 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань. Представництво в суді інтересів держави в особі Кабінету Міністрів України та Національного банку України може здійснюватися прокурором Генеральної прокуратури України або регіональної прокуратури виключно за письмовою вказівкою чи наказом Генерального прокурора України або його першого заступника чи заступника відповідно до компетенції.
Аналізуючи зазначені вище положення, слід дійти висновку, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках:
- якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження;
- у разі відсутності такого органу.
Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідного суб`єкта владних повноважень, який всупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб`єктом, і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Укртрансбезпеку, шляхом реорганізації (злиття) Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція).
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 (далі - Положення № 103), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення № 103 Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
З наведеного вбачається, що позивач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та нараховує відповідну плату за перевищення нормативів допустимої ваги транспортного засобу.
Отже, положеннями чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу на те, що повноваження Укртрансбезпеки щодо плати за проїзд великовагових транспортних засобів обмежуються лише нарахуванням такої плати.
При цьому за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі № 917/210/19.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Згідно з п. 1 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім підпункту 2 пункту 2, пунктів 4 - 7, 9, 11 - 15, 17, 18, підпункту 1 пункту 19, пункту 20, пунктів 22 - 27 розділу I цього Закону, які набирають чинності з дня початку роботи відповідно Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур.
Згідно з п. 3 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури», до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури.
За таких обставин, суд доходить висновку, що в даному випадку Заступник керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури правомірно звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, належним чином обґрунтував порушення інтересів держави, необхідність їх захисту та неналежного здійснення.
Згідно із п.3, п.п.15, 27 п.5, абз. 1 п.8 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015р. №592 "Про деякі питання забезпечення діяльності Держаної служби з безпеки на транспорті", ст.29 Закону України "Про дорожній рух", п.31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, Уктрансбезпека здійснює функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та нараховує відповідну плату за перевищення нормативів допустимої ваги транспортного засобу.
Як передбачено ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" визначено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18 січня 2001р., транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001р.) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Статтею 48 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постанов Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994р., перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Як передбачено п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001р. рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007р. (далі Порядок №879).
Так, відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритно-вагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті.
Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п. 3 Порядку № 879).
Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку № 879).
Дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку (п. 41 Порядку № 879).
Пунктами 17-18 Порядку № 879 визначено, що у разі коли за допомогою автоматичних зважувальних пунктів виявлено факт перевищення встановлених габаритно-вагових параметрів, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу здійснюється на найближчому стаціонарному та/або пересувному пункті габаритно-вагового контролю. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (п. 21 Порядку № 879).
Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які, в установленому порядку, не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку; плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками, виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п.п. 27, 28 Порядку № 879).
Відповідно до пункту 30 Порядку №879 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Згідно із пунктом 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається, виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Розмір плати за проїзд визначається у відповідності до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007р. та становить, зокрема, для великовагових транспортних засобів (за загальну масу), від 40 до 44 тон включно - за ставкою 0,1 Євро за кожен кілометр відстані, а для великовагових транспортних засобів з перевищенням допустимих осьових навантажень, від 10 до 20 відсотків включно - 0,27 євро.
З матеріалів справи вбачається, що Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було видано направлення №001053 від 20.07.2018р. для проведення рейдової перевірки транспортних засобів усіх форм власності та видів діяльності, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, щодо дотримання Закону України "Про автомобільний транспорт" та інших нормативно-правових актів з 23.07.2018 по 29.07.2018р.
В подальшому, відповідно до акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.07.2018р, складеного Чорноморським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було проведено 26.07.2018р. о 12 год. 45 хв перевірку місця, а саме Одеса-Мелітополь-Новоазовськ 203км + 500м на підставі направлення на перевірку від 20.07.2018р. №001053 транспортного засобу (VOLVO) SCANIA модель R420, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом марки VOGELZANG, модель VO-12-27, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Під час перевірки виявлено порушення: Т-ТН №161 від 26.07.2018р. замовник - ТОВ "МОДУЛЬ ПРІМ", вантажовідправник - ТОВ "Агро-стар" надання послуг з перевезення вантажу, з перевищенням вагових обмежень (допустимі 7,1-9,7-7,7-7,55) без дозволу, чим порушено ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".
За результатами проведеного габаритно-вагового контролю 26.07.2018р. складено акт №0019303 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, яким зафіксоване порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг із перевезення насипного вантажу (цибуля) маршрут - Каховський район, с. Чорноморівка - м. Чернівці, без дозволу на перевезення вантажу автомобільними дорогами України із перевищенням осьових навантажень.
Так, при нормативно допустимому навантаженні на строєну вісь у 22 тони, транспортний засіб фактично здійснив навантаження у 23,05 тонн. Пройдена відстань до ППГВК - 870 км.
Пізніше, посадовою особою Укртрансінспекції та оператором вагового комплексу складено довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.07.20118р., в якій місце розташування габаритно-вагового контролю - автодорога 203 км + 500м Одеса-Мелітополь-Новоазовськ; водій ОСОБА_2 ; транспортний засіб (тягач) SCANIA модель R420, реєстраційний номер НОМЕР_3 з причепом марки VOGELZANG, модель VO-12-27, реєстраційний номер НОМЕР_2 ; повна маса транспортного засобу 39,85 тонн, навантаження на осі - 1) 7,1т.; 2) 9,7т.; 3) 7,7т.; 4) 7,55т.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.07.2018р., за перевищення нормативних параметрів нараховано до сплати 174,00 євро.
Таким чином, наявні в матеріалах справи докази, а саме: акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 26.07.2018р., акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0019303 від 26.07.2016р., довідка про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.07.2018р. та розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 26.07.2018р., свідчать про порушення відповідачем вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", яке полягає у надані послуг з перевезення вантажу із перевищенням установлених вагових обмежень великовагового транспортного засобу без оформлення відповідного дозволу, який дає право на рух автодорогами України.
Відповідно до п. 31-1 Порядку № 879 перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції.
Однак, як вбачається із наявний матеріалів справи, відповідач у встановлений термін оплату не здійснив.
Ухилення відповідача від оплати за вчинене ним порушення, нарахованої Управлінням Укртрансбзпеки суми грошових коштів є порушенням п. 31-1 Порядку №879 та інтересів держави, щодо отримання визначених законодавством коштів - плати за проїзд, шляхом її зарахування до Державного бюджету України.
При цьому, відповідачем не надано будь-яких доказів на спростування факту перевищення нормативно вагових параметрів транспортним засобом, який йому належить.
Судом приймається до уваги висновок Великої Палати Верховного Суду, викладеною в постанові від 06.06.2018р. у справі №820/1203/17, а саме, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговими транспортними засобами є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.
Крім того, судом звертається увага на те, що згідно із п. 41 Порядку №879, бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.
Однак, як встановлено судом та вбачається із матеріалів справи, фізична особа-підприємець Лукіянчук Я.М. вчинене порушення та розрахунок плати за проїзд від 26.07.2018р. не оскаржував.
З огляду на зазначене, вимога прокурора про стягнення з відповідача 5416,07 грн. плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні, що еквівалентно відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ сумі 174,00 євро на користь Державного бюджету України є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст. 73 ГПК доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість та доведеність позовних вимог, наявність підстав для застосування представницьких повноважень прокурором, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача у справі у зв`язку з задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 129, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов заступника керівника Кам`янець-Подільської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати функції держави у спірних правовідносинах - Державної служби України з безпеки на транспорті до фізичної особи - підприємця Лукіянчука Ярослава Михайловича про стягнення 5416,07 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, що еквівалентно 174 євро відповідно до розрахунку до акту від 26.07.2018р. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Лукіянчука Ярослава Михайловича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) на користь держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (м. Київ, проспект Перемоги, 14, ідентифікаційний код 39816845) 5416,07 грн. (що еквівалентно 174,00 Євро відповідно до офіційного курсу, встановленого НБУ на день проведення розрахунку) плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Лукіянчука Ярослава Михайловича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_6 ) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код ЄДРПОУ 02911102) 2102,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Після набрання рішенням законної сили, видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України, з урахуванням пп. 17.5 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.
Рішення складено та підписано 30.10.2020р.
Суддя А.М. Яроцький
Віддрук. у 4 прим. (усім рекоменд. про вручення.):
1 - до справи;
2 - Кам`янець-Подільській місцевій прокуратурі (32300, м. Кам`янець-Подільський, вул. Драгоманова, 11);
3 - позивачу (03135, м. Київ, просп. Перемоги, 14);
4 - відповідачу ( АДРЕСА_2 ).