
30.09.2020 Справа № 363/2044/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2020 року Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Рудюка О.Д.,
за участю секретаря Полуян В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді в спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Державної служби України з безпеки на транспорті до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача: Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Харківській області про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами, -
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури звернувся до суду з позовом про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами з ОСОБА_2 . Обгрунтовуючи позовні вимоги тим, що 05.09.2018 року під час здійснення габаритно-вагового контролю, посадовими особами управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Харківській області виявлено перевищення нормативних вагових параметрів на транспортному засобі «Volvo FH 12» д.н.з. НОМЕР_1 , перевищення навантаження на одиничну вісь на 2,9 тони, у зв`язку з чим складено акт. Вказаний транспортний засіб належить відповідачу. Управлінням Державної служби України у Харківській області здійснено розрахунок плати за проїзд великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на суму 28 110, 44 грн. та направлено на адресу відповідача вимогу внести плату. Відомостей щодо сплати вказаної суми не надходило. На підставі викладеного позивач просить стягнути з відповідача до Державного бюджету України плату за проїзд дорогами великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів у розмірі 28 110,44 грн.
Ухвалою суду від 27.06.2019 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Під час розгляджу справи прокурором подано заяву про заміну первісного відповідача ОСОБА_2 на належного відповідача ФОП ОСОБА_1 .
27.11.2019 року протокольною ухвалою суду клопотання прокурора задоволено, замінено первісного відповідача ОСОБА_2 на належного відповідача ФОП ОСОБА_1 .
Прокурор в судове засідання 30.09.2020 року не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, до суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність позовні вимогу підтримує та просив задовольнити.
Представник Державної служби України з безпеки на транспорті в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку причини неявки суду невідомі.
Представник відповідача та ФОП ОСОБА_1 в судове засідання не з`явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, представник відповідача до суду подав заяву про розгляд справи у його відсутність та відсутність відповідача, в задоволенні позову просив відмовити.
Представник третьої особи Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Харківській області в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлявся в установленому законом порядку причини неявки суду невідомі.
Дослідивши письмові матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.
05.09.2018 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті складено акт №0010398 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Відповідно до вказаного акту вбачається, що управління Укртрансбезпеки у Харківській області на М-03, а/д Київ-Харків-Довжанський 471 км., проводило габаритно-ваговий контроль автомобіля «Volvo FH 12» д.н.з. НОМЕР_1 . Суб`єкт, що перевіряється ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів - с. Стоянка Київської області - м. Харків - 499 км. Повна маса, тон: нормативно допустима - 40 000,00 кг., фактична -20 150,00 кг. Відстані між осями, метрів 5,6. Осьові навантаження, тон: нормативно допустиме 11,00/110. Фактичне: 6,250/13,900.
Крім того, 05.09.2018 року посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті складено довідку №0023399 про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Згідно вказаної довідки вбачається, що у пункті управління Укртрансбезпеки у Харківській області, М-03, а/д Київ-Харків-Довжанський 471 км., водій транспортного засобу - ОСОБА_4 , автомобіля «Volvo FH 12» д.н.з. НОМЕР_1 , перевищив ваговий контроль, результати вагового контролю - навантаження на осі, тонн: 1) 6,250; 2) 13,900; повна маса транспортного засобу - 20 150 т.
Відповідно до розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (Постанова КМУ від 27.06.2007 року №879) до акту №0010398 від 05.09.2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових/габаритних параметрів, з ОСОБА_2 підлягає стягнення 853,29 євро.
13.09.20218 року Управління Укртрансбезпеки у Харківський області Державної служби України з безпеки на транспорті направило вимогу на ім`я ОСОБА_2 про добровільне відшкодування плати за проїзд автомобільними дорогами, однак вказана вимога залишена без задоволення.
Згідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року №2344-ІІІ загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.
Відповідно до статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» від 08.09.2005 року №2862-IV рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 року №3353-XII визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 «Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 року №198, передбачено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначаються окремими актами законодавства.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306. Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5. Правил дорожнього руху (пункти 2, 3 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30).
Пунктом 22 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306 передбачено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною - 2,6 м., за висотою від поверхні дороги - 4 м. (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією марштурах - 4,35 м.), за довжиною 22 м. (для маршрутних транспортних засобів - 25 м.), фактичну масу понад 40 т. (для контейнеровозів - понад 44 т., на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т.), навантаження на одиночну вісь - 11 т. (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т.), здвоєні осі - 16 т., строєні - 22 т. (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т., здвоєні осі - 18 т., строєні - 25 т.), або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Згідно із пунктом 4 «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, - рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Дозвіл оформлюється уповноваженим підрозділом Національної поліції на підставі погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв`язку, в яких визначаються умови і режим проїзду зазначених транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Підпунктом 4 пункту 2, пунктом 3 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879, передбачено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до пункту 30 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879, - плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) x В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Згідно із пунктом 31-1 «Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні», - якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків у п`ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Статтями 1, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільним перевізником є фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами. Документами для здійснення перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Як вбачається, з копії товарно-транспортної накладної №ЛП-116681 від 04.09.2018 року, автомобільним перевізником автомобіля «Volvo FH 12» д.н.з. НОМЕР_1 , являється ФОП ОСОБА_1 , водій ОСОБА_4 .
Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, ОСОБА_1 з 01.12.2005 року являється фізичною особою-підприємцем.
Відповідно до ч.1 ст.79 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Частиною 1 статті 80 ЦПК України встановлено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що визначено частиною 1 статті 81 ЦПК України.
Таким чином, враховуючи норми статей 79, 80, 81 ЦПК України, а також дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено і не надано належних та допустимих доказів, щодо обґрунтування вимог, а саме того, що з ФОП ОСОБА_1 підлягає стягненню плата за проїзд автомобільними дорогами, оскільки відповідно до акту №0010398 від 05.09.2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів суб`єктом перевірки являвся ОСОБА_2 .
Разом з тим, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь, у відповідності до статті 62 Конституції України.
Отже враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про відмову в задоволенні позовних вимог, оскільки позивач хоча й набув права стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами, однак в матеріалах справи відсутні докази, що саме з ФОП ОСОБА_1 підлягає стягненню вказана плата.
Враховуючи вищевикладене, статтями 4, 12, 13, 77, 79, 80, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
В позові Першого заступника керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі: Державної служби України з безпеки на транспорті до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , третя особа на стороні позивача: Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Харківській області про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Перший заступник керівника Києво-Святошинської місцевої прокуратури (08131, Київська обл., Вишгородський р-н, с. Софіївська Борщагівка, вул. Соборна, 67, код ЄДРПОУ 02909996);
Державна служба України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, просп. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39816845).
Відповідач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер ФОП НОМЕР_2 ).
Третя особа: Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Харківській області (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, «Держпром», код ЄДРПОУ 39816845).
Суддя О.Д. Рудюк