Рішення № 92288586, 20.10.2020, Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
20.10.2020
Номер справи
274/5111/20
Номер документу
92288586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 274/5111/20

Провадження № 2-а/0274/88/20

РІШЕННЯ

Іменем України

20.10.2020 м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Хуторної І.Ю., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до інспектора роти УПП в Житомирській області Прокопчука Віктора Олександровича, Управління патрульної поліції в Житомирській області про скасування постанови, -

в с т а н о в и в:

03.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ЕАМ № 2891892 від 29.07.2020, провадження у справі закрити.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 вказав, що правопорушення він не скоював. 29.07.2020 о 05-42 год. під час керування автомобілем "Volkswagen Transporter", н.з. НОМЕР_1 , по вул. Покровська в м. Житомирі він увімкнув покажчик повороту і на щитку приладів показало, що він працює.

Відповідач проводив розгляд справи з порушеннями, зокрема, не складав протокол про адміністративне правопорушення, не роз`яснив права, не надав можливості надати письмове пояснення та скористатись правничою допомогою. Доводи відповідача жодним доказом не підтверджені та не зафіксовані.

Ухвалою від 27.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, у справі відкрито спрощене провадження до участі в справі в якості співвідповідача судом залучено Управління патрульної поліції в Житомирській області. Копії ухвал відповідачам вручена 07.09.2020.

Відповідач - Управління патрульної поліції в Житомирській області у визначений судом строк не подав відзиву на позовну заяву.

Від відповідача - інспектора роти УПП в Житомирській області Прокопчука В.О. до суду надійшов відзив, строк для приняття якого судом продовжено. У відзиві відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Зазначив, що позивач, наближаючись до перехрестя вул. Льва Толстого - вул. Святослава Ріхтера в м.Житомирі завчасно за 50-100 метрів до початку маневру не подав сигнал покажчиком повороту. Позивачеві було роз`яснено його права під час розгляду справи. Позовні вимоги вважає безпідставними та необґрунтованими.

З`ясувавши обставини справи, дослідивши письмові докази, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до постанови серії ЕАМ № 2891892 від 29.07.2020, складеної інспектором роти УПП в Житомирській області Прокопчуком В.О., ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 122 КУпАП та накладено стягнення - штраф у розмірі 425 грн.

Згідно оскаржуваної постанови, ОСОБА_1 29.07.2020 о 05-42 год., керуючи автомобілем "Volkswagen Transporter", н.з. НОМЕР_1 , по вул. Покровська в м. Житомирі не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті, чим порушив п. 9.2-б ПДР України та скоїв правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 122 КУпАП.

Частиною 2 статті 122 КУпАП передбачено, що порушення правил користування попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.9.2 «б» ПДР України водій повинен подавати сигнали світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед перестроюванням, поворотом або розворотом.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність

Згідно зі статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про Національну поліцію"(надалі - Закон №580-VIII), поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху.

Так, положення Закону №580-VIII надають право поліції використовувати інформацію відеозапису та фотокартки в якості речових доказів наявності або відсутності факту правопорушення.

Відповідно до частин 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 78 цього Кодексу.

У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У матеріалах справи відсутній будь-який доказ, як-то відеозапис з нагрудного реєстратора інспектора патрульної поліції, який би підтвердив той факт, що 29.07.2020 о 05-42 год., керуючи автомобілем "Volkswagen Transporter", н.з. НОМЕР_1 , по вул. Покровська в м. Житомирі не подав сигнал світловим покажчиком повороту відповідного напрямку при повороті.

Таким чином, оскільки відповідачі не надали доказів правомірності прийнятого інспектором патрульної поліції рішення та під час розгляду справи таких доказів не встановлено, постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст.122 КУпАП від 29.07.2020 підлягає скасуванню, провадження у справі закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Оцінку іншим доводам позивача суд не наводить, як таким, що не впливають на висновки суду.

Згідно ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З наявної в матеріалах справи квитанції від 26.08.2020 № 0.0.1815652669.1 вбачається, що позивачем сплачено судовий збір за подачу позовної заяви в розмірі 420,40 грн., який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Управління патрульної поліції в Житомирській області, на користь позивача.

Керуючись статтями 77, 132, 241, 242, 246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України,

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати незаконною та скасувати постанову серії ЕАМ № 2891892 від 29.07.2020, винесену інспектором роти УПП в Житомирській області Прокопчуком Віктором Олександровичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною другою статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Управління патрульної поліції в Житомирській області (місцезнаходження: м. Житомир, вул. Покровська, 96), на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 420,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня складення.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , який проживає: АДРЕСА_1 ;

Відповідач 1: інспектор роти УПП в Житомирській області Прокопчук Віктор Олександрович, місцезнаходження якого: м. Житомир, вул. Покровська, 96;

Відповідач 2 : Управління патрульної поліції в Житомирській області, місцезнаходження якого: м. Житомир, вул. Покровська, 96.

Суддя: І.Ю. Хуторна