Єдиний державний реєстр судових рішень УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
————————————————————————————————————————* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
від "18" березня 2010 р. Справа № 2/227-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Ткач О.В., довіреність №17/03/2010 від 17.03.2010р.;
від 1-го відповідача: не з'явився;
від 2-го відповідача: не з'явився;
від 3-го відповідача: Баранець О.В., довіреність №12-06/2009р від 12.06.2009р.;
розглянувши справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" (м.Київ)
до 1) Олевської районної ради (смт.Олевськ)
2) Олевської районної державної адміністрації (смт.Олевськ),
3) Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (смт.Дружба
Олевського району)
про визнання недійсними рішень, договору оренди та зобов'язання вчинити певні дії ,
Спір розглядається у більш тривалий термін, ніж передбачено ч.1 ст.69 ГПК України за погодженням сторін відповідно до ч.4 ст.69 ГПК України.
У листопаді 2008 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" звернулось до господарського суду Житомирської області з позовною заявою, в якій з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 05.12.2008р. №106/12/08 (т.1, а.с.46-52), просить:
- визнати недійсним відхилення проекту рішення Олевської районної ради від 12.01.2008р. "Про погодження протоколу конкурсної комісії про визначення переможця конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";
- визнати недійсним рішення Олевської районної ради від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";
- визнати недійсним договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" від 21.03.2008р., який укладений Олевською райдержадміністрацією з Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліщуки";
- зобов'язати Олевську районну раду Житомирської області не пізніше п'яти робочих днів після набрання законної сили рішенням суду по цій справі поставити на голосування і прийняти на сесії ради рішення "Про погодження протоколу конкурсної комісії від 04.09.2007р. про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" переможцем конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод";
- зобов'язати голову Олевської райдержадміністрації не пізніше п'яти робочих днів після погодження сесією районної ради Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. затвердити цей протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.;
- зобов'язати голову Олевської районної державної адміністрації не пізніше п'яти робочих днів після затвердження ним Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС".
Згідно ухвали від 23.12.2008р. (т.1, а.с.77) господарський суд Житомирської області залучив до участі у справі в якості відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки".
Рішенням господарського суду Житомирської області від 24 лютого 2009 року у справі №2/227-НМ (т.1, а.с.135-136) в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" до Олевської районної ради, Олевської районної адміністрації та Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" відмовлено.
Постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 16.06.2009р. апеляційну скаргу ТОВ "Диларис" задоволено частково, рішення господарського суду Житомирської області від 24.02.2009р. скасовано в частині відмови в задоволенні позову про визнання недійсним пункту 1 рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. щодо внесення змін до Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст та району та припинено провадження у справі в цій частині.
Постановою Вищого господарського суду України від 22.09.2009р. постанову Житомирського апеляційного господарського суду від 16.06.2009р. у справі №2-227-НМ та рішення господарського суду Житомирської області від 24.02.2009р. скасовано, а справу передано на новий розгляд до господарського суду Житомирської області.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог від 05.12.2008р. №106/12/08.
Представник ТОВ "Поліщуки" в судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у відзиві на касаційну скаргу ТОВ "Диларис", адресованому Вищому господарському суду України (т.2, а.с.254).
Представники відповідачів - Олевської районної ради та Олевської районної адміністрації в засідання суду не з'явились, хоча про місце, дату та час судового засідання повідомлені належним чином.
Раніше, в адресованих господарському суду Житомирської області заявах (т.3, а.с.3, 21) Олевська райдержадміністрація та Олевська районна рада просили розглядати справу без участі їх повноважних представників.
Враховуючи, що суд, належним чином повідомляючи Олевську районну раду та Олевську районну адміністрацію, вчиняв дії, спрямовані на надання їм можливості забезпечити явку повноважних представників для участі у розгляді спору, але такою можливістю відповідачі не скористались, а також, враховуючи положення ст.75 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами, суд вважає можливим здійснювати розгляд справи без участі представників Олевської районної ради та Олевської районної адміністрації за наявними в матеріалах справи доказами.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки", дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Статтею 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" визначено, що цей Закон регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів.
Орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (ст. 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").
На виконання вимог частини 1 статті 7 та частини 7 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" рішенням Олевської районної ради від 07.06.2007р. затверджено Порядок проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району (далі Порядок) (т.1, а.с.14-17).
Рішенням VІІІ сесії V скликання Олевської районної ради від 17 серпня 2007 року до цього Порядку були внесені зміни, зокрема, ст.26 викладена в такій редакції: "Після звіту голови конкурсної комісії та представника постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності, протокол про результати конкурсу погоджується сесією районної ради. Погоджений протокол про результати конкурсу затверджує голова районної державної адміністрації. Крім цього, ст.17 викладена в такій редакції: "Комісія утворюється в кількості від 3 до 5 осіб. Склад комісії затверджується рішенням районної ради за пропозицією районної державної адміністрації із числа посадових осіб районної державної адміністрації та районної ради. Органом, що контролює діяльність конкурсної комісії є постійна комісія районної ради з питань бюджету та комунальної власності районної ради" (т.1, а.с.18-19, 105-106).
04 вересня 2007 року проведено конкурс на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", про що складено протокол конкурсу від 04.09.2007р., з якого вбачається, що до конкурсу допущені три учасники - Товариство з обмеженою відповідальністю "Диларис", Товариство з обмеженою відповідальністю "Олевський щебеневий кар'єр", Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки". Переможцем конкурсу визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Диларис" (т.1, а.с. 20).
Один з конкурсантів - Товариство з обмеженою відповідальністю "Олевський щебеневий кар'єр" подав позов про визнання недійсними результатів конкурсу на право оренди майна й про визнання переможцем конкурсу.
Рішенням господарського суду Житомирської області від 11.12.2007р. у справі №2/1348-НМ (т.1, а.с.24-27; т.2, а.с.15-18), яке залишене без змін постановою Житомирського апеляційного господарського суду від 13.03.2008р. (т.1, а.с. 28-33; т.2, а.с.19-24), відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Олевський щебеневий кар'єр".
Рішенням ІХ сесії Олевської районної ради V скликання від 12 грудня 2007 року "Про результати конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" звіт голови конкурсної комісії Чепіка В.Я. та інформацію представника постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності Фіца З.Р. взято до відома і доручено постійній комісії з питань бюджету та комунальної власності вивчити матеріали щодо результатів конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" і подати на розгляд чергової сесії районної ради пропозиції щодо погодження протоколу конкурсної комісії (т.1,а.с.116).
Рішенням Олевської районної ради ІХ сесії Олевської районної ради V скликання від 12.01.2008р. "Про результати конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" проект рішення про погодження протоколу конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий кар'єр" відхилено (т.1, а.с.102).
Зі звіту щодо результатів проведення і визначення переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" вбачається, що переможцем конкурсу слід визнати Товариство з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (т.1, а.с.117-124).
Рішенням Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. внесені зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням Олевської районної ради від 07.06.2007р., викладено ст.26 Порядку в новій редакції: "Після звіту голови конкурсної комісії та представника постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності, протокол про результати конкурсу затверджується рішенням сесії районної ради. В разі не затвердження (відхилення прийняття рішення щодо затвердження) протоколу конкурсної комісії про результати конкурсу районна рада має право затвердити звіт постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності з висновками про визнання переможця конкурсу. Стаття (пункт) 27 Порядку викладений в такій редакції: "Затверджений протокол про результати конкурсу або звіт постійної комісії районної ради з питань бюджету та комунальної власності з висновками про визначення переможця конкурсу є підставою для укладення договору оренди (т.1, а.с.103-104).
21.03.2008р. між Олевською райдержадміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (орендар) було укладено договір оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування цілісний майновий комплекс Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, склад і вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, здійснену станом на 30.05.2007р., вартість якого становить 1 550,00 тис. грн. без ПДВ, у тому числі: основні фонди за залишковою вартістю 506,4 тис. грн. (т.1, а.с.96-100)
У першому пункті своїх позовних вимог (т.1, а.с.46-52) позивач просить визнати недійсним відхилення проекту рішення Олевської районної ради від 12.01.2008р. "Про погодження протоколу конкурсної комісії про визнання переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебневий завод".
Господарський суд вважає вказану вимогу необґрунтованою, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст.7 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендодавець може оголосити конкурс на право оренди майна у порядку, встановленому частиною сьомою статті 9 цього Закону.
Частиною 7 ст.9 зазначеного Закону встановлено, що за наявності заяв про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу (за умови відсутності заяви господарського товариства, створеного членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу) або заяв про оренду нерухомого майна (за умови відсутності заяви бюджетної установи, організації) від двох або більше фізичних чи юридичних осіб орендар визначається орендодавцем на конкурсних засадах. Порядок проведення конкурсу визначається: Фондом державного майна України - для об'єктів, що перебувають у державній власності; органами, визначеними Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим; органами місцевого самоврядування - для об'єктів, що перебувають у комунальній власності.
Як вказувалось вище, рішенням VIII сесії Олевської районної ради V скликання від 17.08.2007р. до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району були внесені зміни, зокрема, у п.26 Порядку, згідно якого (після внесення змін) протокол про результати конкурсу погоджується сесією районної ради. Погоджений протокол про результати конкурсу затверджує голова районної державної адміністрації. Згідно п.27 Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району передбачено, що підставою для укладення договору оренди є з а т в е р д ж е н и й п р о т о к о л про результати конкурсу. Вищевказане рішення від 17.08.2007р. у встановленому порядку оскаржене не було.
Протокольним рішенням ІХ сесії Олевської районної ради V скликання (т.1, а.с.102) проект рішення про погодження протоколу конкурсної комісії про визнання переможцем конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебневий завод" було відхилено.
Згідно ч.ч.1-3 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймається відкритим (у тому числі поіменним) або таємним голосуванням.
Як вбачається з протокольного рішення (т.1, а.с.102) проти проекту рішення про погодження протоколу конкурсної комісії про визначення переможця конкурсу цілісного майнового комплексу "Олевський щебневий завод" проголосувало 35 депутатів із 47 голосуючих, тобто рішення прийнято більшістю голосів.
Таким чином, відхиливши проект рішення про погодження протоколу конкурсної комісії про визначення переможця конкурсу цілісного майнового комплексу "Олевський щебневий завод", Олевська районна рада діяла відповідно до своїх повноважень, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та п.26 зазначеного Порядку.
Крім того, слід зазначити, що вимога про визнання недійсним відхилення проекту рішення не узгоджується із матеріально-правовими способами захисту порушених прав та інтересів, передбачених ст.16 ЦК України та ст.20 ГК України.
У другому пункті своїх позовних вимог позивач просить визнати недійсним рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод".
Вказане рішення (т.1, а.с.103-104) складається з 4-х пунктів. Першим пунктом внесені зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням районної ради від 07.06.2007р. (в статті 26 та 27 Порядку), другим пунктом затверджений звіт комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", третім пунктом зобов'язано райдержадміністрацію в десятиденний термін після затвердження звіту постійної комісії укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", четвертим пунктом контроль за виконанням даного рішення покладено на постійну комісію районної ради з питань бюджету та комунальної власності.
Дослідивши вищевказане оскаржуване рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р., суд з'ясував, що вказане рішення хоча і носить назву "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод", питання про визнання недійсним першого пункту рішення про внесення змін до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району не відноситься до підвідомчості господарського суду і його слід розглядати в порядку адміністративного судочинства, враховуючи наступне.
Згідно ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
У рекомендаціях Вищого господарського суду від 27.06.2007р. №04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" зазначається, що у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У даному випадку Олевська районна рада діючи як суб'єкт владних повноважень, першим пунктом рішення від 19.03.2008р. внесла зміни до статтей 26 та 27 Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, який встановлює загальний порядок конкурсу щодо передачі в оренду будь-якого (тобто невизначеного індивідуально) майна, що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ та міста Олевського району, а отже відсутні ознаки, які дозволили би віднести спір щодо правомірності внесення змін до Порядку, до господарських спорів.
Крім того, слід зазначити, що позивач після пред'явлення позову до господарського суду і прийняття ним рішення звернувся в Олевський районний суд з адміністративним позовом до Олевської районної ради Житомирської області про визнання нечинними пунктів 1 та 2 рішення Х сесії від 19.03.2008р. Олевської районної ради V скликання "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод". Постановою Олевського районного суду Житомирської області від 17.07.2009р. (т.3, а.с.5-8) по справі №2-а-279/2009 позов задоволено частково: визнано п.1 рішення Х сесії від 19.03.2008р. Олевської районної ради Житомирської області V скликання "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод", яким було внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням районної ради від 07.06.2007р. (в статті 26 та 27 Порядку) - недійсним (нечинним), в решті позову відмовлено за безпідставністю.
Вищевказана постанова Олевського районного суду Житомирської області від 17.07.2009р. оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду (т.3, а.с.28, 35), проте станом на день розгляду даної справи апеляційне провадження по адміністративній справі №2-а-279/2009 не відкрито.
Як зазначається в п.4 Рекомендацій Вищого господарського суду від 27.06.2007р. №04-5/120 ГПК України не передбачено можливості об'єднання в одне провадження вимог, що підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства. Тому в разі подання позову, в якому такі вимоги об'єднано, господарський суд приймає позовну заяву в частині вимог, що підлягають розглядові господарськими судами, а в іншій частині з посиланням на пункт 1 частини першої статті 62 ГПК - відмовляє у прийнятті позовної заяви. Якщо у розгляді справи буде встановлено, що провадження у відповідній частині порушено помилково, господарський суд припиняє провадження у справі в цій частині згідно з пунктом 1 частини першої статті 80 ГПК.
З врахуванням викладеного провадження у справі в частині визнання недійсним п.1 рішення Х сесії Олевської районної ради від 19.03.2008р. слід припинити.
Щодо пунктів 2, 3, 4 рішення Х сесії Олевської районної ради від 19.03.2008р., якими затверджено звіт комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки"; зобов'язано райдержадміністрацію в десятиденний термін після затвердження звіту постійної комісії укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки"; та покладено контроль за виконанням даного рішення на постійну комісію районної ради з питань бюджету та комунальної власності, слід зазначити наступне:
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, цей Порядок розроблено відповідно до статей 7, 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" з метою визначення порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району.
Конкурс на право укладання договору оренду об’єкта полягає у визначенні орендаря, який запропонував найкращі умови стосовно використання та утримання об’єкта та найбільшу оренду плату (пункт 3 Порядку).
Згідно пункту 4 Порядку конкурс оголошується за ініціативою орендодавця або за наявності заяв про оренду від двох або більше фізичних чи юридичних осіб (за умови відсутності серед поданих заяв заяви про оренду від підприємства, установи, організації, що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району).
Оголошення конкурсу на право укладання договору оренди об’єкта проводиться Олевською районною державною адміністрацією шляхом видачі відповідного розпорядження голови районної державної адміністрації, наказу керівника об’єкта при умові попереднього погодження з районного державною адміністрацією (пункт 7 Порядку).
Пунктами 15, 18, 19, 24, 25 Порядку передбачено, що конкурс здійснюється в один етап, на якому визначається переможець згідно з умовами конкурсу. Конкурсна комісія визначає переможця за критеріями, встановленими умовами конкурсу та критеріями визначеними у пунктах 10 та 11 Порядку, на засіданні конкурсної комісії. Основними завданнями та функціями конкурсної комісії є: визначення умов та термінів проведення конкурсу; розгляд пропозицій заяв учасників конкурсу; визначення переможця конкурсу; складання протоколів та подання їх на затвердження. Рішення про визначення переможця приймаються простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії. Після закінчення засідання конкурсної комісії складається протокол, в якому зазначаються: відомості про учасників конкурсу; пропозиції учасників конкурсу; обґрунтування визначення переможця конкурсу. Протокол підписують всі присутні члени комісії.
Пунктом 27 Порядку передбачено, що затверджений протокол про результати конкурсу є підставою для укладання договору оренди.
Протокол конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий завод" від 04.09.2007 року, яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Диларис" визнано переможцем у конкурсі на право оренди цілісного майнового комплексу, як такий, що запропонував найкращі умови конкурсу, підписано членами конкурсної комісії та головою конкурсної комісії.
Враховуючи, що проект рішення про погодження протоколу конкурсної комісії був відхилений сесією районної ради, тобто непогоджений, як того вимагає ст.26 Порядку, правовідносини щодо оренди майнового комплексу опинились в правовому вакуумі, тому 19.03.2008р. Олевською районною радою були внесені зміни до ст.ст.26, 27 Порядку.
Разом з тим, подальше внесення змін до ст.ст.26, 27 Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району відбулось після підписання протоколу конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий завод" від 04.09.2007р., тобто після визначення переможця, а тому зазначені зміни не можуть розповсюджуватися на відносини, які виникли раніше.
Таким чином, постійна комісія районної ради з питань бюджету та комунальної власності на час виникнення даних правовідносин не була наділена повноваженнями самостійно визначати переможця конкурсу.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що в основі зображення конкурсу як особливої правової конструкції лежить ідея змагання. Змагання в конкурсі направлене на досягнення результату, притому оптимального. Відповідно і переможцем визнається той, хто запропонував найкращі результати по відношенню до пропозицій інших учасників.
Отже, конкурс має своєю ціллю визначити переможця.
Конкурс являє собою складну, динамічну розвинуту правову конструкцію. Ця конструкція в вигляді загального правила складається із послідовних здійснюваних організатором та учасниками операцій, які складають в сукупності конкурс.
Визначення радою переможця конкурсу замість конкурсної комісії, без дотримання конкурсної процедури на власний розсуд спотворює саму ідею проведення конкурсу.
Визначення переможця конкурсу радою всупереч рішення конкурсної комісії або замість неї породжує виникнення цивільних правовідносин із індивідуального акта (частина 4 статті 11 Цивільного кодексу України), а не внаслідок проведення конкурсу (пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України), що призводить до порушення частини 7 статті 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Відповідно до ст.118 Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік" та ст.76 Закону України "Про Державний бюджет на 2008 рік" передбачено, що все державне і комунальне майно має передаватися в оренду виключно на конкурсних засадах.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підтвердженням факту проведення конкурсу та визначення його переможця є протокол, підписаний всіма членами конкурсної комісії .
Судом встановлено, що конкурс на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий завод" відбувся і його переможцем визначено позивача, результати проведеного 04.09.2007 року конкурсу не визнано недійсними в судовому порядку.
ТОВ "Поліщуки" не може стати орендарем ЦМК "Олевський щебеневий завод" без дотримання конкурсної процедури передачі в оренду комунального майна, яка визначена Законом України "Про оренду державного та комунального майна" та Порядком проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району.
Таким чином, затвердження Олевською районною радою звіту комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу іншого суб'єкта господарювання - ТОВ "Поліщуки", а не ТОВ "ДИЛАРИС" та зобов'язання райдержадміністрації укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з ТОВ "Поліщуки" призвело до передачі комунального майна в оренду поза межами конкурсу, що суперечить вимогам чинного законодавства, а тому п.п.2, 3, 4 рішення Х сесії Олевської районної ради від 19.03.2008р. слід визнати недійсними.
У третьому пункті своїх позовних вимог (т.1, а.с.52) позивач просить визнати недійсним договір оренди майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод", укладений Олевською райдержадміністрацією з ТОВ "Поліщуки", як такий, що суперечить актам чинного законодавства, оскільки спрямований на передачу об'єкта комунальної власності в оренду поза конкурсом.
Як вбачається з договору оренди цілісного майнового комплексу державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод", що перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста району від 21.03.2008р. (т.1, а.с.36-41) він укладений Олевською районною державною адміністрацією Житомирської області в особі голови Фіца Зеновія Романовича, що діє на підставі рішення УІ сесії У скликання Олевської районної ради "Про надання дозволу на проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий завод" від 07.06.2007р.
Згідно п.3 рішення УІ сесії У скликання Олевської районної ради "Про надання дозволу на проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу "Олевський щебеневий завод" від 07.06.2007р. (т.1, а.с.107-108) надано голові Олевської районної державної адміністрації Житомирської області право підпису договорів оренди з п е р е м о ж ц я м и к о н к у р с у.
Також пунктом 2 рішення Х сесії V скликання Олевської районної ради "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди ЦМК ДКП "Олевський щебеневий завод" від 19.03.2008р. (т.1, а.с.103-104) було вирішено затвердити звіт постійної комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", а пунктом 3 зобов'язано райдержадміністрацію в десятиденний термін після затвердження звіту постійної комісії укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебеневий завод" з п е р е м о ж ц е м к о н к у р с у ТОВ "Поліщуки".
Оскільки ТОВ "Поліщуки" переможцем конкурсу не являється, а п.п.2 та 3 вищевказаного рішення Олевської районної ради "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди ЦМК ДКП "Олевський щебеневий завод" підлягає визнанню недійсним господарським судом з вищевикладених мотивів, тому у Олевської райдержадміністрації були відсутні підстави укладати договір оренди з ТОВ "Поліщуки".
Отже, укладення договору з ТОВ "Поліщуки", який не був переможцем конкурсу, суперечить Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та Порядку проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району.
Ухилення від офіційного оголошення переможця конкурсу, не укладення з переможцем конкурсу договору оренди, є діями, які порушують законні права та інтереси позивача як особи, яка за протоколом конкурсної комісії визнана переможцем конкурсу.
Відповідно до ч.1 ст.207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
З урахуванням наведеного, договір оренди майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" від 21.03.2008р., укладений Олевською райдержадміністрацією з ТОВ "Поліщуки" слід визнати недійсним.
У четвертому пункті позовних вимог (т.1, а.с.46-52) позивач просить зобов'язати Олевську районну раду Житомирської області не пізніше п'яти робочих днів після набрання законної сили рішенням суду по цій справі поставити на голосування і прийняти на сесії ради рішення "Про погодження протоколу конкурсної комісії від 04.09.2007р. про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" переможцем конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод".
Згідно приписів ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Аналогічні способи захисту прав суб'єктів господарювання передбачені ст.20 Господарського кодексу України.
Натомість, вищевказана вимога позивача щодо зобов'язання Олевської районної ради Житомирської області не пізніше п'яти робочих днів після набрання законної сили рішенням суду по цій справі поставити на голосування і прийняти на сесії ради рішення "Про погодження протоколу конкурсної комісії від 04.09.2007р. про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" переможцем конкурсу на право оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" не відповідає встановленим способам захисту цивільних прав та інтересів.
Крім того, суд не може своїм рішенням зобов'язати орган місцевого самоврядування, яким є Олевська районна рада, проводити сесію і приймати на ній визначені судом рішення. Позивач не уточнив вказану позовну вимогу з метою приведення її у відповідність до ст.16 ЦК України та ст.20 ГК України, а господарський суд позбавлений права самостійно змінювати предмет позову.
Враховуючи, що позивачем неправильно обрано спосіб захисту порушеного права, господарський суд відмовляє у задоволенні даної вимоги.
У п'ятому та шостому пунктах позовних вимог (т.1, а.с.46-52) позивач просить:
- зобов'язати голову Олевської райдержадміністрації не пізніше п'яти робочих днів після погодження сесією районної ради Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. затвердити цей протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.;
- зобов'язати голову Олевської районної державної адміністрації не пізніше п'яти робочих днів після затвердження ним Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС".
Як вже зазначалось вище, в рекомендаціях Вищого господарського суду від 27.06.2007р. №04-5/120 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" вказується, що у вирішенні питання про те, чи є правовідносини господарськими, а спір - господарським, слід виходити з визначень, наведених у статті 3 Господарського кодексу України.
Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов:
а) участь у спорі суб'єкта господарювання;
б) наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, врегульованих Цивільним кодексом України ( 435-15 ), Господарським кодексом України ( 436-15 ), іншими актами господарського і цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин;
в) відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Таким чином, господарські суди на загальних підставах вирішують усі спори між суб'єктами господарської діяльності, а також спори, пов'язані з:
- утворенням суб'єктів господарювання, їх реорганізацією і ліквідацією, включаючи спори про визнання недійсними установчих документів, припинення діяльності юридичної особи та скасування її державної реєстрації, крім відповідних спорів за позовами суб'єктів владних повноважень;
- приватизацією державного та комунального майна (крім спорів про приватизацію державного житлового фонду), в тому числі спори про визнання недійсними відповідних актів органів місцевого самоврядування та органів приватизації;
- захистом права власності, в тому числі з визнанням цього права;
- з використанням у господарському обороті об'єктів інтелектуальної власності, включаючи спори за позовами суб'єктів господарювання до органів державної влади про визнання недійсними актів про видачу документів, що посвідчують право інтелектуальної власності.
Господарським судам підвідомчі також справи про визнання фактів, що мають для суб'єктів господарювання юридичне значення.
У господарських судах мають вирішуватися усі спори, що виникають з господарських договорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, включаючи угоди, які укладаються шляхом проведення конкурсу, біржових торгів, аукціонів тощо. До таких договорів відносяться, зокрема, угоди: про відчуження об'єктів приватизації (крім приватизації державного житлового фонду); передачу державного або комунального майна в оренду; закупівлю товарів (робіт, послуг) для державних потреб.
Господарським судам підвідомчі на загальних підставах справи зі спорів між суб'єктами господарювання і органами державної влади і місцевого самоврядування, пов'язані з визнанням недійсними угод, укладених шляхом проведення прилюдних торгів (аукціону), у тому числі угод щодо купівлі-продажу і оренди землі, а так само актів про проведення відповідних торгів.
Статтею 17 КАС України встановлено категорії спорів, на які поширюється компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ. З господарськими спорами можуть пересікатися категорії спорів, визначені в пунктах 1, 3,4 частини першої зазначеної статті, а саме:
а) спори суб'єкта господарювання із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності останнього;
б) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, а також спори з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
в) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом (п.5.2 Рекомендацій президії ВГСУ від 27.06.2007р. №04-5/120).
У вказаних рекомендаціях (п.5.3) зазначається, що до справ, які повинні розглядатися господарськими судами, належать усі справи у спорах про право, що виникають з відносин, врегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського і цивільного законодавства.
Поняття "суб'єкт владних повноважень" визначено статтею 3 КАС України, згідно з якою це – орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У даному випадку голова Олевської райдержадміністрації є суб'єктом владних повноважень, який має вчинити дії, передбачені Порядком проведення конкурсу на право оренди майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, а тому відсутні вищевказані ознаки, які дозволили би віднести спір в цій частині до господарських спорів.
Враховуючи що даний спір в частині зобов'язання голови Олевської райдержадміністрації не пізніше п'яти робочих днів після погодження сесією районної ради Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. затвердити цей протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.; та не пізніше п'яти робочих днів після затвердження ним Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС", не підвідомчий господарському суду, провадження у справі в цій частині слід припинити згідно з пунктом 1 частини першої статті 80 ГПК.
З врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позов слід задовольнити частково в частині визнання недійсним п.п.2, 3, 4 рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод", визнання недійсним договір оренди майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" від 21.03.2008р., укладений Олевською райдержадміністрацією з ТОВ "Поліщуки". В частинах визнання недійсним п.1 рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод", яким внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням районної ради від 07.06.2007р. (в статті 26 та 27 Порядку); та в частині зобов'язання голови Олевської райдержадміністрації не пізніше п'яти робочих днів після погодження сесією районної ради Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. затвердити цей протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.; та не пізніше п'яти робочих днів після затвердження ним Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" провадження у справі припинити, в решті позову відмовити.
Державне мито покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.49, п.1.ч.1 ст.80, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати недійсним п.п.2, 3, 4 рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод", якими затверджено звіт комісії з питань бюджету та комунальної власності з висновками щодо визначення переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", зобов'язано Олевську райдержадміністрацію в десятиденний термін після затвердження звіту постійної комісії укласти договір оренди ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" з переможцем конкурсу ТОВ "Поліщуки", та покладено контроль за виконанням даного рішення на постійну комісію районної ради з питань бюджету та комунальної власності.
3. Визнати недійсним договір оренди майна ЦМК ДКП "Олевський щебневий завод" від 21.03.2008р., укладений Олевською райдержадміністрацією з ТОВ "Поліщуки".
4. Припинити провадження у справі в частині визнання недійсним п.1 рішення Х сесії Олевської районної ради V скликання від 19.03.2008р. "Про затвердження результатів проведення конкурсу на право оренди цілісного майнового комплексу ДКП "Олевський щебневий завод", яким внесено зміни до Порядку проведення конкурсу на право оренди спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста району, що був затверджений рішенням районної ради від 07.06.2007р. (в статті 26 та 27 Порядку); та в частині зобов'язання голови Олевської райдержадміністрації не пізніше п'яти робочих днів після погодження сесією районної ради Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. затвердити цей протокол про результати конкурсу від 04.09.2007р.; та не пізніше п'яти робочих днів після затвердження ним Протоколу про результати конкурсу від 04.09.2007р. укласти договір оренди Цілісного майнового комплексу Державного комунального підприємства "Олевський щебеневий завод" з Товариством з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС".
5. В решті позову відмовити.
6. Стягнути з Олевської районної ради (смт.Олевськ Житомирської області, вул.Свято Миколаївська, 4) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" (м.Київ, вул.Академіка Білецького 34, ЄДРПОУ 33732812) 14,17грн. витрат по сплаті державного мита.
7. Стягнути з Олевської районної державної адміністрації (смт.Олевськ Житомирської області, вул.Свято Миколаївська, 4, ЄДРПОУ 02227825) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" (м.Київ, вул.Академіка Білецького 34, ЄДРПОУ 33732812) 14,17грн. витрат по сплаті державного мита.
8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліщуки" (смт.Дружба Олевського району Житомирської області, вул.Червоноармійська, буд.1"б", ЄДРПОУ 35215098) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ДИЛАРИС" (м.Київ, вул.Академіка Білецького 34, ЄДРПОУ 33732812) 14,17грн. витрат по сплаті державного мита.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання мотивованого рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.
Суддя Соловей Л.А.
дата підписання рішення 09.04.2010р.
Віддрукувати 5прим:
--------------------------
1 - в справу;
2 - позивачу;
3-5 - відповідачам