
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 жовтня 2020 року м. Київ № 640/10155/19
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Шевченко Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області, третя особа Державне підприємство Дослідне господарство «Новосілки» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України про скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області (надалі по тексту також - відповідач), третя особа Державне підприємство Дослідне господарство «Новосілки» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, в якому просить скасувати рішення №1661 від 31 січня 2019 року Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області в частині відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовним розміром 0,120 га, яка розташована на території Чабанівською селищною радою Києво-Святошинського району Київської області; зобов`язати Чабанівську селищну раду Києво-Святошинського району Київської області на черговій (позачерговій) сесії повторно розглянути клопотання від 22 січня 2019 року ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовним розміром 0,1200 га, яка розташована на території Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області; стягнути з Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань витрати на правничу (правову) допомогу адвоката.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проектної документації відповідач діяв безпідставно та всупереч вимогам Земельного кодексу України.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, до матеріалів справи надано відзив, в якому зазначено, що бажана земельна ділянка знаходиться в постійному користуванні наукових інститутів і розпоряджатись нею належить до компетенції Національної академії наук України.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 надіслав на адресу Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області клопотання від 22.01.2019 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовним розміром 0,120 га, яка розташована на території Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області.
Листом від 04.02.2019 № 02-20/173 Чабанівська селищна рада повідомила, що рішенням від 31.01.2019 № 1661 відмовлено у наданні земельної ділянки, оскільки вказана земельна ділянка знаходиться в постійному користування наукових інститутів і розпоряджатись ними належить до компетенції Національної академії аграрних наук України.
Представником позивача Татунець В.В. направлено на адресу Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області адвокатський запит від 11.03.2019 №04/03-2019 з проханням надати належним чином завірені копії документів, зокрема рішення (відповіді) щодо поданого клопотання від 22.01.2019.
Листом від 20.03.2019 відповідачем направлено копію листа від 04.02.2019 № 02-20/173 та копію рішення Чабанівської селищної ради від 31.01.2019 № 1661.
Представником позивача Татунець В.В. було направлено на адресу Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області адвокатський запит від 04.04.2019 №02/04-2019 з проханням надати належним чином завірені копії документів: належним чином завірену копію рішення (державного акту) щодо права користування наукових інститутів Національної академії аграрних наук України користування земельною ділянкою, яка повністю або частково співпадає з бажаною земельною ділянкою ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,1200 на, яка розташована на території Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області.
Листом від 12.04.2019 Чабанівською селищною радою Києво-Святошинського району Київської області було надано відповідь №02-20/601, в якій вказано, що відповідач не має можливості надати належним чином завірені копії документів, оскільки державний акт на право постійного користування землею було видано Дослідному господарству «Новосілки» Інституту садівництва УААН відповідно до розпорядження Києво-Святошинської РДА.
Представником позивача направлено на адресу Києво-Святошинсьокої районної державної адміністрації Київської області адвокатський запит від 24.04.2019 №17/04- 2019 з проханням надати належним чином завірені копії документів, а саме належним чином завірену копію розпорядження (державного акту) щодо права користування Дослідного господарства "Новосілки" Інституту садівництва УААН земельною ділянкою, яка повністю або частково співпадає з бажаною земельною ділянкою ОСОБА_1 орієнтовною площею 0,1200 га, яка розташована на території Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області.
Листом від 06.05.2019 Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області надано відповідь №07-21/1446, в якій вказано, що немає можливості направити копію запитуваних документів та запропоновано звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Київській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України (надала також - ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Приписи ч. 2 ст. 4 ЗК України визначають, що завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Згідно ч. ч. 3-4 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
З наведеного випливає, що законодавцем гарантовано право безоплатної передачі земельної ділянки громадянину у власність, зокрема, у межах норм безоплатної приватизації, порядок проведення якої регламентовано положеннями ст. 118 Земельного кодексу України.
Так, згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
При цьому згідно ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до пунктів «а» та «б» частини 1 статті 12 ЗК України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до вказаного Кодексу.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 1, 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб (частина 1 статті 122 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Відповідач у листах-відповідях посилається на те, що спірна земельна ділянка знаходиться в постійному користуванні наукових інститутів і розпоряджатись ними належить до компетенції Національної академії аграрних наук України.
На підтвердження вказаних обставин до матеріалів справи долучено копію державного акту І-КВ № 001208, відповідно до якого убачається що спірна земельна ділянка відноситься до земель, які відповідно до розпорядження Києво-Святошинської РДА від 26.12.2003 № 565 перебувають у постійному користуванні Дослідного господарства «Новосілки» Інституту садівництва УААН.
З огляду на наведені обставини та норми діючого законодавства, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) орієнтовним розміром 0,120 га, яка розташована на території Чабанівської селищної ради Києво-Святошинського району Київської області, дотримався вимог Земельного кодексу України та обґрунтовано відмовив позивачу у наданні такого дозволу.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, позов не підлягає задоволенню.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження понесення сторонами судових витрат, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат та компенсації судових витрат за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, відсутні.
Керуючись статтями 139, 241, 244, 246, 255, 257, 262, 293, 295-297 КАС України,
В И Р І Ш И В :
1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
2. Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Чабанівська селищна рада Києво-Святошинського району Київської області (08162, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, смт. Чабани, вул. Машинобудівників, 4, код ЄДРПОУ 04362160)
Третя особа: Державне підприємство Дослідне господарство «Новосілки» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (03027, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, с. Новосілки, вул. Озерна, 20)
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М. Шевченко