
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2020 року м. Київ № 640/21508/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрівської Н.А.,
за участю секретаря судового засідання - Шаповалової К.В.,
та представників сторін:
від позивача - Коваль В.Б.,
від відповідача - Скрибки І.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Бомонд Групп»доГоловного управління ДПС у місті Києвіпровизнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Бомонд Групп» (далі по тексту - ТОВ «Бомонд Групп», позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління ДПС у місті Києві (надалі - ГУ ДПС у м. Києві, відповідач) з вимогою: визнати незаконним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «ВЗ» №000552504 від 18.10.2019, відповідно до якого відповідачем виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за червень 2019 року та відсутність права на врахування такої суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку розмірі: 4707457,00 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивача зазначає, що причиною виникнення від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання і сумою податкового кредиту є придбання парфумів та косметичних засобів в асортименті для подальшого продажу на території України, оренда нежитлових приміщень під магазини. Як стверджує позивач, на підставі даних, наведених платником податків у деклараціях контролюючий орган необґрунтовано зняв з податкового кредиту значення рядка 16 (від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) кредиту). Позивач наголошує, що до рядка 16.1 поточної декларації з ПДВ переноситься значення рядка 21 (Д2) декларації за попередній звітний (податковий) період (підпункт 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість №21). Усього сума від`ємного значення ПДВ, що відображена позивачем в Додатку 2 за травень 2019 року та яка перенесена в рядок 16 декларації за червень 2019 року, становить 10752298,00 грн. В межах цих сум, враховуючи фактичну оплату ПДВ постачальникам в попередніх та звітному періодах та в межах реєстраційного ліміту, були сформовані суми до відшкодування у червні 2019 року, що відображені в додатку 3 (Розрахунок бюджетного відшкодування) до декларації з ПДВ за червень 2019 року: березень 2019 року - 684 951,89 грн, квітень 2019 року - 1149805,25 грн, травень 2019 року - 1748098,46 грн. Крім того, в червні був отриманий товар та сплачений на суму 67477606,98 грн, в т. ч. ПДВ 20% - 1124601,16 грн, яка також була включена в дод. 3 декларації з ПДВ за червень 2019 року. Всього 4707457,00 грн. При цьому, позивач вказує, що наявність накладних/розрахунків коригування до таких накладних, що підтверджують суми податку, нарахованого у зв`язку з придбанням товарів/послуг, дає право на зарахування даної суми до податкового кредиту. За твердженням позивача, ним не було допущено жодних порушень нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2019 року.
Заперечуючи проти позову відповідач у відзиві просить у задоволенні вимог позивача відмовити. Мотивуючи свою позицію відповідач стверджує, що рішення прийнято контролюючим органом у відповідності до вимог чинного законодавства. Так, за результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бомонд Групп» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за травень 2019 року, складено акт від 14.08.2019 №866/26-15-14-04-01/33723090, та встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України позивачем завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за травень 2019 на 3251244,00 грн, у тому числі за рахунок включення до розрахунку суми бюджетного відшкодування за травень 2019 суму від`ємного значення за березень 2019 у розмірі 1344586,83 грн, за квітень 2019 у розмірі 1906657,59 грн. На підставі вищевикладеного, перевіркою встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТОВ «Бомонд Групп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2019 на 1834757 грн, так як на момент подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 у ТОВ «Бомонд Групп» фактична сума від`ємного значення за березень 2019 становить 0 грн, за квітень 2019 - 0 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2019 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.
У підготовчому засіданні судом постановлена ухвала про закінчення підготовчого провадження і призначено до розгляду в судовому засіданні.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала і просила їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив і просив відмовити у його задоволенні.
На підставі частини першої статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 30.09.2020 проголошено скорочене (вступна та резолютивна частини) судове рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини третьої статті 243 названого Кодексу. Під час проголошення скороченого (вступної та резолютивної частин) судового рішення сторонам роз`яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту рішення.
Заслухавши виступи представників сторін, ознайомившись із письмово викладеними доводами учасників справи, дослідивши подані документи і матеріали, суд встановив такі обставини справи.
Головним управління ДПС у м. Києві проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Бомонд Групп» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за червень 2019 року, за результатами якої складено відповідний акт перевірки від 19.09.2019 №77/26-15-05-04-01/33723090.
Перевіркою встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Бомонд Групп» пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, внаслідок чого завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за червень 2019 року на 4707457,00 гривень.
Не погоджуючись із висновками, викладеними в Акті перевірки, вважаючи їх помилковими та такими, що не відповідають фактичним обставинам і такими, що виникли в результаті невірного трактування механізму визначення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, ТОВ «Бомонд Групп» звернулось до відповідача із запереченнями на акт.
За результатами розгляду заперечень на акт перевірки, рішенням ГУ ДПС у м. Києві від 15.10.2019 №25565/10/26-15-05-04-01 висновки викладені в акті перевірки залишено без змін, а заперечення без задоволення.
На підставі акта перевірки 18.10.2019 ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення №000552504, яким ТОВ «Бомонд Групп» виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за червень 2019 року та відсутність права на врахування такої суми від`ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 4707457,00 грн.
Не погоджуючись із винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом при вирішенні спору по суті враховується таке.
Податковий кодекс України (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано положеннями статті 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до пунктів 200.1, 200.4 статті 200 Податкового кодекс України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
При від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Згідно пунктів 200.7, 200.8 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій. У разі якщо митне оформлення товарів, вивезених за межі митної території України, здійснювалося з використанням електронної митної декларації, така електронна митна декларація надається контролюючим органом за місцем митного оформлення контролюючому органу за місцем обліку такого платника податків в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису відповідно до закону.
Вказані положення кореспондуються з підпунктом 4 пункту 5 Розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 (далі по тексту - Наказ №21), який було прийнято відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №375, де вказано, що платники податку, які відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).
За змістом Розділу ІІІ Наказу №21 декларація подається платником у визначений у пункті 5 розділу II цього Порядку строк за формою, встановленою на дату подання. У складі декларації подаються передбачені цим Порядком додатки (у разі заповнення даних у відповідних рядках декларації). Додатки додаються до декларацій за наявності подій, які підлягають відображенню у таких додатках.
За правилами, визначеними пунктом 5 Розділу V Наказу №21, у Розділі III «Розрахунки за звітний період» вказується сума від`ємного значення (рядок 20 у декларації), яка підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2). При цьому значення рядка 3 таблиці 1 (Д3) (додаток 3) переноситься до рядка 20.2 декларації. Також положеннями Розділу V Наказу №21 встановлено, що при заповненні рядка 20.2 обов`язковим є подання (Д3) (додаток 3) та (Д4) (додаток 4).
Згідно листа Державної фіскальної служби України від 22.07.2016 №24830/7/99-99-15-03-02-17 «Про внесення змін до форми податкової декларації з податку на додану вартість» податкові органи зобов`язані забезпечити його врахування під час прийняття звітності, проведення масово-роз`яснювальної та контрольно-перевірочної роботи і адміністративного оскарження. Так, у наведеному листі вказано, що при заповненні як додатка 2 (Д2), так і таблиці 2 додатка 3 (Д3) до декларації з податку на додану вартість доцільно застосовувати принцип хронології формування від`ємного значення, згідно з яким податкові зобов`язання поточного (звітного) періоду зменшуються на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення - від найдавнішого до найновішого. З огляду на це у графі 2 таблиці 2 додатка 3 (Д3) до декларації з податку на додану вартість рекомендується вказувати індивідуальний податковий номер контрагента, за рахунок якого виникла сума від`ємного значення, виходячи з хронології її виникнення, починаючи зі звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період) та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто спочатку доцільно відображати «найновішу» щодо звітного періоду подання декларації з податку на додану вартість суму від`ємного значення ПДВ.
Згідно змісту акта перевірки, відповідно до поданої ТОВ «Бомонд Групп» до ГУ ДФС у м. Києві (Печерський район м. Києва) податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2019 (вх. №9077477046 від 18.04.2019) значення рядка 9 декларації «Усього податкових зобов`язань» становить 7561419,00 грн, значення рядка 17 декларації «Усього податкового кредиту» становить 29112376,00 грн, у тому числі значення рядка 16.1 декларації «Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» становить 19429714,00 грн. Відповідно, від`ємне значення поточного звітного (податкового) періоду становить 2121243,00 грн (7561419,00 грн - (29112376,00 грн - 19429714,00 грн)). При цьому, ТОВ «Бомонд Групп» включило до розрахунку суми бюджетного відшкодування за квітень 2019 року суму від`ємного значення за березень 2019 у розмірі 4128215,00 грн.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бомонд Груп з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника податку за квітень 2019 року, складено акт від 17.07.2019 №739/26-15-14-04-01/33723090, та встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТОВ «Бомонд Групп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2019 року на 10366687,00 грн, у тому числі за рахунок включення до розрахунку суми бюджетного відшкодування за квітень 2019 року суму від`ємного значення за березень 2019 року у розмірі 4128215,00 грн.
ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 12.08.2019 форми «В3» №0045961404 на суму 10366687,00 грн.
Також у акті зазначається, що відповідно до поданої до ГУ ДФС у м. Києві (Печерський район м. Києва) податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2019 року (вх. №9101057195 від 15.05.2019) значення рядка 9 декларації «Усього податкових зобов`язань» становить 4090955,00 грн, значення рядка 17 декларації «Усього податкового кредиту» становить 26844392,00 грн, у тому числі значення рядка 16.1 декларації «Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду: значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» становить 21550957,00 грн. Відповідно, від`ємне значення поточного звітного (податкового) періоду становить 1202480,00 грн. При цьому, ТОВ «Бомонд Групп» включило до розрахунку суми бюджетного відшкодування за травень 2019 року суму від`ємного значення за квітень 2019 року у розмірі 1906657,00 грн.
За результатами документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Бомонд Групп» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний рахунок платника додатку за травень 2019 року, складено акт від 14.08.2019 №866/26-15-14-04-01/33723090, та встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТОB «Бомонд Групп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за травень 2019 року на 3251244,00 грн, у тому числі за рахунок включення до розрахунку суми бюджетного відшкодування за травень 2019 року суму від`ємного значення за березень 2019 року у розмірі 1344586,83 грн, за квітень 2019 - 1906657,59 грн.
ГУ ДФС у м. Києві винесено податкове повідомлення-рішення від 16.09.2019 форми «В3» №0001601404 на суму 3251244,00 грн.
В акті перевірки від 19.09.2019 №77/26-15-05-04-01/33723090 також зазначається, що у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2019 року (вх. №9130732080 від 19.06.2019) значення рядка 9 декларації «Усього податкових зобов`язань» становить 3753327,00 грн, значення рядка 17 декларації «Усього податкового кредиту» - 17756869,00 грн, у тому числі значення рядка 16.1 декларації «Від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» - 12386750,00 грн. Відповідно, від`ємне значення поточного звітного (податкового) періоду становить 1616792,00 грн (3753327,00 грн - (17756869,00 грн - 12386750,00 грн)). При цьому, TOB «Бомонд Групп» включило до розрахунку суми бюджетного відшкодування за червень 2019 року суму від`ємного значення за травень 2019 року у розмірі 1748099,00 грн.
На підставі вищевикладеного, перевіркою встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України TOB «Бомонд Групп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2019 року на 131307,00 грн, так як на момент подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року у TOB «Бомонд Групп» фактична сума від`ємного значення за травень 2019 року становить 1616792,00 грн.
Також контролюючий орган в акті перевірки від 19.09.2019 №77/26-15-05-04-01/33723090 зазначає, що згідно данихподаткової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року (вх.№9157055068 від 18.07.2019) значення рядка 9 декларації - 4288620,00 грн, значення рядка 17 - 15659982,00 грн, у тому числі значення рядка 16.1 декларації - 10752298,00 грн. Відповідно, від`ємне значення поточного звітного (податкового) періоду становить 619064,00 грн (4288620,00 грн - (15659982 грн - 10752298,00 грн)). При цьому, TOB «Бомонд Групп» включило до розрахунку суми бюджетного відшкодування за червень 2019 року суму від`ємного значення за червень 2019 року у розмірі 1124601,00 грн.
На підставі вищевикладеного, контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем вимог пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України, а саме - завищено заявлену суму бюджетного відшкодування з ПДВ за червень 2019 року на 505537,00 грн, оскільки, за твердженням відповідача, на момент подання податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2019 року у ТОВ «Бомонд Групп» фактично сума від`ємного значення за червень 2019 року становить 619064,00 грн.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «Бомонд Групп» протягом квітня-червня 2019 року здійснювало придбання парфумів та косметичних засобів в асортименті та продавало на території України через мережу власних магазинів. Так, позивачем протягом березня - червня 2019 року було продано парфумів косметичних засобів в асортименті на загальну суму 56185332,91 грн (дані оборотно-сальдової відомості но рахунку 281 за період з 01.03.2019 по 30.06.2019).
Па підставі вищевикладеного, перевіркою встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України TOB «Бомонд Групп» завищено заявлену суму бюджетного відшкодував ПДВ за червень 2019 на 2235856 гривень.
На підставі вищевикладених порушень, перевіркою встановлено, що на порушення пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України TOB «Бомонд Групп» завищено заявлену суму бюджетно відшкодування ПДВ за червень 2019 року на 4707457,00 грн.
Наведені в акті висновки контролюючого органу зводяться до того, що від`ємне значення поточного звітного (податкового) періоду становить за березень 2019 року 2121243,00 грн, у зв`язку з тим, що контролюючим органом під час здійснення розрахунку знімається з податкового кредиту значення рядка 16 (від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) кредиту, а саме 19429714,00 грн. Аналогічним чином здійснено розрахунки і за звітні (податкові) періоди квітень - червень 2019 року.
Водночас, суд зазначає, що до рядка 16.1 поточної декларації з ПДВ переноситься значення рядка 21 (Д2) декларації за попередній звітний (податковий) період (підпункт 5 пункту 4 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість №21), відтак вірним в даному випадку є здійснений позивачем розрахунок від`ємного значення поточного звітного (податкового) періоду за березень 2019 року в сумі 21550957,00 грн.
При цьому, вказане значення рядка 21 (Д2) декларації за березень 2019 року переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового періоду), тобто за квітень 2019 року, а значення рядка 21 (Д2) декларації за квітень 2019 року в сумі 12386750,00 грн переноситься до рядка 16.1 декларації за травень 2019 року, і таким же чином значення рядка 21 (Д2) декларації за травень 2019 року в сумі 10752298,00 грн переноситься до рядка 16.1 декларації за червень 2019 року.
Наявними матеріалами справи підтверджується, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Бомонд Групп» надано вірні розрахунки, адже рядок 16 декларації за червень 2019 року складається з сум, що входять в додаток 2 (Д2) за травень 2019 року, а саме, податковий кредит, непогашений податковими зобов`язаннями по періодах, у яких виникло від`ємне значення з ПДВ: березень 2019 року - 1995404,00 грн; квітень 2019 року - 3386766,00 грн і травень 2019 року 5370118,00 грн.
Всього сума від`ємного значення ПДВ, що відображена в Додатку 2 за травень 2019 року та яка перенесена в рядок 16 декларації за липень 2019 року становить 10752298,00 грн.
При цьому, в межах цих сум, враховуючи фактичну оплату ПДВ постачальникам в попередніх та звітному періодах та в межах реєстраційного ліміту, були сформовані суми до відшкодування у червні 2019 року, що відображені в додатку 3 (Розрахунок бюджетного відшкодування) до декларації з ПДВ за червень 2019 року всього у сумі 4707457,00 грн.
При вирішенні даної справи суд враховує, що в листі Державної фіскальної служби України від 20.04.2018 №1726/6/98-99-15-03-02-15/іпк зазначено, що деталізація від`ємного значення різниці між податковими зобов`язаннями і податковим кредитом, яка переноситься до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, здійснюється лише в частині періодів її виникнення. Такі дані відображаються в додатку 2 (Д2) до декларації з податку на додану вартість. При заповненні як додатка 2 (Д2), так і таблиці 2 додатка 3 (Д3) до декларації з податку на додану вартість доцільно застосовувати принцип хронології формування від`ємного значення, згідно з яким податкові зобов`язання поточного (звітного) періоду зменшуються на суму податкового кредиту у хронологічному порядку його виникнення - від найменшого до найновішого.
З огляду на це, у графі 2 таблиці 2 додатка 3 (Д3) до декларації з податку на додану вартість рекомендується вказувати індивідуальний податковий номер контрагента, за рахунок якого виникла сума від`ємного значення, виходячи з хронології її виникнення, починаючи зі звітного періоду, який є найближчим до дати подання декларації (найновіший звітний період) та закінчуючи найбільш давнім звітним періодом. Тобто спочатку доцільно відображати «найновішу» щодо звітного періоду подання декларації з податку на додану вартість суму від`ємного значення ПДВ.
Окрім цього, згідно листа Державної фіскальної служби України від 21.05.2018 №2226/6/99-99-15-03-02-15/іпк Порядком №21 не визначено особливостей відображення від`ємного значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду в Додатку 2 (Д2) та Додатку 3 (Д3).
Також, у вищезазначеному листі ДФС наведено рекомендації щодо особливостей такого відображення, платник має право самостійно визначати при заповненні як додатка 2 (Д2), так і таблиці 2 додатка 3 (Д3) до податкової декларації з податку на додану вартість послідовність відображення від`ємного значення податку на додану вартість звітного (податкового) періоду та суми бюджетного відшкодування в розрізі періодів виникнення таких сум.
Таким чином, за вищенаведених обставин вбачається, що існує декілька варіантів ведення обліку від`ємного значення ПДВ і відсутні імперативні норми, які б зобов`язували платників податків вести даний облік в один спосіб.
До того ж, в акті перевірки відсутні твердження щодо порушення формування відповідних показників декларації та заявлених сум ПДВ, що є підтвердженням того, що позивачем не допущено порушень нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за червень 2019 року.
Крім наведеного судом враховується і те, що в акті перевірки від 19.09.2019 №77/26-15-05-04-01/33723090 контролюючий орган в обґрунтування правомірності своїх розрахунків посилається на результати перевірки достовірності нарахування ТОВ «Бомонд Групп» сум бюджетного відшкодування ПДВ на поточних рахунок платника податку за квітень 2019 року та за травень 2019 року та вказує про винесення ГУ ДФС у м. Києві податкових повідомлень-рішень форми «В» №0045961404 від 12.08.2019 та №0001601404 від 16.09.2019 відповідно.
З цього приводу суд вважає за доцільне зазначити, що час розгляду цієї справи правомірність вказаних податкових повідомлень-рішень є предметом дослідження в адміністративних справах №640/15936/19 та №640/18958/19, а відтак, вважаються неузгодженими в силу положень абзацу четвертого пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України.
Згідно підпункту 14.1.18 пункту 14.1 статті14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Відповідно до пункту в пункту 200.14 статті 200 Податкового кодексу України якщо за результатами камеральної або документальної перевірки, контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: у разі з`ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Кодексом не визначено конкретного переліку підстав (фактів), за якими платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, тоді як такими фактами є будь-яке некоректне заповнення податкової декларації.
На думку суду, такими фактами можуть бути лише факти, що призводять до некоректного визначення заявленої до відшкодування суми або заявлення до відшкодування сум взагалі за відсутності підстав для їх відшкодування.
З урахуванням вищенаведеного в сукупності, суд приходить до висновку про правомірність нарахування позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за черень 2019 року та, як наслідок, протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №000552504 від 18.10.2019.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (частина перша статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України).
Зважаючи на вищенаведене у сукупності, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак наявні підстави для його скасування в судовому порядку.
Вимогами частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень покладений на нього обов`язок доказування не виконав.
Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно наявного у матеріалах справи платіжного доручення №36664 від 01.11.2019 позивачем під час звернення з цим позовом до суду сплачено судовий збір у розмірі 19210,00 грн. Відтак, враховуючи розмір задоволених позовних вимог, суд вказує про присудження на користь позивача судових витрат по сплаті судового збору у межах вказаної суми.
Керуючись статтями 2, 5-11, 73-77, 90, 139, 143, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бомонд Групп» задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві №000552504 від 18.10.2019.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бомонд Групп» (01010, м. Київ, Дніпровський узвіз, 1, код ЄДРПОУ 33723090) понесені ним судові витрати у розмірі 19 210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) гривень 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у місті Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ - 43141267).
Рішення набирає законної сили у порядку, встановленому в статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено протягом 30 днів з моменту складення повного тексту до суду апеляційної інстанції в порядку, визначеному статтями 293, 296, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини першої Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції згідно з Законом України від 3 жовтня 2017 року №2147-VIII.
Суддя Н.А. Добрівська