Рішення № 92295034, 26.08.2020, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2020
Номер справи
460/2203/20
Номер документу
92295034
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

26 серпня 2020 року м. Рівне №460/2203/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.О. Дорошенко за участю секретаря судового засідання О.П. Янчар та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник адвокат Гаврильчик М.А.,

відповідача: представник не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доБерезнівської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій, -В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Березнівської міської ради (далі - відповідач), у якому просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду на сесії документації - детального плану територій, що обмежується АДРЕСА_1 , та прилеглими до неї територіями для реконструкції житлового будинку із вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення по АДРЕСА_1 ; зобов`язати відповідача розглянути та затвердити на сесії таку проектну документацію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка, що розташована по АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 5620410100:01:002:0484, цільове призначення - землі комерційного призначення. На даній земельній ділянці знаходився житловий будинок з вбудованою перукарнею. У зв`язку з аварійним станом приміщення позивач розпочала його реконструкцію. 28.08.2019 позивач звернулася до міського голови м. Березне із заявою про надання дозволу на виготовлення проектної документації. Рішенням Березнівської міської ради №593 від 16.10.2019 позивачу надано дозвіл на розробку детального плану території земельної ділянки в АДРЕСА_1 , та визначено замовником розробки детального плану виконавчий комітет Березнівської міської ради. 23.10.2019 між позивачем та виконавчим комітетом Березнівської міської ради в особі міського голови, а також розробника фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 був укладений договір на розроблення проектної документації. Відповідно до розробленого кошторису на проектні роботи позивачем сплачено 14557,00 грн.

Виконавцем було виготовлено технічну документацію та передано замовнику - виконавчому комітету Березнівської міської ради, претензій по об`єму та якості виконаних робіт Замовник не має.

Відповідно до п.42 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позивач 31.01.2020 звернулась до Березнівської міської ради з проханням розглянути та затвердити проектну документацію - детальний план території. З отриманого від Березнівської міської ради листа №235/02-19 від 27.02.2020 за підписом міського голови позивачу стало відомо, що подана нею заява про розгляд та затвердження проектної документації на сесії міської ради не розглядалася. Вказуючи на неправомірність поведінки відповідача щодо нерозгляду у встановленому порядку на сесії Березнівської міської ради проектної документації, позивач звернулась до суду з позовом про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою від 26.03.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Відповідач подав відзив (а.с.68-71), у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, покликаючись до положень статті 140 Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", вказав, що органи місцевого самоврядування є представницькими органами, через які здійснюється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення, які пов`язані передусім з життєдіяльністю територіальних громад. Вирішення таких питань є дискреційними повноваженнями органу місцевого самоврядування, рішення з яких приймається ним з певною свободою розсуду.

Відповідач зазначив, що за результатами звернення позивача до органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розробку проекту детального плану території, що обмежується АДРЕСА_1 , та прилеглими до неї територіями для реконструкції житлового будинку із вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення було прийняте рішення Березнівської міської ради від 16.10.2019 №593, яким надано дозвіл на розробку детального плану територій земельної ділянки.

Вказав, що у відповідності до приписів ст.ст. 19, 21 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 №555, Порядку розроблення містобудівної документації, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за №1468/20206, виконавчим комітетом Березнівської міської ради у період з 19.12.2019 по 20.01.2020 було оголошено громадські слухання щодо врахування громадських інтересів під час розроблення детального плану території, що обмежується АДРЕСА_1 , та прилеглими до неї територіями, для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення.

Відповідно до протоколу громадського обговорення детального плану території в межах м. Березне від 23.01.2020 було висловлено зауваження громадськості щодо означеного детального плану території та рекомендовано замовнику містобудівної документації повторно звернутись до органу державного архітектурно-будівельного контролю із клопотанням про перевірку виконання припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм та державних стандартів. Водночас, замовником містобудівної документації було висловлено зауваження до розробника згідно з письмовими зверненнями від 18.11.2019 вих.№1326/02-19 та від 10.01.2020 вих.№52.

За результатами громадського обговорення членами комісії було прийнято рішення, що після виправлення всіх зауважень та пропозицій розробником необхідно надати виправлені графічні матеріали для повторного розгляду з метою подальшого дотримання вимог порядку затвердження розробленого детального плану територій.

Однак, зазначених дій розробником містобудівної документації станом на час звернення позивача до суду не здійснено, що в свою чергу свідчить про порушення п.3.1 Договору на розроблення детального плану території від 23.10.2019 №Ар.19-Ка.122, укладеного між виконавчим комітетом Березнівської міської ради, ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , де обумовлено, що роботи вважаються виконаними після передачі детальною плану на архітектурно-містобудівну раду.

Відтак, відповідач вважає, що виконавчий комітет Березнівської міської ради правомірно діє на всіх етапах розроблення містобудівної документації, що передбачені нормами спеціальних нормативно-правових актів у сфері регулювання містобудівної діяльності, що в свою чергу реалізовує гарантоване державою право територіальної громади вирішувати питання місцевого значення, при цьому не порушуючи прав позивача. Зобов`язання Березнівської міської ради розглянути та затвердити на сесії ради проектну документацію детального плану території буде втручанням в дискреційні повноваження суб`єкта влади. З наведених підстав просив відмовити в позові повністю.

У відповіді на відзив (а.с.78-80) позивач підтримав свої доводи та аргументи, викладені в позові.

Ухвалою від 27.04.2020 відкладено підготовче засідання.

Ухвалою від 20.05.2020 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання у зв`язку з запровадженням карантину.

Ухвалою від 10.06.2020 відкладено підготовче засідання за клопотанням сторін.

Ухвалою суду від 24.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою від 04.08.2020 розгляд справи відкладено.

У судовому засіданні 17.08.2020 представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, наведених в заявах по суті справи.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. У поданому суду клопотанні відповідач просив відкласти розгляд справи у зв`язку з перебування представника - голови Березнівської міської ради, у відпустці.

Протокольною ухвалою від 17.08.2020 згідно з п.1 ч.3 ст.205 КАС України судом ухвалено продовжити судовий розгляд за відсутності представника відповідача.

З`ясувавши доводи та аргументи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, встановивши обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх у сукупності, відповідно до вимог закону, суд встановив та врахував таке.

Згідно з витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.02.2019 №158012663, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить земельна ділянка комерційного призначення з кадастровим номером 5620410100:01:002:0484, площею 0,0156га, яка розташована по АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 28.02.2019, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №200 (а.с.4-5).

Згідно з витягом з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 28.02.2019 №158007674, ОСОБА_1 на праві приватної власності належить житловий будинок з вбудованою перукарнею «А-1» загальною площею 55,4 м2, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі договору купівлі-продажу від 28.02.2019, який зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за №199 (а.с.6-7).

28.08.2019 ОСОБА_1 звернулась із заявою на ім`я міського голови м. Березне Пилипчука Р. П. про надання дозволу на виготовлення детального плану території, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , на реконструкцію житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення (а.с.8).

Суд встановив, що рішенням Березнівської міської ради від 16.10.2019 №593 "Про надання дозволу на розробку проекту детального плану території", за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 , міська рада вирішила:

надати дозвіл на розроблення детального плану території, що обмежується АДРЕСА_1 , та прилеглими до неї територіями, для реконструкції житлового будинку із вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення (пункт 1);

визначити замовником розробки детального плану території м. Березне виконавчий комітет Березнівської міської ради (пункт 2);

виконавчому комітету Березнівської міської ради забезпечити розробку та підготовку на розгляд сесії Березнівської міської ради детального плану території (пункт 3);

дозволити виконавчому комітету Березнівської міської ради для розроблення детального плану території, крім коштів державного та місцевих бюджетів, залучати кошти з інших джерел, не заборонених законом, за умови виконання функцій замовника виконкомом міської ради (пункт 4) (а.с.9).

23.10.2019 Виконавчим комітетом Березнівської міської ради (Замовник), громадянкою ОСОБА_1 (Платник), Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 (Розробник) укладено договір на розроблення проектної документації за №Ap.19-Ka.122, відповідно до умов якого Замовник доручає, а Розробник бере на себе виконання наступних робіт: Розроблення детального плану території, що обмежується АДРЕСА_1 та прилеглими до неї територіями, для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгново-офісні приміщення (пункт 1.1). Замовник бере на себе зобов`язання надати всі необхідні вихідні дані для розроблення детального плану території згідно з ДБН Б.1.1-14:2012 "Склад та зміст детального плану території" додаток Б (пункт 1.2). Платник бере на себе зобов`язання оплатити виконані роботи на умовах договору та додатків до нього (пункт 1.3). Розробник бере на себе зобов`язання розробити детальний план території на протязі 90 календарних днів з часу перерахування платником 50% від договірної суми (пункт 1.4). Розробник бере не себе зобов`язання представити проект детального плану території на етапах погодження (архітектурно-містобудівній раді, громадських слуханнях (за потреби) (пункт 1.5). Роботи вважаються виконаними після передачі детального плану на архітектурно-містобудівну раду при відділі містобудування та архітектури Березнівської районної державної адміністрації (пункт 3.1). Оформлений у встановленому порядку детальний план території передається Замовнику для подальшого затвердження сесією Березнівської міської ради після підписання акта виконаних робіт та остаточного розрахунку за виконані роботи (пункт 3.2). Якщо при прийнятті передбачених даним Договором робіт буде виявлена необхідність доопрацювання (відмінна від початкового завдання та інших вимог), то роботи здійснюються за додатковою угодою із зазначенням терміну виконання та вартості робіт (пункт 3.3) (а.с.10-11).

Згідно з квитанцією до прибуткового касового ордера № 13 від 08.11.2019, ФОП ОСОБА_2 прийнято від гр. ОСОБА_1 на підставі Договору №Ap.19-Ka.122 від 23.10.2019 кошти в сумі 14557,00 грн (а.с.178).

Відповідно до Акту приймання-передачі виконаних робіт (дата не вказана) по договору №Ap.19-Ka.122 від 23.10.2019, Замовник: Виконавчий комітет Березнівської міської ради в особі міського голови Пилипчука Р.П., Платник: гр. ОСОБА_1 , Розробник: ФОП ОСОБА_2 ствердили, що роботи по розробленню детального плану території, що обмежується АДРЕСА_1 та прилеглими до неї територіями для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення, відповідно до рішення сесії Березнівської міської ради № 593 від 16.10.2019, згідно умов Договору №Ap.19-Ka.122 виконані в повному обсязі на 14557,00 грн і в належному порядку оформлені. Замовнику передано три примірники проектної документації. Претензій по об`єму та якості виконаних робіт Замовник не має. Акт підписаний всіма сторонами Договору №Ap.19-Ka.122 (а.с.12,27-59).

Березнівська міська рада після ознайомлення з детальним планом території зверталась до ФОП ОСОБА_2 з листом від 18.11.2019 №1326/02-19, в якому просила врахувати зауваження та доопрацювати детальний план (а.с.181 т.1).

Згідно з протоколом громадського обговорення детального плану території у межах м. Березне від 23.01.2020 вирішено зауваження громадськості врахувати та задовольнити в повному обсязі. Вихідні дані для розроблення детального плану привести у відповідність згідно зауваження громадськості. Рекомендувати замовнику містобудівної документації повторно звернутись до органу державного архітектурно-будівельного контролю із клопотанням про перевірку виконання припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм та державних стандартів (а.с.183).

Зауваження до детального плану території, висловлені Березнівською міською радою в листі від 18.11.2019 №1326/02-19 та відображені в протоколі громадського обговорення від 23.01.2020, були розглянути розробником ФОП ОСОБА_2 та враховані, про що надано відповідь міському голові м. Березне листом від 20.01.2020 № 2 з долученням електронного примірника графічних та текстових матеріалів, що підтверджували усунення недоліків (а.с.184,185-186).

31.01.2020 позивач звернулася до Березнівської міської ради із заявою щодо розгляду та затвердження проектної документації - детального плану території (а.с.13).

21.02.2020 представник позивача адвокат ОСОБА_3 звернувся до Березнівської міської ради, міського голови м. Березне з адвокатським запитом, у якому просив повідомити причини нерозгляду поданої заяви на сесії Березнівської міської ради та затвердження проектної документації - детального плану території (а.с.15).

Листами Березнівської міської ради від 27.02.2020 №235/02-19 та №236/02-19 (а.с.14, 16) повідомлено ОСОБА_1 та адвоката ОСОБА_3 , що 16.01.2020 на адресу міської ради надійшов лист-зауваження від громадськості щодо даного планування. Відповідно до протоколу громадського обговорення від 23.01.2020 було висловлено зауваження громадськості щодо детального плану території. Також зазначено, що після виправлення всіх зауважень та пропозицій заявнику необхідно надати виправлені графічні матеріали для повторного розгляду з метою подальшого дотримання вимог порядку затвердження детального плану територій (а.с.16).

Щодо рекомендації за наслідками громадського обговорення замовнику містобудівної документації повторно звернутись до органу державного архітектурно-будівельного контролю з клопотанням про перевірку виконання припису, суд зазначає таке.

В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 460/3205/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Рудичека Павла Петровича, управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області про визнання протиправним та скасування постанови, припису.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 у справі №460/3205/19 встановлено, що 19.09.2019 Управлінням Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області, у зв`язку зі зверненням Березнівської міської ради (а.с.78) видано головному інспектору будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області ОСОБА_4 направлення №252 для здійснення позапланової перевірки на об`єкті будівництва "Реконструкція житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення на АДРЕСА_1 " щодо дотримання суб`єктом містобудування ОСОБА_1 вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу Держархбудінспекції від 08.09.2015 №976 (а.с.77).

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) складено акт № 252 (а.с.18-27), в якому зафіксовано наступні порушення:

- п.15.2.2 ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій" - відстань від стін будівлі (ІІІ ступінь вогнестійкості), що будується, до стін існуючих будівель магазинів (ІІІ ступінь вогнестійкості), що межують поряд, складає менше 6м та менше 4м з іншої сторони відповідно;

- п.1 ч.1 ст.34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" - будівельні роботи на об`єкті проводяться без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт до Управління ДАБІ у Рівненській області.

На підставі акта перевірки від 02.10.2019 №252 головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області Рудичеком П.П. 02.10.2019 винесено припис №62 (а.с.15), відповідно до якого забудовнику ОСОБА_1 необхідно усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності шляхом набуття права на виконання будівельних робіт. Зазначеним приписом від позивача вимагалося також зупинити виконання будівельних робіт

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 03.06.2020 у справі №460/3205/19 позов задоволено повністю. Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області від 18.10.2019 №57-Ф про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.5 ст.96 КУпАП. Визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Рівненській області від 02.10.2019 №62 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень, вищевказане судове рішення набрало законної сили 07.08.2020.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності визначає Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038-VI, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 3038-VI), який спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до визначення, наведеного в статті 1 Закону № 3038-VI, генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;

детальний план території - містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території;

замовник - фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву;

містобудівна документація - затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій;

містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією;

проектна документація - затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об`ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні вирішення, а також кошториси об`єктів будівництва.

Статтею 16 Закону № 3038-VI встановлено, що планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження генеральних планів населених пунктів, планів зонування територій і детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.

Містобудівна документація на місцевому рівні розробляється з урахуванням даних державного земельного кадастру на актуалізованій картографічній основі в цифровій формі як просторово орієнтована інформація в державній системі координат на паперових і електронних носіях.

Порядок обміну інформацією між містобудівним та державним земельним кадастрами встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Містобудівна документація на місцевому рівні може бути оновлена за рішенням місцевих рад.

Оновлення містобудівної документації передбачає:

1) актуалізацію картографо-геодезичної основи;

2) перенесення з паперових носіїв у векторну цифрову форму;

3) приведення містобудівної документації у відповідність із вимогами законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Склад, зміст, порядок розроблення та оновлення містобудівної документації на місцевому рівні визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Затвердження оновленої містобудівної документації на місцевому рівні здійснюється згідно із статтями 17, 18 та 19 цього Закону.

Відповідно до статті 17 Закону № 3038-VI, генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.

На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід`ємною частиною генерального плану.

Послідовність виконання робіт з розроблення генерального плану населеного пункту та документації із землеустрою визначається будівельними нормами, державними стандартами і правилами та завданням на розроблення (внесення змін, оновлення) містобудівної документації, яке складається і затверджується її замовником за погодженням з розробником.

У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану (частина перша).

Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Для населених пунктів з чисельністю населення до 50 тисяч осіб генеральні плани можуть поєднуватися з детальними планами всієї території таких населених пунктів (частина друга).

Виконавчі органи сільських, селищних і міських рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації є замовниками, організовують розроблення, внесення змін та подання генерального плану населеного пункту на розгляд відповідної сільської, селищної, міської ради (частина п`ята).

Рішення про розроблення генерального плану приймає відповідна сільська, селищна, міська рада (частина шоста).

Згідно зі статтею 19 Закону № 3038-VI, детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території.

Детальний план розробляється з метою визначення планувальної організації і функціонального призначення, просторової композиції і параметрів забудови та ландшафтної організації кварталу, мікрорайону, іншої частини території населеного пункту, призначених для комплексної забудови чи реконструкції, та підлягає стратегічній екологічній оцінці (частина перша).

На підставі та з урахуванням положень затвердженого детального плану території може розроблятися проект землеустрою щодо впорядкування цієї території для містобудівних потреб, який після його затвердження стає невід`ємною частиною детального плану території (частина третя).

Частиною четвертою статті 19 Закону № 3038-VI встановлено, що детальний план території визначає:

1) принципи планувально-просторової організації забудови;

2) червоні лінії та лінії регулювання забудови;

3) функціональне призначення, режим та параметри забудови однієї чи декількох земельних ділянок, розподіл територій згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами;

4) містобудівні умови та обмеження (у разі відсутності плану зонування території) або уточнення містобудівних умов та обмежень згідно із планом зонування території;

5) потребу в підприємствах і закладах обслуговування населення, місце їх розташування;

6) доцільність, обсяги, послідовність реконструкції забудови;

7) черговість та обсяги інженерної підготовки території;

8) систему інженерних мереж;

9) порядок організації транспортного і пішохідного руху;

10) порядок комплексного благоустрою та озеленення, потребу у формуванні екомережі.

Детальний план території складається із графічних і текстових матеріалів (ч.5 ст.19 Закону № 3038-VI).

Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування (ч.6 ст.19 Закону № 3038-VI).

Детальний план території у межах населеного пункту розглядається і затверджується виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою, крім випадків, передбачених цим Законом ч.8 ст.19 Закону № 3038-VI).

Відповідно до ч.ч. 9, 10 ст.19 Закону № 3038-VI, детальний план території не підлягає експертизі.

Внесення змін до детального плану території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту та плану зонування території.

Статтею 21 Закону № 3038-VI встановлено, що громадському обговоренню підлягають розроблені в установленому порядку проекти містобудівної документації на місцевому рівні: генеральні плани населених пунктів, плани зонування територій, детальні плани територій (частина перша).

Затвердження на місцевому рівні містобудівної документації, зазначеної у частині першій цієї статті, без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється (абзац перший частини другої).

Згідно з ч.3 ст.21 Закону № 3038-VI, замовники містобудівної документації зобов`язані забезпечити:

1) оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні з прогнозованими правовими, економічними наслідками та наслідками для довкілля, у тому числі для здоров`я населення;

2) оприлюднення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, пояснювальної записки, розділу "Охорона навколишнього природного середовища" або звіту про стратегічну екологічну оцінку на своїх офіційних веб-сайтах, а також вільний доступ до такої інформації громадськості;

3) реєстрацію, розгляд та врахування пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

4) проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні;

5) узгодження спірних питань між громадськістю і замовниками містобудівної документації на місцевому рівні через погоджувальну комісію;

6) оприлюднення результатів розгляду пропозицій громадськості до проектів містобудівної документації на місцевому рівні.

Оприлюднення прийнятих рішень щодо розроблення містобудівної документації на місцевому рівні, проектів містобудівної документації на місцевому рівні є підставою для подання пропозицій громадськості замовнику містобудівної документації (ч.4 ст.21 Закону №3038-VI).

Для розгляду спірних питань, що виникають у процесі громадського обговорення, може утворюватися погоджувальна комісія (ч.7 ст.21 Закону №3038-VI).

Порядок проведення громадських слухань проектів містобудівної документації на місцевому рівні визначає Кабінет Міністрів України (ч.10 ст.21 Закону №3038-VI) .

Відповідно до ч.ч.1-4 ст. 26 Закону №3038-VI, забудова територій здійснюється шляхом розміщення об`єктів будівництва.

Суб`єкти містобудування зобов`язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об`єктів.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону.

Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Механізм розроблення або внесення змін до містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України та містобудівної документації з планування території на регіональному і місцевому рівнях визначає Порядок розробленим містобудівної документації, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 №290, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20.12.2011 за №1468/20206 (далі - Порядок).

Згідно з п.1.3 Порядку, відносини між замовником та розробником містобудівної документації в процесі розроблення, затвердження або внесення до неї змін регулюються договором, складеним відповідно до вимог Цивільного кодексу України та інших нормативно-правових актів.

Примірники текстових і графічних матеріалів містобудівної документації або змін до неї на паперових і електронних носіях передаються розробником замовнику у кількості, зазначеній у договорі на її розроблення (п.1.8 Порядку).

Рішення про розроблення детального плану території, яка розташована в межах населеного пункту, а також внесення змін до цієї містобудівної документації приймає відповідна сільська, селищна, міська рада. Замовник розроблення містобудівної документації з планування території на місцевому рівні та внесення змін до неї визначає джерела фінансування розроблення містобудівні документації та організовує її розроблення (п.4.1, п.4.4 Порядку).

Згідно з пунктом 1.4 Порядку, організація розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї здійснюється шляхом забезпечення:

оприлюднення рішення про розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї;

визначення розробника містобудівної документації або внесення змін до неї та укладання договору з урахуванням положень, встановлених Законом України "Про публічні закупівлі";

складання разом із розробником та затвердження проекту завдання на розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї;

надання розробнику вихідних даних, а також вимог щодо розміщення об`єктів державного й регіонального значення або доручення щодо їх збирання;

фінансування розроблення містобудівної документації або внесення змін до неї відповідно до укладеного договору;

надання розробнику оновленої картографічної основи, складеної відповідно до вимог законодавства;

здійснення контролю за розробленням або внесенням змін до містобудівної документації;

узгодження проекту містобудівної документації з органами місцевого самоврядування, що представляють інтереси суміжних територіальних громад, в частині врегулювання питань щодо територій спільних інтересів;

розгляду проекту містобудівної документації архітектурно-містобудівною радою згідно зі статтею 20 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності";

подання проекту містобудівної документації з планування території на державному рівні в частині схем планування окремих частин території України, містобудівної документації з планування територій на регіональному рівні, генерального плану міст експертній організації для проведення експертизи в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 N 548 ( 548-2011-п ) "Про затвердження Порядку проведення експертизи містобудівної документації";

подання на затвердження завершеного проекту містобудівної документації.

Суд зазначає, що право позивача як власника земельної ділянки в АДРЕСА_1 , на її забудову шляхом реконструкції об`єкта нерухомого майна під торгово-офісні приміщення може бути реалізоване відповідно до вимог містобудівної документації на місцевому рівні, до якої належить детальний план території. При цьому, за приписами чинного законодавства та обставинами справи, замовником такої містобудівної документації є відповідач - орган місцевого самоврядування, який зобов`язаний дотримуватись процедури її затвердження. Позивач у спірних правовідносинах має статус платника, тобто особи, на яку договором № Ар.19-Ка.122 від 23.10.2010 покладено зобов`язання оплатити виконання розробником детального плану території, і таке зобов`язання позивач виконала. Будь-які інші зобов`язання, у тому числі й подання текстових та графічних матеріалів детального плану території для органу місцевого самоврядування чинним законодавством для власника (користувача) земельної ділянки не передбачено.

Відповідно до пункту 17 Порядку проведення громадських слухань щодо врахування громадських інтересів під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 р. N 555, затвердження містобудівної документації без проведення громадського обговорення проектів такої документації забороняється. Матеріали щодо розгляду пропозицій громадськості є невід`ємною складовою зазначеної документації.

Матеріалами справи стверджено, що в спірній ситуації громадське обговорення детального плану території відбулося, його результати оформлені протоколом від 23.01.2020. При цьому, висловлені громадськістю зауваження аналогічні зауваженням, що наведені в листі Березнівської міської ради від 18.11.2019 № 1326/02-19, враховані розробником такої містобудівної документації, про що повідомлено замовника (відповідача) листом № 2 від 20.01.2020 з наданням електронного примірника графічних та текстових матеріалів. Зазначені обставини відповідач не заперечив та жодним чином не спростував.

Окремо суд вважає за необхідне вказати про безпідставність доводів відповідача щодо необхідності перевірки виконання припису, винесеного щодо ОСОБА_1 , позаяк протиправність такого припису встановлена судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Встановлені судом фактичні обставини справи та їх оцінка в розрізі проаналізованих вище норм чинного законодавства дають підстави для висновку, що розроблена на підставі рішення Березнівської міської ради № 593 від 16.10.2019 містобудівна документація - детальний план території, що обмежується АДРЕСА_1 та прилеглими до неї територіями, для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення, після проведення громадського обговорення, відповідно до ч.8 ст.19 Закону № 3038-VI підлягала розгляду і затвердженню виконавчим органом сільської, селищної, міської ради протягом 30 днів з дня його подання, а за відсутності затвердженого в установленому цим Законом порядку плану зонування території - відповідною сільською, селищною, міською радою.

Всупереч наведеному, до часу вирішення судового спору детальний план території на розгляд сесії Березнівської міської ради не виносився, чим порушено права та законні інтереси ОСОБА_1 як власника земельної ділянки, яка позбавлена можливості здійснювати забудову земельної ділянки у відповідності до містобудівної документації на місцевому рівні за відсутності такої документації, затвердженої в установленому законом порядку.

За встановлених обставин, позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача ґрунтується на приписах чинного законодавства, відповідає обставинам справи та підтверджується дослідженими доказами, а тому підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо способу захисту порушеного права, суд виходить з такого.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Згідно з ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

За визначенням, наведеним в статті 1 Закону № 280/97-ВР, представницький орган місцевого самоврядування - виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Відповідно до пункту 42 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.

Згідно з ч.1 ст.46 Закону № 280/97-ВР, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради (ч.12 ст.46 цього Закону).

Депутат має право ухвального голосу з усіх питань, які розглядаються на сесіях ради, а також на засіданнях постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано (ч.6 ст.49 Закону № 280/97-ВР).

Відповідно до частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Суд також вважає за необхідне вказати, що відповідно до ч.1 ст. 2 Закону № 3038-VI, планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає: 1) прогнозування розвитку територій; 2) забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку територій; 3) обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням; 4) взаємоузгодження державних, громадських та приватних інтересів під час планування і забудови територій.

З огляду на наведене, суд вважає, що детальний план території після його громадського обговорення підлягав винесенню на розгляд сесії Березнівської міської ради. При цьому, з дотриманням встановленої законом процедури, затвердження такої містобудівної документації здійснюється шляхом прийняття відповідачем відповідного рішення, після його обговорення депутатами на пленарному засіданні, з урахуванням інтересів територіальної громади та приватних інтересів власника земельної ділянки.

Отже, для захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача розглянути на сесії міської ради детальний план території та вирішити питання щодо його затвердження в установленому законом порядку, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні. Зобов`язання відповідача затвердити детальний план території поза встановленою законом процедурою обговорення питань, що виносяться на розгляд сесії органу місцевого самоврядування, без аналізу відповідності містобудівної документації вимогам чинного законодавства буде суперечити положенням законів № 3038-VI та №280/97-ВР, а тому в задоволенні позову в цій частині вимог слід відмовити.

Таким чином, позов слід задовольнити частково.

Судові витрати по сплаті судового збору відповідно до ч.3 ст.139 КАС України суд присуджує на користь позивача пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Березнівської міської ради (34600, м. Березне, Рівненської області, вул. Київська,5, код ЄДРПОУ 04387823) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов`язання вчинення певних дій задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Березнівської міської ради щодо нерозгляду на сесії Березнівської міської ради детального плану території, що обмежується АДРЕСА_1 та прилеглими до неї територіями, для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення в місті Березне Рівненської області.

Зобов`язати Березнівську міську раду розглянути на сесії Березнівської міської ради детальний план території, що обмежується АДРЕСА_1 та прилеглими до неї територіями, для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення в місті Березне Рівненської області, та вирішити питання щодо його затвердження в установленому законом порядку, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні позову в частині позовної вимоги про зобов`язання Березнівської міської ради затвердити детальний план території, що обмежується АДРЕСА_1 та прилеглими до неї територіями для реконструкції житлового будинку з вбудованою перукарнею під торгово-офісні приміщення в місті Березне Рівненської області, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Березнівської міської ради судові витрати по сплаті судового збору в сумі 560,53 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді повне рішення складене 19 жовтня 2020 року.

Суддя Н.О. Дорошенко