Рішення № 92411151, 26.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2020
Номер справи
560/4717/20
Номер документу
92411151
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4717/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Старосинявської селищни ради , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Старосинявської селищної ради, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Старосинявської селищної ради в частині затвердження "проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, до його зміни - землі запасу, після його зміни - для ведення особистого селянського господарства" та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер - 6824455100:06:026:0707, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів Старосинявської селищної ради;

- зобов`язати Старосинявську селищну раду винести на розгляд сесії та затвердити "проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зі зміною виду цільового призначення в межах категорії земель за основним цільовим призначенням - землі сільськогосподарського призначення, до його зміни - землі запасу, після його зміни - для ведення особистого селянського господарства" та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 2 га, кадастровий номер - 6824455100:06:026:0707, для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів Старосинявської селищної ради.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що ОСОБА_1 24 липня 2020 року подав до Старосинявської селищної ради заяву про затвердження "проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення зі зміною виду цільового призначення - земель запасу, після зміни виду цільового призначення - для ведення особистого селянського господарства" та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 2,0 га, кадастровий номер - 6824455100:06:026:0707. Старосинявська селищна рада не винесла на чергову пленарну сесію земельне питання. Вважаючи бездіяльність Старосинявської селищної ради протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалами Хмельницького окружного адміністративного суду від 25 серпня 2020 року та від 7 вересня 2020 року відмовлено у задоволенні заяв ОСОБА_1 про забезпечення позову.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 7 вересня 2020 року до участі у справі залучено як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 .

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Від третьої особи до Хмельницького окружного адміністративного суду надійшло заперечення на позовну заяву, в якій ОСОБА_2 просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 . Зазначає, що земельну ділянку, площею 2,0 га, кадастровий номер - 6824455100:06:026:0707 Старосинявська селищна рада 11 вересня 2020 року передала їй у власність.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 24 липня 2020 року подав до Старосинявської селищної ради заяву про затвердження "проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення зі зміною виду цільового призначення - земель запасу, після зміни виду цільового призначення - для ведення особистого селянського господарства" та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 2,0 га, кадастровий номер - 6824455100:06:026:0707. Старосинявська селищна рада не прийняла рішення щодо заяви ОСОБА_1 .

Старосинявська селищна рада 11 вересня 2020 року рішенням №37/2020 надала у власність ОСОБА_2 земельну ділянку, площею 2,0 га (кадастровий номер 6824455100:06:026:0707) для ведення особистого селянського господарства.

Згідно з частиною першою статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина дев`ята статті 118 Земельного кодексу України).

Згідно з частиною десятою статті 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Суд зазначає, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не підтверджує наявність на неї права власності, а створює передумови для подальшого передання цієї ділянки у власність.

Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до частини 1 статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Отже, розгляд клопотання заінтересованої особи повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 по справі №826/8844/16.

З матеріалів справи суд встановив, що ОСОБА_1 24 липня 2020 року подав до Старосинявської селищної ради заяву про затвердження "проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність із земель комунальної власності сільськогосподарського призначення зі зміною виду цільового призначення - земель запасу, після зміни виду цільового призначення - для ведення особистого селянського господарства" та передати у власність ОСОБА_1 земельну ділянку, площею 2,0 га, кадастровий номер - 6824455100:06:026:0707.

Проте, Старосинявська селищна рада не здійснила належного розгляду клопотання позивача та не прийняла жодного рішення.

Вказане, на думку суду, не відповідає вимогам закону, оскільки відповідач належним чином не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 Земельного кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність визнання бездіяльності Старосинявської селищної ради щодо не розгляду клопотання ОСОБА_1 від 24 липня 2020 року протиправною, а тому позовні вимоги в цій частині необхідно задовольнити.

При цьому, суд вважає, що порушенні права необхідно поновити шляхом зобов`язання відповідача розглянути клопотання ОСОБА_1 від 24 липня 2020 року та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.

Згідно статті 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У відповідності до частини 1 статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов`язання розглянути клопотання позивача.

Відповідно до ч.1,3 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи наведене, на користь позивача слід присудити 840,80 грн.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Старосинявської селищної ради щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 24 липня 2020 року.

Зобов`язати Старосинявську селищну раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 24 липня 2020 року та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування".

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп за рахунок бюджетних асигнувань Старосинявської селищної ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Старосинявська селищна рада (вул. Івана Франка, 8, смт. Стара Синява, Старосинявський район, Хмельницька область, 31400 , код ЄДРПОУ - 04402824)

Головуючий суддя О.О. Михайлов