Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
08 квітня 2010 року 17:21 № 2а-16399/09/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Попові В.С. , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю “Екоторг - експо”
до відповідача 1:
відповідача 2: Державної податкової інспекції в Оболонському районі м. Києва
Головного управління Державного казначейства у м. Києві
простягнення з державного бюджету податку на додану вартість
За участю представників сторін:
Від позивача: Григоренка С.В., (дов. від 14.12.2009р. №14/12)
Від відповідача 1: Гримальського А.Ю., (дов. від 11.01.2010р. №14/9/10-008)
Від відповідача 2: не з’явились
В судовому засіданні приймав участь представник прокуратури Оболонського району міста Києва Анішевська О.В.,
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 08.04.2010р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоторг –експо»(далі –позивач) звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (далі –відповідач 1) та Головного управління Державного казначейства у місті Києві (далі - відповідач2) . Позивач (з урахуванням заяв про уточнення позовних вимог) просить:
- визнати дії Відповідача-1 по відмові у наданні висновку про суму бюджетного відшкодування протиправними;
- зобов'язати Відповідача-1 надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь Позивача у розмірі 6 899 377,00 грн. (шість мільйонів вісімсот дев'яносто дев'ять тисяч триста сімдесят сім гривень 00 коп);
- стягнути з Відповідача-2 на користь Позивача суму бюджетного відшкодування у розмірі 6 899 377,00 грн. (шість мільйонів вісімсот дев'яносто дев'ять тисяч триста сімдесят сім гривень 00 коп);
- стягнути з Відповідача-1 на користь Позивача 1703,40 грн. судових витрат (3,40 грн - судового збору з вимог немайнового характеру та 1700,00 грн. судового збору з вимог майнового характеру).
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивачем було подано до відповідача 1 податкові декларації з податку на додану вартість, в яких заявлені до відшкодування суми податку на додану вартість, суми бюджетного відшкодування були зменшені відповідачем, проте, за результатами судового розгляду рішення про зменшення сум бюджетного відшкодування скасовано, але відповідач 1 протиправно відмовляється надати відповідачу 2 висновок про відшкодування сум податку на додану вартість позивачу.
Відповідачем 1 позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що реєстрація позивача в якості платника ПДВ анульована у відповідності до акту анулювання свідоцтва платника ПДВ №506/15-224 від 18.08.2006р. Також відповідач 1 посилається на пропуск позивачем строку, встановленого статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідачем 2 відзиву на позов не надано, представник даного відповідача в судове засідання не з’явився.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін та прокурора, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
В С Т А Н О В И В :
Товариством з обмеженою відповідальністю «Славекспорт»(попередня назва позивача) були подані до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м.Києва податкові декларації з податку на додану вартість, в яких були заявлені суми, які підлягали бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок позивача, зокрема: 20.09.04р. - податкова декларація за серпень 2004 року, в якій заявлена сума до відшкодування 1 451 501,0 грн.; 20.10.04р. - податкова декларація за вересень 2004 року, в якій заявлена сума до відшкодування 2 721 759,0 грн.; 20.12.04р. - податкова декларація за листопад 2004 року, в якій заявлена сума до відшкодування 2 724 003,0 грн.
Позивачем зазначені дані не спростовувалися, відомостей про подання уточнюючих декларацій за вказані періоди не надано.
На підставі висновків акту документальної перевірки дотримання вимог податкового законодавства ТОВ «Сплавекспорт»за період з липня по листопад 2004р. №16/51-32107847 від 04.03.2005р., проведеної ДПА у м. Києві, відповідачем 1 19.06.2006р. було винесено податкове повідомлення-рішення №0000242600/3, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування за вересень 2004 року на 1438 652 грн.
За результатами судового оскарження вищезазначеного податкового повідомлення –рішення постановою Господарського суду міста Києва від 22.09.06р. у справі №32/303-А, залишеною без змін ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 21.12.2006р. та Вищого адміністративного суду України від 23.12.2008р., податкове повідомлення - рішення №0000242600/3 визнано нечинним.
Відомостей про здійснення інших зменшень сум бюджетного відшкодування позивачу, представником позивача не зазначалося, матеріали справи не містять.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені у п. 7.7 ст. 7 Закону України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР з наступними змінами і доповненнями (надалі –Закон ).
Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає, зокрема, частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) (п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону).
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому, платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників (п.п. 7.7.4).
Відповідно до п. 7.7.5. Закону, протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну (камеральну) перевірку заявлених у ній даних.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу, орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу (п 7.7.6.)
Відповідно до п. 2.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.7р. №209/72, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 червня 2001 р. за N 489/5680 - підставою для отримання відшкодування є дані виключно податкової декларації за звітний період.
При перевірці достовірності визначення сум від’ємного значення різниці між сумою податкового зобов’язання і податкового кредиту поточного (звітного) періоду, податковим органом було складено Довідку, якою порушень при нарахуванні позивачем суми бюджетного відшкодування не встановлено.
Відповідно до п. 4.1 та 4.2 Порядку відшкодування податку на додану вартість, відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду; висновки подаються не пізніше, ніж за 5 робочих днів до закінчення терміну відшкодування податку на додану вартість, установленого чинним законодавством.
На підставі висновків про відшкодування податку на додану вартість, органи Державного казначейства України протягом п'яти днів своїми платіжними дорученнями перераховують кошти з рахунку обліку доходів державного бюджету на рахунок, указаний у висновку чи рішенні суду (п. 4.3 Порядку).
З огляду на викладене, суд доходить висновків про те, що у позивача виникло право на отримання бюджетного відшкодування щодо податкових декларацій за серпень, вересень та листопад 2004 року з моменту закінчення строку, встановленого Законом України «Про податок на додану вартість».
Зазначеним Законом було передбачено здійснення відшкодування протягом місяця, наступного після подачі декларації (п.7.7.3 в редакції Закону України від 04.03.98 р. № 169/98-ВР), змінами у даному Законі здійснення відшкодування було обумовлено проведенням невиїзної перевірки протягом 30-ти денного терміну та виїзної перевірки також протягом 30 днів. (п.7.7.5 Закону України «Про податок на додану вартість»в редакції Закону України від 25.03.2005 р. №2505-IV).
Судом не приймаються посилання позивача на те, що отримання бюджетного відшкодування було унеможливлене розглядом кримінальних справ, оскільки такі підстави припинення (зупинення) відшкодування не передбачені ні Законом України «Про податок на додану вартість», ні Законом «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Отже, для захисту порушеного права позивач мав скористатися законодавчо встановленим засобом захисту –поданням позову до суду протягом встановленого терміну.
Як визначено пп. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", заява на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Суд вважає, що вищезазначеною правовою нормою обумовлено також строк подання позовної заяви для відшкодування сум податку на додану вартість.
Оскільки нормами Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не передбачено можливості поновлення строку подання заяви про бюджетне відшкодування, суд доходить висновків про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.К. Каракашьян