Рішення № 92451403, 27.10.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2020
Номер справи
480/3240/20
Номер документу
92451403
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 жовтня 2020 року Справа № 480/3240/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/3240/20

за позовом ОСОБА_1

до Секретаря Глухівської міської ради VII скликання Бурлака Юрія Олександровича, Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради в особі провідного спеціаліста відділу прийому громадян, що тимчасово виконує обов`язки начальника Сорока Сергія Івановича

про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Секретаря Глухівської міської ради VII скликання Бурлака Юрія Олександровича (далі - відповідач -1), Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради в особі провідного спеціаліста відділу прийому громадян, що тимчасово виконує обов`язки начальника Сороки Сергія Івановича (далі - відповідач - 2), в якій просить:

1. Визнати протиправним та скасувати розпорядження секретаря Глухівської міської ради Бурлаки Юрія Олександровича від 07.04.2020 року №68-К “Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження міського голови від 28.01.2020 № 11-К “Про встановлення надбавки ОСОБА_1 ”.

2. Зобов`язати управління соціального захисту населення Глухівської міської ради продовжувати нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 грошові кошти, які виплачувалися згідно розпорядження міського голови від 28.01.2020 № 11-К, починаючи з квітня 2020 року та до закінчення 2020 бюджетного року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 25.03.2019 згідно розпорядження міського голови Мішеля Терещенка від 20.03.2019 року № 37-К “Про призначення ОСОБА_1 ” призначений на посаду начальника Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради за результатами конкурсу.

З 27.04.2020 по 12.05.2020 року позивач перебував у плановій відпустці, на час якої тимчасове виконання обов`язків начальника Управління було покладено на провідного спеціаліста відділу прийому громадян Управління - Сороку Сергія Івановича, згідно розпорядження секретаря Глухівської міської ради Бурлаки Юрія Олександровича від 24.04.2020 № 78-К “Про покладання обов`язків начальника управління соціального захисту населення Глухівської міської ради”.

08.05.2020 року під час перебування позивача у відпустці, відповідачем - 1 було видано розпорядження № 100-ОД “Про проведення службового розслідування стосовно начальника управління соціального захисту населення міської ради ОСОБА_1 ”, з яким позивач ознайомився 13.05.2020 р.

Згідно пункту 5 розпорядження № 100-ОД позивача відсторонено від здійснення повноважень на посаді начальника Управління на строк роботи комісії, тобто до 30 червня 2020 року.

28.01.2020 року позивачу в.о. міського голови ОСОБА_2 згідно розпорядження від 28.01.2020 року № 11-К “Про встановлення надбавки ОСОБА_1 ” встановлено надбавку у розмірі 50% від посадового окладу, у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів від 16 вересня 2015 року № 732 “Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих районних державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад”, яка є складовою заробітної плати, враховуючи приписи статті другої Закону України “Про оплату праці”.

09.04.2020 року на адресу Управління надійшло розпорядження, підписане секретарем міської ради Ю.О.Бурлакою, від 07.04.2020 року № 68- К “Про визнання таким, що втратило чинність, розпорядження міського голови від 28.01.2020 № 11-К “Про встановлення надбавки ОСОБА_1 ”, мотивуючи тим, що посадовою інструкцією не передбачено безпосереднє виконання функцій з надання різних видів соціальної допомоги.

Позивач з оскаржуваним розпорядженням від 07.04.2020 № 68-К категорично не згоден, вважає його таким, що грубо порушує гарантії на оплату праці з урахуванням вимог Закону України “Про оплату праці”, КЗпП України, оскільки таке обґрунтування для його прийняття, яке зазначено в оскаржуваному розпорядженні, не передбачено жодним актом чинного законодавства, є надуманим та безпідставним.

Ухвалою суду від 09.06.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач - Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради в особі провідного спеціаліста відділу прийому громадян, що тимчасово виконує обов`язки начальника Сорока Сергія Івановича, надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає розпорядження міського голови від 07.04.2020 № 68-К “Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження міського голови від № 11-К “Про встановлення надбавки ОСОБА_1 ” таким, що прийнято з додержанням вимог законодавства України і ніяким чином не могло порушити гарантії на оплату праці позивача. Крім цього, з липня 2019 року, за усною вказівкою ОСОБА_1 , припинена виплата обов`язкової надбавки за особливий характер праці у розмірі 50% відсотків від посадового окладу згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 732 “Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад”, всім працівникам структурних підрозділів Управління, які підпадають під її дію. Таким чином, з липня 2019 року жодному працівнику управління соціального захисту населення Глухівської міської ради не виплачувались кошти згідно вищезазначеної постанови, окрім самого керівника.

Щодо встановлення надбавки за особливий характер праці ОСОБА_3 , на який посилається позивач, відповідач зазначив, що 17.04.2020 начальником управління соціального захисту населення міської ради видано наказ № 28-К “Про поновлення на роботі ОСОБА_3 ” на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.04.2020 у справі № 480/3438/19, але надбавка за особливий характер праці не встановлена.

Тож надбавка, яка встановлена ОСОБА_3 розпорядженням міського голови від 28.05.2020 № 121 -К “Про встановлення надбавки ОСОБА_3 ”, надана йому як провідному спеціалісту відділу прийому громадян управління соціального захисту населення, а не як особі, яка виконує обов`язки начальника управління соціального захисту населення Глухівської міської ради.

Враховуючи вищезазначене, Управління соціального захисту населення в зазначених діях не порушила законодавство України та діяла в межах правового поля, позовні вимоги позивача вважає безпідставними і необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с. 38-41).

Відповідач - секретар Глухівської міської ради VII скликання Бурлака Ю.О., надав відзив на позовну заяву, в якій висловив свою позицію, ідентичну позиції Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради в особі провідного спеціаліста відділу прийому громадян, що тимчасово виконує обов`язки начальника Сорока Сергія Івановича (а.с. 48-49).

У відповіді на відзив на позовну заяву ОСОБА_1 не погоджується з позицією відповідачів та просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 58-60).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що розпорядженням міського голови Мішеля Терещенка від 20.03.2019 року № 37-К ОСОБА_1 25.03.2019 призначений на посаду начальника Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради за результатами конкурсу (а.с. 5).

28.01.2020 року розпорядженням в.о. міського голови ОСОБА_4 № 11-К ОСОБА_1 з січня 2020 року встановлено надбавку за особливий характер праці у розмірі 50% від посадового окладу (а. с. 10).

Розпорядженням міського голови Глухівської міської ради № 68-К від 07.04.2020, підписаного секретарем міської ради ОСОБА_5 , визнано таким, що втратило чинність, розпорядження міського голови від 28.01.2020 № 11-К “Про встановлення надбавки ОСОБА_1 ” (а.с.9).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Закон України "Про державну службу" (далі по тексту - Закон України № 889-VIII) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України № 889-VIII, державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 1 Закону України № 889-VIII, державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Частиною 1 статті 8 Закону України № 889-VIII, державний службовець зобов`язаний:

1) дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки;

3) поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина;

4) з повагою ставитися до державних символів України;

5) обов`язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов`язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації;

6) забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів;

7) сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов`язки;

8) виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України;

9) додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції;

10) запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби;

11) постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності;

12) зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв`язку з виконанням посадових обов`язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню;

13) надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.

Розділом ІІ п.1 Положення про управління соціального захисту населення Глухівської міської ради, затвердженого розпорядженням рішенням міської ради №439 (а.с. 63-64), встановлено, що основними завданнями управління є забезпечення реалізації державної соціальної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати належних умов праці, зайнятості населення, у тому числі соціальної та професійної адаптації населення військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, і тих, які підлягають звільненню із Збройних сил України та інших військових формувань;

2) забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, дітей, внутрішньо переміщених осіб, підтримки сім`ї, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних, молодих сімей, виконання програм і заходів у цій сфері;

3) призначення та виплата соціальної допомоги, адресної грошової допомоги, компенсації та інших соціальних виплат, установлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та пільг з оплати житлово-комунальних послуг і послуг зв`язку;

4) організація надання соціальних послуг (соціального обслуговування) проведення соціальної роботи, у тому числі соціального супроводу сімей осіб, шляхом розвитку спеціалізованих закладів, установ і служб та залучення недержавних організацій, які надають соціальні послуги (а.с. 63-64).

Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати праці працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад" від 16 вересня 2015 р. № 732 встановлено, що з метою стимулювання працівників структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад Кабінет Міністрів України установити щомісячну надбавку за особливий характер роботи в розмірі 50 відсотків посадового окладу (далі - надбавка) працівникам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих державних адміністрацій та виконавчих органів міських і районних у містах рад, які виконують функції з надання різних видів соціальної допомоги.

Перелік працівників, яким установлюється надбавка, визначає керівник структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.

Так, дослідивши зміст посадової інструкції начальника Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради, затвердженої розпорядженням міського голови 11.06.2019 року №114-ОДу, судом встановлено завдання та обов`язки начальника управління (а.с.11-14).

При цьому, з огляду на вказану інструкцію, начальником управління не передбачено саме виконання безпосередньо функцій з надання різних видів соціальної допомоги.

Крім того, суд звертає увагу, що вищевказаною Постановою Кабінету Міністрів України саме рекомендовано органам місцевого самоврядування встановлювати працівникам структурних підрозділів з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських і районних у містах (у разі їх утворення) рад надбавку за особливий характер роботи у розмірі 50 відсотків посадового окладу, а не прямо передбачено обов`язку їх встановлення та виплати.

Отже, у Секретаря Глухівської міської ради VII скликання ОСОБА_6 наявне право встановлювати працівникам Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради надбавку за особливий характер, який мають право отримувати працівники структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, які безпосередньо виконують функції з надання різних видів соціальної допомоги.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Суд зазначає, що відповідачем по справі, як суб`єктом владних повноважень, виконано покладений на нього обов`язок, щодо доведення правомірності прийняття оскаржуваного рішення, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Секретаря Глухівської міської ради VII скликання Бурлака Юрія Олександровича, Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради в особі провідного спеціаліста відділу прийому громадян, що тимчасово виконує обов`язки начальника Сорока Сергія Івановича про визнання протиправним та скасування розпорядження не підлягають задоволенню.

Виходячи з вищевикладеного, позовна вимога ОСОБА_1 про зобов`язання управління соціального захисту населення Глухівської міської ради продовжувати нараховувати та виплачувати ОСОБА_1 грошові кошти, які виплачувалися згідно розпорядження міського голови від 28.01.2020 № 11-К, починаючи з квітня 2020 року та до закінчення 2020 бюджетного року є похідною вимогою від позовної вимоги про скасування розпорядження, а тому також не підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Секретаря Глухівської міської ради VII скликання Бурлака Юрія Олександровича, Управління соціального захисту населення Глухівської міської ради в особі провідного спеціаліста відділу прийому громадян, що тимчасово виконує обов`язки начальника Сорока Сергія Івановича про визнання протиправним та скасування розпорядження, зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук