Рішення № 92410762, 06.10.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
480/3976/20
Номер документу
92410762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2020 року Справа № 480/3976/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Дерези М.Е.,

представника відповідача - Харчишин О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/3976/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Укрросхим" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Укрросхім» звернувся до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДПС в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Офісу великих платників податків ДПС №1601200/14013532 від 02.06.2020 року про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім «Укрросхим» реєстраційний номер 9118938262 від 28.05.2020 року.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 28 травня 2020 року Позивачем було подано Відповідачу Таблицю даних платника податку на додану вартість (далі - «Таблиця»), у якій було зазначено вид економічної діяльності відповідно до КВЕД- 46.75: коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України - 3102: коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України -3102.

До Таблиці були додані Пояснення №1562 від 27.05.2020року з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Відповідно до Квитанції № 2 інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 28.05.2020 року за № 9118938262 не враховано автоматично через невиконання вимог п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - «Порядок № 1165»). Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.

02 червня 2020 року комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення № 1601200/14013532 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість на підставі пункту 16 Порядку № 1165, оскільки: «... .Таблиця надана без пояснень та без посилань на податкову та іншу звітність».

Позивач вважає, що вищевказане Рішення № 1601200/14013532 від 02.06.2020 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки вищевказана підстава для неврахування Таблиці не відповідає дійсності. Так, позивач зазначає, що Товариством разом з Таблицею даних б у л и п о да н і Пояснення № 1562 від 27.05.2020 року з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку - документ прийнято 28.05.2020 року.

Таким чином, позивач вважає, що підстава для прийняття Рішення №1601200/14013532 від 02.06.2020 року про неврахування Таблиці даних відсутня, а отже дане рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ухвали суду від 06.10.2020р. було відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін. Відповідно до ухвали суду від 23.07.2020р. розгляд справи призначено до розгляду в режимі відеоконференції.

02.09.2020р. відповідачем подано до суду письмовий відзив (а.с.35-36), в якому відповідач зазначає, що механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначається Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі – Порядок №1165).

Згідно пп.12-15 Порядку 1165 Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Позивачем не в повній мірі надано документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції.

Крім того, відповідач звертає увагу на те, що в Таблиці платником було зазначено лише перші чотири цифри коду УКТЗЕД, що унеможливлює ідентифікацію товару, оскільки за першими чотирма цифрами можна визначити лише код товарної позиції. По суті, платником в Таблиці вказано лише на групу азотних мінеральних добрив, яких існує в цій групі 18 видів. Але в податкових накладених зазначено повні коди, які по суті повинні відповідати кодам, зазначеним в таблиці. Отже, у контролюючого орану були відсутні підстави для врахування таблиці даних платника ПДВ, у зв`язку із невідповідністю, неповнотою даних таблиці.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача просив суд відмовити позиачу у задоволенні позовних вимог з урахуванням обставин, викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного:

ТОВ «Торговий дім «Укрросхим» має основний вид діяльності - торгівля мінеральними добривами, як вітчизняного виробництва, так і імпортовані, для забезпечення потреб аграрного сектору України (КВЕД 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами).

28 травня 2020 року Позивачем було подано Відповідачу Таблицю даних платника податку на додану вартість (далі - «Таблиця»). у якій було зазначено вид економічної діяльності відповідно до КВЕД- 46.75: коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України - 3102: коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України -3102.

До Таблиці були додані Пояснення № 1562 від 27.05.2020року з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Відповідно до Квитанції № 2 інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 28.05.2020 року за № 9118938262 не враховано автоматично через невиконання вимог п. 18 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - «Порядок № 1165»). Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.

02 червня 2020 року комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято Рішення № 1601200/14013532 про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість на підставі пункту 16 Порядку № 1165, оскільки: «... .Таблиця надана без пояснень та без посилань на податкову та іншу звітність».

Не погоджуючись із рішенням про неврахування таблиці комісією центрального рівня, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до вимог ч. 2 сіп. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначається Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

Відповідно до Порядку №1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

Таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:

така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 р. застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 р.) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);

зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D > 0,02, P < Pм ґ 1,4, та в такій таблиці зазначені товари/послуги, обсяг постачання яких згідно з податковими накладними/розрахунками коригування, зареєстрованими за останні 12 календарних місяців у Реєстрі, становить більше 25 відсотків загального обсягу операцій з постачання за останні 12 календарних місяців.

У разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).

Таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.

Спірне рішення від комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Офісу великих платників податків ДПС №1601200/14013532 від 02.06.2020 року про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість ТОВ «Торговий дім «Укрросхим» реєстраційний номер 9118938262 від 28.05.2020 року вмотивовано тим, що «... .Таблиця надана без пояснень та без посилань на податкову та іншу звітність».

При цьому, матеріали справи свідчать про те, що Товариством разом з Таблицею даних б у л и п о да н і Пояснення № 1562 від 27.05.2020 року з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку - документ прийнято 28.05.2020 року (а.с.11).

При цьому, відповідачем у відзиві не спростовано факт ненадання пояснень позивачем до таблиці, не наведеної жодної обставини невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам, рівно як і не додано жодного документального доказу на підтвердження виявленої невідповідності.

Отже позов щод визнання протиправним та скасування рішення комісії Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про неврахування таблиці даних платника податку на додаткову вартість №1601200/14013532 від 02.06.2020р. підлягає задоволенню.

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідно до пункту 22 Порядку №1165 таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили,.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі- КАС України) передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до вимог частини 1 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частинами 1-2 статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Вимогами статті 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2 статті 77 КАС України).

На думку суду, позивач надав належні та допустимі докази в обґрунтування заявлених ним позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, в той час як відповідач, як суб`єкт владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування правомірності прийняття оскаржуваного рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 КАС України, не виконав, а тому, беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС суму сплаченого судового збору в розмірі 2102 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Укрросхим" до Офісу великих платників податків ДПС про визнання протиправним та скасування рішення – задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН Офісу великих платників податків ДПС (вул.вул. Дегтярівська, 11 Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 43141471) №1601200/14013532 від 02.06.2020 року про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Укрросхим" (вул. Ковпака, 4, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 14013532) реєстраційний номер 9118938262 від 28.05.2020.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (вул.вул. Дегтярівська, 11 Г, м. Київ, 04119, код ЄДРПОУ 43141471) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Укрросхим" (вул. Ковпака, 4, м. Суми, 40020, код ЄДРПОУ 14013532) витрати зі сплати судового збору у сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13.10.2020.

Суддя О.М. Кунець