
Справа №: 671/1529/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2020 року Волочиський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Ніколової С.В.
з участю секретаря судового засідання Хрупайло Т.В.,
з участю представника відповідача Лоби Н.І., третьої особи ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду в м.Волочиськ цивільну справу за позовом Волочиської міської об`єднаної територіальної громади в особі Волочиської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Волочиська районна державна адміністрація про визнання частково недійсним додатку до наказу та залишення земельної ділянки у колективній власності,
встановив:
Волочиська МОТГ в особі Волочиської міської ради звернулася в суд із зазнченим позовом, в якому просила визнати частково недійсним додаток до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26 вересня 2018 року № 22-6549-СГ, а саме запис за № 265 та залишити земельну ділянку з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507 у колективній власності. В обгрунтування позову вказувала, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26 вересня 2018 року № 22-6549-СГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” Волочиській міській раді передано у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3433,6547 га, які розташовані (за межами населених пунктів) на теритоії Волочиської МОТГ Волочиського району Хмельницької області. В додатку до даного наказу за записом № 265 значиться земельна ділянка площею 1,2784 га з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507, цільове призначення 16.00, землі запасу. 29 жовтня 2018 року зазначена земельна ділянка була зареєстрована за Волочиською міською радою як комунальна власність. Позивач вказує, що оспорюваним наказом було протиправно передано в комунальну власність земельну ділянку площею 1,2784 га з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507, оскільки порушено спадкові права третьої особи ОСОБА_1 як спадкоємця земельної частки (паю). Останній 10.08.2018 року Волочиською РДА було надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеутрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництвапо колишньому КСП “Росія” с. Курилівка на території Курилівецької сільської ради, а також надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою, однак в подальшому їй відмовлено в наданні кадастрового номеру земельної ділянки у зв`язку з реєстрацією Волочиською міською радою права комунальної власності на дану земельну ділянку.
Представник позивача в судове засідання не з`явився. Від позивача надійшла заява, в якій просить суд про розгляд справи у відсутності його представника, позов підтримує.
Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що вона розробила технічну документацію на земельну ділянку, тому просить суд прийняти рішення на її користь.
Представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Лоба Н.І. проти позову заперечує, вказує, що Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області правомірно передано у комунальну власність земельну ділянку з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507 на підставі наказу від 26 вересня 2018 року №22-6549-СГ. У відзиві на позов вказує, що при прийнятті даного наказу відповідач керувався Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60-р “Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад”, яким зобов`язано Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 01 лютого 2018 року забезпечити формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 ЗК України. Також вказує, що позивач звертався до ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області з клопотанням від 01 березня 2018 року щодо передачі у комунальну власність Волочиській міській раді земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3433,6547 га, до складу якої входить і спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507. При проведенні інвентаризації земельних ділянок з метою їх передачі у комунальну власність Волочиській міській раді та при проведенні державної реєстрації земельної ділянки з відповідним кадастровим номером жодного перетину із іншими земельними ділянками, а також наявності прав на новосформовані земельні ділянки у третіх осіб, виявлено не було. Не надано таких доказів і позивачем. Крім того, просить суд врахувати те, що прийняттям оспорюваного наказу не було порушені, не визнані чи оспорені права, свободи та інтереси позивача. Вказує, що передбачені законом підстави для звернення позивача до суду з позовом за захистом прав та інтересів третьої особи, відсутні.
Представник третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Волочиської районної державної адміністрації подала заяву про розгляд справи у її відсутності, при вирішенні спору покладається на думку суду.
Заслухавши пояснення учасників справи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно з ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що відповідності до розпорядження КМУ від 31 січня 2018 року № 60-р Уряд прийняв рішення щодо питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад.
Держгеокадастру було доручено розпочати з 01 лютого 2018 року передачу усіх земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідних об`єднаних територіальних громад, крім тих земельних ділянок, які не можуть бути передані у комунальну власність. У випадку якщо земельні ділянки не сформовані, Держгеокадастру доручається забезпечити їх формування шляхом інвентаризації.
Згідно зі ст. 117 Земельного Кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність зазначаються кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площа, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у державну чи комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності держави, територіальної громади на неї.
Встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 26 вересня 2018 року № 22-6549-СГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” було передано Волочиській міській раді Волочиської міської об`єднаної територіальної громади Волочиського району Хмельницької області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 3433,6547 га, які розташовані (за межами населених пунктів) на теритоії Волочиської МОТГ Волочиського району Хмельницької області, згідно додатку.
Як вбачається із додатку до даного наказу, за № 265 значиться передана земельна ділянка площею 1,2784 га з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507, цільове призначення 16.00, землі запасу.
У п. 2 зазначеного вище наказу вказано, що право власності на земельні ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”.
Відповідно до даних витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 143558671 від 01.11.2018 року, державним реєстратором Волочиської мсіської ради Дідух В.В. 29 жовтня 2018 року за Волочиською міською радою зазначена земельна ділянка з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507 була зареєстрована як комунальна власність Волочиської міської ради на підставі акта приймання-передачі земельної ділянки від 28 вересня 2018 року.
Так, Конституційний суд України в пункті 4 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають ненормативні та нормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб`єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв`язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі, отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.
А тому, виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області області (як суб`єктом владних повноважень) наказ від 26 вересня 2018 року № 22-6549-СГ “Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність” у частині включення земельної з кадастровим номером 6820984100:02:001:0507 є ненормативним актом, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання, у зв`язку з чим, на думку суду, визнання недійсним такого акта не породжує наслідків для власників земельних ділянок.
Так, статтею 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Отже, вказана норма визначає об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов`язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.
Позивач, звертаючись до суду з позовом про визнання частково недійсним додатку до наказу та залишення земельної ділянки у колективній власності, не обгрунтував, яким чином порушено його права та інтереси оспорюваним правочином.
Враховуючи викладене, суд оцінивши всі наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, дійшов висновку про недоведеність позовних вимог.
З врахуванням зазначених обставин, суд не приймає до уваги посилання позивача в обгрунтування заявлених позовних вимог на наявність розпорядження Волочиської РДА № 690/2018-р від 10.08.2018 року щодо надання третій особі ОСОБА_1 дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою, оскільки чинним законодавством не визначено, що надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою встановлює будь-які права на земельну ділянку чи встановлює додатковий облік такої земельної ділянки. Надання такого дозволу вказує лише про відсутність обтяжень щодо спірної земельної ділянки і не означає позитивного рішення про передачу у власність такої земельної ділянки після виготовлення проекту землеустрою. Зазначене узгоджується із позиціями, висловленими Судовою палатою в адміністративних справах Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі № 21-358а13 та від 07 червня 2016 року у справі № 21-1391а16.
Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 11, 12, 60, 81, 209, 212 - 215, 234, 235, 256, 259 ЦПК України, суд
вирішив:
В позові Волочиської міської об`єднаної територіальної громади в особі Волочиської міської ради до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 , третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Волочиська районна державна адміністрація про визнання частково недійсним додатку до наказу та залишення земельної ділянки у колективній власності, відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи: Волочиська міська рада, м. Волочиськ, вул. Незалежності, 88, код ЄДРПОУ 04403930; Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, м.Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479; Волочиська РДА, код ЄДРПОУ 21315251, м. Волочиськ, площа Центральна, 1; ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 .
Повне рішення складено 20.07.2020 року.
Суддя: