
Справа № 369/12514/19
Провадження № 2/369/806/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
06.10.2020 року Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Дубас Т.В.,
при секретарі - Мазурик Д.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів.
Свої позовні вимоги мотивує наступним.
З 01 листопада 2014 року ОСОБА_1 1950 р.н. було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви та декларації про доходи і витрати, на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Субсидія була призначена відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», із змінами в редакції, яка була чинна на момент звернення відповідача..
Відповідно до п.1 Положення субсидія на оплату житлово-комунальних послуг є адресною безготівковою формою відшкодування населенню вартості житлово-комунальних послуг, а субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива є адресною готівковою допомогою, яка надається один раз на рік.
Відповідно до п.4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Пунктами 6, 7 Положення визначено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
При заповненні декларації про майно та доходи від 16 грудня 2014 року ОСОБА_1 просила призначити субсидію за вказаною адресою, а саме: АДРЕСА_1 .
На підставі наданих Відповідачем документів, згідно рішення від 17.12.2014р., Відповідачу було призначено субсидію вперше, на період з листопада 2014 року по березень 2015 року включно. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог абз. 8 п.14 Положення - після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначене: інформації приймають рішення про призначення (не призначення ) субсидії.
Так, при нарахуванні субсидії на новий період, а саме з жовтня 2017 року встановлено, що ОСОБА_1 у листопаді 2016 року знято з реєстрації за адресою, на яку було призначено субсидію ( АДРЕСА_1 ), у зв`язку із продажем зазначеного житла. Згідно абз.13 п.14 Положення (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, я кому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Оскільки Відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено Управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені Відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.12.2016 р. по 30.04.2017 року в сумі 3961,63 грн. є надмірно виплаченими. Згідно п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Управлінням праці та соціального захисту населення 22.02.2018 р. було зроблено запит до Петропавлівської Борщагівської селищної ради Києво-Святошинського району, щодо відомостей про реєстрацію місця проживанн|я ОСОБА_1 , що містяться в реєстрі територіальної громади.
28.02.2018 року відділом реєстрації Петропавлівської Борщагівської селищної ради Києво-Святошинського району була надіслана відповідь на запит від 22.02.2018 року, в якому йшлося про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 02.11.2016 р. по даний час.
13.03.2018 р. поштою було надіслано повідомлення про відшкодування коштів та запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством. Проте до теперішнього часу нею не здійснено жодної оплати, сума належна до повернення на рахунок Управління в розмірі 3961,6л грн. не погашена.
Відповідно до п. 20 Положення у разі коли громадянин свідомо добровільно не повернув надміру виплаченої суми субсидії, питання про її стягнення вирішується у судовому порядку.
На виконання п.9 ч. 3 ст. 175 ЦПК України , щодо попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і очікує понести у зв`язку із розглядом справи, Позивач зазначає, що крім сплати судового збору у сумі 1921 грн. 00 коп., Позивач не очікує нести будь-які витрати.
Враховуюче викладене та керуючись статтями 3, 4, 19, 175 ЦПК України, статтями 1212, 1215 Цивільного кодексу України, п.п. 13, 20 постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 « Про спрощення порядку надання населенню надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради просить:
1. Прийняти позов до розгляду.
2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління праці та соціального захисту населення суму надміру виплачених коштів за субсидією на оплату житлово - комунальних послуг в розмірі 3961,63 грн.( Три тисячі дев`ятсот шістдесят одну гривню 63 копійки), (р/р 35412063042398, ГУДКСУ в Херсонській обл., МФО 852010, ЄДРПОУ 03198327).
3. Стягнути з ОСОБА_1 на користь управління судові витрати в сумі 1921,00 грн (Одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 копійок), (р/р 35416070042398, ГУДКСУ в Херсонській обл., МФО 852010, ЄДРПОУ 03198327).
Відзив від відповідача суду не наданий.
Представник позивача у судове засідання не з`явився. Позивач про день час та місце слухання справи повідомлений належним чином. Позивач направив до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав просив провести розгляд справи без участі його представника.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про день час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
У зв`язку з неявкою сторін в силу ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши норми діючого законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Управлінням праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області з 01 листопада 2014 року ОСОБА_1 1950 р.н. призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на підставі заяви та декларації про доходи і витрати, на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
При заповненні декларації про майно та доходи від 16 грудня 2014 року ОСОБА_1 просила призначити субсидію за вказаною адресою, а саме: АДРЕСА_1 .
На підставі наданих Відповідачем документів, згідно рішення від 17.12.2014р., Відповідачу було призначено субсидію вперше, на період з листопада 2014 року по березень 2015 року включно. Надалі, нарахування субсидії здійснювалось відповідно до вимог абз. 8 п.14 Положення - після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначене: інформації приймають рішення про призначення (не призначення ) субсидії.
При нарахуванні субсидії на новий період, а саме з жовтня 2017 року встановлено, що ОСОБА_1 у листопаді 2016 року знято з реєстрації за адресою, на яку було призначено субсидію ( АДРЕСА_1 ), у зв`язку із продажем зазначеного житла.
Оскільки Відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено Управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені Відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.12.2016 р. по 30.04.2017 року в сумі 3961,63 грн. є надмірно виплаченими. Оскільки Відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено Управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені Відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.12.2016 р. по 30.04.2017 року в сумі 3961,63 грн. є надмірно виплаченими.
Згідно абз.13 п.14 Положення (редакція чинна на момент виникнення спірних правовідносин) громадянин, я кому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Оскільки Відповідачем не дотримано вимог Положення та не повідомлено Управління в місячний термін про обставини які вплинули на право подальшої виплати субсидії, виплачені Відповідачеві кошти житлової субсидії за період з 01.12.2016 р. по 30.04.2017 року в сумі 3961,63 грн. є надмірно виплаченими.
13.03.2018 р. поштою було надіслано повідомлення про відшкодування коштів та запропоновано повернути надміру виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством. Проте до теперішнього часу нею не здійснено жодної оплати, сума належна до повернення на рахунок Управління в розмірі 3961,6л грн. не погашена.
Субсидія була призначена відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року із змінами «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції, яка була чинна на момент звернення відповідача..
Відповідно до п.1 Положення субсидія на оплату житлово-комунальних послуг є адресною безготівковою формою відшкодування населенню вартості житлово-комунальних послуг, а субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива є адресною готівковою допомогою, яка надається один раз на рік.
Відповідно до п.4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Пунктами 6, 7 Положення визначено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
При заповненні декларації про майно та доходи від 16 грудня 2014 року ОСОБА_1 просила призначити субсидію за вказаною адресою, а саме: АДРЕСА_1 .
Згідно п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Субсидія була призначена ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995 року із змінами «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», в редакції, яка була чинна на момент звернення відповідача..
Відповідно до п.1 Положення субсидія на оплату житлово-комунальних послуг є адресною безготівковою формою відшкодування населенню вартості житлово-комунальних послуг, а субсидія на придбання скрапленого газу та твердого палива є адресною готівковою допомогою, яка надається один раз на рік.
Відповідно до п.4 Положення субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов`язкового відсотка платежу.
Пунктами 6, 7 Положення визначено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
При заповненні декларації про майно та доходи від 16 грудня 2014 року ОСОБА_1 просила призначити субсидію за вказаною адресою, а саме: АДРЕСА_1 .
Сума судових витрат, які позивач поніс складається із сплаченого ним судового збору у сумі 1921 грн. 00 коп.
Ст. 1212 Цивільного кодексу України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про:
1) повернення виконаного за недійсним правочином;
2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння;
3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні;
4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ст. 1213 Цивільного кодексу України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 81, 82, 89, 137, 206, 223, 258, 259, 263-265, 266, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області суму надміру виплачених коштів за субсидією на оплату житлово - комунальних послуг в розмірі 3961,63 грн.( Три тисячі дев`ятсот шістдесят одну гривню 63 копійки), (р/р 35412063042398, ГУДКСУ в Херсонській обл., МФО 852010, ЄДРПОУ 03198327).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області судові витрати в сумі 1921,00 грн (Одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 копійок), (р/р 35416070042398, ГУДКСУ в Херсонській обл., МФО 852010, ЄДРПОУ 03198327).
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, до Київського апеляційного суду або через Києво-Святошинський районний суд Київської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про позивача: Управління праці та соціального захисту населення Новокаховської міської ради Херсонської області, код ЄДРПОУ 03198327, адреса: вул. Історична, буд. 18, м. Нова Каховка, Херсонська область,74900.
Інформація про відповідача: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_3
Суддя: Т.В. Дубас