Рішення № 92378556, 24.10.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2020
Номер справи
320/10208/20
Номер документу
92378556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 жовтня 2020 року м.Київ 320/10208/20

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Головенко О.Д.,

при секретарі судового засідання Кориляк М.Б.

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної виборчої комісії Вороньківської сільської ради про зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Територіальної виборчої комісії Вороньківської сільської ради про виключення із списків кандидата в депутати від виборчого округу № 2 від Київської обласної організації політичної партії "Пропозиція" Воронівської сільської ради.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.10.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що вирішила зняти свою кандидатуру на місцевих виборах, які мають відбутися 25.10.2020, у зв`язку з чим звернулася до голови ТВК Ткачук Н.Б., яка повідомила, про те, що згідно ст. 47 Закону України «Про місцеві вибори» скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не може.

На думку позивачки така відмова є протиправною та вважає, що має право на виключення з власної ініціативи зі списків кандидатів в депутати на виборчому окрузі № 2 від Київської обласної організації політичної партії "Пропозиція" Воронівської сільської ради.

Позивачка позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача до суду не з`явився, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Крім того представником відповідача на виконання ухвали суду направлено копії протокольного рішення від 23.10.2020, протоколу засідання Вороньківської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 23.10.2020 та журналу реєстрації документів, заяв і скарг у виборчій комісії.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що у задоволенні позову відмовити, з таких підстав.

Верховна Рада України Постановою від 15.07.2020 «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25.10.2020, крім виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на тимчасово окупованих територіях Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, а також депутатів Донецької та Луганської обласних рад (пункти 2 і 3 цієї Постанови).

Постановою від 14.08.2020 № 176 «Про призначення перших виборів депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року» Центральна Виборча Комісія України призначила на неділю, 25.10.2020, перші вибори депутатів районних рад, утворених згідно з п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів».

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є громадянкою України, паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 06.07.2005 Бродівським РВ УМВС України у Львівській області, місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Маючи намір реалізувати своє виборче право на місцевих виборах, звернулася до Вороньківської дільничної виборчої комісії по багатомандатному виборчому округу № 2 із заявою балотуватися кандидатом у депутати в єдиному багатомандатному окрузі, виборчому окрузі і бути кандидатом у депутати в територіальному виборчому окрузі № 2 з виборів депутатів Бориспільської міської ради від політичної партії «Пропозиція» на чергових виборах депутатів та голів ОТГ 25.15.2020.

05.10.2020 позивачку повідомили про оприлюднення списків про реєстрацію кандидатів, де ОСОБА_1 значилась під номером « 14».

Цього ж дня позивачка отримала посвідчення № 31 від 30.09.2020, видане головою Вороньківської сільської ТВК та підписане ОСОБА_2 .

Після оприлюднення списків ОСОБА_1 стало відомо, що ОСОБА_3 став новим головою партії «Пропозиція», від якої вона балотується, але до цього їй повідомляли, що головою партії є інша людина.

Під час обговорення кандидатури позивачки в депутати їй було призначено номер « 14», під яким вона повинна була пройти реєстрацію в списках від партії «Пропозиція», а після реєстрації списків цієї партії, в списку кандидатів з`явилися прізвища людей, які не були оприлюднені під час обговорення, та змінився номер реєстрації ОСОБА_1 . Оскільки, в партії «Пропозиція» було змінено голову партії та відбулися зміни реєстрації кандидатів у депутати, позивачка зрозуміла, що її бачення розвитку відрізняються та розходяться з інтересами та бачення кандидатів вказаної партії, у зв`язку з чим позивачка вирішила зняти свою кандидатуру на місцевих виборах, які мають відбутися 25.10.2020.

23.10.2020 позивачка подала заяву до Вороньківської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області про виключення її із списків кандидатів у виборчих бюлетенях від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція», у зв`язку з тим, що політичні погляди не співпадають.

Протокольним рішенням від 23.10.2020 Вороньківська сільська територіальна виборча комісія Бориспільського району Київської області у зв`язку з пропуском встановленого закону терміну звернення про скасування реєстрації кандидата у депутати відмовила у скасуванні такої реєстрації.

Не погоджуючись з діями виборчої комісії позивачка звернулась із даним адміністративним позов до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Виборчий кодекс України (далі - ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Відповідно ст. 1 ВК України визначено, що вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Згідно з ст. 1, ч. 6 ст. 2 ВК України вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

Основні виборчі права громадян України включають: право вільно обирати (право голосу на виборах); право бути обраним.

Відповідно до ст. 11 ВК України громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.

Положенням п. 4 ч. 1 ст. 196 ВК України визначено, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи, зокрема, висування та реєстрація кандидатів.

Згідно з ч. 1, п. 4 ч. 2 ст. 206 ВК України територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України.

Відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, зокрема, реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.

Статтею 223 ВК України визначено умови реєстрації кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч осіб).

Відповідно до ч. 6 ст. 228 ВК України до повноважень сільської, селищної, міської виборчої комісії після прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.

Так, постановою Вороньківської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 27.09.2020 № 9 було зареєстровано 18 кандидатів у депутати Вороньківської сільської ради на перших виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських рад об`єднаної територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020, включених до єдиного та територіального виборчих списків кандидатів у депутати Кмиївської обласної організації Політичної Партії «Пропозиція», у тому числі і позивачку.

Також судом встановлено, що до Вороньківської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області 23.10.2020 за вх. № 48 надійшла заява ОСОБА_1 про виключення її із списків кандидатів у виборчих бюлетенях від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція», у зв`язку з тим, що політичні погляди не співпадають.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 231 ВК України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі звернення кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування із заявою про відмову від балотування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до відповідної виборчої комісії особисто.

Абзацом 11 ч. 1 ст. 231 ВК України встановлено, що у разі скасування реєстрації кандидата у депутати, включеного до єдиного та територіального виборчих списків організації партії, такий кандидат одночасно виключається із відповідних виборчих списків. При цьому черговість (порядкові номери у відповідних виборчих списках) інших кандидатів не змінюється.

Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 231 ВК України, у разі надходження звернень, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї частини, менш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування такі звернення територіальною виборчою комісією не розглядаються, рішення щодо них не приймаються, про що суб`єкт звернення повідомляється листом за підписом голови або за його дорученням - члена відповідної виборчої комісії.

Як зазначено вище, чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, у тому числі і на посаду депутата Вороньківської сільської ради Броварського району Київської області, призначені постановою Верховної Ради України від 15.07.2020 №795-IX «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» на неділю - 25.10.2020.

Оскільки станом на дату звернення позивачки до відповідача із вказаною заявою термін до дня голосування становив менше ніж дев`ятнадцять днів, Вороньківська сільська територіальна виборча комісія Бориспільського району Київської області не мала повноважень для прийняття рішення про скасування реєстрації позивача кандидатом на посаду депутата Воронківської сільської ради, а також повноважень виключати ОСОБА_1 із списків кандидатів у виборчих бюлетенях від Київської обласної організації політичної партії «Пропозиція».

Судом встановлено, що Вороньківська сільська територіальна виборча комісія Бориспільського району Київської області протокольним рішенням від 23.10.2020 відмовила у задоволенні заяви та повідомила позивачку про причини такого рішення, а саме у зв`язку з тим, що заяву було подано менш як за дев`ятнадцять днів до дня голосування.

Враховуючи викладене суд вважає, що дії відповідача щодо розгляду заяви позивачки від 23.10.2020 є правомірними, а тому адміністративний позов щодо виключення ОСОБА_1 із списків кандидата в депутати від виборчого округу № 2 від Київської обласної організації політичної партії "Пропозиція" Воронівської сільської ради задоволенню не підлягає.

За приписами ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, п. 29).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Статтею 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В ході розгляду даної адміністративної справи відповідачем доведено правомірність своїх дій при розгляді вказаних заяв позивача, а тому адміністративний позов задоволенню не підлягає.

З огляду на вищенаведене, дослідивши і оцінивши усі наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до висновку, що у задоволені вказаного адміністративного позову слід відмовити.

Крім того відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.

Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру.

Отже, з урахуванням змісту позовних вимог, розмір судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом становить 840,80 грн.

Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем сплачено не було, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 840,80 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 КАС України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, Код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Головенко О.Д.