ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
08.04.10Справа №2а-12555/09/6/0170 (09:33) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Латиніна Ю.А., при секретарі Усковій О.І.,
за участю представника позивача – Кирюхіної Я.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора м.Алушти в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Алушті до Приватного підприємства «Вера групп» про стягнення заборгованості,
Суть спору. Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АРКрим з позовом до відповідача про стягнення за рахунок активів з приватного підприємства «Вера групп» (код 34212735) до Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі 47424,67 гривень, в т.ч. борг з орендної плати на землю у розмірі 5937,67 гривень, в т.ч. пеня 64,46 гривень (на р/р 3321682700007 Місцевий бюджет м.Алушти, код платежу 13050200, ГУ ДКУ в АРК м.Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740913), а також борг з ПДВ в розмірі 41487,00 гривень: на р/р 31119029700007 код платежу 14010100, одержувач УГК в АР Крим м.Сімферополь, державний бюджет України, МФО 824026 ОКПО 34740913).
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем були порушені вимоги Закону України "Про плату за землю" та Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Представник позивача у судовому засіданні наполягала на задоволенні позовних вимог з підстав, зазначених у позові.
Прокурор, представник відповідача у судове засідання не з'явилися, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином. Будь-яких клопотань суду не направили.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності прокурора та представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" (далі –Закон №509) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.
Згідно із п. 11 ст. 10 Закону №509 державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно із ст. 36-1 Закону України від 05.11.1991 року №1789-ХІІ "Про прокуратуру" представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Формою такого представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Пунктом 8 частини першої статті 3 КАС України визначено, що позивачем в адміністративній справі може бути суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Такий суб'єкт владних повноважень може бути позивачем у адміністративній справі лише у випадках, передбачених частиною четвертою статті 50 КАС України, до переліку яких віднесено також випадки, встановлені іншими законами (пункт п'ятий частини першої статті 50 КАС України).
Враховуючи зазначене, позивач у справі є суб'єктом владних повноважень, законом передбачено право звернення прокурора і позивача до суду із позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом, спір належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Приватне підприємство «Вера групп» є юридичною особою, зареєстрованою виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 655416, Довідкою з ЄДРПОУ № 40-02.94-30/182 від 26.06.2006 року.
Відповідно до Довідки про взяття на облік платника податків від 20.09.2008 року № 510/29-015/2 Приватне підприємство «Вера групп» взято на облік в органах державної податкової служби 21.06.2006 року за № 11371020000000829.
Отже, Приватне підприємство «Вера групп» є суб'єктом господарювання, який зобов’язаний дотримуватись правил здійснення господарської діяльності, які встановлені законами України.
Судом встановлено, що сума заборгованості, про стягнення якої просить прокурор, складається із сум податкового боргу: з орендної плати за землю у розмірі 5937,67 гривень, в т.ч. пені 64,46 гривень, та з ПДВ в розмірі 41487,00 гривень.
Судом встановлено, що відповідно до Договору оренди землі від 25.12.2006 року Приватне підприємство «Вера групп» користується земельною ділянкою площею 0,2012 га, розташованою за адресою: м.Алушта, пер.Ревкомовський,3.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про плату за землю" № 2535-XII від 3 липня 1992 року, із змінами та доповненнями, визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю"№2535-ХІІ від 03.07.1992 року, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно з ст. 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Ст. 15 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями (ст. 14 Закону України "Про плату за землю").
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з ст. 27 Закону України "Про плату за землю" контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III, із змінами та доповненнями, є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п. п. 1.2, 1.3 ст. 1 Закону №2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. Згідно із пп. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181 податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Як вбачається з матеріалів справи, ПП «Вера групп» до Державної податкової інспекції у м.Алушті було надано податкову декларацію орендної плати за земельну ділянку державної і комунальної власності за вх. 1279 від 30.01.2009 року із визначенням суми податкового зобов’язання, яка належить до сплати щомісяця протягом року.
Судом встановлено, що у зв’язку з частковою сплатою податкового зобов’язання з орендної плати за земельну ділянку, за ПП «Вера групп» станом на день розгляду справи склалася заборгованість у розмірі 5937,67 гривень, в т.ч. пеня в сумі 64,46 гривень.
Суд також зазначає,що предметом адміністративного позову є стягнення за рахунок активів відповідача заборгованості з ПДВ в розмірі 41487,00 гривень.
Судом встановлено, що ПП «Вера групп» до Державної податкової інспекції у м.Алушті було надано податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2009 року за вх. 1570 від 22.06.2009 року, якою визначено податкове зобов’язання, що підлягає до сплати.
З матеріалів справи вбачається, що ПП «Вера групп» станом на день розгляду справи суму заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 41487,00 гривень не сплатило.
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Судом встановлено, що 02.04.2009 року ДПІ у м.Алушті АР Крим була складена перша податкова вимога №1/156 на суму податкового боргу ПП «Вера групп» в розмірі 4086,88 гривень. Податкова вимога № 1/156 від 02.04.2009 року була отримана представником відповідача 06.05.2009 року.
Судом встановлено, що 05.06.2009 року ДПІ у м.Алушті АР Крим була складена друга податкова вимога № 2/264, в якій було вказано, що сума податкового боргу відповідача становить 4149,57 гривень. Податкова вимога № 2/264 від 05.06.2009 року була отримана представником відповідача 18.06.2009 року.
Також, суд зазначає, що ДПІ у м. Алушті АРК прийнято рішення № 20/24 від 20 липня 2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Суд підкреслює, що відповідачем в порядку, встановленому ст. 71 КАС України, не надано доказів погашення суми заборгованості.
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону №2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, законодавець передбачив такий спосіб примусового стягнення податкового боргу, як звернення стягнення на активи платника податків за рішенням суду.
За таких обставин, приймаючи до уваги, що відповідачем податковий борг у розмірі 47424,67 гривень, в т.ч. борг з орендної плати на землю у розмірі 5937,67 гривень, (в т.ч. пеня 64,46 гривень), а також борг з ПДВ в розмірі 41487,00 гривень не сплачені, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що прокурор не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
Під час судового засідання, яке відбулось 08.04.10 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 12.04.10 року.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути за рахунок активів з приватного підприємства «Вера групп» (код 34212735) до Державного бюджету України суму податкового боргу у розмірі 47424,67 гривень, в т.ч. борг по орендній платі за землю у розмірі 5937,67 гривень, в т.ч. пеня 64,46 гривень (на р/р 3321682700007 Місцевий бюджет м.Алушти, код платежу 13050200, ГУ ДКУ в АРК м.Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740913), а також борг з ПДВ в розмірі 41487,00 гривень: на р/р 31119029700007 код платежу 14010100, одержувач УГК в АР Крим м.Сімферополь, державний бюджет України, МФО 824026 ОКПО 34740913).
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Латинін Ю.А.