
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/3597/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Хоми О.П.,
з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,
з участю представників: позивача Прімєрової Н.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Архітектурно-планувальне бюро» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування припису та постанови,
в с т а н о в и в:
Комунальне підприємство «Архітектурно-планувальне бюро» (далі - позивач, КП «Архітектурно-планувальне бюро») звернулося до суду з позовною заявою до Державної архітектурно-будівельної інспекції України ( далі – відповідач, ДАБІ України), в якому, з урахування заяви про зміну предмету позову, просить визнати протиправними та скасувати:
- припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №360/18-пз від 07.06.2018;
- постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №11пз/21/1013-6/3222-18 від 19.07.2018.
Позовні вимоги мотивовані тим, що спірний припис та постанова винесені у зв`язку з невиконанням припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №9/18-п від 26.03.2018, який позивачем оскаржено в судовому порядку. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 813/2523/18, що набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано припис №9/18-п від 26.03.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. За таких обставин, спірні припис та постанова повинні бути скасовані.
Відповідач щодо задоволення позову не заперечив, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Вказав, що в ході проведення перевірки виконання КП «Архітектурно-планувальне бюро» вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №9/18-п від 26.03.2018 встановлено, що такий припис позивачем не виконано. Ствердив, що спірний припис та постанову винесено на підставі та в межах, встановлених законом.
Ухвалою від 13.08.2018 позовна заява, подана без додержання встановлених статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) вимог, була залишена без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали позивачем виконано.
Ухвалою від 23.08.2018 відкрито провадження у справі та призначено до підготовчого засідання.
Відповідачем 07.09.2018 (вх.№28101) подано відзив на позовну заяву.
Представником позивача в підготовчому засіданні 07.09.2018 подано заяву про зміну предмету позову, яка прийнята судом до розгляду 28.09.2018.
Ухвалою суду від 08.11.2018 провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі №813/2523/18 за позовом Комунального підприємства «Архітектурно – планувальне бюро» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання протиправними та скасування постанови та припису
Ухвалою суду від 22.07.2020 провадження у справі поновлено.
Ухвалою від 18.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Посадовими особами Департаменту ДАБІ у Львівській області на підставі направлень для проведення позапланового заходу від 18.05.2018 №307/18-пз та від 05.06.2018 №360/18пз проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом містобудування КП «Архітектурно-планувальне бюро» вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Відповідно до направлень для проведення позапланового заходу від 18.05.2018 №307/18-пз та від 05.06.2018 №360/18пз підставою для проведення такої перевірки стало необхідність перевірки виконання вимог припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 26.03.2018 №9/18-пл.
Перевіркою встановлено, КП «Архітектурно-планувальне бюро» вимоги припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 26.03.2018 №9/18-п не виконано. А саме, суб`єктом містобудування в особі керівника ОСОБА_1 не було надано будь-яких документів, які б підтвердили виконання вимог вищезазначеного припису, що є порушенням абзацу 1 пункту 3 частини 3 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та абзацу 3 пункту 14 постанови КМУ від 2.05.2011 №553 «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурного контролю».
За результатами перевірки 07.06.2018 складено акт перевірки №360/18-ПЗ та протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №360/18 та винесено припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №360/18-пз.
Як вбачається із протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 07.06.2020 №360/18, позивача повідомлено, що розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відбудеться 22.06.2018 о 16:00 у приміщенні Департаменту ДАБІ у Львівській області.
Згідно з наявними у вказаних документах відміток, представник КП «Архітектурно-планувальне бюро» від отримання та підписання останніх відмовився, у зв`язку з чим такі направлено позивачу цінним листом від 13.06.2018, що підтверджується копією квитанції про направлення поштового відправлення.
Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, призначений на 22.06.2018, відкладено у зв`язку з неявкою представника КП «Архітектурно-планувальне бюро».
Постановою про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 19.07.2018 №11пз/21/1013-6/3222-18 на КП «Архітектурно-планувальне бюро» накладено штраф в сумі 27 615 грн.
Припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №360/18-пз від 07.06.2018 та постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №11пз/21/1013-6/3222-18 від 19.07.2018 є предметом оскарження у справі.
Судом встановлено, що спірні постанова та припис винесено у зв`язку з невиконанням КП «Архітектурно-планувальне бюро» вимог припису від 26.03.2018 №9/18-п.
Припис від 26.03.2018 №9/18-п був предметом оскарження у справі № 813/2523/18, що перебувала на розгляді у Львівському окружному адміністративному суді.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 813/2523/18, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2020, визнано протиправним та скасовано припис №9/18-п від 26.03.2018 про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
При вирішенні справи суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон №3038-VI), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).
Згідно з абзацом 1 частини1 статті 41 Закону №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 41 Закону №3038-VI, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об`єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Порядку №533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється, зокрема за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об`єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції.
Відповідно до пункту 5 Порядку №533 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється Держархбудінспекцією та її територіальними органами за територіальним принципом.
Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.
При цьому, підставою для проведення позапланової перевірки є, зокрема перевірка виконання суб`єктом містобудівної діяльності вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю (абзац 5 частини 1 статті 41 Закону №3038-VI та абзац 1, 6 пункту 7 Порядку №553).
У відповідності до підпункту 3 пункту 11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право, зокрема:
у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо:
усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Аналогічні положення містить стаття 41 Закону №3038-VI.
Пунктами 15-18 Порядку № 553 встановлено, що форми актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджуються Мінрегіоном. За результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, крім акта перевірки, складається протокол, видається припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил або припис про зупинення підготовчих та/або будівельних робіт (далі - припис). У приписі обов`язково встановлюється строк для усунення виявлених порушень згідно з додатком.
Керівникові кожного суб`єкта містобудування, щодо якого складений акт перевірки, або його уповноваженій особі надається по одному примірнику такого акта. Один примірник акта перевірки залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю.
Акт перевірки підписується посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю, яка провела перевірку, та керівником суб`єкта містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, або його уповноваженою особою, в останній день перевірки.
Завірена належним чином копія акта, складеного посадовими особами органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами проведеної на об`єкті будівництва перевірки, щодо невиконання приписів, виданих органом державного архітектурно-будівельного контролю генеральному підряднику (підряднику), стосовно порушень вимог нормативно-правових актів, будівельних норм та нормативних документів у сфері містобудівної діяльності, затверджених проектних рішень під час будівництва об`єктів та/або зупинення підготовчих та будівельних робіт надсилається до апарату Держархбудінспекції як органу ліцензування для прийняття відповідного рішення.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 553 протокол разом з усіма матеріалами перевірки протягом трьох днів після його складення подається посадовій особі органу державного архітектурно-будівельного контролю, до повноважень якої належить розгляд справ про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно пункту 22 Порядку №533 постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб`єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб`єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.
Згідно з пунктом 1 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1995 №244 (далі - Порядок №244), цей Порядок визначає процедуру накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - штрафи), що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Згідно з пунктом 2 цього ж Порядку №244 справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності відповідно до повноважень, визначених статтею 7 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності, розглядаються такими органами державного архітектурно-будівельного контролю:
1) виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад;
2) структурними підрозділами з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
3) Держархбудінспекцією.
Накладати штраф від імені органів, визначених в абзацах другому-четвертому пункту 2, мають право:
керівники виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад;
керівники структурних підрозділів з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських держадміністрацій;
головні інспектори будівельного нагляду.
Притягнення суб`єктів містобудування до відповідальності не звільняє їх від відшкодування заподіяної внаслідок правопорушення шкоди.
Відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб`єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 №208/94-ВР (далі – Закон № 208/94-ВР).
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 частини 6 статті 2 Закону № 208/94-ВР суб`єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Як встановлено судом, спірні постанову та припис винесено у зв`язку з невиконанням припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №9/18-п від 26.03.2018.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 18.12.2018 у справі № 813/2523/18, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2020, визнано протиправним та скасовано припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил № 9/18-пл від 26.03.2018.
Таким чином, станом на час розгляду даної адміністративної справи припис, невиконання якого стало підставою для винесення спірних припису і постанови, скасовано в судовому порядку.
За правилами, встановленими частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, скасування припису, невиконання якого є наслідком винесення спірних рішень, зумовлює висновок про відсутність правових підстав для притягнення КП «Архітектурно-планувальне бюро» до відповідальності на підставі Закону № 208/94-ВР та відповідно про відсутність підстав для винесення спірних припису та постанови.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржувані припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил №360/18-пз від 07.06.2018 та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №11пз/21/1013-6/3222-18 від 19.07.20187, суд дійшов висновку, що такі прийнято відповідачем без урахування вимог чинного законодавства та з порушенням передбачених статтею 2 КАС України принципів, тому їх слід визнати протиправними та скасувати, задовольнивши позовні вимоги повністю.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України підлягають відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору в сумі 3 524 грн, сплаченого на підставі платіжних доручень від 02.08.2018 №336 від 27.09.2018 №380.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
Позов Комунального підприємства «Архітектурно-планувальне бюро» (вул. Грушевського, 11, м. Пустомити, Пустомитівський район, Львівська область, 81100, код ЄДРПОУ 22371145) до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бул. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 37471912) про визнання протиправними та скасування постанови та припису, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України №360/18-пз від 07.06.2018 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.
Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області Державної архітектурно-будівельної інспекції України №11пз/21/1013-6/3222-18 від 19.07.2018 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України (бул. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 37471912) за рахунок бюджетних асигнувань в користь Комунального підприємства «Архітектурно-планувальне бюро» (вул. Грушевського, 11, м. Пустомити, Пустомитівський район, Львівська область, 81100, код ЄДРПОУ 22371145) 3 524 (три тисячі п`ятсот двадцять чотири) грн судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 26 жовтня 2020 року.
Суддя О.П. Хома