Рішення № 92443338, 07.10.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2020
Номер справи
300/1006/20
Номер документу
92443338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" жовтня 2020 р. справа № 300/1006/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Мула Х.О.,

за участю: представника відповідача - Конопади С.І., представник позивача - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002695504 від 15.01.2020.

Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Позивач вважає, що податкові накладні подані ним вчасно, а їх реєстрація з порушенням терміну відбулася не з його вини.

Ухвалою від 19.05.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом відкрито провадження в даній справі, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Головне управління ДПС в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 12.06.2020, відповідно до якого представник відповідача щодо заявлених позовних вимог заперечив, просив відмовити в задоволенні позову (а.с. 40-43). В обґрунтування своєї правової позиції представник відповідача зазначив, що податкові накладні подані позивачем із порушенням граничного строку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, що є підставою для застосування до такого платника штрафу. Вважає, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення відповідачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. Позивач правом на подання відповіді на відзив скористався, навівши доводи, які викладені у позовній заяві та вважає, що відповідачем не спростовано твердження та аргументи стосовно суті позовних вимог (а.с. 56-58).

Відповідач правом подання заперечення не скористався.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надіславши на адресу суду заяву про розгляд справи за його відсутності (а.с. 188).

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позову заперечив з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив в задоволенні позову відмовити.

Суд, розглянувши справу за правилами загального позовного провадження, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази і письмові пояснення, встановив наступне.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» зареєстровано як юридичну особу з 02.08.1994, перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС в Івано-Франківській області та є платником податку на додану вартість.

26.11.2019 Івано-Франківським управлінням ГУ ДПС в Івано-Франківській області, було проведено камеральну перевірку АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» з питань щодо своєчасності реєстрації в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, виписаних та зареєстрованих АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод».

За результатами камеральної перевірки позивача складено акт камеральної перевірки від 26.11.2019 року за № 1054/55-04/13655435 (а.с.191, 192).

В ході проведення перевірки, згідно з Актом встановлено здійснення реєстрації платником податків податкових накладних із порушенням термінів реєстрації, визначених п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування податкових накладних в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації (9, 15, 14, 71, 6, 29, 73, 43, 31, 11, 13, 24, 30, 45, 37, 9, 21) на загальну суму 8106115,00 грн. податку на додану вартість, що зазначений в таких податкових накладних.

На підставі акту перевірки ГУ ДПС в Івано-Франківській області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002695504 від 15.01.2020, яким АТ «Івано-Франківський локомотиворемонтний завод» нараховано штрафну санкцію на загальну суму 1631347,70 грн.

Не погодившись в висновками акту перевірки та прийнятим податковим повідомленням рішенням позивачем 28.02.2020 подано до ДПС України скаргу №304/2, яка рішенням про результати розгляду скарги від 24.04.2020 залишена без задоволення (а.с. 12-20).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначає Податковий кодекс України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Приписами підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац 4 пункту 201.10 статі 201 Кодексу).

Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації податкові накладні, копії яких містяться в матеріалах справи, також, в матеріалах справи містяться квитанції, які засвідчують дату їх подання та дату реєстрації (а.с. 59-161). В судовому засіданні судом досліджено відповідність інформації, що відображена в акті камеральної перевірки та розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних (додаток до податкового повідомлення-рішення) та не встановлено розбіжностей щодо інформації зазначеної у них та квитанціях, які подані позивачем.

Так зокрема, позивачем подано для реєстрації податкові накладні із пропуском граничних термінів:

№4 від 05.12.2018 на суму ПДВ 37013,00 грн., граничний термін реєстрації -31.12.2018, яка зареєстрована 09.01.2019 – 9 днів;

№2 від 06.12.2018 на суму ПДВ 279200,00 грн., граничний термін реєстрації -31.12.2018, яка зареєстрована 15.01.2019 – 15 днів;

№9 від 17.12.2018 на суму ПДВ 958000,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 29.01.2019 – 14 днів;

№26 від 17.12.2018 на суму ПДВ 284680,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 27.03.2019 – 71 день;

№12 від 26.12.2018 на суму ПДВ 140800,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 21.01.2019 – 6 днів;

№14 від 26.12.2018 на суму ПДВ 116000,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 21.01.2019 – 6 днів;

№10 від 26.12.2018 на суму ПДВ 136000,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 21.01.2019 – 6 днів;

№13 від 27.12.2018 на суму ПДВ 228800,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 30.01.2019 – 15 днів;

№18 від 27.12.2018 на суму ПДВ 96100,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 30.01.2019 – 15 днів;

№11 від 27.12.2018 на суму ПДВ 152800,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 13.02.2019 – 29 днів;

№20 від 27.12.2018 на суму ПДВ 140200,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 29.03.2019 – 73 дні;

№17 від 27.12.2018 на суму ПДВ 131000,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 27.02.2019 – 43 дні;

№19 від 27.12.2018 на суму ПДВ 220600,00 грн., граничний термін реєстрації -15.01.2019, яка зареєстрована 29.03.2019 – 73 дні;

№22 від 28.12.2018 на суму ПДВ 140800,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 30.01.2019 – 15 днів;

№15 від 28.12.2018 на суму ПДВ 426480,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 13.02.2019 – 29 днів;

№21 від 28.12.2018 на суму ПДВ 896000,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 15.02.2019 – 31 день;

№16 від 28.12.2018 на суму ПДВ 411430,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 13.02.2019 – 29 днів;

№24 від 28.12.2018 на суму ПДВ 230400,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 29.03.2019 – 73 дні;

№23 від 28.12.2018 на суму ПДВ 140800,00 грн., граничний термін реєстрації - 15.01.2019, яка зареєстрована 29.03.2019 – 73 дні;

№10 від 13.11.2018 на суму ПДВ 142340,00 грн., граничний термін реєстрації -30.11.2018, яка зареєстрована 11.12.2018 – 11 днів;

№17 від 13.11.2018 на суму ПДВ 142340,00 грн., граничний термін реєстрації -30.11.2018, яка зареєстрована 14.12.2018 – 14 днів;

№16 від 19.11.2018 на суму ПДВ 45800,00 грн., граничний термін реєстрації -15.12.2018, яка зареєстрована 29.12.2018 – 14 днів;

№11 від 19.11.2018 на суму ПДВ 106800,00 грн., граничний термін реєстрації -15.12.2018, яка зареєстрована 28.12.2019 – 13 днів;

№15 від 16.11.2018 на суму ПДВ 405460,00 грн., граничний термін реєстрації -15.12.2018, яка зареєстрована 29.12.2018 – 14 днів;

№13 від 16.11.2018 на суму ПДВ 342560,00 грн., граничний термін реєстрації -15.12.2018, яка зареєстрована 29.12.2018 – 14 днів;

№14 від 16.11.2018 на суму ПДВ 59350,00 грн., граничний термін реєстрації -15.12.2018, яка зареєстрована 21.12.2018 – 6 днів;

№5 від 27.05.2019 на суму ПДВ 133330,00 грн., граничний термін реєстрації – 15.06.2019, яка зареєстрована 09.07.2019 – 24 днів;

№7 від 21.06.2019 на суму ПДВ 716000,00 грн., граничний термін реєстрації – 15.07.2019, яка зареєстрована 14.08.2019 – 30 днів;

№4 від 10.06.2019 на суму ПДВ 136600,00 грн., граничний термін реєстрації -30.06.2019, яка зареєстрована 14.08.2019 – 45 днів;

№3 від 07.06.2019 на суму ПДВ 136600,00 грн., граничний термін реєстрації -30.06.2019, яка зареєстрована 14.08.2019 – 45 днів;

№1 від 28.05.2019 на суму ПДВ 149700,00 грн., граничний термін реєстрації -15.06.2019, яка зареєстрована 22.07.2019 – 37 днів;

№22 від 30.09.2019 на суму ПДВ 3750,00 грн., граничний термін реєстрації -15.10.2019, яка зареєстрована 21.10.2019 – 6 днів;

№1 від 04.09.2019 на суму ПДВ 300,00 грн., граничний термін реєстрації -30.09.2019, яка зареєстрована 09.10.2019 – 9 днів;

№16 від 24.09.2019 на суму ПДВ 165482,00 грн., граничний термін реєстрації -15.10.2019, яка зареєстрована 05.11.2019 – 21 день;

№14 від 20.09.2019 на суму ПДВ 252000,00 грн., граничний термін реєстрації -15.10.2019, яка зареєстрована 13.11.2019 – 29 днів.

Вказаними квитанціями додатково підтверджується факт порушення позивачем граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

За таких обставин, оскаржуваним рішенням правомірно застосовано штраф у зв`язку з порушенням термінів реєстрації податкових накладних відповідно до акту камеральної перевірки та розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, тому підстави для його скасування відсутні.

Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку, що слід відмовити в задоволенні адміністративного позову акціонерного товариства "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002695504 від 15.01.2020.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні позову розподілу судових витрат не передбачено.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Акціонерного товариства "Івано-Франківський локомотиворемонтний завод" (код ЄДРПОУ 13655435, вул. Залізнична, 22, м. Івано-Франківськ, 76018) до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002695504 від 15.01.2020 - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до частини 3 Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Григорук О.Б.

Рішення складене в повному обсязі 19.10.2020.