Рішення № 92499522, 21.10.2020, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
21.10.2020
Номер справи
915/2475/19
Номер документу
92499522
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2020 року Справа № 915/2475/19

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Давченко Т.М.

за участі секретаря Говоріної А.Е.

та представників сторін:

від позивача ? Зотікова С.Є., дов. від 02.09.2019;

від відповідача ? Іноземцева Є.С., дов. від 06.12.2019 № 007Др-161-1219;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/2451/19

за позовом малого підприємства товариства з обмеженою відповідальністю “Аляска”,

вул. Декабристів, 6, кв. 17, м. Миколаїв, 54001;

поштова адреса: вул. Курортна, 3-В, кв. 77, м. Миколаїв, 54038;

до акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Миколаївгаз”,

вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003;

про скасування здійсненого перерахунку об?єму природного газу

В С Т А Н О В И В:

Малим підприємством товариством з обмеженою відповідальністю “Аляска” (далі – МП ТОВ “Аляска”) пред?явлено позов, з урахуванням уточненої позовної заяви від 17.02.2020, до акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Миколаївгаз” (далі ? АТ “ОГС “Миколаївгаз”) про скасування господарської санкції з перерахунку не облікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості за період 01-21.08.2018 на загальну суму 179390 грн. 86 коп., згідно акту-розрахунку № 04-1, складеного АТ “ОГС “Миколаївгаз” внаслідок позаштатної роботи в указаний період лічильника, встановленого на об?єкті позивача, з посиланням, зокрема, на те, що:

1) акт від 07.08.2018 № 10000078 про порушення, на підставі якого здійснений спірний перерахунок, розглядався без дотримання вимог п.п. 8, 10 гл. 5 розд. XI Кодексу газорозподільних систем ? без повідомлення позивача про дату, час і місце такого розгляду;

2) до позивача безпідставно за відсутності його вини в розумінні ст. 218 ГК України застосовано перерахунок об?єму газу, який за своєю правовою природою є оперативно-господарською санкцією;

3) на суму оперативно-господарської санкції відповідачем безпідставно нараховано податок на додану вартість;

4) позаштатного режиму роботи лічильник в даному випадку не було, а була пульсація індикації на екрані лічильника, що було помилково кваліфіковано представником відповідача як позаштатний режим його роботи. Зокрема, у пп. 1 п. 3 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРС зазначається про роботу в позаштатному режимі комерційного ВОГ чи його складових, водночас робота лічильника відбувається при фактичному споживанні газу, тоді як в акті перевірки технічного стану вузла обліку від 07.08.2018 вказано, що на час перевірки споживання газу не було (лічильник не обліковував газ), що само по собі виключає можливість виникнення позаштатного режиму роботи лічильника.

Також очевидно, що пульсація індикації на екрані лічильника (що виявлена при перевірці 07.08.2018 та кваліфікована відповідачем як позаштатний режим) ніяким чином не пов?язана з перевищенням межі допустимих значень основною відносною похибкою лічильника, тобто між виявленою пульсацію індикації на екрані лічильника і його визнанням непридатним за наслідками позачергової повірки немає причинного зв?язку;

5) акт про порушення (який міг би бути підставою для перерахунку об?єму газу), мав бути складений відповідачем після виявлення непридатності до застосування лічильника, а отже, акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078 взагалі не може бути підставою перерахунку позивачу об?єму спожитого газу;

6) МП ТОВ “Аляска” звернулося до відповідача 08.08.2018 у зв?язку з некоректною роботою лічильника газу до виявлення факту його непридатності до застосування, у зв?язку з чим за змістом п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу газорозподільних систем, до відповідача не повинна застосовуватися відповідальність у вигляді перерахунку за номінальною потужністю газоспоживного неопломбованого обладнання; при цьому відповідачем направлено спеціаліста для зняття лічильника на позачергову повірку лише 21.08.2018, що зумовило істотне збільшення періоду перерахунку;

7) перерахунок виконаний необґрунтовано та несправедливо, так як, по-перше, як вбачається зі звіту позивача про споживання газу за період з 1 по 20 серпня 2018 року (інформація з коректора), позивач взагалі не споживав газ 4, 18 і 19 серпня 2018 року, за ці дні перерахунок не мав проводитись взагалі. В решті днів з 1 по 20 серпня 2018 року споживання газу за даними коректору було досить незначним: протягом 9 діб від 0,5 до 1,4 м3 на добу, та протягом 6 діб від 30 до 79,9 м3 на добу. Загалом за даними коректору у цей період було спожито 437,9 м3 газу, а перерахунок зроблений на 15 609,20 м3.

Позивач також просить про стягнення з відповідача грошових коштів на відшкодування витрат з оплати позовної заяви судовим збором.

За такими вимогами ухвалою від 28.12.2019 відкрито провадження в даній справі та вирішено розглядати її за правилами загального позовного провадження.

АТ “ОГС “Миколаївгаз” у відзиві від 28.01.2020 позов не визнало, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним, а оскаржуваний перерахунок об?єму та обсягу природного газу і його вартості ? таким, що виконаний у відповідності до положень законодавства.

Крім того, за твердженнями відповідача, донарахування обсягів розподіленого природного газу не є оперативно-господарською санкцією, а є зміною способу розрахунку обсягу природного газу, спожитого за певний період.

Ухвалою від 06.02.2020, занесеною до протоколу судового засідання, продовжено строк проведення підготовчого провадження в даній справі та відкладено підготовче засідання на 19.03.2020, проте в указану дату засідання не відбулося у зв?язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, про що сторонам у справі направлено відповідне повідомлення, в якому також зазначено що про дату, час та місце проведення наступного судового засідання сторін буде повідомлено ухвалою суду.

З огляду на впровадження постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (в редакції постанови від 04.05.2020 № 343) (далі ? постанова № 211) на період з 12.03-22.05.2020 на всій території України карантину, а також на запровадження з 16.03.2020 на території адміністративної будівлі Миколаївської обласної ради, в якій розташований Господарський суд Миколаївської області, обмежувальних та профілактичних заходів (згідно розпорядження від 13.03.2020 № 35-р голови Миколаївської обласної ради “Про заходи щодо недопущення поширення випадків захворювань, спричинених новим коронавірусом”), ? з 16.03.2020 доступ громадян та учасників судового процесу до Господарського суду Миколаївської області було обмежено.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 № 343 “Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України” внесено зміни до постанови № 211, зокрема, продовжено карантин до 22.05.2020 із послабленням частини карантинних обмежень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів” з 22.05.2020 до 22.06.2020 продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановою № 211, а також вирішено про послаблення протиепідемічних заходів на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією.

Ураховуючи викладені обставини, зокрема, послаблення з 11.05.2020 карантинних заходів та подальше відновлення доступу громадян до приміщення Господарського суду Миколаївської області; беручи до уваги тривалість знаходження справи у провадженні суду, ухвалою від 09.06.2020 призначено дану справу до розгляду в підготовчому засіданні на 01.07.2020.

Ухвалою від 01.07.2020, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 29.07.2020.

Ухвалою від 29.07.2020, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 22.09.2020; у судовому засіданні 22.09.2020 оголошено перерву до 20.10.2020.

Вислухавши пояснення представників сторін, які наполягали на доводах, викладених у поданих сторонами відповідних документах по суті справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Законодавством України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів (ст. 207 ЦК України, ч. 1 ст. 181 ГК України).

Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних систем (далі – Кодекс ГРС), який набрав чинності 27.11.2015, згідно умов якого суб?єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу (п. 1 гл. 1 р. VI Кодексу ГРС).

Згідно п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу – правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об?єкта споживача до газорозподільної системи;

оператор газорозподільної системи (далі – оператор ГРС) – суб?єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

споживач природного газу (споживач) – фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу;

побутовий споживач – споживач, що є фізичною особою та придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх житлових приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність (п. 4 гл. 1 р. І Кодексу ГРС).

Договір розподілу природного газу має бути укладений оператором ГРС з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об?єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРС, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні оператора ГРС. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРС та можливості забезпечення достачання їм природного газу їх постачальниками зобов?язані укласти договір розподілу природного газу з оператором ГРС, до газорозподільної системи якого в установленому законодавство порядку підключений їх об?єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається. Договір розподілу природного газу є публічним та укладається між оператором ГРС та споживачем з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та оператора ГРС та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору. Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора ГРС та/або документально підтверджене споживання природного газу (п.п. 1, 3, 4, 7 гл. 3 р. VI Кодексу ГРС).

Судом встановлено, що між АТ “ОГС “Миколаївгаз” та МП ТОВ “Аляска” укладено договір розподілу природного газу у спрощений спосіб ? шляхом підписання позивачем заяви-приєднання від 01.01.2016 № 09420N2HHYAP016 (а.с. 97) та від тієї ж дати додатку № 4 до Типового договору розподілу природного газу № 09420N2HHYAP016 (а.с. 31), які разом із умовами Типового договору розподілу природного газу, розміщеними на офіційному сайті НКРЕКП https://mk.104.ua/ua та в друкованому виданні, що публікується в газеті “Рідне Прибужжя” 30.12.2015, складають договір розподілу природного газу від 01.01.2016 № 09420N2HHYAP016 (далі – договір).

Умовами договору передбачено, що АТ “ОГС “Миколаївгаз”, як оператор газорозподільної мережі (далі – оператор ГРМ), зобов?язується надати МП ТОВ “Аляска” (споживачу) послугу з розподілу природного газу, а споживач – прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором (п. 2.1 договору).

Обов?язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об?єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов?язуються керуватися Законом України “Про ринок природного газу” та Кодексом ГРС (п.п. 2.2-2.3 договору).

Визначення об?єму розподілу та споживання природного газу по споживачу здійснюється на межі балансової належності між оператором ГРМ та споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та договором (п. 5.2 договору).

За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м куб.) природного газу, приведений до стандартних умов, визначених в Кодексі газорозподільних систем (п. 5.3 договору).

Порядок визначення об?єму розподіленого споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об?ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу газорозподільних системі та з урахуванням вимог цього договору (п. 5.4 договору).

Оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність (абонентська плата), з урахуванням вимог Кодексу ГРС. Тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов?язковим для сторін з дати набрання чинності постановою регулятора щодо його встановлення. До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи з величини річної замовленої потужності об?єкта споживача відповідно до Кодексу ГРС, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими регулятором для оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу (п.п. 6.1-6.2 договору).

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць.

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством споживач має сплачувати оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання споживача на поточний рахунок оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.

Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим договором здійснюється споживачем, який є побутовим, до 05 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок оператора ГРМ. Споживач має право здійснювати оплату за договором розподілу природного газу через банківську платіжну систему, онлайн-переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу оператора ГРМ та в інший не заборонений законодавством спосіб.

Надання оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п.п. 6.3-6.4, 6.6 договору).

Сторонами погоджено, що оператор ГРМ має право, зокрема, перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об?єкті споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС (п. 7.2 договору).

У свою чергу, споживач має право, зокрема, ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС (п. 7.3 договору).

Цей договір укладається на невизначений строк (п. 12.1 договору).

Згідно додатку № 4 до договору, по об?єкту споживача, розташованому за адресою: м. Миколаїв, 295 Стрілецької дивізії, 81, комерційним вузлом обліку газу (далі – ВОГ) є лічильник/звужуючий пристрій Курс-01 G16 A1 та коректор/обчислювач ВЕГА-1.01, а встановленим газовим обладнанням – два котла: 2-х контурний котел DEMRAD з номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО ? 3,5 м3/год., та котел паровий кПа- 0,25-ГН з номінальною витратою природного газу на одиницю ГСО ? 28 м3/год., обидва пристрої з режимом роботи: 24 год./добу.

Під час дії договору представником ПАТ “Миколаївгаз” (правонаступником якого, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є відповідач) ОСОБА_1 складено на об?єкті позивача акт перевірки технічного стану вузла обліку від 07.08.2018 № 2704/08.18, у якому зазначено таке (мовою оригіналу): “На экране газового счётчика хаотичная пульсация индикации (нет возможности зафиксировать показания). Состав лен акт про порушення № 1000078. На момент проверки газопотребления нет”.

При цьому, в акті зафіксовані миттєві значення вимірювання вузла обліку: об?єму газу накопичувальний ? 5010,8 м3; годинна витрата газу ? 0 м3/год; температура газу ? 27,78 С; тиск газу ? 0,4779 мПа; покази лічильника ? 936,8 м3.

У той же день представником відповідача Спільною О.П. складений акт від 07.08.2018 № 10000078 про порушення, в якому зазначено, що на об?єкті МП ТОВ “Аляска” встановлено порушення п.п. 1 п. 3 гл. 2 розділу XI Кодексу ГРС ? роботу ВОГ (лічильнику газу) в позаштатному режимі.

У пункті 3 акту про порушення зазначені покази лічильнику на дату складання акту: Vm ? 936,8 м3, Voк ? 5010,8.

Споживачу рекомендовано звернутися в Центр обслуговування споживачів.

Крім того, в акті указано, що 23.08.2018 за адресою: вул. Погранична, 159 відбудеться засідання комісії з розгляду цього акту; на засідання запрошено уповноважену особу споживача та указано, що в разі неявки на засідання акт розглядатиметься без участі відповідної особи.

Позивач наступного дня звернувся до ПАТ “Миколаївгаз” з листом від 08.08.2018 (вх. № 3К-17714 від 08.08.2018), в якому викладено прохання про направлення спеціаліста у зв?язку з некоректною роботою газового лічильника.

21.08.2018 лічильник газу “Курс-01” G16 A1, заводський № 15131, 2017 року випуску, з датою повірки 1 квартал 2017 року, знятий представником оператора ГРМ і направлений на позачергову повірку, про що представниками сторін складено акт від 21.08.2018 технічної перевірки вузла обліку та протокол від 21.08.2018 щодо направлення ЗВТ на позачергову повірку.

За результатами позачергової повірки вузла обліку Державним підприємством “Миколаївський науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації” складено довідку від 04.09.2018 № 169/2 971 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якої лічильник газу “Курс-01” G-16 A1, заводський № 15131, визнано таким, що не відповідає вимогам МПУ 288/03-2009 “Метрология. Счетчики газа ультразвуковые. “Курс-01. Методика поверки” у зв?язку з тим, що основна відносна похибка лічильника перевищує межі допустимих значень.

У подальшому після усунення несправностей та отримання довідки від 18.09.2018 № 57 про реєстрацію лічильника газу, згідно якої лічильник газу “Курс-01” G-16 A1, заводський № 15131, визнано таким, що функціонує, відповідає вимогам РМУ 033-2012 та придатний до подальшої експлуатації, зазначений лічильник 20.09.2018 знову встановлено на об?єкті позивача, про що представниками сторін складено акт від 20.09.2018 технічної перевірки вузла обліку.

Позивач зазначає, що, хоча у згаданому вище акті від 07.08.2018 № 10000078 про порушення зазначалося, що комісія з його розгляду буде проводити засідання 23.08.2018, в указану дату засідання не відбулося; натомість, акт був розглянутий комісією відповідача 25.04.2019 без повідомлення позивача про дату, час і місце цього розгляду, і за результатом розгляду прийнято рішення акт задовольнити та провести нарахування згідно Кодексу ГРС.

Листом від 08.05.2019 № 54003.1-СЛ-14563-0519 відповідач повідомив МП ТОВ “Аляска” про те, що у відповідності до положень Кодексу ГРС за порушення ? позаштатний режим роботи ЗВТ, на підставі рішення комісії з розгляду “Актів про порушення” виконано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості.

До указаного листа відповідачем додано оскаржуваний акт-розрахунок № 04-1 не облікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості на кількість спожитого газу 15609,20 м3, на суму 179390 грн. 86 коп., та рахунок № 69014562 на оплату зазначеної суми.

Скасування зазначеного акту-розрахунку № 04-1 є предметом спору в даній справі.

Судом встановлено, що позивач звернувся до ПАТ “Миколаївгаз” з листом від 17.05.2019 № 1, в якому просив терміново направити на його адресу копію рішення комісії з розгляду “Актів про порушення” та копію протоколу її засідання, з посиланням на те, що представник МП ТОВ “Аляска” на засідання своєчасно не запрошувався.

Іншим листом від 30.05.2019 № 2 позивач просив відповідача про перегляд результатів розгляду акту про порушення від 07.08.2018 № 10000078 із запрошенням представника МП ТОВ “Аляска” на засідання комісії.

Відповідач у листі від 23.08.2019 № 54001.3-ЛВ-24515-0819 звернув увагу, зокрема, на те, що акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078 складено у присутності споживача, в двох примірниках, один з яких залишено під особистий підпис; представник споживача акт підписав буз зауважень; на дату складання акту про порушення представник оператора ГРМ не забезпечив усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення зроблено відповідний запис.

Акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078 було розглянуто на засіданні постійно діючої Комісії по розгляду актів про порушення, яке відбулось 25.04.2018, при цьому представник споживача був присутнім на комісії, про що є запис у Журналі реєстрації споживачів, присутніх на засіданні комісії.

Відповідач також виклав позицію про правильність та законність складення спірного акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості.

Суд звертає увагу на те, що матеріали справи містять лист відповідача від 16.04.2019 № 54003.1-СЛ-12977-0419, в якому позивач повідомляється про перенесення розгляду акту про порушення від 07.08.2018 № 10000078 на 25.04.2019 та про запрошення на засідання уповноваженої особи споживача. Разом із тим, ні доказів направлення указаного листа позивачу, ні зазначених у листі від 23.08.2019 доказів присутності представника позивача на засіданні 25.04.2018 (Журнал реєстрації споживачів, присутніх на засіданні комісії) відповідачем суду не подано.

Витяг із протоколу засідання постійно діючої робочої комісії по розгляду Актів про порушення від 25.04.2019 № 16 також не містить відомостей щодо присутності на засіданні представника позивача.

Поряд із тим, суд звертає увагу на те, що акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078 дійсно підписаний представником МП ТОВ “Аляска” без зауважень, і в цьому акті зазначалося, що в разі неявки на засідання уповноваженої особи позивача, акт розглядатиметься без участі відповідної особи.

У судовому засіданні 21.10.2020 представником відповідача подано для дослідження суду докази вручення листа від 16.04.2019 № 54003.1-СЛ-12977-0419 позивачу (рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення), які, за твердженнями представника відповідача, не були подані раніше у зв?язку з тим, що представник позивача лише в попередньому засіданні 22.09.2020 виклав твердження про неотримання листа від 16.04.2019 № 54003.1-СЛ-12977-0419.

Клопотань про залучення указаних доказів до матеріалів справи від відповідача не надійшло.

З урахуванням викладеного, суд виходить з того, що: 1) позивачем не подано доказів забезпечення явки свого представника у перше засідання комісії з розгляду акту про порушення від 07.08.2018 № 10000078 або надання комісії будь-яких письмових пояснень щодо такої неявки, або пояснень/заперечень відносно акту від 07.08.2018 № 10000078, яких не було викладено і під час складання цього акту;

2) що законодавством не передбачено такої підстави для скасування протоколу комісії з розгляду актів про порушення або проведення повторного розгляду акту, як розгляд акту за відсутності представника споживача.

Суд також звертає увагу на те, що законодавством та усталеною судовою практикою не передбачено і можливості захисту прав шляхом скасування протоколу засідання комісії щодо розгляду акта про порушення та визнання дій комісії щодо розгляду певного акта неправомірними і такий спосіб сам по собі не сприяє ефективному відновленню порушеного права; такі вимоги не підлягають розгляду не лише в порядку цивільного судочинства, але й узагалі не підлягають судовому розгляду. Аналогічний висновок викладено у постанові Великої палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі № 522/12901/17-ц.

У відповідності до ч.ч. 1-3 ст. 18 Закону України “Про ринок природного газу”, приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання. Приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб?єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб?єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення, надійної і безпечної експлуатації газорозподільних систем та гарантованого рівня розподілу (переміщення) природного газу до/від суміжних суб?єктів ринку природного газу відповідної якості; комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об?ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб?єктів ринку природного газу; доступу замовників до газорозподільної системи для приєднання до неї їх об?єктів будівництва або існуючих об?єктів (умови технічного доступу); доступу суб?єктів ринку природного газу до газорозподільної системи для фактичної передачі (розподілу/споживання) належного їм природного газу до/з газорозподільної системи (умови комерційного доступу); механізмів взаємодії оператора газорозподільної системи з операторами суміжних систем та з іншими суб?єктами ринку природного газу, визначені Кодексом ГРС.

У відповідності до п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРС терміни вживаються у таких значеннях:

договір розподілу природного газу – правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким оператор газорозподільної системи забезпечує цілодобовий доступ об?єкта споживача до газорозподільної системи для можливості розподілу природного газу;

заява-приєднання – складена за встановленою формою письмова заява споживача, що засвідчує його волевиявлення на приєднання до договору розподілу природного газу та містить персоніфіковані дані споживача та його об?єкта;

вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ – сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об?єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством;

комерційний вузол обліку/комерційний ВОГ ? вузол обліку природного газу, організований відповідно до вимог цього Кодексу для комерційного обліку природного газу при визначенні об?єму (обсягу) передачі та розподілу (споживання/постачання) природного газу в точці комерційного обліку;

експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб – комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб?єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України “Про судову експертизу”, з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання;

контрольний огляд вузла обліку ? виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з?єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу;

оператор газорозподільної системи (оператор ГРМ) ? суб?єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління;

споживач природного газу (споживач) ? фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об?єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.

Відповідно до положення гл. 6 розд. X Кодексу ГРС, власник комерційного ВОГ або суб?єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб?єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах. Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.

Пунктом 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача”), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об?єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об?єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об?єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об?єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об?єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

У разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред?явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об?єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов?язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

На дату складання акта про порушення представник оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками оператора ГРМ обов?язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об?єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні акта про порушення представник оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов?язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об?єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об?єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об?ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об?єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об?єму природного газу має бути віднятий об?єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об?єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) об?єму природного газу, яка пред?являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Якщо об?єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об?єм природного газу не вважається простроченою.

Якщо до виявлення порушення споживач розраховувався за лічильником, відновлення розрахунків за лічильником здійснюється після усунення порушення та фіксації показань лічильника в акті про усунення порушення та/або акті відновлення газопостачання, на підставі яких Оператор ГРМ поновлює розрахунки споживача за лічильником (п.п. 1-3, 5-12, 15 гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРС).

Пунктом 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об?єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об?єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об?ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб?єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об?єкт.

При визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об?єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання – перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ (п. 4 гл. 4 розд. XI Кодексу ГРС).

Із змісту викладених положень випливає, що об?єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу може бути оскарженою споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку.

Крім того, пунктом 8 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі своєчасного (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності) та за умови відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу процедура, передбачена цією главою, не застосовується (крім періоду відсутності пошкодженого ЗВТ/лічильника газу, що був направлений на експертизу та/або позачергову чи експертну повірку). При порушеннях, пов?язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об?єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об?єму газу є достатніми для визначення об?єму природного газу по об?єкту споживача, процедура, передбачена цією главою, не застосовується.

Отже, процедура перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об?ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу не застосовується, якщо: 1) споживач своєчасно (до виявлення порушення представником оператора ГРМ) письмово повідомив оператора ГРМ про пошкодження ЗВТ/лічильника газу або пломби (крім її відсутності); 2) відсутні пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу.

Обставини відсутності пошкодження пломби з прихованими заходами чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу в межах цієї справи сторонами не оспорюються.

Отже, у даному випадку істотне значення для правильного вирішення справи має своєчасність повідомлення відповідача про некоректну роботу лічильника газу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 01.07.2020 у справі № 910/4560/19.

Судом встановлено, що в даному випадку МП ТОВ “Аляска” повідомлено відповідача про некоректну роботу газового лічильника лише 08.08.2018 ? тобто наступного дня після того, як представником ПАТ “Миколаївгаз” здійснено перевірку технічного стану вузла обліку та самостійно встановлено факт роботи указаного приладу у позаштатному режимі та складено акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078, підписаний представником позивача без зауважень.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що до спірних правовідносин положення п. 8 гл. 4 розд. ХІ Кодексу ГРС застосуванню не підлягають, чим спростовуються протилежні твердження позивача.

Щодо тверджень позивача про віднесення спірного розрахунку необлікованих об?ємів природного газу до оперативно-господарських санкцій, суд приходить до такого.

У відповідності до ст. 235 ГК України учасники за порушення господарських зобов?язань до суб?єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов?язання, що використовуються самими сторонами зобов?язання в односторонньому порядку. До суб?єкта, який порушив господарське зобов?язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором. Оперативно-господарські санкції застосовуються незалежно від вини суб?єкта, який порушив господарське зобов?язання.

Стаття 236 ГК України містить перелік оперативно-господарських санкцій, а саме:

1) одностороння відмова від виконання свого зобов?язання управненою стороною, із звільненням її від відповідальності за це - у разі порушення зобов?язання другою стороною;

відмова від оплати за зобов?язанням, яке виконано неналежним чином або достроково виконано боржником без згоди другої сторони;

відстрочення відвантаження продукції чи виконання робіт внаслідок прострочення виставлення акредитива платником, припинення видачі банківських позичок тощо;

2) відмова управненої сторони зобов?язання від прийняття подальшого виконання зобов?язання, порушеного другою стороною, або повернення в односторонньому порядку виконаного кредитором за зобов?язанням (списання з рахунку боржника в безакцептному порядку коштів, сплачених за неякісну продукцію, тощо);

3) встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов?язань стороною, яка порушила зобов?язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо;

4) відмова від встановлення на майбутнє господарських відносин із стороною, яка порушує зобов?язання.

З огляду на викладене, здійснене відповідачем позивачу спірне нарахування об?ємів газу за своєю правовою природою не може бути визнаним оперативно-господарською санкцією в розумінні ст.ст. 235, 236 ГК України, а є відповідно до п. 2.4 гл. 2 розд. ХІ Кодексу ГРС зміною способу розрахунку за спожитий природний газ у зв?язку з пропущенням споживачем терміну повірки прибору обліку газу.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 19.03.2019 у справі № 922/1838/17.

З урахуванням викладених висновків суду, зазначені вище твердження позивача судом відхиляються, як і пов?язані з ними твердження про відсутність підстав для застосування до позивача господарсько-правової відповідальності в порядку ст. 218 ГК України та щодо безпідставності нарахування ПДВ на суму оперативно-господарської санкції.

Щодо тверджень позивача про те, що в даному випадку позаштатного режиму роботи лічильника не було, суд приходить до такого.

Позиція Позивача спростовується наступним.

Як зазначалося вище, відповідно до п. 3 гл. 2 розд. XI Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як “не з вини споживача”), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об?єму природного газу, належить, зокрема, пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

У відповідності до п. 1 гл. 5 розд. XI Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Складений представником відповідача акт від 07.08.2018 № 10000078 про порушення за своєю формою та змістом відповідає формі акту про порушення, наведеній у додатку 16 до Кодексу ГРС.

Також, згідно вимог п. 7 гл. 9 розд. X Кодексу ГРС, у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору.

Розрахунок необлікованого або облікованого частково об?єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі XI цього Кодексу.

Згідно абз. 2 п. 6 гл. 6 розд. X Кодексу ГРС, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об?єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу, індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об?єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об?ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

На підставі протоколу від 21.08.2018 спірний лічильник газу Курс-01 G16 A1 було направлено на позачергову повірку відповідно до вимог гл. 11 розд. X Кодексу ГРС, а газопостачання на об?єкті позивача було припинено.

Як указано вище та підтверджено матеріалами справи, за результатами проведеної повірки лічильник газу визнано непридатним для подальшого застосування у зв?язку із тим, що основна відносна похибка перевищує межи допустимих значень.

З урахуванням викладеного, суд визнає, що працівник відповідача, виявивши 07.08.2018 ознаки позаштатного режиму роботи лічильника, передбачені абз. 2 п. 6 гл. 6 розд. X Кодексу ГРС, за наявності для цього достатніх правових підстав склав акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078, в якому обґрунтовано зафіксував позаштатний режим роботи приладу обліку.

Суд зауважує, що із змісту наведених вище положень законодавства не вбачається обов?язку працівника оператора ГРС під час виявлення позаштатного режиму роботи лічильника достеменно встановити природу такого стану, і лише після цього скласти відповідний акт. Натомість, для цього передбачена можливість проведення позачергової повірки.

З урахуванням викладеного, наведені вище твердження відповідача суд визнає такими, що не знайшли підтвердження.

Суд, з урахуванням викладених вище висновків також відхиляє твердження МП ТОВ “Аляска” про те, що акт про порушення, який міг би бути підставою для перерахунку об?єму газу, мав бути складений відповідачем лише після виявлення непридатності до застосування лічильника, і акт про порушення від 07.08.2018 № 10000078 взагалі не може бути підставою перерахунку позивачу об?єму спожитого газу.

Судом встановлено, що оспорюваний розрахунок відповідачем виконано за період 01-21.08.2018 та у відповідності до наведених вище положень гл. 5 розд. ХІ Кодексу ГРС, чим спростовуються твердження позивача про необґрунтованість перерахунку об?єму газу.

Суд також зауважує, що законодавством не передбачено альтернативних (за вибором споживача) шляхів здійснення не облікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості, ніж наведений вище та передбачений розділом ХІ “Порядок перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об?ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог цього Кодексу” Кодексу ГРС, зокрема, за даними коректорів.

Статтями 73, 74 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст.ст. 77, 78 ГПК України).

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об?єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв?язок доказів у їх сукупності (ст. 86 ГПК України).

За такого суд визнає, що позивачем не доведено суду наявності передбачених законодавством підстав для задоволення позову та скасування перерахунку не облікованого (донарахованого) об?єму та обсягу природного газу і його вартості за період 01-21.08.2018 на загальну суму 179390 грн. 86 коп., згідно акту-розрахунку № 04-1.

Суд зауважує, що оцінюючи доводи учасників справи під час розгляду справи, суд як джерелом права керується також практикою Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі “Серявін та інші проти України” зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі “Трофимчук проти України” Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

З урахуванням викладених вище обставин та положень законодавства, суд визнає, що у задоволенні позову МП ТОВ “Аляска” належить відмовити.

Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з того, що, згідно ст. 129 ГПК України, у разі відмови у позові, судовий збір підлягає покладенню на позивача.

У судовому засіданні 21.10.2020, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні позову малого підприємства товариства з обмеженою відповідальністю “Аляска” відмовити повністю.

2. Копії даного рішення направити учасникам справи на адреси, зазначені у вступній частині рішення.

Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 28.10.2020.

Суддя Т.М. Давченко