Постанова № 9236479, 08.10.2009, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
08.10.2009
Номер справи
07/3436а
Номер документу
9236479
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №07/3436а

"08" жовтня 2009 р.,

9год. 50хв., м. Черкаси

За адміністративним позовом державної податкової інспекції у Катеринопільському районі

до фізичної особи підприємця ОСОБА_1

про стягнення 510656грн.

Суддя Дорошенко М.В.

Секретар судового засідання Сиволовська О.І.

Представники сторін:

від позивача: Романець О.І. за довіреністю від 06.10.2009р.;

від відповідача: не прибули.

Заявлено адміністративний позов про стягнення з відповідача у доход бюджету 510656грн. фінансових санкцій, у тому числі: 508256грн. за непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій та 2160грн. за здійснення торговельної діяльності без одержання торгового патенту.

В обґрунтування позову позивач вказав на несплату відповідачем у добровільному порядку стягуваної суми фінансових санкцій, які були застосовані до відповідача за рішеннями позивача від 08.01.2008р. №0000012303/0 та №000001703/0.

У засіданні суду представник позивача позов підтримав з викладених у ньому підстав.

Відповідач був належним чином повідомлений про дату, час і місце засідання суду, проте ні він сам ні його представник в судове засідання не прибули.

Заперечення проти позову відповідач не подав.

Дослідивши наявні у справі письмові докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд встановив наступне.

20 квітня 1999р. Катеринопільською районною державною адміністрацією Черкаської області була проведена державна реєстрація відповідача як фізичної особи підприємця і цього ж дня відповідач був узятий позивачем на облік як платник податків.

21 грудня 2007р. у приміщенні, розташованому по вул. Шевченка, 35, смт. Катеринопіль, Черкаської області, у якому відповідач здійснював підприємницьку діяльність, державною податковою адміністрацією в Черкаській області у присутності відповідача була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу.

Перевіркою було встановлено, що 25.09.2007р. відповідач здійснив продаж приватному підприємцю ОСОБА_3 за готівку 90,76 тонн пшениці на загальну суму 101651грн. 20коп. без проведення цієї розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій.

Також перевіркою було встановлено, що у відповідача відсутній торговий патент на здійснення торговельної діяльності

Встановлені перевіркою факти були оцінені позивачем як порушення відповідачем вимог пунктів 1 та 2 ст. 3 Закону України від 06.07.1995р. №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” в редакції Закону України від 01.06.2000р. №1776-ІІІ з урахуванням наступних змін і доповнень (далі Закон №265/95-ВР) та ст. 3 Закону України від 23.03.1996р. №98/96-ВР „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” (далі-Закон №98/96-ВР).

За результатами перевірки був складений акт від 21.12.2007р. №019026, на підставі якого позивач прийняв рішення від 08.01.2008р. №0000012303/0 та №000001703/0.

За рішенням від 08.01.2008р. №0000012303/0 позивач застосував до відповідача 508496грн. фінансових санкцій, передбачених п. 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР за непроведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій у пятикратному розмірі вартості проданих товарів, на яку виявлена невідповідність.

За рішенням від 08.01.2008р. №000001703/0 позивач застосував до відповідача 2160грн. штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР, за здійснення торговельної діяльності без одержання торгового патенту у подвійному розмірі вартості такого торгового патенту за повний термін діяльності відповідача із зазначеним порушенням.

Рішення державної податкової інспекції у Катеринопільському районі від 08.01.2008р. №0000012303/0 відповідач оскаржив, звернувшись до господарського суду Черкаської області з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у Катеринопільському районі про визнання вказаного рішення нечинним.

Постановою господарського суду Черкаської області від 05.03.2008р. у справі №11/582а у задоволенні адміністративного позову фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Катеринопільському районі про визнання рішення від 08.01.2008р. №0000012303/0 нечинним було відмовлено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.07.2009р. у справі №22-а-23081/08 у задоволенні апеляційної скарги фізичної особи підприємця ОСОБА_1 на постанову господарського суду Черкаської області від 05.03.2008р у справі №11/582а було відмовлено, а саму постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Відповідач застосовані до нього за рішеннями позивача від 08.01.2008р. №0000012303/0 та №000001703/0 фінансові санкції не сплатив.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Стаття 11 Закону України від 04.12.1990р. №509-ХІІ „Про державну податкову службу в Україні” передбачає право органів державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) та застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Стаття 1 Закону №265/95-ВР передбачає, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами субєктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та субєктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до пунктів 1 та 2 ст. 3 Закону №265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Пункт 1 ст. 17 Закону №265/95-ВР передбачає, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.

Частини 1, 2, 3 ст. 2 Закону №98/96-ВР передбачають, що торговий патент - це державне свідоцтво, яке засвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності чи його структурного (відокремленого) підрозділу займатися зазначеними у цьому Законі видами підприємницької діяльності. Торговий патент придбавається суб'єктами підприємницької діяльності, предметом діяльності яких є види, зазначені у частині першій статті 1 цього Закону. Підставою для придбання торгового патенту є заявка, оформлена відповідно до частини четвертої цієї статті. Встановлення будь-яких додаткових умов щодо придбання торгового патенту не дозволяється. Торговий патент видається за плату суб'єктам підприємницької діяльності державними податковими органами за місцезнаходженням цих суб'єктів або місцезнаходженням їх структурних (відокремлених) підрозділів, суб'єктам підприємницької діяльності, що провадять торговельну діяльність або надають побутові послуги (крім пересувної торговельної мережі), - за місцезнаходженням пункту продажу товарів або пункту з надання побутових послуг, а суб'єктам підприємницької діяльності, що здійснюють торгівлю через пересувну торговельну мережу, - за місцем реєстрації цих суб'єктів. Суб'єкт підприємницької діяльності, який припинив діяльність, яка відповідно до цього Закону підлягає патентуванню, до 15 числа місяця, що передує звітному, письмово повідомляє про припинення такої діяльності відповідний державний податковий орган. При цьому торговий патент підлягає поверненню до державного податкового органу, що видав його, а суб'єкту підприємницької діяльності повертається надмірно сплачена сума вартості торгового патенту.

Статтею 3 Закону №98/96-ВР передбачено, що патентуванню підлягає торговельна діяльність, яка здійснюється субєктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону №98/96-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності субєктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.

Статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

З огляду на викладене вище позов підлягає задоволенню. Судовий збір у сумі 1700грн. підлягає стягненню з відповідача.

Керуючись ст.ст. 160 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути із фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1):

- в доход бюджету через державну податкову інспекцію у Катеринопільському районі (вул. К.Маркса, буд.1, смт. Катеринопіль, Черкаська область, 20500, ідентифікаційний код 34393402) 510656грн. фінансових санкцій;

- в доход Державного бюджету України через державну податкову інспекцію у Катеринопільському районі (вул. К.Маркса, буд. №1, смт. Катеринопіль, Черкаська область, 20500, ідентифікаційний код 34393402) для зарахування на реєстраційний рахунок УДК у м. Черкаси №31117095700002 в головному управлінні державного казначейства України в Черкаській області, МФО 854018, - 1700грн. судового збору.

Ця постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через господарський суд Черкаської області заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня оголошення постанови і апеляційної скарги - протягом двадцяти днів після подання такої заяви.

Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

У разі своєчасного подання заяви про апеляційне оскарження і неподання апеляційної скарги у встановлений строк, ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

СУДДЯ Дорошенко М.В.