Рішення № 92378557, 24.10.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2020
Номер справи
320/10209/20
Номер документу
92378557
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2020 року 15 год. 54 хв. № 320/10209/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання - Ставничому Н.В. за участю: позивача - ОСОБА_1 , розглянувши у м. Києві у відкритому судовому виборчу справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної виборчої комісії Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області, Бориспільської районної територіальної виборчої комісії Київської області про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Територіальної виборчої комісії Вороньківської сільської ради Бориспільського району Київської області (далі - Вороньківська сільська ТВК, відповідач-1), Бориспільської районної територіальної виборчої комісії Київської області (далі - Бориспільська РТВК, відповідач-2) з вимогами:

- виключити ОСОБА_1 із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Вороньківської сільської ради;

- виключити ОСОБА_1 із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Бориспільської районної ради.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.10.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено справу до розгляду на 24.10.2020 о 15:00 год.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що звернувся із заявою, балотуватися кандидатом у депутати в єдиному багатомандатному окрузі, виборчому окрузі і бути кандидатом у депутати в територіальному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Бориспільської міської ради від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» на чергових виборах депутатів та голів ОТГ 25.10.2020. Вказав, що 06.09.2020 ЦВК мало оприлюднити та повідомити голів політичних партій про затвердження списків, кандидатів про нумерацію та реєстрацію у списках. Після цього голови політичних партій мали повідомити, про затвердження списків. Стверджує, що на його неодноразові питання до голови Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» відповідали, що списки ще не зареєстровані.

Зауважив, що 05.10.2020 його повідомили про оприлюднення списків про реєстрацію кандидатів, з якого дізнався про те, що його включено до списку та 05.10.2020 отримав посвідчення №38, видане головою Вороньківської сільської ТВК та підписане ОСОБА_2 , датоване 30.09.2020. Також отримав посвідчення №51 від голови Бориспільської РТВК підписане ОСОБА_3 , датоване 26.09.2020.

Після оприлюднення списків йому стало відомо, що ОСОБА_4 став головою Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція», від якої він балатується, але до цього йому повідомляли, що головою партії є інша людина. Стверджує, що після реєстрації списків цієї партії, в списку кандидатів з`явилися прізвища людей, які не були оприлюднені під час обговорення, та змінився його номер реєстрації. Так як в партії «Пропозиція» таємно було змінено голову партії та відбулися зміни реєстрації кандидатів у депутати, він зрозумів, що його думка, інтереси та бачення розвитку відрізняються та розходяться з інтересами та бачення кандидатів даної партії та вирішив зняти свою кандидатуру з місцевих виборів, які мають відбутися 25.10.2020. Для вирішення цього питання звернувся до голови Вороньківська сільська ТВК ОСОБА_2 , яка повідомила, про те, що згідно ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» не може виключити його зі списку кандидатів в депутати даної партії. Вважає, що дана вимога є протиправною та суперечить нормам чинного законодавства.

Відповідач-1 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, надав до суду витребувані ухвалою від 24.10.2020 докази. Зокрема, надіслав через електрону адресу суду клопотання про розгляд даної справи без участі уповноваженого представника Вороньківської сільської ТВК.

Відповідач-2 правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, надіслав через електрону адресу суду клопотання про розгляд даної справи без участі уповноваженого представника Бориспільська РТВК.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з`ясувавши обставини справи, заслухавши пояснення позивача, суд вважає, що у задоволенні даного позову слід відмовити виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, Київською обласною організацією політичної партії «Пропозиція» до Вороньківської сільської ТВК поданий, зокрема, єдиний виборчий список кандидатів у депутати Вороньвської сільської ради Бориспільського району Київської області висунутих від Київською обласною організацією політичної партії «Пропозиція» в єдиному багатомандатному виборчому окрузі на зборах цієї організації , що відбулись 20.09.2020.

Із зазначеного єдиного виборчого списку вбачається, що ОСОБА_1 є кандидатом у депутати Вороньвської сільської ради Бориспільського району Київської області висунутий від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» та має порядковий номер 7.

Надалі, 27.09.2020 Вороньківською сільською ТВК зареєстровано 18 кандидатів у депутати Вороньвської сільської ради на перших виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських рад об`єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020 включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» (дане підтверджується додатком до постанови №9 від 27.09.2020 Вороньківської сільської ТВК, яка наявна в матеріалах справи).

Позивачем отриманні посвідчення №38, видане головою Вороньківської сільської ТВК та підписане ОСОБА_2 , датоване 30.09.2020 та посвідчення №51 видане головою Бориспільської РТВК підписане ОСОБА_3 , датоване 26.09.2020.

В подальшому, позивач 23.10.2020 звернувся до відповідача-1 із заявою про виключення зі списків кандидатів у депутати у виборчих бюлетенях від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» ОСОБА_1 , з тих підстав, що його політичні погляди з поглядами політичної партії не співпадають.

Відповідач-1 на засіданні Вороньківської сільської ТВК розглянув заяву позивача про виключення його із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Вороньківської сільської ради та прийняли протокольне рішення про відмову ОСОБА_1 у задоволенні заяви, враховуючи пропуск заявниками встановленого законодавством терміну звернення про скасування реєстрації у депутати на підставі п. 1 ч. 1 ст. 231 ВК України (дане підтверджується наявною в матеріалах справи копією .

Оскільки відповідачами не було виключено ОСОБА_5 із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Вороньківської сільської ради та Бориспільської районної ради, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", а також актами Центральної виборчої комісії.

Постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" на неділю - 25 жовтня 2020 року, призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, відповідно до Конституції України регулює Виборчий кодекс України.

Згідно з ст. 1, ч. 6 ст. 2 ВК України, вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Основні виборчі права громадян України включають: право вільно обирати (право голосу на виборах); право бути обраним.

Відповідно до ст. 11 ВК України, громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Положенням п. 4 ч. 1 ст. 196 ВК України визначено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи, зокрема, висування та реєстрація кандидатів.

Згідно з ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 206 ВК України, територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема, реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.

Щодо позовної вимоги про виключення ОСОБА_1 із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Бориспільської районної ради, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з абз. 2 та 3 ч. 1 ст. 222 ВК України, подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати здійснюється представником організації партії, уповноваженим на це довіреністю від організації партії. У разі виявлення територіальною виборчою комісією розбіжностей між єдиним виборчим списком та територіальними виборчими списками організації партії, наданими на паперових носіях та в електронному вигляді, перевагу має документ на паперових носіях.

Відповідно до ч. 6 ст. 227 ВК України, територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Судом встановлено, що відповідно до посвідчення №51 від 26.09.2020 видане головою Бориспільської РТВК підписане ОСОБА_3 , є кандидатом у депутати, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» з виборів депутатів Бориспільської районної ради.

Однак, з матеріалів справи не вбачається, що позивач звертався до відповідача-2 із заявою, у встановлений чинним законодавством строк, про виключення його із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Бориспільської районної ради.

Зважаючи на наведене, суд дійшов висновку, що в частині позовної вимоги про виключення ОСОБА_1 із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Бориспільської районної ради, відмовити, у зв`язку із відсутністю предмета спору.

Щодо вимоги позивача про виключення його із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Вороньківської сільської ради, суд зазначає наступне.

Статтею 223 ВК України визначено умови реєстрації кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб).

Відповідно до ч. 6 ст. 228 ВК України до повноважень сільської, селищної, міської виборчої комісії після прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Так, постановою Вороньківської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 27.09.2020 № 9 зареєстровано 18 кандидатів у депутати Вороньківської сільської ради на перших виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських рад об`єднаної територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020 включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Кмиївської обласної організації політичної партії «Пропозиція», у тому числі і позивача.

Судом встановлено, що до Вороньківської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області 23.10.2020 за вх. №47 надійшла заява ОСОБА_1 про виключення його із списків кандидатів у виборчих бюлетенях від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція», у зв`язку з тим, що політичні погляди не співпадають.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ВК України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто.

Абзацом 11 ч. 1 ст. 231 ВК України встановлено, що у разі скасування реєстрації кандидата у депутати, включеного до єдиного та територіального виборчих списків організації партії, такий кандидат одночасно виключається із відповідних виборчих списків. При цьому черговість (порядкові номери у відповідних виборчих списках) інших кандидатів не змінюється.

Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 231 ВК України, у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, менш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування такі звернення територіальною виборчою комісією не розглядаються, рішення щодо них не приймаються, про що суб`єкт звернення повідомляється листом за підписом голови або за його дорученням - члена відповідної виборчої комісії.

Як зазначено вище, чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у тому числі і на посаду депутата Вороньківської сільської ради Броварського району Київської області, призначені постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю - 25.10.2020.

Оскільки станом на дату звернення позивача до відповідача-1 із заявою від 23.10.2020 про виключення ОСОБА_1 із списків у кандидати у виборчих бюлетенях від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» термін до дня голосування становив менше ніж дев`ятнадцять днів, Вороньківська сільська ТВК не мала повноважень для прийняття рішення виключення позивача із списків кандидатом у депутати до Воронківської сільської ради.

Судом встановлено, що Вороньківською сільською ТВК протокольним рішенням №1 від 23.10.2020 відмовлено у задоволенні заяви про скасування реєстрації у депутати, у зв`язку з тим, що її було подано менш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування).

Враховуючи викладене суд вважає, що дії відповідача щодо розгляду заяви позивача від 23.10.2020 є правомірними, а тому адміністративний позов в частині позовної вимоги виключити ОСОБА_1 із списків кандидата в депутати від виборчого округу №2 від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція» Вороньківської сільської ради задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду даної адміністративної справи відповідачами доведено правомірність своїх дій при розгляді вказаної заяви позивача.

Крім того відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених КАС України.

Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру та три похідні від них вимоги.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, з урахуванням змісту позовних вимог, розмір судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом становить 1681,60 грн.

Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем сплачено не було, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 1681,60 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 КАС України, суд,

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Щавінський В.Р.