
Справа № 420/7173/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування наказу, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Одеській області про скасування наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 02.08.2016 року №753 о/с в частині визначення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років терміном 02 роки 06 місяців 08 днів, зобов`язання відповідача зарахувати до вислуги років позивача наявну на момент переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років в податковій міліції, що станом на 06 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 25 днів, та провести відповідний перерахунок і виплату грошового забезпечення з врахуванням цієї вислуги років в частині надбавки за вислугу років за весь час його служби в органах поліції з 06 листопада 2015 року по 02 липня 2016 року, а також скласти та надіслати відповідний грошовий атестат з виправленими відомостями до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
За цією позовною заявою відкрито загальне позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, а позивачу - відповіді на відзив.
Ухвалою суду від 30 березня 2020 року зупинено провадження у цій справі до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів
Протокольною ухвалою суду від 19 жовтня 2020 року поновлено провадження у цій справі.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що він не згоден з розрахунком відповідачем його вислуги років, відомості про яку зазначено в грошовому атестаті №17 та в наказі відповідача від 02.08.2016 року №753 о/с. Позивач вважає, що вислуга років була визначена відповідачем невірно, без врахування його стажу під час проходження служби в начальницькому складі податкової міліції Державної податкової адміністрації України. При цьому, посилання відповідача на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 19.11.2019 року по справі №520/903/19 є необґрунтованими, оскільки обставини зазначеної справи не є аналогічними, а стосуються питання зарахування до стажу для виплати відсоткової надбавки за вислугу років та для визначення тривалості додаткової оплачуваної відпустки під час навчання позивача в Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого. При цьому, судом було зроблено висновок щодо неможливості застосування в цьому випадку приписів постанови КМУ №393 від 17.07.1992 року, а належними є приписи наказу МВС України від 06.04.2016 року №260, за якими до вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби враховуються періоди, які визначені ч. 2 ст. 78 Закону України «Про національну поліцію».
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. З відзиву на позовну заяву, заперечень на відповідь на відзив вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що наявна практика Верховного Суду по аналогічній справі, зокрема, в постанові від 19 листопада 2019 року по справі №520/903/19 відповідно до якого при вирішенні питання щодо обчислення стажу в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки слід застосовувати приписи ч. 2 ст. 78 Закону України «Про національну поліцію», якою встановлено вичерпний перелік складових (посад, періодів служби) такого стажу служби в поліції. Таким чином зарахуванню до стажу служби в поліції для виплати надбавки за стаж служби, підлягають виключно періоди зазначені в ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», які у випадку ОСОБА_1 фактично і були зараховані. Позивач з 31.03.2014 року по 07.11.2015 року проходив службу на посадах рядового та начальницького складу ОВС та відповідно цей період і був зарахований та підлягає врахуванню при виплаті позивачу надбавки за стаж служби в поліції.
Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладені приписи КАС України суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 з 12 листопада 1999 року по 06 листопада 2015 року проходив службу в Управління податкової міліції ДПА в Одеській області, а з 07 листопада 2015 року по 02 серпня 2016 року - в органах МВС та Національній поліції, що підтверджується відомостями трудової книжки Серії НОМЕР_1 від 18.09.1991 року (аркуші справи 11-12).
На заяву позивача від 05.06.2019 року щодо обчислення його пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повідомило позивача листом №1267/П-11 від 19.06.2019 року що головним управлінням на підставі подання ГУНП в Одеській області від 16.01.2017 року №198 та доданих до нього грошового атестата від 16.01.2017 року №17 та довідок про додаткові види грошового забезпечення, що подаються для призначення пенсії, відповідно до ст. 13 Закону України від 09.04.1992 року №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 03.08.2016 року була призначена пенсія по інвалідності у розмірі 60% відповідних сум грошового забезпечення. Також позивачу повідомлено, що відповідно до ст. 10 Закону та «Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2, органи Пенсійного фонду України здійснюють призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, а розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсії не входить до їх компетенції, тому з цих питань необхідно звертатись до сектору питань пенсійного забезпечення ГУНП в Одеській області (аркуш справи 14).
16 липня 2019 року позивач звернувся до начальника Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області із заявою щодо повідомлення яким чином встановлений строк вислуги років для нарахування пенсії, та чи був зарахований до його страхового стажу час проходження служби в начальницькому складі податкової міліції Державної податкової адміністрації України (аркуш справи 16).
Листом №33/П-63 від 01.08.2019 року Сектор з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Одеській області повідомив позивачу, що згідно його розрахунку вислуги років для призначення пенсії вислуга років становить: у календарному обчисленні (служба в органах податкової міліції, служба в ОВС та Національній поліції) 16 років 08 місяців 20 днів; час навчання 01 рік 01 місяць 05 днів. Разом для призначення Вам пенсії вислуга складає 17 років 09 місяців 25 днів (аркуш справи 17).
Крім того, Листом №14/П-414 від 30.08.2019 року Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Одеській області повідомило позивачу, що його заява направлена за належністю до Управління кадрового забезпечення ГУНП в Одеській області. Додатково повідомлено, що на підставі наказу ГУНП в Одеській області від 02.08.2016 року №753 о/с вислуга років на день звільнення складає 02 роки 06 місяців 08 днів, грошовий атестат складено згідно чинного законодавства (аркуш справи 18).
З грошового атестату №17 Головного управління Національної поліції в Одеській області вбачається, що вислуга років підполковника поліції ОСОБА_1 станом на 02.08.2016 року визначена 02 роки 06 місяців 08 днів (аркуш справи 15).
Крім того, з Витягу з наказу начальника Головного управління Національної поліції в Одеській області від 02 серпня 2016 року №753 о/с унесені зміни до пункту наказу ГУНП в Одеській області від 15.06.2016 року №500 о/с в частині звільнення підполковника ОСОБА_1 , начальника чергової частини Южненського відділення поліції Комінтернівського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Одеській області. Уважати звільненим відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію», з 02 серпня 2016 року: вислуга років на день звільнення складає: у календарному обчисленні для виплати надбавки за вислугу років 02 роки 06 місяців 08 днів; для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби 17 років 09 місяців 25 днів; усього для призначення пенсії - 17 років 06 місяців 25 днів (аркуш справи 22).
При цьому, відповідачем не зарахована служба позивача у податкової міліції Державної податкової адміністрації України, у зв`язку із чим позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до п. 3 розділу ІІ «Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 06.04.2016 року № 260, надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови № 988.
Обчислення вислуги років для виплати надбавки за стаж служби поліцейським проводиться підрозділами кадрового забезпечення за матеріалами особової справи поліцейського та оголошується відповідним наказом керівника органу поліції в разі призначення на посаду, крім випадків призначення на іншу посаду в одному органі Національної поліції та за умови наявності обчисленої вислуги за попередньою посадою.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, які визначені частиною другою статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Поліцейським, яким відповідно до цих Порядку та умов передбачено підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби нараховується з нового посадового окладу в підвищеному розмірі та окладу за спеціальним званням.
Відповідно до ч. 1 ст. 59, 78 Закону України «Про національну поліцію», служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суду осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Приписами п. п. 3-6 ч. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» зобов`язано Кабінет Міністрів України в місячний строк, крім іншого, прийняти нормативно-правові акти, що випливають із цього Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом, ужити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення поліції України.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року, який набрав чинності 29.12.2015 року, пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» доповнено абзацами другим та третім, згідно з якими за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби у зв`язку з проведенням адміністративної реформи в України» № 508-VI від 05.07.2012 року внесено зміни до Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 353.1 ст. 353, п. 356.1 ст. 356 Податкового кодексу України, особи начальницького і рядового складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ.
Держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію» та Законом України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Зазначені норми кореспондуються із нормами Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-XII, який регулював правовий статус податкової міліції.
Відповідно до ст. 19, 24, 26 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII, податкова міліція складається із спеціальних підрозділів по боротьбі з податковими правопорушеннями, що діють у складі відповідних органів державної податкової служби, і здійснює контроль за додержанням податкового законодавства, виконує оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну та охоронну функції.
Особи начальницького складу податкової міліції проходять службу у порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького складу органів внутрішніх справ. Держава гарантує правовий і соціальний захист осіб начальницького складу податкової міліції та членів їх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України «Про міліцію».
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку, що чинним на момент виникнення спірних правовідносин законодавством статус осіб, які проходили службу в органах податкової служби України прирівнювався до статусу осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України. Даний висновок підтверджується також тим, що позивачу під час проходження служби у податковій міліції було присвоєно спеціальне звання - прапорщик податкової міліції, згодом лейтенант податкової міліції, в подальшому старший лейтенант податкової міліції, капітан податкової міліції та майор податкової міліції, які у свою чергу призначались на підставі «Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженим постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року №114.
Така позиція відповідає позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 07 жовтня 2020 року у справі №826/16143/18, яка відповідно до ч. 5 ст. 242 враховується судом до спірних правовідносин.
Таким чином, відповідачем безпідставно поставлено під сумнів приналежність вислуги років позивача у податковій міліції до служби в органах внутрішніх справ України, та не враховано такої вислуги при прийнятті на роботу.
При цьому, служба позивача в органах податкової міліції здійснювалась в порядку, встановленому законодавством для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, тобто, має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, тому повинна зараховуватись до стажу служби в поліції на підставі п. 3 ч. 2 ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію».
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 19.11.2019 року по справі №520/903/19, оскільки предметом спору у цій справі є врахування до стажу служби в поліції часу навчання особи у вищому навчальному закладі, отже правовідносини у справі, що розглядалися у справі №520/903/19 не є подібними.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про протиправність наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 02.08.2016 року №753 о/с в частині визначення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років терміном 02 роки 06 місяців 08 днів та наявність підстав для його скасування в цій частині.
Враховуючи скасування оскаржуваного наказу в частині визначення вислуги років, у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 наявну на момент переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років в податковій міліції та провести відповідний перерахунок і виплату грошового забезпечення з врахуванням цієї вислуги років в частині надбавки за вислугу років за весь час його служби в органах поліції, а також скласти та надіслати відповідний грошовий атестат з виправленими відомостями до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (65104, м. Одеса, вул. Єврейська, 12, код ЄДРПОУ 40108740) про скасування наказу Головного управління Національної поліції в Одеській області від 02.08.2016 року №753 о/с в частині визначення вислуги років для виплати надбавки за вислугу років терміном 02 роки 06 місяців 08 днів, зобов`язання відповідача зарахувати до вислуги років позивача наявну на момент переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років в податковій міліції, що станом на 06 листопада 2015 року становила 15 років 11 місяців 25 днів, та провести відповідний перерахунок і виплату грошового забезпечення з врахуванням цієї вислуги років в частині надбавки за вислугу років за весь час його служби в органах поліції з 06 листопада 2015 року по 02 липня 2016 року, а також скласти та надіслати відповідний грошовий атестат з виправленими відомостями до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити.
Скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області від 02.08.2016 року №753 о/с в частині визначення вислуги років ОСОБА_1 для виплати надбавки за вислугу років терміном 02 роки 06 місяців 08 днів.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області зарахувати до вислуги років ОСОБА_1 наявну на момент переходу на службу в Національну поліцію України вислугу років в податковій міліції та провести відповідний перерахунок і виплату грошового забезпечення з врахуванням цієї вислуги років в частині надбавки за вислугу років за весь час його служби в органах поліції, а також скласти та надіслати відповідний грошовий атестат з виправленими відомостями до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л. І. Свида
.