
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2020 р. Справа№200/6811/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Хохленкова О.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов`янськ, пл.Соборна, 3), відповідача 2 Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (Юридична адреса: 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, Центральний район вулиця Зелінського буд. 27А, код ЄДРПОУ 42171861) про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії,
УСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача 2 Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсі.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він, ОСОБА_1 наказом № 99 о/с від 23.12.2005 року Маріупольського загону пожежної охорони МНС України, був звільнений за власним бажанням у відставку за віком та була призначена довічна пенсія.
Пенсія була призначена га підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262.
17.03.2020 року позивач звернувся до Кальміуського (Іллічівського) територіального ПФУ в м. Маріуполь з заявою про перехід на пенсійне забезпечення за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058. Згідно протоколу від 20.03.2020 ПФУ м. Маріуполя призначена довічна пенсія за віком у розмірі 5893,40 гривень, (пенсія за законом 3591 - 5438,08 гривень). Але 08.04.2020 року за іншим протоколом була зменшена до 3440 гривень.
Позивач звернувся зі скаргою до ГУ ПФУ м.Києва. Згідно відповіді Департаменту пенсійного забезпечення до позивача застосовувався коефіцієнт середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Вважає, що відповідачем при нарахуванні пенсії з порушенням застосовано норми Закону №1058.
Просить суд, зобов`язати відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії за коефіцієнтом середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за Законом №1058 на час 17.03.2020 року.
Ухвалою від 27 липня 2020 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи та призначив судове засідання на 26 серпня 2020 року.
19 серпня 2020 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним. що ОСОБА_1 з 17 березня 2020 року по теперішній час перебуває на обліку в Маріупольському ОУ ПФУ Донецької області. Виходячи з цього, належним відповідачем по справі є Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
25 серпня 2020 року позивач надав через канцелярію суду відповідь на відзив по справі, в якій підтримує позовні вимоги та просить суд перерахувати пенсію відповідно до показника середньої заробітної плати, який застосовується у разі призначення пенсії у 2020 році 7763,17 гривень. Тобто середній показник заробітної плати по Україні за три роки.
Ухвалою суду від 26 серпня 2020 року суд залучив до участі по справі в якості співвідповідача Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (Юридична адреса: 87548, Донецька обл., місто Маріуполь, Центральний район вулиця Зелінського буд. 27А, код ЄДРПОУ 42171861).
24 вересня 2020 року Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області надіслало суду клопотання про відкладення розгляду справи для надання додаткового часу для надання витребуваних документів та вмотивованого відзиву на позов.
Ухвалою суду від 28 вересня 2020 року суд відкладав розгляд справи до 27 жовтня 2020 року.
07 жовтня 2020 року відповідач 2 надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, згідно якого зазначає, що позивач з 23.12.2005 року перебував на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, як одержувач пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262.
17.03.2020 року позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про переведення на пенсію за віком. Отже з 17.03.2020 року ОСОБА_1 було переведено на пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону № 1058. Зазначає, що відповідно до Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. На цих підставах у позові просив відмовити.
26 жовтня 2020 року позивач та відповідачі у судове засідання не з`явились. Були повідомлені належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи. Позивач надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий Іллічівськи РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 (а.с.8-11).
Відповідач 1, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області , яке є суб`єктом владних повноважень та юридичною особою код ЄДРПОУ 1348610, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, 3.
Відповідач 2, Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області яке є суб`єктом владних повноважень та юридичною особою код ЄДРПОУ 42171861, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Зелінського, 27а.
23.12.2005 року позивач перебував на обліку в ГУ ПФУ в Донецькій області, як одержувач пенсії, призначеної на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262.
17.03.2020 року позивач звернувся до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про переведення на пенсію за Законом №1058.
Згідно протоколу від 20.03.2020 року ПФУ м. Маріуполя призначена довічна пенсія за віком у розмірі 5893,40 гривень. (а.с.4). При переведенні на пенсію за віком, відповідач зазначає, що розмір пенсії було помилково обчислено з урахуванням показника середньої заробітної плати, який застосовується у разі первинного призначення пенсії у 2020 році (7763,17 гривень). Оскільки підстави для застосування показника середньої заробітної плати 7763,17 гривень були відсутні, розмір пенсії зменшився.
Із встановлених обставин вбачається, що між позивачем як фізичною особою та відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, виник публічно-правовий спір у сфері соціального захисту, з приводу правомірності невиплати такого виду страхової виплати, як пенсія.
Вирішуючи спірні правовідносини суд виходив з наступного.
Відповідно до положень частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості. При цьому основи соціального захисту, а також форми і виді пенсійного забезпечення, визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Зокрема, з огляду на положення статті 4 Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, одним з видів загальнообов`язкового державного соціального страхування є пенсійне страхування. При цьому відносини, що виникають за цим видом соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Відповідно до ст.9 Закону України №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною 1 статті 40 Закону №1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно ч.2 ст.40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Коефіцієнт середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки , що передують року звернення за призначенням пенсії, при призначенні пенсії позивачу за Законом №2262 не враховувався. Тобто він вперше намагається використати це право.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Зокрема попередній перерахунок пенсії ОСОБА_1 за Законом №2262 відбувся 01.01.2020 року.
У відповідача були усі підстави для застосування норми п.1 ст.40 Закону №1058.
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного за цим законом, на інший вид пенсії, призначений також за цим же законом. У такому випадку показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії за цим же законом має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Однак, позивачу було призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», про що зокрема свідчить наявна у справі копія пенсійного посвідчення (а.с.15).
Мотиви та доводи, наведені у відзиві на позовну заяву, висновки суду не спростовують і є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи судом встановлено, що пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»» №2262, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України №1058 позивач звернувся вперше. Отже, в даному випадку має місце призначення пенсії за віком за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону.
З урахуванням зазначеного вище, враховуючи те, що в даному випадку має місце призначення пенсії за віком за іншим законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного Закону, суд дійшов висновку, що позовна вимога позивача про зобов`язання відповідача вчинити дії щодо перерахунку пенсії за коефіцієнтом середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за Законом №1058 на час 17.03.2020 року, підлягає задоволенню.
Положеннями статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені саме Конституцією та законами України.
Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії, суд вважає таким, що не мало ознак «законності». Тому, суд не бачить необхідним перевіряти дії пенсійного органу на предмет того чи переслідували вони легітимну мету: публічні або ж суспільні інтереси, а також чи було втручання у право на мирне володіння своїм майном пропорційним поставленій меті. Встановлення судом відсутності «законності втручання», тобто вчинення дії не у спосіб, що встановлений законом, є окремою підставою, яка вказує на те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.
Таким чином, суд приходить до висновку, щодо задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, відповідача 2 Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про зобов`язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, задовольнити повністю.
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області вчинити дії щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) за коефіцієнтом середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на час 17.03.2020 року.
Повний текст рішення складено та підписано 27 жовтня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя О.В. Хохленков