
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
22 жовтня 2020 р. Справа № 480/3799/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.,
за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,
представника позивача - Сомок О.А.,
представника відповідача - Непийпи Р.О.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду м. Суми адміністративну справу № 480/3799/20 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.04.2019 №0001741406 про застосування штрафних санкцій у сумі 2872890,00 грн.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 14.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні.
У ході розгляду справи представник відповідача подав клопотання про залишення позову без розгляду, мотивоване тим, що позивач пропустив строк звернення до суду з даним позовом, визначений ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України та п.56.19 ст.56 Податкового кодексу України.
Так, зазначає, що позивач оскаржував податкове повідомлення - рішення від 16.04.2019 року № 0001741406 в адміністративному порядку. Державна фіскальна служба України розглянула скаргу ФОП ОСОБА_1 та прийняла рішення про результати розгляду скарги від 04.07.2019 № 30550/6/99-99-11-06-01-25, яким податкове повідомлення - рішення від 16.04.2019 залишено без змін, а скарга ФОП ОСОБА_1 - залишена без задоволення. З позовною заявою ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду лише 18 червня 2020 року, тобто з пропуском місячного строку, який прямо передбачений п.56.19 ст.56 Податкового кодексу України, при цьому заяви про поновлення пропущеного строку не подавав.
У судовому засіданні представник позивача заперечувала проти задоволення вказаного клопотання.
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи викладені в клопотанні відповідача, вважає його необґрунтованим з наступних підстав.
Правовідносини з приводу строків звернення до адміністративного суду унормовані, зокрема, ст. 122 КАС України.
За приписами ч. 1, 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів
Пунктом 56.19 ст. 56 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження, відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Згідно з пп. 56.17.3. п.56.17 ст.56 Податкового кодексу України, процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до частини третьої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, Кодекс передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків. Такі спеціальні строки мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним частиною 2 етап і 122 цього Кодексу, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частиною 4 етапі 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
З урахуванням викладеного, нормою, що регулює питання застосування строків звернення до адміністративного суду з позовами про визнання протиправними податкових повідомлень-рішень є приписи пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, відповідно до якого, - з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Статтею 102 Податкового кодексу України встановлено строк давності - 1095 днів для нарахування грошових зобов`язань платнику податків.
За таких обставин строк для звернення платника податків із позовом до адміністративного суду становить 1095 днів і обчислюється з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено.
У той же час, відповідно до пункту 56.19 статті 56 Податкового кодексу України у разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов`язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження, відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Тобто, вказаний пункт регулює ті самі правовідносини, що й пункт 56.18 цієї ж статті. Таким чином, два зазначені приписи Податкового кодексу України по-різному регулюють ті самі правовідносини і при цьому суперечать один одному.
Отже, у цій ситуації суд керується пунктом 56.21 статті 56 Податкового кодексу України, яким встановлено, що у разі, коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов`язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що при прийнятті позовної заяви від платників податків про оскарження податкових повідомлень-рішень та інших рішень про нарахування грошових зобов`язань, суд повинен вирішувати питання на користь платника податків і застосовувати пункт 56.18 статті 56 Податкового кодексу України, який передбачає більш тривалий строк для звернення до суду (1095 днів), ніж пункт 56.19 цієї ж статті (один місяць).
Строк звернення до суду з позовом про оскарження рішення контролюючого органу обчислюється з дня отримання платником податків рішення, що оскаржено, як це передбачено пунктом 56.18 статті 56 Податкового кодексу України.
Дана позиція суду узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в ухвалі від 11.03.2019 по справі № 1240/2739/18.
Враховуючи вищевикладені норми, суд вважає, що доводи представника відповідача щодо пропуску позивачем строку звернення до суду, є безпідставними, у зв`язку із чим, суд відмовляє у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Сумській області про залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст. ст. 123, 240, 248, 256 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Сумській області про залишення позовної заяви без розгляду по адміністративній справі № 480/3799/20 за позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений та підписаний 26 жовтня 2020 року.
Суддя С.М. Глазько