
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_________________
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
27.10.2020р. Справа №905/1287/20
за позовом Управління комунальної власності Слов`янської міської ради, м.Слов`янськ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Ліра ЛТД", м.Слов`янськ
про стягнення заборгованості в сумі 235249,87 грн.
Суддя Г.В.Левшина
при секретарі судового засідання Ламановій А.В.
Представники сторін:
від позивача: не з`явився
від відповідача: не з`явився
В засіданні суду брали участь:
1. Стислий зміст позовних вимог:
Управління комунальної власності Слов`янської міської ради, м.Слов`янськ, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Ліра ЛТД", м.Слов`янськ, про стягнення заборгованості в сумі 235249,87 грн., з яких сума основного боргу в розмірі 147991,23грн., пеня в сумі 42575,77грн., 3% річних в сумі 11814,74грн., інфляційні збитки в сумі 32868,13грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов`язань за договором оренди №96/07 від 23.01.2007р. в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів за користування майном комунальної власності територіальної громади.
2. Стислий зміст відзиву відповідача:
Відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на наступне:
- так, відповідачем, неодноразово були отримані претензії від позивача про сплату заборгованості. Підставою для відмови в задоволенні претензій відповідачем вказано норми ст.7 Закону України №1669-IV від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в редакції, чинній до 07 червня 2016 року включно, згідно якої в період з 14.04.2014 року по 07.06.2016 року була скасована орендна плата суб`єктам господарювання за користування державним і комунальним майном в населених пунктах, віднесених до території АТО, у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». До переліку таких населених пунктів було віднесено й м.Слов`янськ, на території якого здійснювало і здійснює свою фінансово-господарську діяльність ТОВ «Керуюча компанія «ЛІРА ЛТД», тобто зазначена норма вказаного Закону розповсюджувалася і на відповідача. На підтвердження таких обставин відповідачем надано висновки Донецької торгово-промислової палати у листі від 12 грудня 2019 року;
- оскільки у вищезазначений період часу відповідачем щомісяця сплачувалась позивачу орендна плата у відповідному розмірі, на його думку, існує переплата з орендної платні за вищевказаний період часу. Тому відповідач вважає за правомірним не здійснення платежів по оренді з січня 2017 року по квітень 2018 року включно – на всю суми переплати.
- всі необхідні платежі здійснювались своєчасно в необхідному розмірі та в установлені Договором строки. У письмових відповідях на претензії відповідачем було запропоновано здійснити зарахування переплачених сум в рахунок наступних платежів по оренді в період після 07.06.2016 року з наданням до підписання актів звіряння розрахунків, проте на ці ініціативи позивач не відповів.
- за наданими позивачем розрахунками заборгованості вбачається, що він безпідставно і неправомірно зарахував до заборгованості по орендній платі грошові кошти за період з травня 2018 року по травень 2020 року включно, що спростовується платіжними документами за цей час (так само це вбачається і в розрахунках позивача), де чітко вказано за який місяць і рік проводиться оплата оренди. Тому, за твердженням відповідача, заборгованість по орендній платі відсутня, нарахування пені є неправомірним, а позовні вимоги є необгрунтованими, безпідставними.
Крім того, відповідачем завалено про застосування позовної давності у справі заявленими позовними вимогами, на підставі наступного:
- як вбачається з доданої бухгалтерської довідки і розрахунків позивача, остання оплата оренди перед виникненням заборгованості була здійснена нами в грудні 2016 року в сумі 26162,08 грн. за вересень, жовтень, листопад 2016р. Тобто саме після 16 січня 2017 року дізнався про порушення свого права і умов договору оренди №96/07 від 23.01.2007 року.
- таким чином, перебіг позовної давності по справі почався 16 січня 2017р., а до господарського суду з позовом позивач звернувся 06 липня 2020 року,тобто зі спливом загального строку позовної давності в три роки. Також зі спливом загальної позовної давності спливла і спеціальна позовна давність (ст.258 ЦК України) в один рік щодо стягнення пені.
3. Стислий зміст відповіді позивач на відзив відповідача:
Позивач вважає викладені у відзиві обставини необґрунтованими та неправомірними з огляду на наступне.
- 30.10.2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження за №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», згідно якого до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція входило і м. Слов`янськ (п.23), однак відповідно до розпорядження КМУ від 5 листопада 2014р. №1079-р, зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053, а згідно розпорядження КМУ №1275-р від 02.12.2015, розпорядження КМУ №1053-р взагалі втратило чинність. Таким чином норми ст.7 Закону України №1669-1V від 02.09.2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», в розумінні вимог постанов КМУ, якими визначений був певний перелік населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція діяла лише протягом часу з 30.10.2014 року (дата прийняття постанови КМУ №1053-р, яка не передбачала можливість її застосування до моменту прийняття), та до 05.11.2014 (дати зупинення дії постанови КМУ №1053-р).
- відповідно до ст.10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», визначено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним і а достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сиди (форс- мажору). що мали місце па території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов`язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. Відповідно до наданих стороною - відповідачем документів, відсутній сертифікат Торгово- промислової палати України, що підтверджував би обставини непереборної сили (форс-мажору) за договором, що є предметом розгляду справи, а саме договору оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов`янська №96/07 від 23.01.2007 року на частину нежитлового вбудованого приміщення розташованого в багатоповерховому житловому будинку №48, приміщення 2 по вул.Генерала Батюка, м.Слов`янська.
- за твердженням позивача, орендар за договором оренди №96/07 від 23.01.2007 року не виконав свої обов`язки передбачені договором, а саме не сплатив за користування об`єктом оренди, орендну плату, чим порушив п.3.1, п.п.5.1.2 вимог Договору.
- кошти, які належить сплатити за даним договором, є одним із джерел поповнення місцевого бюджету. Несплата орендних платежів призводить до неповного поповнення доходної частини та неповного фінансування державних та місцевих програм, підриває основні засади існуючого суспільного ладу, чим спричинений збиток економічним інтересам територіальної громади.
4. Щодо порядку господарського судочинства під час розгляду справи судом першої інстанції:
Ухвалою суду від 10.07.2020р. відкрите провадження у справі №905/1287/20, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 05.08.2020р. о 12:15 год.
28.07.2020р. до суду від позивача надійшло клопотання №03-07-517 від 24.07.2020р. про доручення документів до справи.
29.07.2020р. на електронну адресу суду від відповідача надійшла заява №301 від 29.07.2020р., згідно з якою повідомлено суд про неможливість подання відзиву на позов внаслідок неотримання позову.
У підготовче засідання 05.08.2020р. представники сторін не з`явились.
Згідно з ухвалою суду від 05.08.2020р. відкладено підготовче засідання на 07.09.2020р. об 11.00 год.
25.08.2020р. до суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач проти позову заперечує, а також заявив про застосування позовної давності до позовних вимог.
Ухвалою суду від 07.09.2020р. продовжено строк підготовчого провадження по справі №905/1287/20 на 30 днів та відкладено розгляд справи на 30.09.2020 року об 11:15 год.
09.09.2020р. на електронну адресу суду від відповідача надійшла заява №390 від 09.9.2020р. про долучення документів до матеріалів справи.
24.09.2020р. до суду від відповідача надійшли документи на виконання ухвали суду від 07.09.2020р.
29.09.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив №01-16-667 від 25.09.2020р.
Листом господарського суду Донецької області від 29.09.2020р. повідомлено сторони про ті обставини, що у зв`язку з перебуванням судді Левшиної Г.В. у відпустці 30.09.2020р., судове засідання, призначене на 30.09.2020р., не відбудеться та буде проведено 07.10.2020р. об 11.15 год.
У підготовче засідання 07.10.2020р. представники сторін не з`явились. Ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 27.10.2020 року об 11:45 год.
В судове засідання 27.10.2020р. представники сторін не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
5. Встановлені судом обставини справи:
23.01.2007р. між позивачем, Управлінням комунальної власності Слов`янської міської ради (далі – Орендодавець) та відповідачем, Товариством з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Ліра ЛТД", м.Слов`янськ (далі – Орендар) укладено договір оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов`янська №96/07 (далі – Договір), за умовами п.1.1 якого Орендодавець передає, а Орендар приймає в оренду частину нежитлового вбудованого приміщення (далі – об`єкт оренди), що знаходиться за адресою: м. Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 48, для використання під офіс-67,6 м (в тому числі приміщення 09 - 16,2 м2 ; 10 - 9,3 м2; 11 - 6,2 м2; 12 - 16,1 м2; 13 - 19,8 м2), площа загального користування - 18,77 м"; під діяльність з експлуатації та технічного обслуговування житлового фонду - 73,0 м2 (в тому числі приміщення 03 - 20,4 м2; 04 - 6,6 м2; 05 - 2,8 м2; 06 - 3,1 м2; 07 - 3,1 м2; 08 - 9,9 м2; 20 - 12,1 м2; 02 - 15,0 м2), площа загального користування - 20,26 м2 . (п.1.1. договору в редакції додаткової угоди від 17.10.2018).
Договір визначає взаємини сторін по тимчасовому платному користування орендарем об`єкта оренди (п.1.2).
Згідно п.2.1 Договору об`єкт оренди належить до комунальної власності територіальної громади м. Слов`янська і знаходиться на балансі ТОВ «Ліра ЛТД».
Об`єктом оренди є частина нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 179,63 м2, в т.ч. на цокольному поверсі 179,63 м2, згідно з поверхового плану, що є невід`ємною частиною договору – додаток №1в. (п.2.2 договору в редакції додаткової угоди від 17.10.2018).
Вартість об`єкта оренди згідно звіту про незалежну оцінку майна станом на 31.08.2018 року становить 539561 грн. 06 коп. (п.2.3 договору в редакції додаткової угоди від 17.10.2018).
Розрахунок місячного розміру орендної плати є невід`ємною і складовою частиною цього Договору (додаток №3г) і на дату підписання змін орендна плата за базовий місяць оренди (вересень 2018 року) становить 7798 грн. 43 коп.
З дати підписання цих змін місячний розмір орендної плати за жовтень 2018 року - визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (вересень 2018) на індекс інфляції за жовтень 2018 року (п.3.1 договору в редакції додаткової угоди від 17.10.2018).
За приписами п.3.5 Договору орендна плата в грошовій формі сплачується Орендарем самостійно, незалежно від результатів господарської діяльності щомісячно, не пізніше 15 числа наступного місяця.
Розділами 5 та 6 Договору визначені права та обов`язки Сторін.
Так, п.5.1.1 визначено, що Орендар зобов`язаний використовувати об`єкт оренди тільки по його прямому призначенню, визначеному цим договором, запобігати його пошкодженню, псуванню.
Згідно п.5.1.2 Договору Орендар зобов`язаний вносити своєчасно і в повному обсязі орендну плату, не проводити без письмової згоди Орендодавця переобладнання та перебудови приміщення (п.5.1.6. Договору).
Умовами п.6.1 Договору встановлено обов`язок Орендодавця передати Орендарю майно по акту приймання – передачі, який є невід`ємною частиною цього договору.
Відповідно до п.8.1 Договору у разі закінчення дії або розірвання договору Орендар зобов`язаний згідно акту приймання – передачі повернути об`єкт оренди Орендодавцю в стані, в якому він знаходився на момент передачі в оренду з урахуванням всіх виконаних Орендарем поліпшень, які неможливо відділити від об`єкту оренди без спричинення йому шкоди, з урахуванням зносу за період дії Договору оренди.
Цей договір набирає чинності від дати підписання Сторонами акту приймання – передачі та діє з 23.01.2007 по 22.12.2009 року, включно (п.10.1.10.2. Договору).
Договір підписаний Сторонами у встановленому чинним законодавством порядку.
Актом приймання – передачі від 23.01.2007р. Орендодавець передав, а Орендар прийняв нежитлове приміщення, частини нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 218,93 м розташованого на цокольному поверсі житлового будинку за адресою: м.Слов`янськ, вул. Генерала Батюка, 48 для використання під офіс - 128,33 м2 ( в тому числі приміщення 10 - 18.9 м2: 11 - 9,3 м ; 12 - 6.3 м2; 13 - 15.9 м2: 14 - 19,7 м2; 15 - У2,1 м2; приміщення загального користування - 83.559% від загальної площа приміщень 1- 3,2 м2; 2 - 52,0 м2); під діяльність з експлуатації та технічного обслуговування житлового фонду - 90,6 м ( в тому числі приміщення 3 - 12.3 м2; 4 - 7,4 м2; 5 - 7,0 м2; 6 - 2,9 м2; 7 - 4,6 м2; 8 - 9.5 м2; 9 - 3.3 м2: 16 - 6.2 м2: 17 - 15.9 м2; 20 - 9.3 м2; 21 - 12.2 м2.
Приміщення знаходиться в задовільному стані, потребує поточного ремонту.
Вартість майна, що передавалось, згідно звіту про експертну оцінку станом на 31.10.2007р. складала 67421 грн. 24 коп.
Як встановлено, протягом 2009-2019р. років між сторонами підписувались додаткові угоди, якими вносилися зміни щодо технічних характеристик орендованого майна, його площі та вартості згідно з із черговими звітами про оцінку нерухомого майна, а також погоджувались відповідні розрахунки плати за базовий місяць оренди нерухомого майна комунальної власності. Крім того, сторонами проводилась пролонгація дії договору.
29.05.2017р. Управління комунальної власності Слов`янської міської ради направило відповідачу претензію №03-20-283 про сплату заборгованості з орендної плати за договором оренди №96/07 від 23.01.2007р. станом на 16.05.2017р. в сумі 50567,36грн. та пеню у розмірі 7577,57грн., всього на суму 58144,93грн. у строк до 15.06.2017р.
В листі від 08.06.2017р. №308 відповідач просив надати відповідні рахунки для оплати орендної плати за кожний місяць за період з квітня 2014 року по квітень 2017 року (або належно засвідчені їх копії), що були отримані ТОВ «Ліра ЛТД», так як останні у нього відсутні.
Крім того, відповідач зазначив, що за розрахунками в наданому Управлінням акті звірки застосовані в обрахунки індекси інфляції в розмірі 100,0%, наприклад за лютий, червень, липень, серпень 2016 року, липень, серпень, жовтень 2015 року, в той час як фактично вони складають показники 99,6 %, 99,8 %, 99,9 %, 99,7 %, 99,0 %, 99,2 %, 98,7 % відповідно кожного зазначеного місяця, що відповідає офіційно встановленим чинникам в опублікованих джерелах України «Голос України» та «Урядовий кур`єр», що, в свою чергу призвело, до завищення суми платежу і суми боргу за Договором.
Також, відповідач послався в листі на ст.7 «Скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном» Закону України від 02.09.2014 року №1669 - VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якою скасовано нарахування орендної плати за користування державним і комунальним майном суб`єктам господарювання, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими ч.4 ст.4 вказаного Закону. Даний Закон діє з 14 квітня 2014 року і втратив чинність через шість місяців після закінчення АТО на території Донецької і Луганської областей. До офіційно опублікованого Переліку населених пунктів входить і м. Слов`янськ Донецької області, на території якого здійснює свою фінансово-господарську діяльність як суб`єкт господарювання ТОВ «Ліра ЛТД», в т. ч. за укладеним Договором оренди.
В листі від 11.06.2017р. №03-20-519 позивач вказав, що згідно договору оренди нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м.Слов`янська та методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади, затвердженої рішенням виконкому Слов`янської міської ради від 22.06.2011 № 413, ТОВ «Ліра ЛТД» не передбачено надання орендарю рахунків для сплати орендної плати, орендна плата за кожний наступний місяць визначається орендарем шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць, на індекс інфляції за поточний місяць, за винятком випадків дефляції. У відповідності з п.3.3 Договору оренди від 23.01.2007 №96/07 орендна плата сплачується орендарем починаючи з моменту підписання акту приймання-передачі до моменту фактичного повернення займаного об`єкту оренди по акту орендодавцеві (включно).
Щодо посилання на ст.7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (в редакції Закону № 1365-УІІІ від 17.05.2016), позивач зазначив, що у відповідності до ч.4 ст.4 вищевказаного Закону перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію. Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення затверджені розпорядженням КМУ від 07.11.2014р. №1085-р., в даних переліках місто Слов`янськ Донецької області відсутнє.
26.10.2017р. Управління комунальної власності Слов`янської міської ради направило відповідачу претензію №03-20-478 про сплату заборгованості з орендної плати за договором оренди №96/07 від 23.01.2007р. станом на 16.10.2017р. в сумі 92516,70грн. та пеню у розмірі 14556,20грн., всього на суму 107072,90грн. у строк до 15.11.2017р.
Відповідач надав аналогічну попередній відповідь на претензію, направив свою редакцію акту звіряння.
Листом від 25.01.2019р. №03-20-63 позивач направив вимогу відповідачу про сплату заборгованості за вказаним вище договором оренди, що утворилась за ним станом на 16.01.2019р., а також просив прибути до Управління для підписання акту.
Відповідач у відповіді №80 від 08.02.2018р. зазначив, що після зарахування раніше проплачених сум за оренду нерухомого майна з травня 2018 року ним самостійно, за своєю ініціативою була відновлена сплата орендної платні згідно умов укладеного і продовженого дію Договору оренди, платежі надходили в повному обсязі своєчасно, заборгованості немає, що підтверджується документально.
Додатковою угодою від 23.09.2019р., підписаною обома сторонами без зауважень, дію оренди нерухомого майна (будівель, споруд, приміщень) комунальної власності територіальної громади м. Слов`янська продовжено до 22.09.2020р.
16.12.2019р. Управління комунальної власності Слов`янської міської ради направило відповідачу претензію №03-20-997 про сплату заборгованості з орендної плати за договором оренди №96/07 від 23.01.2007р. станом на 16.12.2019р. в сумі 147922,30грн. та пеню у розмірі 50890,75грн., всього на суму 198813,05грн. у строк до 01.01.2020р.
У вказаній претензії позивач посилається на акт звірки, за яким орендна плата нараховувалася, проте не оплачувалась відповідачем в період з квітня 2018р. по листопад 2019р. Даний акт звіряння доданий до матеріалів справи, відповідачем не підписаний.
У відповіді №37 від 23.01.2020р. ТОВ «Керуюча компанія «Ліра ЛТД»», представило позивачу копії договору страхування нерухомого майна, платіжні доручення та висновок Донецької торгово-промислової палати на підтвердження обставин, викладених у попередніх листах.
6. Оцінка суду і визначені відповідно до встановлених обставин правовідносини:
Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, нормативну базу, що їх регламентує, складають Господарський кодекс України, Цивільний кодекс України, Закон України «Про оренду державного та комунального майна», а також – положення укладеного між сторонами договору оренди комунального майна №18 від 24.12.2015р.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
За приписами ст.759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Аналогічні за змістом приписи містяться в ч.1 ст.283 Господарського кодексу України.
Згідно з приписами статті 20 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», зокрема, орендар наділяється правом користування майном на строк, визначений договором оренди, але не раніше підписання акта приймання-передачі відповідного майна. Підписання актів приймання-передачі здійснюється відповідно до Порядку передачі майна в оренду.
Як встановлено ч.1 ст.2, ч.3 ст.18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ч.1 ст.283, ч.3 ст.285 Господарського кодексу України та ст.ст.759, 762 Цивільного кодексу України за користування майном на умовах оренди орендар (наймач) має сплачувати орендну плату. Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та ч.1 ст.286 Господарського кодексу України орендна плата вноситься орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності.
Згідно з ч.ч.1, 5 ст.762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно із вимогами ст.ст.525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються.
За приписами ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За змістом ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Однак, Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» запроваджено антитерористичну операцію на території України.
Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» визначений період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності зазначеним Указом Президента України (14 квітня 2014 року) та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. На час розгляду справи антитерористична операція триває.
Згідно зі ст.7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (у редакції, що діяла на момент укладання договору оренди) скасовано на період проведення антитерористичної операції орендну плату за користування державним та комунальним майном суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Зазначена норма права є нормою прямої дії і не потребує додаткового надання сертифіката про засвідчення форс-мажорних операцій.
Вказаний закон є спеціальним, дія якого поширюється лише на певне коло суб`єктів, визначаються тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб`єктів господарювання, що здійснюють або здійснювали господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
У відповідності до ч.5 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» на Кабінет Міністрів України покладено обов`язок у 10-денний строк з дня опублікування вказаного Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1053-р від 30.10.2014р. був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено м. Слов`янськ, де проводить свою господарську діяльність відповідач, що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та де розташований об`єкт оренди.
05.11.2014р. Кабінетом Міністрів України прийнято нове розпорядження №1079-р, яким зупинено дію розпорядження КМУ від 30.10.2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.01.2015р. у справі №826/18327/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тар Альянс» до Кабінету Міністрів України визнано нечинним розпорядження Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р. «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України» від 30.10.2014р. №1053-р”. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015р. постанова Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.01.2015р. у зазначеній адміністративній справі залишена без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України К/800/19383/15 від 28.07.2015р. постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 26.01.2015р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015р. скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
Таким чином, дія розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014р. №1053-р була зупинена на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Одночасно, відповідно до ст.1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» антитерористична операція включає комплекс скоординованих спеціальних заходів, спрямованих на попередження, запобігання та припинення терористичної діяльності, звільнення заручників, забезпечення безпеки населення, знешкодження терористів, мінімізацію наслідків терористичної діяльності. Райони проведення антитерористичної операції визначаються у тому числі керівництвом антитерористичної операції.
Керівником Антитерористичного центру при СБУ виданий наказ від 07.10.2014р. №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», відповідно до якого районами проведення АТО визначені Донецька та Луганська області з терміном дії з 07.04.2014 року.
Таким чином, проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей з 07.04.2014р. визначено компетентним органом у сфері боротьби з тероризмом.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією та Законами України. Закріплене в ст.7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» право на скасування орендної плати за користування державним та комунальним майном суб`єктам господарювання, які проводили та/або проводять свою господарську діяльність на території, де проводилась або проводиться антитерористична операція не може бути ілюзорним та носити декларативний характер.
У відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015р. №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» затверджено новий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком, до якого включено м. Слов`янськ, визнано такими, що втратили чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014р. №1079 «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053».
Суд зазначає, що відсутність відповідних змін в Цивільному кодексі України, Господарському кодексі України, Законі України "Про оренду державного та комунального майна" не є підставою для нарахування та стягнення орендної плати за користування державним та комунальним майном суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Враховуючи приписи Закону України «Про боротьбу з тероризмом», рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України», наказ керівника Антитерористичного центру при СБУ від 07.10.2014р. №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», знаходження відповідача та об`єкту оренди в районі проведення антитерористичної операції, суд застосовує до правовідносин між позивачем та відповідачем ст.7 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» від 17.05.2016р. внесено зміни до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», зокрема, до ст.ст.4, 6, 7. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Вказаний Закон про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» набрав чинності з 08.06.2016р.
Статтею 7 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в редакції Закону про внесення змін від 17.05.2016р. передбачено скасувати суб`єктам господарювання орендну плату за користування державним та комунальним майном, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону.
Згідно з ч.4 ст.4 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в редакції Закону від 17.05.2016р. перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014р. затверджені перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.
Судом встановлено, що місто Слов`янськ Донецької області не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014р.
Таким чином, з моменту набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування, тобто з 08.06.2016р., відповідач зобов`язаний був сплачувати орендну плату за орендоване приміщення комунальної власності у м.Слов`янськ Донецької області.
Як вбачається з представлених суду актів звіряння позивача, заборгованість відповідача за спірним договором оренди нерухомого майна комунальної власності станом на 16.05.2019р. (за період лютий 2009-квітень 2019) складає 147922,32 грн. Відтак, відсутні орендні платежі за лютий 2014р.-червень 2014р., грудень 2016р.-лютий 2018р.
Натомість, як встановлено, відповідачем сплачувалась щомісячно орендна плата за період з липень 2014р. по травень 2016р., тобто на період проведення антитерористичної операції на сході України, в тому числі і м.Слов`янську. Зокрема, сума орендних платежів за вказані місяці складає 150753,13 грн.
З огляду на висновки суду щодо відсутності правових підстав для існування грошового зобов`язання із внесення орендних платежів за спірною угодою оренди нерухомого майна комунальної власності в період АТО з 04.04.2014р. по 08.06.2016р., господарський суд дійшов висновку, що здійснені відповідачем орендні платежі у загальній 150753,13 грн. за договором №96/07 від 23.01.2007р. фактично є переплатою (наднормативною сумою орендної плати) та мають бути зараховані Управлінням комунальної власності Слов`янської міської ради, м.Слов`янськ за інші боргові періоди.
При цьому, господарським судом прийнято до уваги, що належних та допустимих доказів зарахування грошових коштів, сплачених відповідачем за спірний період в рахунок погашення будь-якої іншої заборгованості за цим правочином, матеріали розглядуваної справи не містять.
За таких обставин, беручи до уваги вищенаведене, з огляду на те, що сума здійснених відповідачем орендних платежів з період проведення антитерористичної операції перевищує заявлену до стягнення суму боргу, за висновками суду наявні підстави для відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості з орендної плати нерухомого майна комунальної власності.
Щодо позовних вимог в частині стягнення пені у сумі 42575,77грн., 3% річних в сумі 11814,74грн., інфляції в сумі 32868,13грн., як таких, що мають похідний характер від вимог про стягнення основного боргу, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову в цій частині, з огляду на встановлення судом обставин відсутності заборгованості з орендної плати за договором №96/07 від 23.01.2007р.
Враховуючи висновки суду щодо неправомірності позовних вимог про стягнення заборгованості та штрафних санкцій, заява відповідача про застосування позовної давності залишається судом без розгляду.
Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає віднесенню на позивача.
За таких обставин, керуючись ст.ст.13, 74, 76-79, 80, 120, 129, 165, 236-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю в задоволенні позовних вимог Управління комунальної власності Слов`янської міської ради, м.Слов`янськ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Ліра ЛТД", м.Слов`янськ про стягнення заборгованості в сумі 235249,87 грн., з яких сума основного боргу в розмірі 147991,23грн., пеня в сумі 42575,77грн., 3% річних в сумі 11814,74грн., інфляційні збитки в сумі 32868,13грн.
В судовому засіданні 27.10.2020р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 29.10.2020р.
Відповідно до ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ч.1 ст.256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.4 Прикінцевих положень Господарського процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.256 Господарського процесуального кодексу України, продовжується на строк дії такого карантину.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Східного апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Г.В. Левшина