
ЄУН 337/4403/20
3/337/1310/2020
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020р. Суддя Хортицького районного суду м.Запоріжжя Мурашова Наталія Анатоліївна, розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ГУ ДПС у Запорізькій області відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-3 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
20.10.2020р. до суду надійшов вищевказаний адміністративний матеріал.
Згідно з ст.7,245 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол не складається у випадках, передбачених статтею 258 цього Кодексу.
Отже, розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для ініціювання притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст.258 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст.251 КУпАП) у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст.256 КУпАП.
Відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім`я, по-батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що протокол про адміністративне правопорушення №131 від 15.10.2020р. відносно ОСОБА_1 складений уповноваженою особою ГУ ДПС в Запорізькій області з порушенням встановлених законом вимог.
Диспозицією ч.1 ст.163-3 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій, включаючи установи Національного банку України, комерційні банки та інші фінансово-кредитні установи, законних вимог посадових осіб податкових органів, перелічених у підпунктах 20.1.3, 20.1.24, 20.1.30, 20.1.31 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України
За змістом протоколу №131 від 15.10.2020р. ОСОБА_1 як ліквідатор Громадської організації «Центр «Світ очима дітей» вчинила правопорушення: невиконання посадовою особою підприємства законних вимог посадових осіб податкових органів, в саме ненадання до перевірки всіх первинних документів, чим порушено вимоги п.44.3, 44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України.
Однак в порушення ст.256 КУпАП в протоколі не зазначені час вчинення (не є тотожним часу виявлення правопорушення) та місце вчинення ОСОБА_1 вказаного правопорушення, його суть викладена неповністю та нечітко.
Зокрема, в протоколі зазначено, що ненадання до перевірки всіх первинних документів є порушенням вимог п.44.3, 44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України, в той час, коли за диспозицією ч.1 ст.163-3 КУпАП порушенням є невиконання законних вимог посадових осіб податкових органів, перелічених у підпунктах 20.1.3, 20.1.24, 20.1.30, 20.1.31 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України. В даному випадку протокол не містить посилання на зазначені норми.
При цьому, в протоколі мається посилання на детальний опис змісту порушення у Акті документальної позапланової перевірки від 18.09.2020р. №209/08-01-05-11/38025477.
Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення додано тільки витяг з зазначеного Акту, а не повний текст з додатками, що позбавляє суд можливості його оцінки у розумінні ст.251 КУпАП. До того ж в Акті також зазначено про виявлення порушення п.44.3, 44.6 ст.44, п.85.2 ст.85 Податкового кодексу України – не надано до перевірки всі первинні документи у повному обсязі.
Отже, суть невиконання законних вимог посадових осіб податкових органів як об`єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-3 КУпАП, не зазначена ні в протоколі про адміністративне правопорушення, ні в доданому до нього витягу з Акту перевірки.
Крім того, в наданому суду витягу з Акту перевірки відсутні підписи посадових осіб податкового органу та ОСОБА_1 , відомості про отримання нею копії цього Акту, ознайомлення з порядком надання заперечень на нього чи погоджується вона з висновками перевірки. До протоколу про адміністративне правопорушення не додані документи, які б підтверджували факт реалізації суб`єктом перевірки права на подання заперечень та результат їх розгляду.
Також в протоколі не вказані пояснення особи, що притягається до адміністративної відповідальності, відмітка про те, що він відмовився від них відсутня.
До протоколу не додано документів, які б підтверджували віднесення ОСОБА_1 до суб`єкта вказаного адміністративного правопорушення, а саме те, що вона є ліквідатором Громадської організації «Центр «Світ очима дітей», за якою юридичною адресою знаходиться вказана організація.
У своїх рішеннях, в тому числі і проти України, ЄСПЛ неодноразово наголошував на необхідності суворого дотримання процедури притягнення особи до відповідальності (як кримінальної, так і адміністративної).
Суд вважає, що зазначені недоліки перешкоджають повному, всебічному, об`єктивному розгляду адміністративного матеріалу та прийняттю законного, обґрунтованого і справедливого судового рішення.
На підставі викладеного, адміністративний матеріал слід повернути для доопрацювання до ГУ ДПС у Запорізькій області.
Керуючись ст.7,163-1,245,256,278 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-3 КУпАП повернути для доопрацювання до ГУ ДПС у Запорізькій області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.А. Мурашова
20.10.2020