Рішення № 92395583, 12.10.2020, Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
346/5854/19
Номер документу
92395583
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 346/5854/19

Провадження № 2/346/563/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

в складі: головуючого судді Калинюка О.П.

з участю: секретаря Потятинника Я.Ю.

позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката Сліпко В.М.

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, Коломийської міської ради, управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради Івано-Франківської області, третя особа: ОСОБА_1 , про визнання незаконними рішень,-

ВСТАНОВИВ:

в обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що йому та його дочці ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності на житло від 29 червня 1995 року належить квартира АДРЕСА_1 у вказаному житловому будинку належить відповідачу ОСОБА_4 на підставі договору купівлі-продажу від 01 червня 2017 року. Квартира АДРЕСА_2 за вказаною адресою належить відповідачу ОСОБА_3 згідно з договором купівлі-продажу від 13 жовтня 2003 року, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 2159891.

За вказаним житловим будинком закріплено земельну ділянку площею 2683 кв.м, яка належить співвласникам будинку разом із загальним майном і допоміжними приміщеннями.

Листом Коломийської міської ради від 22 жовтня 2003 р. № Т-1116 співвласникам будинку роз`яснено, що до виготовлення проекту відведення земельної ділянки, встановлення та закріплення меж в натурі, одержання державного акту на право спільної сумісної власності чи укладення договору оренди землі власники квартир не вправі самовільно встановлювати межі, проводити добудови до квартир і т.д. Згідно з рішенням виконкому Коломийської міської ради від 18 травня 2004 № 170 зобов`язано комунальне підприємство по експлуатації житла зняти з балансу будинок АДРЕСА_3 , а власників - виготовити документ, що посвідчує право користування і утримання прибудинкової території.

Однак, 12 жовтня 2017 року Коломийська міська рада прийняла рішення № 2013-25/2017, яким надала відповідачу ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 , для будівництва та обслуговування будинку, без згоди інших співвласників цього багатоквартирного будинку.

27 жовтня 2017 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до Коломийської міської ради про погодження межі вказаної земельної ділянки з її сусідом ОСОБА_1 від «Е» до «А». Однак, позивач стверджує, що жодної межі не існує, так як земельна ділянка перебуває в спільному користуванні співвласників даного будинку. Позивач та його дочка є співвласниками земельної ділянки, а не суміжними землекористувачами.

Проте, рішенням Коломийської міської ради від 07 грудня 2017 року № 2141-27/2017 затверджено протокол засідання комісії по розгляду земельних спорів суміжного землекористування від 21 листопада 2017 року та погоджено загальну межу земельної ділянки площею 0,0429 га, тобто від «Е» до «А».

Незважаючи на те, що 12 жовтня 2017 року Коломийська міська рада прийняла рішення № 2013-25/2017, яким надала ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки, 24 листопада 2017 року ця відповідач звернулась із заявою до директора ІКЦ ОСОБА_5 щодо виконання робіт по розробленню технічної документації для видачі документів, що посвідчують право володіння земельною ділянкою, та документів для видачі Державних актів, що посвідчують право власності та право користування земельними ділянками, в АДРЕСА_3 .

Позивач вказує, що, незважаючи на те, що закон забороняє передачу частини земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний жилий будинок, у власність чи користування окремим співвласникам, а також, що подані ОСОБА_3 документи не відповідали вимогам земельного законодавства, ІКЦ виготовило технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), з порушенням Закону України «Про землеустрій».

08 грудня 2017 року ОСОБА_3 на підставі вказаної технічної документації із землеустрою незаконно зареєструвала вказану земельну ділянку площею 0,0429 га в Державному земельному кадастрі і отримала кадастровий номер: 2610600000:22:002:0187, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603083792017.

29 березня 2018 року Коломийською міською радою рішенням № 2546-31/2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0429 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 2610600000:22:002:0187.

Крім того, 13 грудня 2018 року Коломийською міською радою згідно з рішенням № 3266-39/2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передано у власність ОСОБА_4 земельну ділянку площею 0,0155 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер 2610600000:22:002:0196.

Тому позивач просить визнати незаконними та скасувати: п.1, 2 рішення Коломийської міської ради від 12 жовтня 2017р. № 2013-25/2017, яким надано ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд за рахунок земель міської ради; пп. 1.2 п.1 рішення Коломийської міської ради від 07 грудня 2017р. № 2141-27/2017, яким затверджено протокол засідання комісії по розгляду земельних спорів суміжного землекористування від 21 листопада 2017р. та погоджено ОСОБА_3 межу земельної ділянки площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 від Е до А із суміжним землекористувачем ОСОБА_1 відповідно до представленого кадастрового плану земельної ділянки; п. 1,2,3 рішення Коломийської міської ради від 29 березня 2018р. № 2546-31/2018 про затвердження технічної документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність ОСОБА_3 земельну ділянку (кадастровий номер 2610600000:22:002:0187) площею 0,0429 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель міської ради; п. 3 рішення Коломийської міської ради від 13 грудня 2018р. № 3266-39/2018 про затвердження технічної документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність ОСОБА_4 земельну ділянку (кадастровий номер 2610600000:22:002:0196) площею 0,0155 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 із цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за рахунок земель міської ради. Скасувати рішення міськрайонного управління у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області: від 15 грудня 2017р. про присвоєння земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) - кадастрового номеру 2610600000:22:002:0187 та виключити відомості з державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 2610600000:22:002:0187; від 27 серпня 2018р. про присвоєння земельній ділянці за адресою: по АДРЕСА_3 для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) - кадастрового номеру 2610600000:22:002:0196 та виключити відомості з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 2610600000:22:002:0196.Скасувати рішення Управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради:від 10 квітня 2018 року про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:40549646 за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_3 із кадастровим номером 2610600000:22:002:0187 та виключити відповідний запис із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; від 15 січня 2019р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:45043623 за ОСОБА_4 права власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_4 із кадастровим номером 2610600000:22:002:0196 та виключити відповідний запис із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також позивач просить присудити з відповідачів на його користь понесені судові витрати.

В судовому засіданні позивач та його представник, адвокат Сліпко В.М. позовні вимоги із вказаних підстав підтримали та просять задовольнити позов.

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання повторно не з`явився, про розгляд справи належно повідомлений, про причини неявки суд не повідомив та не подав відзив на позовну заяву.

Представник відповідача ОСОБА_3 , ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що оспорювані приватизації земельних ділянок відбулися згідно з вимогами чинного законодавства. Зокрема, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 приватизовано свої частини спірної земельної ділянки, оскільки інші співвласники не бажали приватизовувати свої частки цієї земельної ділянки. Тому ОСОБА_2 в задоволенні позову просить відмовити.

Представник відповідача, головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області в судове засідання не з`явилася, 02.01.2020 року подала до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що позовні вимоги до управління в частині скасування державної реєстрації є передчасними, оскільки цьому має передувати припинення речових прав на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Крім того, повноваженнями на внесення записів до Поземельної книги наділений державний кадастровий реєстратор міськрайонного управління у Коломийському районі та місті Коломия Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, а не Головне управління. Тому представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити, а розгляд справи проводити у відсутності представника цього управління.

Представник Коломийської міської ради в судове засідання повторно не з`явився, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішення Коломийської міської ради від 12.10.2017 року № 2013-25/2017 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_3 » не реалізоване заявником та не породило жодних правових наслідків, а тому воно не підлягає скасуванню. Щодо рішення міської ради від 07.12.2017 року № 2141-27/2017 «Про затвердження протоколу засідання комісії по розгляду земельних спорів з приводу суміжного землекористування від 21.11.2017 року», то воно прийняте відповідно до норм чинного законодавства. Посилання позивача про те, що він не був повідомлений про розгляд комісією вказаного питання, не відповідають дійсності, оскільки позивач долучає до позовної заяви запрошення Коломийської міської ради взяти участь у вказаному засіданні комісії.

Щодо оспорюваних рішень Коломийської міської ради від 29.03.2018 року та 13.12.2018 року, то вони також прийняті відповідно до вимог чинного законодавства та на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Тому міська рада не мала жодних правових підстав для відмови у прийнятті вказаних рішень.

Представник вказаної ради звертає увагу суду, що у власність передані земельні ділянки, які вже були сформовані як окремі на момент їх передачі, та не визнає твердження позивача про те, що на момент прийняття оскаржуваних рішень вказані земельні ділянки відносилися до тієї, на якій розташований багатоквартирний будинок АДРЕСА_3 . Так, земельна ділянка, яка закріплена за цим будинком, не була сформована, оскільки вважається такою з моменту присвоєння їй кадастрового номеру.

Оскільки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 передано сформовані земельні ділянки з окремими кадастровими номерами , то позивач є не співвласником спірних земельних ділянок, а суміжним землекористувачем. Тому Коломийська міська рада вважає, що позивачем не доведено, що оскаржувані рішення прийнято з порушенням норм законодавства, і в задоволенні позову просить відмовити.

Третя особа без самостійних вимог ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, 03.02.2020 року подала до суду заяву про розгляд справи в її відсутності (т.1, а.с. 197).

В запереченнях на відзив позивач вказав, що посилання представника Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області на те, що воно не є належним відповідачем, оскільки рішення приймались державним кадастровим реєстратором міськрайонного управління у Коломийському районі та місті Коломиї, є безпідставними, оскільки останнє не є юридичною особою. Таким чином, одним із належних відповідачів по даній справі є саме Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області.

Щодо відзиву, поданого представником Коломийської міської ради, позивач зазначив, що не погоджується із посиланнями на те, що оскільки ОСОБА_3 не реалізувала рішення № 2013-25/2017 від 12.10.2017 року, то воно не підлягає скасуванню, так як не породило правових наслідків, адже, якщо рішення органу місцевого самоврядування є незаконним, то воно підлягає скасуванню. Про повідомлення та запрошення до участі в засіданні комісії по розгляду земельних спорів з приводу суміжного землекористування позивач зазначає, що представником Коломийської міської ради не надано жодних підтверджуючих документів про направлення цього запрошення на адресу позивача. Крім того, комісією перевищено повноваження, оскільки вона вправі розглядати спори між суміжними землекористувачами, а не між співвласниками будинку.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, перевіривши матеріали справи, та, оцінивши досліджені докази, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, доходить наступних висновків.

Судом встановлено, що позивачу та його дочці ОСОБА_1 (змінила прізвище на ОСОБА_1 ) на праві спільної часткової власності належить квартира АДРЕСА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності на житло від 29.06.1995 року, виданим Бюро по приватизації державного житлового фонду, копією свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованим у реєстрі за № 2154 від 26.08.2008 року, копією витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 25.09.2008 року (т.1, а.с. 113-115).

Згідно з довідкою Коломийського МБТІ від 29 вересня 2005 року № 4019 відповідно до проведених розрахунків частки житлового будинку по АДРЕСА_3 становлять: квартира АДРЕСА_8 - 33/100; квартира АДРЕСА_7 - 28/100; квартира АДРЕСА_2 - 39/100 (т.1, а.с. 107).

Квартира АДРЕСА_7 належить ОСОБА_4 згідно з договором купівлі-продажу від 01 червня 2017 року, який зареєстрований в реєстрі за № 1384 (т.1, а.с. 93-95).

Квартира АДРЕСА_2 належить ОСОБА_3 згідно з договором купівлі-продажу від 13 жовтня 2003 року, який зареєстровано в реєстрі за № Д-2196, та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 2159891 (т.1, а.с. 55, 56).

Судом встановлено, що за вказаним багатоквартирним будинком закріплена земельна ділянка площею 2683 кв.м. як спільне майно співвласників будинку для його обслуговування. Відповідно до листа від 22 жовтня 2003 року № Т-1116 Коломийська міська рада роз`яснила, що до виготовлення проекту відведення земельної ділянки, встановлення та закріплення меж в натурі, одержання державного акту на право спільної сумісної власності чи укладення договору оренди землі, власники квартир не вправі самовільно встановлювати межі, проводити добудови до квартир. Оскільки вказаний житловий будинок не знятий з балансу КПЕЖ, земельна ділянка, яка закріплена за ним, не може виділятися для частини будинку (квартир (т.1, а.с. 111)).

Рішенням виконкому Коломийської міської ради від 18 травня 2004 № 170 зобов`язано комунальне підприємство по експлуатації житла зняти з балансу будинок АДРЕСА_3 за вказаною адресою та зобов`язано власників виготовити документ, що посвідчує право користування і утримання прибудинкової території (т.1, а.с. 57).

Стаття 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачає, що багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. Прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена на підставі містобудівної та землевпорядної документації, у межах земельної ділянки, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і споруди, що необхідні для обслуговування будинку. Співвласник багатоквартирного будинку - власник квартири або нежитлового приміщення. Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі і його прибудинкова територія.

Співвласники мають право вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників. Реалізація співвласником своїх прав не може порушувати права інших співвласників (п.1 частини. 1,2 ст.6 вказаного Закону). Крім того, закріплений законодавством принцип спільного та узгодженого володіння та користування власниками квартир багатоквартирного будинку відображений і в ч.ч.1, 2 ст.369 ЦК України.

Нормами статті 120 Земельного кодексу України закріплено принцип цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій він розташований.

У постанові Верховного Суду України від 18.03.2019 року у справі № № 263/68/17 визначено, що нормами земельного законодавства не передбачено можливості передачі земельної ділянки, на якій розташований багатоквартирний жилий будинок, або її частини у власність чи користування окремим співвласникам. У разі приватизації квартир у такому будинку земельна ділянка як така, що входить до житлового комплексу, може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування лише об`єднанню співвласників будинку у встановленому порядку

Судом встановлено, що 12 жовтня 2017 року Коломийська міська рада прийняла рішення № 2013-25/2017, яким надала ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 для будівництва та обслуговування будинку (а.с. 22).

27 жовтня 2017 року відповідач ОСОБА_3 звернулась із заявою до Коломийської міської ради про погодження межі земельної ділянки по АДРЕСА_3 із сусідом ОСОБА_1 від "Е" до "А" (т.1, а.с. 18). До вказаної заяви відповідачем долучено акт встановлення і узгодження зовнішніх меж землекористування в натурі та передачі межових знаків на зберігання від 31 травня 2016 року, а також кадастровий план земельної ділянки по АДРЕСА_3 (т.1, а.с. 19, 20). В зазначеному акті та кадастровому плані зазначено позивача ОСОБА_1 як співвласника квартири АДРЕСА_8 та ОСОБА_7 як співвласника квартири АДРЕСА_7 . Вказані особи зазначені в даному акті не як співвласники земельної ділянки, а як суміжні землекористувачі. При цьому також зазначено і дійсних суміжних землекористувачів: ОСОБА_8 , що проживає по АДРЕСА_9 , та ОСОБА_9 , що прожиає по АДРЕСА_10 . Крім того, до заяви ОСОБА_3 долучила копію заяви ОСОБА_7 від 31 травня 2016 року (т.1, а.с. 23) про її згоду на поділ земельної ділянки по АДРЕСА_3 , тоді як власником квартири АДРЕСА_7 з 01 червня 2017 р. вже був відповідач ОСОБА_4 . До вказаних документів відповідачем ОСОБА_3 додано схему розподілу земельної ділянки, яка не містить підписів співвласників квартир АДРЕСА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та 3 (т.1, а.с. 24).

24 листопада 2017 року ОСОБА_3 звернулась із заявою до директора ІКЦ ОСОБА_5 із заявою щодо виконання робіт по розробленню технічної документації для видачі документів, що посвідчують право володіння земельною ділянкою, та документів для видачі Державних актів, що посвідчують право власності та право користування земельними ділянками, в АДРЕСА_3 (т.1, а.с. 34). До заяви нею долучено вказану вище заяву ОСОБА_7 від 31.05.2016 року та схему розподілу без підписів співвласників, копію технічного паспорту, договір купівлі-продажу квартири та інші, з яких вбачається, що у вказаному багатоквартирному будинку є три квартири.

На підставі вказаних документів рішенням Коломийської міської ради від 07 грудня 2017 року № 2141-27/2017 затверджено протокол засідання комісії по розгляду земельних спорів суміжного землекористування від 21 листопада 2017 року (а.с. 25), та погоджено межу земельної ділянки площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 від "Е" до "А" із суміжним землекористувачем ОСОБА_1 відповідно до кадастрового плану земельної ділянки. На засіданні вказаної комісії не був присутній ОСОБА_1 , чого не заперечено сторонами. Суд враховує, що на запрошенні на засідання комісії відсутні основні реквізити, а саме дата та його номер, а також відсутні докази його поштового відправлення (т.1, а.с. 17).

Відповідно до частин 1,2 ст. 159 ЗК України земельні спори розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у тижневий строк з дня подання заяви. Земельні спори розглядаються за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї із сторін при першому вирішенні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься. Повторне відкладання розгляду спору може мати місце лише з поважних причин.

Згідно пунктів 1.1. та 1.3 Положення про комісію по розгляду земельних спорів з приводу суміжного землекористування, комісія є колегіальним органом, утвореним Коломийською міською радою відповідно до її повноважень, передбачених Земельним Кодексом України та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», чинними рішеннями міської ради, іншими нормативно-правовими актами та цим положенням. За змістом п 2.1., 2.2. Положення комісія відповідно до Земельного Кодексу України та в межах своєї компетенції розглядає земельні спори на території м. Коломиї щодо меж земельних ділянок, що перебувають у власності і користуванні громадян, та додержання громадянами правил добросусідства. Основним завданням комісії є врегулювання земельного спору між суміжними землекористувачами. Пунктом 2.4 Положення передбачено, що Комісією не розглядаються земельні спори між співвласниками будинку.

Таким чином, спір який розглядався між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , не входив до компетенції вказаної комісії, оскільки, як встановлено судом, вказані сторони не були окремими землекористувачами, а співвласниками земельної ділянки, що закріплена для обслуговування багатоквартирного будинку.

На підставі вказаних документів ІКЦ виготовило технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Статтею 25 Закону України «Про землеустрій» передбачено види документації із землеустрою: і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Відповідно до ст. 55 Закону технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) у разі передачі: а) у власність чи користування земельної ділянки державної чи комунальної власності, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано. Така технічна документація розробляється на замовлення власника житлового будинку.

Згідно із статтею 56 Закону технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок включає: а) пояснювальну записку; б) технічне завдання на складання документації, затверджене замовником документації; в) кадастрові плани земельних ділянок, які об`єднуються в одну земельну ділянку, або частини земельної ділянки, яка виділяється в окрему земельну ділянку; г) матеріали польових геодезичних робіт; ґ) акт приймання-передачі межових знаків на зберігання при поділі земельної ділянки по межі поділу; д) перелік обтяжень прав на земельну ділянку, обмежень на її використання та наявні земельні сервітути; е) нотаріально посвідчена згода на поділ чи об`єднання земельної ділянки заставодержателів, користувачів земельної ділянки (у разі перебування земельної ділянки в заставі, користуванні); є) згоду власника земельної ділянки, для земель державної власності - органу, уповноваженого здійснювати розпорядження земельною ділянкою, на поділ чи об`єднання земельних ділянок користувачем (крім випадків поділу земельної ділянки у зв`язку з набуттям права власності на житловий будинок, розташований на ній).

З аналізу вказаних норм технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок це два різних види документації, які складаються з різних документів. Однак, до виготовленої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) по АДРЕСА_3 на ім`я ОСОБА_3 , долучено документи, які передбачені для технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

08 грудня 2017р. відповідач ОСОБА_3 на підставі вказаної технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), зареєструвала земельну ділянку площею 0,0429 в Державному земельному кадастрі під кадастровим номером 2610600000:22:002:0187, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603083792017 (т.1, а.с. 63).

Відповідно до п. 67 Порядку ведення державної реєстрації земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється виключно на підставі та відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр" . Пункт 73 передбачено, що Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру: 1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє: відповідність документів вимогам, зазначеним у пункті 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку; 2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91-137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14. 74-1. У разі коли підставою для відмови у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру є невідповідність поданих документів вимогам законодавства, Державний кадастровий реєстратор у рішенні про відмову зазначає відомості, що виявлені у поданих документах та свідчать про їх невідповідність вимогам законодавства з посиланням на нормативно-правовий акт та його положення, з якими виявлено невідповідність поданих документів.

Таким чином, реєстратор не провівши вищевказаних дій, здійснив вказану реєстрацію, внаслідок чого спірна земельна ділянка була незаконно сформована за рахунок землі, що перебувала в спільному користуванні співвласників будинку.

29 березня 2018 року Коломийською міською радою згідно з рішенням № 2546-31/2018 затверджено вказану технічну документацію та передано у власність ОСОБА_3 зазначену земельну ділянку (т.1, а.с. 103).

Рішенням управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради від 10 квітня 2018 р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:40549646, зареєстровано право власності ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку (т.1, а.с. 104).

Судом також встановлено, що 06 серпня 2018 року ОСОБА_4 як власник квартири АДРЕСА_2 у вказаному житловому будинку звернувся із заявою до директора ІКЦ ОСОБА_5 із заявою щодо виконання робіт по розробленню технічної документації для видачі документів, що посвідчують право володіння земельною ділянкою та документів для видачі Державних актів, що посвідчують право власності та право користування земельними ділянками, в АДРЕСА_11 ( т.1, а.с. 88, 99).

27 серпня 2018 року ОСОБА_4 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), виготовленої з порушенням земельного законодавства, з підстав, зазначених вище, зареєстрував земельну ділянку площею 0,0155 га в Державному земельному кадастрі під кадастровим номером 2610600000:22:002:0196, про що отримав витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2603878232018.

13 грудня 2018р. Коломийською міською радою згідно з рішенням № 3266-39/2018 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передано у власність ОСОБА_4 зазначену земельну ділянку (т.1, а.с. 102).

Рішенням управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради від 15 січня 2019 р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:45043623, зареєстровано права власності ОСОБА_4 на вказану земельну ділянку (т.1, а.с.105).

Відповідно до вимог ч.1 ст.21 ЦК України та ст. 155 ЗК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси особи щодо володіння користування чи розпорядження належною їм земельною ділянкою.

Відповідно до вимог статті 9 Закону «Про державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до вимог статті 11 Закону відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

Згідно із вимогами статті 16 Закону кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі і може бути скасований лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до частини другої статті 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпункту «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Аналізуючи наведені норми законодавства та встановлені обставини справи, суд доходить висновків, що оскаржувані рішення прийняті з не дотриманням вимог чинного законодавства та порушують законні права та інтереси позивача та третьої особи на стороні позивача як співвласників спірної земельної ділянки, яка відведена для обслуговування багатоквартирного будинку, внаслідок чого ця ділянка не може бути передана у власність окремим власникам квартир даного будинку.

Судом також встановлено, що позивачем за звернення до суду з даною позовною заявою та заявою про забезпечення позову сплачено судовий збір в загальному розмірі 2 689, 40 грн., що стверджується квитанціями (т.1, а.с. 1,2, 118). Дані судові витрати підлягають присудженню з відповідачів в рівних частках, тобто по 537,88 грн., на користь позивача в зв`язку із задоволенням позовних вимог.

На підставі наведеного, ст.ст.42, 86, 89, 184, 185, 186,193, 202 152, 155 ЗК України, ст.ст.369, 373, 385 ЦК України, Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про землеустрій», «Про державний земельний кадастр», та керуючись ст.ст. 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

позов задовольнити.

Визнати незаконними та скасувати:

- п.1, 2 рішення Коломийської міської ради від 12 жовтня 2017р. № 2013-25/2017, яким надано ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 , призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, за рахунок земель міської ради;

-пп. 1.2 п.1 рішення Коломийської міської ради від 07 грудня 2017р. № 2141-27/2017, яким затверджено протокол засідання комісії по розгляду земельних спорів суміжного землекористування від 21 листопада 2017р. та погоджено ОСОБА_3 межу земельної ділянки площею 0,0429 га по АДРЕСА_3 (від Е до А) із суміжним землекористувачем ОСОБА_1 відповідно до представленого кадастрового плану земельної ділянки;

-п. 1,2,3 рішення Коломийської міської ради від 29 березня 2018р. № 2546-31/2018 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність ОСОБА_3 земельної ділянки (кадастровий номер 2610600000:22:002:0187) площею 0,0429 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), за рахунок земель міської ради;

-п. 3 рішення Коломийської міської ради від 13 грудня 2018р. № 3266-39/2018 про затвердження технічної документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та передачу у власність ОСОБА_4 земельної ділянки (кадастровий номер 2610600000:22:002:0196) площею 0,0155 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_3 , призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), за рахунок земель міської ради.

Скасувати рішення міськрайонного управління у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області:

- від 15 грудня 2017 р. про присвоєння земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3 , призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастрового номеру: 2610600000:22:002:0187 та виключити відомості з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером: 2610600000:22:002:0187;

- від 27 серпня 2018 р. про присвоєння земельній ділянці за адресою: по АДРЕСА_4 , призначеної для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастрового номеру: 2610600000:22:002:0196 та виключити відомості з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером: 2610600000:22:002:0196.

Скасувати рішення управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради:

- від 10 квітня 2018р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:40549646, за ОСОБА_3 права власності на земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_4 , із кадастровим номером: 2610600000:22:002:0187, та виключити відповідний запис з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

- від 15 січня 2019 р. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер:45043623, за ОСОБА_4 права власності на земельну ділянку, призначену для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_4 , із кадастровим номером: 2610600000:22:002:0196, та виключити відповідний запис з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительки АДРЕСА_12 , РНОКПП: НОМЕР_1 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , понесені судові витрати у розмірі 537 гривень 88 копійок.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_11 , РНОКПП: НОМЕР_3 , на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , понесені судові витрати у розмірі 537 гривень 88 копійок.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, адреса: м.Івано-Франківськ, вул.Сахарова, 34, код ЄДРПОУ: 39767437, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , понесені судові витрати у розмірі 537 гривень 88 копійок.

Стягнути з Коломийської міської ради, адреса: м.Коломия, проспект Грушевського, 1, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ: 04054334, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , понесені судові витрати у розмірі 537 гривень 88 копійок.

Стягнути з управління надання адміністративних послуг Коломийської міської ради Івано-Франківської області, адреса: м.Коломия, площа Привокзальна, 2а /1, Івано-Франківської області, на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , понесені судові витрати у розмірі 537 гривень 88 копійок.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана особами, які беруть участь у справі, до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 22.10.2020 року.

Суддя Калинюк О. П.