
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2020 р. № 400/4591/19 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовом:товариства з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта", вул. Гречишникова, 52-В, м. Миколаїв, 54003 до відповідача:Державної екологічної інспекції у Миколаївській області, вул. 3-тя Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055 про:визнання протиправними та скасування рішень від 20.11.2019 р. № 0010, від 15.01.2020 р. № 0002 і постанови від 04.12.2019 р. № 04,ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта" звернулося з позовом до Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу про визнання протиправними та скасування протоколу про виявлене порушення від 12.11.2019 р. № 04, рішення від 20.11.2019 р. № 0010 і постанови від 04.12.2019 р. № 04.
Ухвалою від 20.12.2019 р. суд відмовив у відкритті провадження в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування протоколу про виявлене порушення від 12.11.2019 р. № 04.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що порушення п. 10 Технічного регламенту та п. 1 додатку 1 до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 р. № 927 (далі – Технічний регламент), відсутнє, оскільки назва палива в паспорті якості відповідає назві, вказаній у сертифікаті відповідності та декларації відповідності відповідно до стандартів країни походження – Туреччини. Враховуючи той факт, що паспорт якості виданий виробником, який не є резидентом України, він не повинен містити всі дані, вказані в п. 9 Технічного регламенту. Позивачем до перевірки надано сертифікат відповідності з протоколом випробувань, які містять усі дані, необхідні згідно з п. 9 Технічного регламенту. Обов`язки щодо введення дизельного палива за вимогами регламенту покладаються на імпортера. Представником виробника було замовлено проведення досліджень дизельного палива та на виконання п. 19 Технічного регламенту видано документ про якість – декларацію про відповідність, на яку нанесено національний знак відповідності.
27.01.2020 р. відповідачем подано відзив на позов (а. с. 43-51), згідно з яким перевіркою продукції позивача виявлено ряд порушень. Так, у паспорті якості відсутній національний знак відповідності, що є порушенням п. 20 Технічного регламенту. Крім того, в паспорті якості не дотримано вимог п. 9, 10 Технічного регламенту: невірно вказано позначення палива; не вказано дату його виготовлення; відсутні дані про вид та кількість добавок (присадок).
Ухвалою від 05.02.2020 р. суд прийняв до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог та постановив розглядати справу з позовними вимогами про:
- визнання протиправними та скасування рішення про вжиття обмежуваних (корегувальних) заходів від 20.11.2019 р. № 0010 та рішення від 15.01.2020 р. № 0002 про внесення змін до рішення від 20.11.2019 р. № 0010;
- визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 04.12.2019 р. № 04.
Ухвалою від 09.06.2020 р. суд замінив відповідача Державну екологічну інспекцію Кримсько-Чорноморського округу на Державну екологічну інспекцію у Миколаївській області.
Після заміни відповідача ним 21.07.2020 р. подано відзив на позов (а. с. 150-154), який аналогічний відзиву попереднього відповідача.
16.09.2020 р. позивач подав відповідь на відзив (а. с. 166-170), відповідно до якої підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
За клопотанням представника відповідача справу розглянуто в письмовому провадженні.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
На підставі договору поставки нафтопродуктів від 30.09.2019 р. № OLPG-05/09/30 ТОВ "Оранж Ел Пі Джі" поставляло позивачу нафтопродукти (а. с. 15-22).
У жовтні-листопаді 2019 року фахівцями Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу проведено планову невиїзну перевірку характеристик продукції, яка належить позивачу. За результатами перевірки складено акт від 12.11.2019 р. № 05-11/19 (а. с. 26-28).
Перевіркою встановлено наступні порушення:
- в паспорті якості від 17.10.2019 р. № 96129 на паливо дизельне ULSD 10 PPM, виробник STAR RAFINERI A.S. (Туреччина), невірно вказано позначення палива ДП-Л-ЄВРО5-ВО (порушено п. 10 Технічного регламенту та п. 1 додатку 1 до Технічного регламенту);
- в паспорті якості від 17.10.2019 р. № 96129 на паливо дизельне ULSD 10 PPM, виробник STAR RAFINERI A.S. (Туреччина), не вказана дата виготовлення палива, відсутні дані про вид та кількість добавок (присадок) (порушено п. 9 Технічного регламенту);
- в паспорті якості від 17.10.2019 р. № 96129 на паливо дизельне ULSD 10 PPM, виробник STAR RAFINERI A.S. (Туреччина), відсутній національний знак відповідності (порушено п. 20 Технічного регламенту).
12.11.2019 р. на позивача складено протокол № 04 за відсутність національного знаку відповідності в паспорті якості (а. с. 29-30).
Акт перевірки та протокол підписані директором позивача без зауважень.
20.11.2019 р. заступником начальника Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу прийнято рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів № 0010, яким позивача зобов`язано у термін до 11.12.2019 р. привести документ про якість на паливо дизельне ULSD 10 PPM, виробник STAR RAFINERI A.S. (Туреччина), у відповідність з вимогами Технічного регламенту, а саме: зазначити позначення палива згідно з додатком 1 до Технічного регламенту, дату виготовлення палива, дані про вид та кількість добавок (присадок) та національний знак відповідності (а. с. 34-35).
Розглянувши протокол про виявлені порушення, перший заступник начальника Державної екологічної інспекції Кримсько-Чорноморського округу прийняв постанову про накладення штрафу від 04.12.2019 р. № 04, якою на позивача накладено штраф у розмірі 2550,00 грн за відсутність національного знаку відповідності в паспорті якості від 17.10.2019 р. № 96129, що є порушенням п. 1 ч. 3 ст. 44 Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції" (далі – Закон № 2735) (а. с. 31-32).
Наказом від 17.12.2019 р. № 448 призначено позапланову невиїзну перевірку стану виконання позивачем рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів (а. с. 69).
Листами від 11.12.2019 р. і від 10.01.2020 р. позивач повідомив відповідача про оскарження в суді рішення від 20.11.2019 р. № 0010 та постанови від 04.12.2019 р. № 04 (а. с. 70-81).
У період з 23.11.2019 р. по 10.01.2020 р. відповідачем проведено перевірку стану виконання позивачем рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, про що складено акт від 10.01.2020 р. № 01-11/20 (а. с. 82-84). Перевіркою виявлено, що паливо дизельне ULSD 10 PPM (ДП-Л-ЄВРО5-ВО), виробник STAR RAFINERI A.S. (Туреччина), позивачем не закуповується, факт надання вказаного палива на ринок не доведено.
Рішенням від 15.01.2020 р. № 0002 внесено зміни до рішення про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів від 20.11.2019 р. № 0010 в частині терміну виконання – до 15.04.2020 р. (а. с. 25-26).
За визначенням ст. 1 Закону № 2735 державний ринковий нагляд (далі - ринковий нагляд) - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 2735 ринковий нагляд здійснюється органами ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності. Органи ринкового нагляду становлять єдину систему.
З метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності, серед іншого, проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування) (п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону № 2735).
Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону № 2735 (в редакції станом на дату проведення перевірки) на початковому етапі перевірки об`єктами перевірки є:
а) наявність на продукції знака відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення знака відповідності технічним регламентам;
б) наявність супровідної документації, яка має додаватися до відповідної продукції (зокрема інструкція з користування продукцією), етикетки, маркування, інших позначок, якщо це встановлено технічними регламентами, та їх відповідність встановленим вимогам;
в) наявність декларації про відповідність, якщо згідно з технічним регламентом на відповідний вид продукції продукція при її розповсюдженні має супроводжуватися такою декларацією.
Позивачем до перевірки надано паспорт якості від 17.10.2019 р. № 96129 на паливо дизельне ULSD 10 PPM, виробник STAR RAFINERI A.S. (Туреччина); сертифікат відповідності № UA.TR.037.00330-19, термін дії з 29.10.2019 р. до 01.10.2020 р., виданий ДП "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації"; декларацію про відповідність № UA.TR.037.D.00262-19 від 29.10.2019 р. (а. с. 23-25).
Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" (далі – Закон № 124) у випадках, визначених у технічних регламентах, на продукцію та/або на інші об`єкти, що зазначені в таких технічних регламентах (табличку з технічними даними, пакування, супровідні документи тощо), повинен наноситися знак відповідності технічним регламентам.
Правила та умови нанесення знака відповідності технічним регламентам затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 р. № 1184 (далі – Правила № 1184).
Так, відповідно до п. 1, 2 Правил № 1184 знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) наноситься на продукцію або на її табличку з технічними даними таким чином, щоб він був видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли це є неможливим або невиправданим через характер продукції, знак відповідності наноситься на пакування та на супровідні документи, якщо такі документи передбачені відповідним технічним регламентом.
Знак відповідності наноситься перед уведенням продукції в обіг. Знак відповідності може супроводжуватися піктограмою або будь-яким іншим знаком, що вказує на особливий ризик або використання.
За визначенням ст. 1 Закону № 124 технічний регламент - нормативно-правовий акт, в якому визначено характеристики продукції або пов`язані з ними процеси та методи виробництва, включаючи відповідні адміністративні положення, додержання яких є обов`язковим. Він може також включати або виключно стосуватися вимог до термінології, позначень, пакування, маркування чи етикетування в тій мірі, в якій вони застосовуються до продукції, процесу або методу виробництва.
За приписами п. 20 Технічного регламенту перед введенням в обіг палив на документ про якість (паспорт якості) палива виробником повинен бути нанесений національний знак відповідності, який підтверджує відповідність палива вимогам цього Технічного регламенту, так, щоб забезпечувалася його видимість, розбірливість та незмивність.
Таким чином, саме на паспорт якості має бути нанесено національний знак відповідності, а не на декларацію про відповідність.
За визначенням ст. 1 Закону України "Про загальну безпечність нехарчової продукції" виробник - це:
- фізична чи юридична особа - резидент України, яка є виготовлювачем продукції, або будь-яка інша особа - резидент України, яка заявляє про себе як про виготовлювача, розміщуючи на продукції відповідно до законодавства своє найменування, торговельну марку чи інше позначення, або особа - резидент України, яка відновлює продукцію;
- уповноважений представник виготовлювача продукції в Україні (у разі якщо виготовлювачем продукції є фізична чи юридична особа - нерезидент України);
- імпортер продукції (у разі якщо виготовлювачем продукції є фізична чи юридична особа - нерезидент України, яка не має свого уповноваженого представника в Україні).
З матеріалів справи встановлено, що виробник палива є нерезидентом України. Як зазначив позивач, імпортером палива є ТОВ "Анвітрейд". Отже, саме ТОВ "Анвітрейд" було зобов`язане нанести національний знак відповідності на паспорт якості перед введенням в обіг палива.
Наданий до перевірки паспорт якості від 17.10.2019 р. № 96129 на паливо дизельне ULSD 10 PPM не містить національного знаку відповідності, що є порушенням п. 20 Технічного регламенту.
Згідно з п. 9, 10 Технічного регламенту документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити ряд обов`язкових відомостей.
Вимоги щодо позначення автомобільного бензину і дизельного палива наведені у додатку 1 до цього Технічного регламенту.
Паспорт якості від 17.10.2019 р. № 96129 всупереч викладеним положенням не містить дати виготовлення палива, дані про вид та кількість добавок (присадок), а також невірно вказано позначення палива.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 29 Закону № 2735 у разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону, та формальної невідповідності), орган ринкового нагляду невідкладно вимагає від відповідного суб`єкта господарювання вжити протягом визначеного строку заходів щодо приведення такої продукції у відповідність із встановленими вимогами.
У разі якщо органом ринкового нагляду встановлено, що продукція не відповідає встановленим вимогам та одночасно становить серйозний ризик, орган ринкового нагляду вживає обмежувальних (корегувальних) заходів, передбачених частиною першою статті 28 цього Закону.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 44 Закону № 2735 (в редакції станом на дату прийняття оскаржуваної постанови) до розповсюджувача застосовуються штрафні санкції у разі розповсюдження продукції, на якій відсутній знак відповідності технічним регламентам, якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, - у розмірі від ста п`ятдесяти до двохсот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідач приймаючи оскаржувані рішення, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Відповідач довів перед судом правомірність своїх рішень, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Кворум-Нафта" (вул. Гречишникова, 52-В, м. Миколаїв, 54003, ідентифікаційний код 32938047) до Державної екологічної інспекції у Миколаївській області (вул. 3-тя Слобідська, 134, м. Миколаїв, 54055, ідентифікаційний код 37992292) про визнання протиправними та скасування рішення про вжиття обмежуваних (корегувальних) заходів від 20.11.2019 р. № 0010 та рішення від 15.01.2020 р. № 0002 про внесення змін до рішення від 20.11.2019 р. № 0010; визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу від 04.12.2019 р. № 04 – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 27.10.2020 р.
Суддя Н. В. Лісовська