Рішення № 92380677, 22.10.2020, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.10.2020
Номер справи
640/1113/20
Номер документу
92380677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

місто Київ

22 жовтня 2020 року справа №640/1113/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомДержавного підприємства «Документ» (далі по тексту - позивач, ДП «Документ»)доОфісу великих платників податків ДПС України (далі по тексту - відповідач, ОВПП)провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06 вересня 2019 року №0011704406В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з підстав протиправного застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, оскільки ДП «Документ» своєчасно направило податкові накладні на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, проте, квитанції про отримання податкових накладних не направлені позивачу протягом операційного дня в порушення вимог статті 201 Податкового кодексу України.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 лютого 2020 року відкрито провадження у справі №640/1113/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідач подав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, у зв`язку із тим, що за результатами перевірки встановлено несвоєчасну реєстрацію ДП «Документ» податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, що є підставою для застосування штрафу.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що у відзиві відповідач, цитуючи положення Податкового кодексу України, не спростував аргументи ДП «Документ» щодо своєчасності направлення податкових накладних на реєстрацію

Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.

Відповідно до податкового повідомлення-рішення ОВПП від 06 вересня 2019 року №0011704406 згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статт1 201, та згідно з пунктом 1201 статті 1201 Податкового кодексу України до ДП «Документ» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму податку на додану вартість 2 182 353,73 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 218 235,36 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення прийняте на підставі акта від 16 серпня 2019 року №2430/28-10-44-06/32735236 «Про результати камеральної перевірки ДП «Документ» (ПН 32735236) щодо своєчасності реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.10.2018 р. по 31.10.2018 р.» (далі по тексту - акт перевірки).

Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, зазначених у таблиці 1 на загальну суму податку на додану вартість 2 182 353,70 грн. в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, встановлено порушення строку реєстрації податкових накладних від 30 жовтня 2018 року №№77, №76, 73, 78, 74, 75, від 28 жовтня 2018 року №70, від 27 жовтня 2018 року №69, від 26 жовтня 2018 року №68, від 29 жовтня 2018 року №72, 71, від 25 жовтня 2018 року №66, 67, 65, від 31 жовтня 2018 року №82, 79, 86, 81, 85, 80, 83, 84, граничний термін реєстрації яких - 15 листопада 2018 року, фактично зареєстровані 16 листопада 2018 років із затримкою 1 день, за що застосовано штраф у розмірі 10%.

Рішенням ДПС України від 27 листопада 2019 року №10915/6/99-00-08-05-05 за наслідками розгляду скарги на податкове повідомлення-рішення від 06 вересня 2019 року №0011704406, зазначене податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу - без задоволення.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної є квитанція в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1246), який визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр).

Відповідно до пунктів 11-15 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки податкової накладної.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

З наведених положень законодавства вбачається, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення їх перевірки платнику податку надсилається квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування протягом операційного дня.

Відповідно до підпункту 14.1.133 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України операційний (банківський) день - частина робочого дня, протягом якої приймаються документи на переказ та на їх відкликання і, за наявності технічної можливості, здійснюється їх обробка, передача та виконання.

Як встановлено вище, Офіс вважає, що позивач порушив граничні терміни реєстрації податкових накладних згідно переліку із затримкою 1 календарний день: дата реєстрації - 16 листопада 2018 року, граничний строк реєстрації - 15 листопада 2018 року.

Відповідно до абзацу першого, другого пункту 1201.1 пункту статті 1201 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

З наведених вище положень вбачається, що порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, крім випадків зупинення їх реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Разом з тим, відповідач, на якого покладено тягар доказування в адміністративному процесі, не надав суду належних та допустимих доказів, які б підтверджували зазначені в акті перевірки порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних від 30 жовтня 2018 року №№77, №76, 73, 78, 74, 75, від 28 жовтня 2018 року №70, від 27 жовтня 2018 року №69, від 26 жовтня 2018 року №68, від 29 жовтня 2018 року №72, 71, від 25 жовтня 2018 року №66, 67, 65, від 31 жовтня 2018 року №82, 79, 86, 81, 85, 80, 83, 84, граничний термін реєстрації яких - 15 листопада 2018 року, фактично зареєстровані 16 листопада 2018 років із затримкою 1 день, за що застосовано штраф у розмірі 10%.

В свою чергу, як зазначено позивачем в адміністративному позові, 15 листопада 2018 року ДП «Документ» направило на реєстрацію зазначені податкові протягом операційного дня з використанням електронної пошти.

Проте, частина квитанцій про реєстрацію податкових накладних отримана надіслана позивачу лише наступного дня, що вказує про порушення вимог абзацу тринадцятого пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині надіслання квитанції про підтвердження прийняття податкових накладних протягом операційного дня.

На підтвердження своєчасності направлення зазначених вище податкових накладних позивач надав до матеріалів справи витяги з програмного комплексу «M.E.DOC», з яких вбачається, що податкові накладні від 30 жовтня 2018 року №№77, №76, 73, 78, 74, 75, від 28 жовтня 2018 року №70, від 27 жовтня 2018 року №69, від 26 жовтня 2018 року №68, від 29 жовтня 2018 року №72, 71, від 25 жовтня 2018 року №66, 67, 65, від 31 жовтня 2018 року №82, 79, 86, 81, 85, 80, 83, 84 відправлені 15 листопада 2018 року в межах операційного дня до ДФС України з використанням електронної пошти; отримані ДФС України 16 листопада 2018 року.

Відповідач не надав суду доказів на підтвердження надіслання протягом операційного дня квитанцій про підтвердження прийняття або неприйняття податкових накладних ДП «Документ». При цьому, пояснень та доказів несвоєчасного направлення податкових накладних від 30 жовтня 2018 року №№77, №76, 73, 78, 74, 75, від 28 жовтня 2018 року №70, від 27 жовтня 2018 року №69, від 26 жовтня 2018 року №68, від 29 жовтня 2018 року №72, 71, від 25 жовтня 2018 року №66, 67, 65, від 31 жовтня 2018 року №82, 79, 86, 81, 85, 80, 83, 84 матеріали справи також не містять.

З урахуванням викладеного суд вважає, що застосування до ДП «Документ» штрафу відповідно до статті 1201 Податкового кодексу України щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних є протиправним, а тому податкове повідомлення-рішення Офісу від 06 вересня 2019 року №0011704406 підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного податкового повідомлень-рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ДП «Документ» підлягає задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги задоволено, на користь позивача належить стягнути сплачений ним судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов Державного підприємства «Документ» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Офісу великих платників ДПС України від 06 вересня 2019 року №0011704406.

3. Стягнути на користь Державного підприємства «Документ» понесені ним витрати по сплаті судового збору розмірі 3 273,53 грн. (три тисячі двісті сімдесят три гривні п`ятдесят три копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників ДПС України.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Державне підприємство «Документ» (04116, м. Київ, вул. Довнар-Запольського, буд. 8; ідентифікаційний код 32735236);

Офіс великих платників ДПС України (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11-Г; ідентифікаційний код 39440996).

Суддя В.А. Кузьменко