
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2020 р. справа № 300/1488/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.,
за участі:
секретаря судового засідання Фолизюк Р.В.,
представників позивача Кажука В.Б., Мумінова А.М.,
представника відповідача Шиманської Н.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Вигодської селищної ради про визнання протиправним та нечинним рішення №25 від 26.02.2020, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Вигодської селищної ради про визнання протиправним та нечинним рішення №25 від 26.02.2020.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Вигодською селищною радою протиправно прийнято рішення №25 від 26.02.2020 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку».
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що пунктами 4 та 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що не пізніш як протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин. У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону. В порушення вказаних норм, Вигодською селищною радою протиправно прийнято рішення №25 від 26.02.2020, яким оголошено проведення конкурсу на визначення управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, а тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає до скасування.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що пунктом 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Вказана норма зобов`язує виконавчі органи місцевих рад на території яких розташовані багатоквартирні будинки оголосити і провести конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя, проте не позбавляє повноважень призначати та проводити конкурс за власною ініціативою згідно з пункту 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», якщо відповідне звернення не надійшло. Оскільки співвласниками будинку по вул. І. Франка, 39 в смт. Вигода не створено об`єднання співвласників, не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком, з метою належного утримання, зокрема, вказаного будинку прийнято рішення №25 від 26.02.2020 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку».
У відповіді на відзив позивач зазначила, що відповідач у відзиві на позовну заяву фактично підтверджує протиправність оскаржуваного рішення.
Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Судом відмовлено сторонам у залученні третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача та відповідача, про що постановлено ухвали від 11.09.2020 та 01.10.2020. Крім того, 11.09.2020 суд ухвалив розгляд справи проводити в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення позивача, представників позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Закон України «Про місцеве самоврядування» відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Відповідно до частини 3 статті 24 цього Закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Абзацом 11 ч.1 ст.1 цього Закону визначено, що виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи (частина 1 статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
У відповідності до частини 1 статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, серед яких також призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирного будинку (підпункт 20 пункт «а» частини 1 статті 30 Закону).
Таким чином, виконавчий комітет Вигодської селищної ради наділений повноваженнями на призначення у випадках та в порядку, встановлених законом, управителя багатоквартирних будинків у селищі Вигода.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку визначає Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 №417-VIII. Цей закон також регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.
Згідно статті 6 вказаного Закону співвласники мають право, зокрема, вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, що управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками.
За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Відповідно частини 1 до ст.10 наведеного Закону співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про: визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком (частина 2 статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»).
В частині 1 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (прикінцеві та перехідні положення) визначено, що він набирає чинності з 01.07.2015.
Законом України від 14.06.2016 №1413-VIII внесені зміни до статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який набрав чинності 06.07.2016.
Згідно з абзацом 1 пункту 5 статті 13 в редакції Закону № 1413-VIII від 14.06.2016 у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб`єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквартирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управителя, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Співвласники багатоквартирних будинків, утримання яких до дня набрання чинності цим Законом здійснювали житлово-будівельні (житлові) кооперативи, продовжують відшкодовувати витрати на утримання відповідних будинків і споруд та прибудинкових територій таким кооперативам до моменту створення в багатоквартирному будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (у тому числі шляхом реорганізації кооперативу) або прийняття співвласниками рішення про форму управління багатоквартирним будинком (абзаци 3, 4, 6 пункту 5 статті 13 Закону).
Судом встановлено, що рішенням Вигодської селищної ради сьомого скликання четвертої сесії від 11.04.2019 №32-4/2019 «Про організацію управління та утримання багатоквартирних будинків у Вигодській селищній раді» вирішено: 1) виступити організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради щодо будинків, в яких не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком та здійснити організаційні заходи, щодо підготовки та проведення конкурсу в установленому законодавством порядку; 2) створити конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради та затвердити її склад згідно з додатком 1; 3) затвердити положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради згідно з додатком 2; 4) доручити конкурсній комісії з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради: розробити план роботи з підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради; разом з комунальним підприємством «Вигодський комбінат комунальних підприємств» сформувати об`єкти конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у Вигодській селищній раді та визначити технічні характеристики багатоквартирних будинків; розробити конкурсну документацію для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку Вигодської селищної ради та подати на її затвердження виконавчому комітету Вигодської селищної ради; 5) комунальному підприємству «Вигодський комбінат комунальних підприємств» ознайомити співвласників багатоквартирних будинків Вигодської селищної ради з даним рішенням; 6) установити, що до моменту укладення з переможцем конкурсу договорів про надання послуги з управління багатоквартирним будинкам, послуги з управління таких будинків і споруд та прибудинкових територій продовжує надавати КП «Вигодськиий комбінат комунальних підприємств», яке надавало відповідні послуги до проведення визначеного цим рішенням конкурсу; 7) у разі якщо на дату проведення конкурсу співвласниками обрано управителя будинку чи створено об`єднання співвласників будинків, дане рішення на такі будинки не розповсюджується (а.с.8-9).
З метою реалізації рішення Вигодської селищної ради від 11.04.2019 №32-4/201 виконавчим комітетом затверджено перелік будинків (об`єктів) щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку, в яких станом на 25.02.2020 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, про що прийнято рішення від 26.02.2020 № 24 «Про перелік будинків щодо яких необхідно провести конкурс з визначення «призначення» управителя (а.с.10).
Одночасно 26.02.2020 виконавчим комітетом Вигодської селищної ради прийнято рішення №25 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» яким вирішено: 1) затвердити текст оголошення та конкурсні вимоги на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (додаток 1); 2) визначити, що конкурс проводиться для будинків (об`єктів) визначених додатком 1 рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради №24 від 26.02.2020; 3) затвердити текст оголошення та конкурсні вимоги на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (додаток 1); 4) затвердити конкурсну документацію для проведення конкурсу із визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком (додаток 2); 5) конкурсній комісії організувати проведення конкурсу із визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком відповідно до своїх повноважень та законодавства України; 6) якщо в період визначення управителя для будинку щодо якого необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя багатоквартирного будинку (до дати укладення договору із Управителем) співвласники багатоквартирного будинку, який був у складі об`єкту конкурсу про форму управління багатоквартирним будинком та\або обрали управителя та подали належним чином оформлений протокол зборів співвласників будинку, то з переможцем конкурсу угода на надання послуг із управління на такий будинок не укладається (а.с.11).
Згідно протоколу № 1 від 08.04.2020 засідання членів комісії по призначенню управителя вбачається, що ТЗОВ «Нова Долина» визначено переможцем конкурсу і призначено управителем багатоквартирних будинків, в яких станом на 25.02.2020 не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком для об`єктів визначених рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020. Рекомендовано Виконавчому комітету Вигодської селищної ради затвердити дане рішення та укласти з переможцем конкурсу договір на управління (утримання) багатоквартирних будинків (а.с.34-35).
Рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.04.2020 вирішено: затвердити протокол № 1 від 08.04.2020 засідання комісії по призначенню управителя багатоквартирних будинків в смт. Вигода; визначити управителем багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком ТЗОВ «Нова Долина» терміном на один рік; затвердити примірний договір (додаток 1 до рішення) на управління об`єктів, щодо яких проводився конкурс визначених додатком 1 рішення комітету Вигодської селищної ради № 24 від 26.02.2020; уповноважити заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів на підписання договору про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив до об`єкту конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку, за винятком, будинків у складі об`єкту конкурсу, які прийняли рішення про форму управління багатократним будинком та/або обрали управителя, а також подали належним чином оформлений протокол зборів співвласників будинку уповноваженій особі протягом п`яти календарних днів з дня прийняття виконавчим комітетом рішення про визначення управителя та укласти з ТзОВ «Нова Долина» договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком; забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя, з яким укладено договір, шляхом розміщення інформації на офіційному веб-сайті Вигодської селищної ради; ТзОВ «Нова Долина», як переможцю конкурсу, забезпечити доведення до відома співвласників багатоквартирних будинків інформації про управителя, з яким укладено договір, шляхом розміщення на інформаційних стендах у під`їздах будинків та біля них відповідного оголошення, що має містити інформацію про повне найменування управителя, його контактні телефони, номер та дату укладення договору, ціну послуги; КП «Вигодський ККП» в місячний термін після прийняття рішення здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителю, призначеному цим рішенням, в порядку передбаченому умовами конкурсу; рекомендувати ТзОВ «Нова Долина», у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), протягом 2020 року розмір плати за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не збільшувати; технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепловодопостачання, водовідведення і зливової каналізації та витрати на виконання цих робіт здійснюються відповідно Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 76 від 17.05.2005 (а.с.32 - 33).
Як наслідок, представником органу місцевого самоврядування, який уповноважений рішенням Виконавчого комітету Вигодської селищної ради № 37 від 14.05.2020, укладено з Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова Долина» договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком № 55 від 26.05.2020 (а.с.37 - 39).
Позивач обґрунтовуючи вимоги про визнання протиправності рішення виконавчого комітету Вигодської селищної ради від 26.02.2020 №25 виходила з того, що виконавчий комітет призначаючи конкурс з визначення управителя будинку АДРЕСА_1 Вигода діяв у супереч положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9.11.2017 № 2189-VIII (в редакції Закону від 09.06.2018 №2454-VIII), так як не отримав протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя.
Судом встановлено, що позивач є власником квартири АДРЕСА_2 . Даний факт засвідчує договір купівлі-продажу від 25.02.1992, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.90-91).
Таким чином, позивач як співвласник багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 Вигода наділена правом участі в створенні об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, прийнятті рішення про форму управління таким будинком.
Щодо правомірності прийняття виконавчим комітетом Вигодської селищної ради рішення від 26.02.2020 №25 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку» суд зазначає наступне.
Як вже встановлено судом повноваження виконавчого органу Вигодської селищної ради щодо визначення на конкурсних засадах управителя багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників, не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком, передбачені пунктом 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулюються Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 року № 2189-VIII.
Вказаний Закон набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 10.12.2017), та введений в дію з 1 травня 2019 року, крім: статті 1, частини першої статті 2, статей 3-7, 9, 11, 12, частини другої статті 26, статей 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), частини другої статті 2, частин третьої та четвертої статті 8, частин другої та третьої статті 10, статті 15, частин першої, третьої та п`ятої статті 16, статті 18, частини п`ятої статті 28, пунктів 2, 3-1, 6, підпункту 1, підпункту «б» підпункту 2, підпунктів 5 та 11 пункту 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом; частини третьої статті 11, абзаців першого та другого частини п`ятої статті 18, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.
В пунктах 4 - 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону.
У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», виконавчий орган місцевої ради (або інший орган - суб`єкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління об`єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобов`язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
Частиною 1 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Сторонами по справі не заперечується той факт, що на момент прийняття спірного рішення співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги, не створили об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком.
Житлово-комунальні послуги до травня 2020 року по будинку АДРЕСА_1 в селищі Вигода надавалися комунальним підприємством «Вигодський комбінат комунальних підприємств» на підставі положень статуту цього підприємства (96-103).
Отже, Закон України «Про житлово-комунальні послуги» також надає повноваження виконавчому комітету Вигодської селищної ради на оголошення і проведення конкурсу щодо призначення управителя багатоквартирних будинків в селищі.
З системного аналізу приписів Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» і Закону України «Про житлово-комунальні послуги» можна зробити висновок, що виконавчий комітет Вигодської селищної ради тільки в період з 06.07.2017 до 10.12.2017 наділений повноваженнями щодо оголошення і проведення конкурсу щодо призначення управителя багатоквартирних будинків без рішення їх співвласників.
В іншому випадку, тобто з 10.12.2017, виконавчий комітет Вигодської селищної ради повинен враховувати думку співвласників багатоквартирних будинків щодо управителя, висловлену у протоколі зборів співвласників.
За таких обставин, суд вважає, що виконавчий комітет Вигодської селищної ради не повинен був оголошувати і проводити конкурс про призначенню управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 Вигода.
Процедура підготовки та проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, в якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком визначена Порядком проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 року №150.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 150 Організатор конкурсу складає перелік будинків, в яких не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, та оголошує щодо них конкурс з призначення управителя.
Із складеного переліку організатор конкурсу визначає об`єкти конкурсу.
Згідно пунктів 2 – 5 розділу ІІ Порядку № 150 для проведення конкурсу організатор конкурсу створює конкурсну комісію, склад якої та положення про яку затверджуються організатором конкурсу. Головою конкурсної комісії призначається представник організатора конкурсу. Для проведення конкурсу конкурсна комісія готує конкурсну документацію, яка затверджується його організатором. Організатор конкурсу розміщує на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування оголошення про проведення конкурсу, яке має містити інформацію, передбачену підпунктами 1, 2, 7, 8, 12, 13 пункту 3 цього розділу, а також про способи і місце отримання конкурсної документації, розмір плати за участь у конкурсі (у разі її визначення організатором конкурсу). Інформаційне повідомлення про проведення конкурсу організатор конкурсу публікує в засобах масової інформації.
У відповідності до пунктів 2 - 6 Розділу V Порядку № 150 рішення про результати проведення конкурсу приймається конкурсною комісією не пізніше десяти календарних днів з моменту розкриття конвертів з конкурсними пропозиціями відповідно до пункту 9 розділу ІV цього Порядку. Переможець конкурсу за кожним об`єктом конкурсу оголошується на засіданні конкурсної комісії, на яке запрошуються всі учасники конкурсу або уповноважені ними особи. У разі якщо у конкурсі взяв участь тільки один учасник і його пропозиція не була відхилена, він оголошується переможцем конкурсу. Підписаний протокол засідання конкурсної комісії є підставою для прийняття виконавчим органом місцевої ради протягом п`яти календарних днів з моменту його підписання рішення про призначення управителя. Протягом п`яти календарних днів з дня прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу укладається договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в об`єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартирного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рішенням якого призначається управитель.
З аналізу наведених положень вбачається, що функції організатора конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, у якому не створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласники якого не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, не обмежуються лише процедурою підготовки та проведення відповідних заходів. Визначений виконавчої орган за результатами такого конкурсу на підставі протоколу відповідної Комісії приймає рішення про призначення управителя багатоквартирного будинку та укладення з ним договору у сфері житлово-комунального господарства.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.12.2019 по справі 400/2509/18.
Отже, виконавчий комітет Вигодської селищної ради відповідно до вимог чинного законодавства уповноважена на організацію, проведення та подальшу реалізацію результатів проведення конкурсу щодо призначення управителя багатоквартирного будинку на території якої такий будинок знаходиться.
Позивачем не наведено, а судом не встановлено обставин, які б свідчили про порушення відповідачем Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 року № 150.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність ознак протиправності та, як наслідок, підстав для скасування рішення виконавчого комітету Вигодської селищної ради від 26.02.2020 №25 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку».
Посилання позивача на пунктами 4 та 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції від 02.04.2020, як на підставу для скасування рішення Виконавчого комітету Вигодської селищної ради» від 26.02.2020 № 25 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку», суд вважає безпідставним оскільки закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності. Таку позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України у висновках щодо тлумачення змісту ст. 58 Конституції України, викладених у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012.
Однак, суд із врахуванням наведених вище висновків вважає, що будинок АДРЕСА_1 Вигода безпідставно включено до переліку будинків щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) Управителя багатоквартирного будинку, в яких станом на 01.02.2020 не створено об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, затвердженого рішенням виконавчого комітету Вигодської селищної ради №24 від 26.02.2020.
У зв`язку з цим, суд на підставі частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою ефективного захисту порушеного права позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог ОСОБА_1 та визнати протиправним і скасувати рішення виконавчого комітету Вигодської селищної ради №24 від 26.02.2020 «Про перелік будинків щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) управителя» в частині включення будинку АДРЕСА_1 . Вигода.
В статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Вигодської селищної ради на користь ОСОБА_1 840, 80 грн. сплачених судових витрат.
Частинами 1 та 3 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, серед інших, і витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 134 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що до витрат на професійну правничу допомогу належать виключно витрати адвоката, які безпосередньо пов`язані зі зверненням до суду та розглядом адміністративної справи.
Водночас, частиною 7 статті 139 Кодексу розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись (частина 9 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі «Баришевський проти України», від 10.12.2009 у справі «Гімайдуліна і інших проти України», від 12.10.2006 у справі «Двойних проти України», від 30.03.2004 у справі «Меріт проти України», заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
Тобто, суд під час вирішення питання щодо розподілу судових витрат зобов`язаний оцінити рівень витрат на правничу допомогу обґрунтовано у кожному конкретному випадку за критеріями дійсності та співмірності необхідних і достатніх витрат, а також розумності їх розміру.
Суд зазначає, що на підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 826/1216/16.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підтвердження факту сплати позивачем на користь адвоката витрат на правову допомогу до суду не подано належно оформленого документу (квитанції), що свідчить про оплату гонорару в сумі 3тис.грн., а відтак понесення таких витрат не підтверджено. Як наслідок витрати на правову допомогу не підлягають до стягнення на користь ОСОБА_1 .
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Вигодської селищної ради №24 від 26.02.2020 в частині включення будинку АДРЕСА_1 . Вигода до переліків будинків щодо яких необхідно проводити конкурс на визначення (призначення) Управителя багатоквартирного будинку.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Вигодської селищної ради (код ЄДРПОУ 04355875, вул. Д.Галицького, 75, смт. Вигода, Долинський район, Івано-Франківська область) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн.80коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Рішення складене в повному обсязі 26 жовтня 2020 р.