
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1928/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року
м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Крутько О.В.,
за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Львові адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області
про визнання протиправним та нечинним розпорядження
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Пустомитівської районної державної адміністрації, у якому просить визнати протиправним та нечинним розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 «Про затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту».
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що затверджений оскаржуваним розпорядженням детальний план території для обслуговування Щирецького водосховища на території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту не відповідає генеральному плану села Наварія. Окрім того, відповідачем порушено порядок прийняття розпорядження, не проведено громадських слухань та відповідно не враховано пропозицій громадськості.
Відповідач подав відзив на позовну заяву від 21.05.2018, у якому зазначає, що Детальний план території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської МР за межами населеного пункту розроблено у відповідності зі схемою планування території Львівської області, затвердженої рішенням Львівської обласної ради від 08.12.2009 №1077 та схемою планування території Пустомитівського району (проект районної планування 1988), термін дії якої продовжено рішенням Пустомитівської районної ради від 25.04.2013 №363, із врахуванням інтересів постійного користувача ЛМКП «Львівтеплоенерго». Оскільки на даний час земельна ділянка знаходиться в постійному користуванні ЛМКП «Львівтеплоенерго», права та інтереси позивача не порушено. Покликаючись на пункт 9 статті 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» вказав, що оскільки на момент затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту земельна ділянка не входила в межі населеного пункту села Наварія, то відповідачем не видавались акти про необхідність змін до містобудівної документації даного населеного пункту. Вважає оскаржуване розпорядження прийнятим Пустомитівською РДА на підставі та в межах повноважень, встановлених законом.
Підготовче засідання 29.05.2018 відкладено на 21.06.2018.
Згідно ухвали від 21.06.2018 зупинено провадження у справі № 813/1928/18 до набрання законної сили рішенням у адміністративній справі № 813/746/18 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування розпорядження.
Згідно ухвали від 02.01.2020 поновлено провадження у справі № 813/1928/18, призначено підготовче засідання на 06.02.2020.
06.02.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 03.03.2020.
03.03.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 02.04.2020.
02.04.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 28.04.2020.
28.04.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 26.05.2020.
26.05.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 23.06.2020.
23.06.2020 розгляд справи у підготовчому засіданні відкладено на 27.08.2020.
27.08.2020 згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 22.09.2020.
Відповідачем долучено докази опублікування оголошення про оскарження нормативно-правового акта - розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 «Про затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту» у виданні, у якому цей акт був офіційно оприлюднений.
22.09.2020 у судовому засіданні оголошено перерву до 20.10.2020.
Позивач подала заяву від 21.09.2020 про розгляд справи без участі позивача та її представника.
Відповідач подав клопотання, у якому просить розглянути справу без участі представника райдержадміністрації. Клопотання позивача та відповідача задоволені, розгляд справи проведено без участі представників сторін.
Суд відхилив клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи ОСОБА_4 як документально необґрунтоване.
Суд відхилив клопотання про виклик та допит свідків, вказаних у заяві від 02.05.2018 та про проведення судової експертизи від 02.05.2018.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 528241246236).
Рішенням Пустомитівської МР від 22.12.2017 №913 змінено поштову адресу: АДРЕСА_1 , на адресу: АДРЕСА_2.
Правовстановлюючих документів на земельну ділянку, на якій розташовано будинок АДРЕСА_1 ОСОБА_1 не надала.
Розпорядженням голови Пустомитівської РДА від 13.07.2015 №348 «Про розроблення детального плану території для обслуговування технічного водосховища «Наварія» на території Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту)» надано дозвіл на розроблення детального плану території для обслуговування технічного водосховища «Наварія» на території Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту).
Розпорядження від 13.07.2015 №348 прийнято на підставі відповідного звернення ЛМКП «Львівтеплоенерго» від 19.06.2015 №15-3176.
Детальний план території для обслуговування технічного водосховища «Наварія» на території Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) розроблено ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем».
Пустомитівською МР проведено громадські слухання щодо обговорення детального плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту), про що у районному часописі «Голос народу» №12 від 25.03.2017 опубліковано відповідне оголошення. Громадські слухання відбулися 04.05.2017, про що свідчить протокол громадських слухань щодо обговорення детального плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту). На громадських слуханнях 04.05.2017 були присутні представники Пустомитівської МР: секретар Жидачек А.Б., землевпорядник Лутчин Б. , спеціаліст I категорії по архітектурі та будівництву Кудерський А. , депутати Юрас Р., Саган І., Щипель М., а також представник ЛМКП «Львівтеплоенерго» Іващук О. Як вбачається із протоколу громадських слухань, в період з 25.03.2017 по 25.04.2017 до Пустомитівської МР не поступали зауваження або пропозиції щодо детального плану території. За результатами громадських слухань вирішено рекомендувати детальний план території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) до розгляду архітектурно-містобудівної ради. (Вказані обставини встановлені судом при розгляді справи № 813/746/18 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування розпорядження, рішення у якій набрало законної сили).
Згідно до протоколу архітектурно-містобудівної ради від 21.09.2017 за результатами розгляду детального плану території для обслуговування технічного водосховища «Наварія» на території Пустомитівського району Львівської області члени архітектурно - містобудівної ради вирішили: вирішити питання статусу озера (технічний чи рекреаційний); доопрацювати питання інженерно - технічних мереж (водопостачання, каналізування та очисних споруд); виготовити документацію на встановлення прибережно-захисних зон; взяти висновок автора генерального плану; розглянути можливість використання земельної ділянки промислового кар`єру для дачного будівництва.
Після виконання вищезгаданих пунктів рекомендовано затвердити план території для обслуговування технічного водосховища «Наварія» на території Пустомитівського району Львівської області.
ЛМКП «Львівтеплоенерго» 20.10.2017 листом № 09-10080 звернулося до Пустомитівської РДА з проханням затвердити детальний план території, на якій знаходиться технічне водосховище «Щирек», що знаходиться у постійному користуванні ЛМКП «Львівтеплоенерго». Додатками до вказаного листа долучено протокол громадських слухань від 04.05.2017, протокол містобудівної ради, проект детального плану.
Розпорядженням Пустомитівської РДА від 31.10.2017 №810 затверджено детальний план території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту, розроблений ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем».
Розпорядженням Пустомитівської РДА від 31.10.2017 №810 є предметом оскарження у даній справі.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів (далі-Закон №3038-VI).
Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 1 Закону №3038-VI, детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території.
Відповідно до частини 2 статті 19 Закону №3038-VI, детальний план території за межами населених пунктів розробляється відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів.
Розроблення детального плану території за межами населених пунктів та внесення змін до нього здійснюються на підставі розпорядження відповідної районної державної адміністрації.
Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці.
Відповідно до частин 3-8 вказаної статті на підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану території.
Детальний план території визначає:1) принципи планувально-просторової організації забудови; 2) червоні лінії та лінії регулювання забудови; 3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами; 4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території; 5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування; 6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови; 7) черговість та обсяги інженерної підготовки території; 8) систему інженерних мереж; 9) порядок організації транспортного і пішохідного руху; 10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі; 11) межі прибережних захисних смуг і пляжних зон водних об`єктів (у разі відсутності плану зонування території).
Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів.
Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Матеріали детального плану території не можуть містити інформацію з обмеженим доступом та бути обмеженими в доступі. Загальна доступність матеріалів детального плану території забезпечується відповідно до вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» шляхом надання їх за запитом на інформацію, оприлюднення на веб-сайті органу місцевого самоврядування, у тому числі у формі відкритих даних, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місцевих періодичних друкованих засобах масової інформації, у загальнодоступному місці у приміщенні органу місцевого самоврядування.
Детальний план території за межами населеного пункту розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання.
Порядок розроблення детального плану регулюється Порядком розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 290 від 16.11.2011 (надалі - Порядок № 290).
Згідно до пункту 1.4 Порядку №290 організація розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї здійснюється шляхом забезпечення: оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї; визначення розробника містобудівної документації або внесення змін до неї та укладання договору з урахуванням положень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі»; складання разом із розробником та затвердження проекту завдання на розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї; надання розробнику вихідних даних, а також вимог щодо розміщення об`єктів державного й регіонального значення або доручення щодо їх збирання; фінансування розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї відповідно до укладеного договору; надання розробнику оновленої картографічної основи, складеної відповідно до вимог законодавства; здійснення контролю за розробленням або внесенням змін до містобудівної документації; узгодження проекту містобудівної документації з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, в частині врегулювання питань щодо територій спільних інтересів; розгляду проекту містобудівної документації архітектурно-містобудівною радою згідно зі статтею 20 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; подання проекту містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України, містобудівної документації з планування територій на регіональному рівні, генерального плану міст експертній організації для проведення експертизи в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №548 «Про затвердження Порядку проведення експертизи містобудівної документації»; подання на затвердження завершеного проекту містобудівної документації.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку №290 розробник містобудівної документації: готує проект договору на розроблення або внесення змін до містобудівної документації; бере участь у складанні проекту завдання на розроблення або внесення змін до містобудівної документації; збирає вихідні дані за дорученням замовника; розробляє містобудівну документацію або вносить до неї зміни відповідно до вимог державних будівельних норм; бере участь у розгляді архітектурно-містобудівною радою відповідного рівня та сесією відповідної ради розробленої ним містобудівної документації; пропонує замовнику у разі необхідності залучити інші науково-дослідні та проектні організації до проведення додаткових досліджень, розроблення окремих розділів містобудівної документації.
Розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні врегульоване розділом IV Порядку №290, відповідно до пункту 4.2. якого рішення про розроблення детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, або внесення змін до нього приймає відповідна районна державна адміністрація, а в разі
відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
При цьому, замовником розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні або внесення змін до неї є: при розробленні детального плану території, яка розташована за межами населеного пункту, - районна державна адміністрація, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації(пункт 4.3 Порядку №290).
Відповідно до пункту 4.6 Порядку № 290 детальний план території розробляється суб`єктами господарювання, які мають у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат.
Детальний план території розробляється для територій житлових районів, мікрорайонів, кварталів нової забудови, комплексної реконструкції кварталів, мікрорайонів застарілого житлового фонду, територій виробничої, рекреаційної та іншої забудови. Послідовність розроблення та площі територій, для яких розробляються детальні плани, визначає відповідний уповноважений орган містобудування та архітектури відповідно до генерального плану населеного пункту, а якщо територія розташована за межами населеного пункту, відповідно до схеми планування території району (в разі відсутності адміністративного району - відповідно до схеми планування території Автономної Республіки Крим, області) (пункт 4.8 Порядку №290).
Згідно з пунктом 4.9 Порядку №290 крім функцій, визначених у пункті 1.4 розділу I цього Порядку, замовник розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні: звертається до обласної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (для міст обласного та республіканського Автономної Республіки Крим значення), Мінрегіону України (для міст Києва та Севастополя) щодо визначення державних інтересів для їх урахування під час розроблення генерального плану населеного пункту; (абзац другий пункту 4.9 у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20.05.2013 р. N 199); забезпечує проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів у проекті містобудівної документації на місцевому рівні в порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 N 555 «Про затвердження Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні».
Відповідно до пункту 4.10 Порядку №290 крім функцій, передбачених у пункті 1.5 розділу I цього Порядку, розробник містобудівної документації на місцевому рівні: бере участь у розгляді пропозицій громадськості до проекту генерального плану, плану зонування території, детального плану території в процесі проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів; доопрацьовує в разі необхідності проект містобудівної документації за результатами розгляду на архітектурно-містобудівній раді та громадських слухань щодо врахування громадських інтересів.
Згідно з пунктом 4.12 Порядку №290 детальний план території, розташованої за межами населеного пункту, розглядається і затверджується відповідною районною державною адміністрацією протягом 30 днів з дня його подання, а в разі відсутності адміністративного району - відповідно Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, відповідна районна державна адміністрація забезпечують оприлюднення детального плану території протягом 10 днів з дня його затвердження.
При цьому, відповідно до частини 1 статті 21 Закону №3038-VI громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій.
Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині 1 цієї статті, без проведення громадських слухань щодо проектів такої документації забороняється (частина 2 статті 21 Закону №3038-VI).
Відповідно до частини 3 вказаної статті Закону №3038-VI сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи зобов`язані забезпечити: 1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними та екологічними наслідками; 2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та доступ до цієї інформації громадськості; 3) реєстрацію, розгляд та узагальнення пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (у разі її утворення); 4) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію; 5) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні (ч. 3 ст. 21 Закону).
Згідно з частиною 10 статті 21 Закону №3038-VI, порядок проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України.
Зокрема, механізм проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні: генеральних планів населених пунктів, планів зонування та детальних планів територій (далі - містобудівна документація) визначено Порядком проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05. 2011 № 555 (далі - Порядок № 555)
Відповідно до пункту 4 Порядку № 555 замовники містобудівної документації оприлюднюють у двотижневий строк прийняті рішення щодо розроблення проектів містобудівної документації шляхом опублікування таких рішень у засобах масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.
Оприлюднення розроблених в установленому законодавством порядку проектів містобудівної документації здійснюється не пізніш як у місячний строк з дня їх подання розробником до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради шляхом розміщення матеріалів (планшетів, макетів) у визначеному органом місцевого самоврядування місці та інформування громадян через розповсюдження брошур і повідомлень, засоби масової інформації, що поширюються на відповідній території, а також розміщення інформації на офіційному веб-сайті замовника містобудівної документації.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 555 громадські слухання щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні проводяться у строк, визначений для проведення процедури громадського обговорення, але не раніше 10 днів з дати оприлюднення проекту містобудівної документації на місцевому рівні.
Згідно з пунктом 8 Порядку № 555 громадські слухання проводяться під головуванням уповноваженого представника замовника містобудівної документації, який: забезпечує реєстрацію їх учасників; оголошує порядок денний; інформує учасників про порядок ведення протоколу, подання пропозицій (зауважень) у письмовій та/або усній формі, зміст пропозицій (зауважень), що надійшли, та процедуру їх врахування; забезпечує ведення обговорення, подання пропозицій (зауважень) громадськості з дотриманням регламенту; забезпечує аудіо- та/або відеофіксацію перебігу громадських слухань; готує протокол громадських слухань.
Громадські слухання розпочинаються з доповіді розробника та/або замовника про розроблений проект містобудівної документації.
Перебіг громадських слухань та подані пропозиції (зауваження) оформляються протоколом, який підписується головуючим. Файл аудіо- та/або відеофіксації перебігу громадських слухань додається до протоколу.
Відсутність пропозицій і зауважень громадськості фіксується у протоколі громадських слухань.
Пунктом 9 Порядку № 555 передбачено, що пропозиції подаються громадянами у письмовому вигляді із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові, місця проживання, особистим підписом і повинні містити обґрунтування з урахуванням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів та правил.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що детальний план є містобудівною документацією, проект якого підлягає громадському обговоренню на місцевому рівні з метою врахування громадських інтересів під час розроблення такого проекту, обов`язок по проведенню якого покладено на орган місцевого самоврядування.
Як на підставу протиправності Розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 «Про затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту» позивач посилається на порушення процедури прийняття такого розпорядження, зокрема щодо проведення громадських слухань.
Судом при розгляді справи № 813/746/18 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування розпорядження, рішення у якій набрало законної сили, встановлено, що Пустомитівською МР виконано покладений на неї обов`язок по проведенню громадських слухань щодо обговорення детального плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту), які відбулися 04.05.2017, що підтверджено відповідним протоколом. Громадські слухання щодо обговорення детального плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) 04.05.2017 відбулися з дотриманням встановленого чинним законодавством порядку.
При розгляді справи № 813/746/18 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування розпорядження суд також надав оцінку доводам позивачів у вказаній справі, аналогічним з доводами ОСОБА_1 , щодо покликання на визнання Розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 протиправним з підстав його невідповідності затвердженому детальному плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) генеральному плану села Наварія, схемі планування території Пустомитівського району і схемі планування території Львівської області та не знайшов підтвердження таким доводам під час розгляду справи. Судом встановлено, що ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем» розроблено декілька варіантів плану детального плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту. Детальний план розроблявся за ініціативою ЛМКП «Львівтеплоенерго» для оформлення останнім права власності на цю земельну ділянку. Розробка ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем» детального плану території відбувалася на основі топографічної зйомки в масштабі 1:2000, яка представляє собою план-карту місцевості з докладним відображенням існуючої ситуації та нанесенням всіх будов. Як перед початком виготовлення детального плану, так і в процесі розробки такого в Пустомитівській МР проводились наради спільно з розробником містобудівної документації, представником ЛМКП «Львівтеплоенерго» та землевпорядниками Пустомитівської МР. На таких нарадах визначались завдання та принципи розробки детального плану, обговорювалась містобудівна документація, характеристики та функціональне призначення земель, вирішувались питання щодо врахування інтересів громадськості. При цьому, міським головою Пустомитівської МР надавались документи про наявні оформлені окремими громадянами права власності на земельні ділянки, які розташовано на земельній ділянці, землекористувачем якої є ЛМКП «Львівтеплоенерго». Такі земельні ділянки було відокремлено в межах детального плану. При розробленні детального плану території розробником враховувались схеми планування території Пустомитівського району і схеми планування території Львівської області, жодних невідповідностей вказаним схемами детальний план території не містить. Оскільки розроблявся детальний план території за межами населеного пункту, то генеральний план території не враховувався. Проект затвердженого оскаржуваним розпорядженням детального плану розроблено на основі проекту детального плану, що виносився на громадські слухання та з урахуванням пропозицій і рекомендацій архітектурно-містобудівної ради. Затвердженим детальним планом не змінювалось функціональне призначення земель, а лише уточнювалась інформація, викладена у схемах планування території Пустомитівського району та Львівської області. У розділі «Умовні позначення» проекту детального плану є всі використані у містобудівній документації позначення у вигляді ліній, які відображають функціональне призначення земель, зокрема землі рекреації. На громадські обговорення представлявся «проектний план Щирецького водосховища» №1. За результатами громадських слухань вказаний проект було рекомендовано до розгляду архітектурно-містобудівній раді, яка вирішила такий доопрацювати, що і було виконано в межах компетенції ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем». Розпорядженням Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 було затверджено доопрацьований варіант детального плану. Відповідно до протоколу архітектурно-містобудівної ради від 21.09.2017 за результатами розгляду детального плану території для обслуговування технічного водосховища «Наварія» на території Пустомитівського району Львівської області членами архітектурно - містобудівної ради надано рекомендації щодо ряду питань, після виконання яких рекомендовано затвердити детальний план території для обслуговування водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту). ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем» враховано зауваження щодо детального плану, а саме: вирішено питання статусу озера, доопрацьовано питання інженерно-технічних мереж, розглянуто можливість використання земельної ділянки недіючого промислового кар`єру під дачне будівництво. Рекомендації щодо виготовлення документації на становлення прибережно-захисної слуги виходять за межі компетенції розробника містобудівної документації, оскільки така документація виготовляється за окремим дозволом і процедурою. Рекомендація щодо взяття висновку автора генерального плану залишено без розгляду, оскільки територія на момент опрацювання знаходилась за межами населеного пункту та відповідно до процедури детальним планом уточнювалась положення схеми планування району або області. Після доопрацювання проекту детального плану, який виносився на громадські слухання з врахуванням частини рекомендацій архітектурно-містобудівної ради, містобудівна документація була передана на затвердження уповноваженому органу - Пустомитівській РДА. Щодо невідповідності затвердженого детального плану території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області за межами населеного пункту Генеральному плану села Наварія, схемі планування території Пустомитівського району і схемі планування території Львівської області, суд зазначив, що оскільки територія щодо якої оскаржуваним розпорядженням затверджено детальний план, перебуває за межами населеного пункту, то такий детальний план відповідно до норм частини 2 статті 19 Закону №3038-VI має бути розробленим відповідно до схеми планування території (частини території) району та/або області з урахуванням державних і регіональних інтересів. Суд прийняв до уваги пояснення директора ТзОВ «Інститут геоінформаційних систем» Ямелинця А.С. , як фахівця у галузі розробки містобудівної документації, про те, що детальний план території для обслуговування технічного водосховища на території Пустомитівської МР Пустомитівського району Львівської області (за межами населеного пункту) відповідає схемі планування території Пустомитівського району і схемі планування території Львівської області та розроблявся на основі таких схем, які долучені додатком до затвердженого плану. Представлені до матеріалів справи схеми є меншого масштабу, ніж ті, які використовувались при розробці детального плану, у зв`язку з чим не відображають реальних масштабів земельної ділянки, щодо якої розроблено детальний план, затверджений оскаржуваним розпорядженням.
При розгляді справи № 813/746/18 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування розпорядження суд дійшов висновку про дотримання відповідачем передбаченої Законом №3038-VI та Порядком №290 процедури при прийнятті оскаржуваного розпорядження.
Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч.2 ст. 73 КАС України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
За змістом ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Суд при розгляді вказаної справи приймає до уваги встановлені при розгляді справи № 813/746/18 за позовом ОСОБА_2 , ОСОБА_3 до Пустомитівської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасування розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 «Про затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту» обставини, оскільки у даному випадку ОСОБА_1 просить визнати протиправним той самий нормативно-правовий акт, з тих самих правових підстав, на які покликались позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Суд надав правову оцінку зазначеному розпорядженню, не встановив підстав для його скасування. Оцінюючи Розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 «Про затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту» суд прийшов до висновку, що таке розпорядження прийнято відповідачем на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та неупереджено. Рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/746/18 від 14.03.2019 про відмову у задоволенні позову залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2019 № 857/5161/19.
Крім того, суду не надано доказів на підтвердження того, що оскаржуваним розпорядженням порушуються права ОСОБА_1 на користування земельною ділянкою. Також відсутні докази про те, що оскаржуваним розпорядженням порушуються права та інтереси позивача на отримання у власність вільних земельних ділянок в розмірах, визначених Земельним кодексом України. Тому твердження позивача про порушення її права як користувача/власника земельних ділянок є безпідставними. Адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин. При зверненні до суду позивачу необхідно обирати такий спосіб захисту, який би міг відновити його становище та захистити порушене, на його думку право. Застосування конкретного способу захисту права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулась особа, так і від характеру його порушення. З цією метою суд повинен з`ясувати характер спірних відносин (предмет та підстави позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб, зокрема встановити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Відсутність порушеного права є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають стягненню з відповідача понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 14, 77, 139, 143, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В :
Відмовити повністю у задоволенні позову ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання протиправним та нечинним розпорядження Пустомитівської РДА №810 від 31.10.2017 «Про затвердження детального плану території для обслуговування Щирецького водосховища та території Пустомитівської міської ради за межами населеного пункту».
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 23.10.2020
Суддя Крутько О.В.