
Справа № 766/11523/17
н/п 2/766/1483/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2020 року Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого-судді Прохоренко В.В.,
секретар Кравченко А.М.,
за участю позивача: ОСОБА_1 ,
представника позивача: ОСОБА_2 ,
представника відповідача: Протас О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсона в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради, Департаменту Житлово-Комунального господарства Херсонської міської ради, Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку Херсонської міської ради про відшкодування матеріальної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом, вказавши, що 04.04.2017 року близько 12.50 год. На розі вул.. Белінського та проспект Ушакова в м.Херсоні він припаркував автомобіль марки Kia Cerato, державний номер НОМЕР_1 . Повертаючись через деякий час до автомобіля він побачив, що на його автомобіль впала велика гілка дерева, розташованого по вул.. Белінського з боку будівлі Херсонської дирекції ПАТУкрпошта, внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження. В цей день погода була спокійною, опадів не було швидкість вітру становила лише 3-5 метрів на секунду. Будь-які несприятливі погодні явища були відсутні. На місце пригоди були викликані працівники поліції, які зафіксували факт пригоди та склали відповідні документи. Факт звернення до правоохоронних органів підтверджується протоколом прийняття його заяви про вчинення кримінального правопорушення або таке, що готується від 04.04.2017 року. За результатами розгляду матеріалів зареєстрованих в журналі ЄО № 8706 від 04.04.2017 року дільничним підготовлено висновок, яким відмовлено в порушенні кримінального провадження у зв`язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення в даній події. Вважає, що неналежне виконання відповідачами покладених на них обов`язків відповідно до наданих повноважень призвело до падіння великої гліки дерева на його транспортний засіб врезультаті чого автомобіль зазнав мехінчних пошкоджень у вигляді : пошкодження лівого переднього крила, капоту - кришки передньої, лівих передніх стійок, правих передніх стійок, крила переднього правого, крила переднього лівого, облицювання лівого водяного коробу, вітрового скла, декоративної накладки вітрового скла, дверей передніх лівих, декоративної плівки рами передньої лівої двері, дзеркала зовнішнього лівого, стійка «А» лівої, стійка «А» правої, даху. Відповідно до ч.1,2 ст.20 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту. З метою реалізації даних повноважень міські ради визначають на конкурсних засадах підприємства, установи та організації (балансоутримувачів), відповідальні за утримання об`єктів благоустрою (п.4 ч.1 ст.10 Закону). Відповідно до графічної частини, яка є невідємною частиною Правил благоустрою території, забезпечення чистоти та порядку в м.Херсоні, затвердженних рішенням міської ради від 31.052011 року 221 ділянка на розі вулиць Бельнського проспект Ушакова обслуговується підрядними організаціями Департаменту житлово-комунального господарства міської ради згідно укладених договорів на прибирання зеленої зони від листя, випадкового сміття, покосу заелених зон. З метою охорони та збереження зелених насаджень у містах та інших населених пунктах і утримання їх у здоровому впорядкованому стані розроблено Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України, які затвердженіНаказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року за № 105 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 27 липня 2006 року за № 12754. Відповідно до висновку експертного автотоварознавчого дослідження Ве-340, складеного експертом Єрофеєвим В.О.20.06.2017 року., вартість матеріальної шкоди, спричиненої з технічної точки зору автомобілю Kia Cerato, державний номер НОМЕР_1 , внаслідок пошкодження 04.04.2017 року у результаті падіння дерева, складає 35 374,72 грн. Враховуючи викладене, з урахуванням уточнень просив суд стягнути солідарно з відповідачів на його користь матеріальну шкоду у розмірі 42 735,24 грн., відповідно до висновку №1ВС-11 судової автотоварознавчої експерти від 16.01.2019 року, складеної експертом Єрофеєвим В.О. та понесені судові витрати.
Ухвалою суду від 11.04.2019 року справу прийнято до провадження суддя Прохоренко В.В. та призначено її розгляд в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 25.09.2019 року залучено до участі у справі в якості співвідповідача Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку Херсонської міської ради.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали просили, суд їх задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.
Представник відповідача Департаменту Житлово-Комунального господарства Херсонської міської ради в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила суд відмовити в задоволені позовних вимог до Департаменту Житлово-Комунального господарства Херсонської міської ради оскільки департамент не є належним відповідачем, так як до повноважень відповідача не входить утримання доріг, тому він не має відшкодовувати збитки, завдані невідповідним станом зелених насаджень на вказаній ділянці дороги. Зазначила, що для задоволення потреб та інтересів мешканців територіальної громади міста у галузі дорожнього господарства, транспорту та зв`язку утворено Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку Херсонської міської ради. Саме на вказане Управління покладено контроль за організацію дорожнього руху на території міста та здійснення контролю за утриманням об`єктів дорожнього господарства підрядними підприємствами.
Представник Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку Херсонської міської ради в судове засідання не зявилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги не визнала, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву. Представник відповідача Херсонської міської ради в судове засідання не зявилдась, про дату, час та місце судового засідання була повідомлена у встановленому законом порядку.
Враховуючи належне повідомлення відповідачів про дату, час та місце судового засідання, суд вважає можливим розгляунти справу у відсутність осіб, які не зявились.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 04.04.2017 року близько 12.50 год. на розі вул. Белінського та проспект Ушакова в м.Херсоні з боку будівлі Херсонської дирекції ПАТУкрпошта внаслідок падіння гілки дерева був пошкоджений автомобіль Kia Cerato, державний номер НОМЕР_1 , власником якого є ОСОБА_1 .
Зазначений факт підтверджується заявою ОСОБА_1 до Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області, зареєстрованою в журналі ЄО № 8706 від 04.04.2017 року, протоколом про прийняття заяви ОСОБА_1 про вчинення кримінального правопорушення або таке, що готується від 04.04.2017 року, за результатами розгляду якого дільничним підготовлено висновок, яким відмовлено в порушенні кримінального провадження у зв`язку з відсутністю ознак кримінального правопорушення в даній події /а.с.99-105/, а також листом виконавчого комітету Херсонської міської ради №б/н від 19.04.2017 року, з якого вбачається, що 04.04.2017 року о 14.17 годин від ОСОБА_1 на багато квартальну лінію 49-33-40 служби «Гаряча лінія» Херсонської міської ради надійшло звернення про падіння гілки дерева на автомобіль на розі вул. Белінського та проспекту Ушакова в м.Херсоні, яке зареєстровано відповідальним черговим служби Пилипчук І.В. в журналі реєстрації вхідних дзвінків громадян за № 2471/15 /а.с.109-111/.
Згідно державного акту на право постійного користування землею І ХС №000242 від 13.11.1998 року, Херсонській дирекції УДППЗ «Укрпошта» у постійне користування надана земельна ділянка площею 3 279 кв.м. Вказану площу займає будівля дирекції, що підтверджується технічним паспортом.
Земельна ділянка, на якій сталася вказана пригода належить до комунальної власності Херсонської міської ради.
З листа виконавчого комітету Херсонської міської ради №П-4464 від 19.05.2017 року вбачається, що відповідно до графічної частини яка є невід`ємною частиною Правил благоустрою території, забезпечення чистоти і порядку в м. Херсоні, затверджених рішенням міської ради від 31.05.2011 №221 (далі Правил) вказана ділянка обслуговується підрядними організаціями житлово-комунального господарства міської ради, згідно укладених договорів на прибирання зеленої зони від листя, випадкового сміття, покосу зелених зон. Що ж до уповноваженої юридичної особи яка відповідає за утримання догляд за зеленими насадженнями інформую наступне. Зелені насадження передаються на баланс підприємству або організації після проведення їх інвентаризації. У місті здійснюється така інвентаризація, але зелені насадження на розі вул. Бєлінського та просп. Ушакова , інвентаризовано та на баланс не передані. Зокрема на сьогодні, відповідно до рішень міської ради від 28.04.2016 року № 203 «Про тимчасову заборону на здійснення видалення дерев на території міста Херсона» та від 31.08.2016 № 369 «Про продовження дії рішення міської від 28.04.2016 року № 203», виконавчим органам Херсонської міської ради заборонено витрачати кошти з міського бюджету на здійснення санітарного обрізання гілок дерев на території міста.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що автомобільна дорога - це лінійний комплекс інженерних споруд, призначений для безпечного, безперервного та зручного руху транспортних засобів.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про дорожній рух» до компетенції міських рад та їх виконавчих органів, районних рад та районних державних адміністрацій у сфері дорожнього руху належить: у тому числі виконання вимог законодавства та рішень органів виконавчої влади про дорожній рух і його безпеку ; розробка, затвердження та реалізація міських і районних програм розвитку дорожнього руху та його безпеки.
Статтями 16,17 Закону України «Про автомобільні дороги» визначено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю. Управління функціонуванням та розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування, у віданні яких вони знаходяться.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух» власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
У пункті 11 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198 ( з послідуючими змінами та доповненнями) встановлено, що власники дорожніх об`єктів або уповноважені ними органи, дорожньо-експлуатаційні організації зобов`язані: своєчасно і якісно виконувати експлуатаційні роботи відповідно до технічних правил з дотриманням норм і стандартів з безпеки руху; постійно контролювати експлуатаційний стан усіх елементів дорожніх об`єктів та негайно усувати виявлені пошкодження чи інші перешкоди в дорожньому русі, а за неможливості це зробити - невідкладно позначити їх дорожніми знаками, сигнальними, огороджувальними і направляючими пристроями відповідно до діючих нормативів або припинити (обмежити) рух; вирішувати питання забезпечення експлуатації дорожніх об`єктів у надзвичайних ситуаціях, за несприятливих погодно-кліматичних умов, у разі деформації та пошкодження елементів дорожніх об`єктів, аварії на підземних комунікаціях і виникнення інших перешкод у дорожньому русі й разом із спеціалізованими службами організації дорожнього руху і за погодженням з Державтоінспекцією оперативно вносити зміни до порядку організації дорожнього руху; відшкодовувати в установленому законодавством порядку збитки власникам транспортних засобів, якщо дорожньо-транспортна пригода сталася внаслідок незадовільного утримання доріг, вулиць, залізних переїздів.
Указані Правила є обов`язковими для їх власників або уповноважених ними органів, організацій, що здійснюють ремонт і утримання дорожніх об`єктів і користувачів.
Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради є виконавчим органом Херсонської міської ради.
Одним із завдань Департаменту є виконання власних (самовласних) повноважень щодо організації благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах із цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності, а також населення; організація озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян (п.2.2.5 Положення про Департамент Житлово-комунального господарства Херсонської міської ради).
Для здійснення в межах чинного законодавства України повноважень виконавчих органів міської ради із задоволення потреб та інтересів мешканців територіальної громади міста м.Херсона у галузі дорожнього господарства, транспорту та зв`язку утворено Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (п.1.1, 2.1. Положення про Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради).
Управління є виконавчим органом міської ради і є юридичною особою (п.1.1, 1,2 Положення про Управління).
Відповідно до п.2.2. Положення основними завданнями Управління є:
- контроль за організацією дорожнього руху на території міста згідно з генеральними планами, проектами детального планування та забудови населених пунктів, автоматизованих систем керування дорожнім рухом, комплексних транспортних схем і схем організації руху;
- забезпечення та здійснення контролю за зручними і безпечними умовами руху транспортних засобів шляхом ремонту всього комплексу дорожніх об`єктів;
- контроль за виконанням заходів щодо усунення причин та умов, що призводять до скоєння дорожньо-транспортних пригод;
- організація та здійснення контролю за будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням об`єктів дорожнього господарства підрядними підприємствами.
Управління виступає замовником робіт, пов`язаних із будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням об`єктів дорожнього господарства , відновлення земельного полотна, дорожнього одягу автомобільних доріг і тротуарів, прилеглих до них, на всій території міста (п.2.3.1 Положення про Управління).
Структурним підрозділом Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради є Відділ доріг управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради, основним завданнями якого є:
- організація забезпечення зручних і безпечних умов руху транспортних засобів шляхом проведення реконструкції, будівництва, поточного та капітального ремонту, утримання об`єктів дорожнього господарства;
- організація здійснення заходів щодо усунення причин та умов, що призводять до скоєння дорожньо-транспортних пригод. (п.2.1.1., 2.1.2. Положення про Відділ )
Відділ доріг, відповідно до покладених на нього завдань у частині забезпечення безпеки руху (розмітка, дорожні знаки, зовнішні поручневі огородження, зовнішні пішохідні огородження, світлофори) організовує технічний нагляд за виконанням робіт із придбання, ремонту та утримання світлофорних об`єктів, дорожніх знаків, зовнішніх поручневих огороджень, зовнішніх пішохідних огороджень, розмітки, після надання припису Державною автомобільною інспекцією (п.2.2.8.1 Положення про Відділ).
Відповідно до частини ІІІ Правил утримання технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі населених пунктів затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 08.11.2017 № 296, роботи з утримання дорожніх знаків, огородження, дорожньої розмітки, напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зменшення швидкості поділяються на групи:
проведення технічного обстеження;
виявлення наявності бруду у літній період та наявності снігу або крижаних відкладень у зимовий період.
Під час проведення технічного обстеження дорожніх знаків, огородження (елементів огородження), напрямних стовпчиків, пристроїв примусового зниження швидкості перевіряються міцність і надійність їх кріплення до стояків, опор, проїзної частини, наявність деформацій, пошкодження фарби та світлоповертальних елементів, проводиться очищення від листя, гілок чи інших елементів, що ускладнюють їх візуальне сприйняття, виявляється відсутність елементів технічних засобів.
Відповідно до п.3.4.3., 3.4.4. ДСТУ 358797 «Безпека дорожнього руху» Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану. Розміщення зелених насаджень на вулицях і дорогах населених пунктів повинно відповідати вимогам таблиці 14. (Відстань від кромки проїзної частини вулиць до найближчого краю стовбура дерева не менше ніж 4 метри. Відстань між кромкою проїзної частини вулиць і доріг населених пунктів і кроною дерев повинна бути не менше ніж 0,5 м.
Відповідальність за дотримання вимоги 3.4.3 покладається на організацію, яка обслуговує ділянку.
Рішенням виконавчого комітету Херсонської міської ради від 13.11.2015 року № 417 затверджено перелік підприємств комунальної власності територіальної громади м.Херсона, координація діяльності яких здійснюється визначеними виконавчими органами міської ради, в тому числі і Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку міської ради.
Отже, відповідач по справі - Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради виступає замовником робіт з обрізання та розріджування дерев ручним та механізованим способом на об`єктах благоустрою міста Херсону, проте утримання зелених насаджень у смугах відведення автомобільних доріг та утримання дорожніх знаків, очищення їх від листя, гілок чи інших елементів віднесено до повноважень саме Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку міської ради, яке допустило бездіяльність, внаслідок чого належний позивачу автомобіль зазнав механічних ушкоджень.
Тому в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Херсонської міської ради та Департаменту житлово-комунального підприємства Херсонської міської ради слід відмовити за необґрунтованістю.
В свою чергу, доводи Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку міської ради про те, що воно є неналежним відповідачем у даній справі є безпідставними і підлягають відхиленню.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини.
Отже, для застосування положень ст. 1166 ЦК України необхідно довести, що шкоду позивачу завдано саме неправомірними діями чи бездіяльністю особи, на яку покладається відповідальність відшкодувати шкоду, а саме необхідна наявність таких складових елементів як: а) протиправна поведінка; б) настання шкоди; в) прямий причинний зв`язок між першим та другим елементами та г) вина завдавача шкоди.
З довідки 37-03/1-04_797_ від 05.04.2017 року, наданої Державною службою України з надзвичайних ситуацій Херсонського обласного центру з гідрометеорології вбачається, що 04 квітня 2017 року в період з 09.00 годин до 15.00 години погодні умови були наступними : вітер 3-5 м/с, температура від 9,1 до 17,1 °C, відносна вологість повітря від 41 до 74 %. 04.04.2017 року спостерігались такі метерологічні явища: з 03.20 годин до 05.20 годин - серпанок, з 05.20 годин до 07.30 годин - туман, з 07.30 годин до 07.55 годин - серпанок.
За таких обставин, у суду відсутні підстави вважати, що падіння гілки дерева було викликане непереборною силою, а відповідач за належного виконання покладених на нього обов`язків з утримання зелених насаджень не міг запобігти її падінню з дерева.
Отже, саме не належне виконання Управлінням транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку, перебуває у причинному зв`язку з падінням гілки та її наслідками - пошкодженням автомобіля.
Визначаючи розмір заподіяної позивачеві шкоди, суд приймає до уваги висновок №1ВС-11 судової автотоварознавчої експерти від 16.01.2019 року, складений експертом Єрофеєвим В.О., оскільки він містить вказівку про обізнаність експерта про кримінальну відповідальність за ст. ст. 384, 385 КК України та даний висновок виготовлено на виконання ухвали суду.
Враховуючи викладене з Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню матеріальна шкода у розмірі 43 728,99 грн., з якої: 42 735,24 грн. в рахунок відшкодування шкоди, завданої пошкодженням автомобіля та 993,75 грн. витрати за проведення автотоварознавчої експертизи.
Доводи представника відповідача Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради в частині того, що пошкодження автомобіля внаслідок падіння гілки дерева сталося з вини самого позивача, який припаркував його з порушенням правил дорожнього руху, не знайшли свого підтвердження у ході розгляду справи. Оскільки протоколів патрульної поліції щодо порушення позивачем правил стоянки/парковки матеріали справи не містять. Як не містять й даних про наявність відповідних заборонних дорожніх знаків з боку будівлі Херсонської дирекції ПАТ «Укрпошта» на розі вул. Бєлінського та проспект Ушакова в м.Херсоні щодо здійснення паркування автомобілів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача щодо відсутності на балансі Управління зелених насаджень, в тому числі дерева, гілка якого впала на автомобіль позивача, оскільки зелені насадження не відносяться до основних фондів, а є елементом благоустрою відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати віднести за рахунок держави.
На підставі викладеного, ст.ст. 1166, 1167 ЦК України, ст.ст.9, 12, 14, 16,24 Закону України «Про дорожній рух», керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 83, 247, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Стягнути з Управління транспортної, дорожньої інфраструктури і зв`язку Херсонської міської ради на користь ОСОБА_1 матеріальну шкоду у розмірі 43 728,99 грн., з якої: 42 735,24 грн. в рахунок відшкодування шкоди, завданої пошкодженням автомобіля та 993,75 грн. витрати за проведення автотоварознавчої експертизи.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.
Відповідно до Перехідних положень Цивільного процесуального кодексу України, до для початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Херсонський міський суд Херсонської області.
Повний текст судового рішення складено 09.10.2020 року.
Суддя В.В.Прохоренко